ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seisieiit Zierilcsee. 1881. No. 94. Woensdag 30 November. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVEKTENTIE-BL AD Feuilleton. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, g-elieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAX. ZIERIKZEE, 29 November 188 L. Vrijdag j.l. gaf de bloeiende Rederijkerskamer //Ruysch" onder de zinspreuk //Veredeling door Oefe ning^, haar eerste uitvoering voor dezen winter en wel het drama //De Vor9t der Galleijen." De zaal was zoo vol bezet als we dit bij de uitvoeringen van z/Ruysch" gewoon zijn. Bovendien was deze avond nog voor een bijzondere plechtigheid bestemd. Vóór de voorstelling aanving werd nl. door de gezamen lijke werkende leden, gesteund door de loffelijke mede werking van het muziekgezelschap //Kunst en Eer", een eigenaardige hulde gebracht aan de nagedachtenis van deu vroegeren voorzitter der Kamer, wijlen den heer J. Lamraers Sr. In een goed gedachte en uit stekend voorgedragen rede herinnerde de tegenwoordige voorzitter, de heer J. Verdoom Az., aan de vele en eigenaardige verdiensten van den heer Laramers en diens liefde en talent voor de tooneelkunst. Deze rede werd afgewisseld door een lied voor mannenstemmen, z/In memoriam", van L. v. d. Broek, muziek ,van de Vliegh, terwijl de Harmonie //Kunst en Eer" vooraf eene lijkmarsch had uitgevoerd. Het tooneei was een voudig gedecoreerd voor deze plechtigheid, terwijl het portret van wijlen den heer Lamraers in deze eenvoudige doch smaakvolle versiering prijkte. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het hier zwaar gestormd uit den Zuidwesten. Er is niet zooveel schade aangericht al$ op 14 Oclober, maar onderscheidene gebouwen verloren toch weer pannen; ook woeien eenige schoorsteenen om en een pakhuis nabij hel Karsteil werd van een groot deel van het dak beroofd. De groote toren gaf ook nu te kennen dat hij dringend op hulp staat te wachten. Er is nl. een lange strook van de gording losgeraakt, doch nog blijven steunen op eeji contrefort en tegen deu trap koker, van waar zij echter bij een volgenden storm wel naar omlaag zal komen. Goes, In eene Zaterdag-avond gehouden bijeenkomst is besloten in het a.s. jaar alhier te houdeii eene tentoonstelling voor nijverheid, kunst, toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman. Deze tentoonstelling zal omvatten alle producten van fabrieks- en handvverksnijverheid en visscherij, die in Zeeland wordt uitgeoefend. Aan den ïoedstrijd voor den handwerksman kunnen onderstaande personen deelnemen, mits zij in Zeeland woonachtig zijn Bloemisten en bouquettenmaakster9, boekbiuders en kartonwerkers, boekdrukkers, borstel makers, brood-, koek- en banketbakkers, hoeden- en pettenmakers, houtwerkers, houtsnijders en draaiers, instrumentmakers, kappers, kleermakers, koper- en blikslagers, kuipers, klompenmakers, lood- en zink- werkers, looiers, mast-, blok- en pompenmakers, matten- en mandenmakers, meubelmakers en schrijn werkers, modemaaksters, breisters enz., molenmakers, rijtuig- en wagenmakers, scheepstimmerlieden, schilders en glazenmakers, scjioen- en zadelmakers, sigarenmakers en tabakskervers, smeden en kachelmakers, steendrukkers, stukadoors, timmerlieden, touwslagers en zeilmakers, uurwerkmakers, zeeftenmakers, zilversmeden en goud smeden en verdere vakken, tot de handwerksnijverheid behoorende. Voor dien wedstrijd zijn verschillende prijzen uit geloofd, voorloopig lot een getal van 40, benevens 120 getuigschriften. Spoedig zullen oproepingen worden gedaan om tot deelneming op te wekken. Het plan bestaat een en ander in Juli, Augustus en begin September te doen plaats hebben. De com missie bestaat uit de heerenA. De Beste, L. M. V$,n Campen, dr. Z. Th. Diehl, J. M. Kakebecke, Z. D. Van de Bilt La Mothe, J. Larsen, C. E. Massee, J. J. Qcljtman, Joh. L. Van der Pauwert, I. D. Fransen van de Putte, J. J. Raraondt, Jhr. M. J. De Marees van Swinderen, allen te Goes; Mr. L. A. Bijbau, Colijnsplaat; D. P. Dominicus, Kniiningen; l)r. Leo De Leeuw, Wemeldinge, en G. Tl. Ivakebeeke, Yerseke. Is de onthulling der zaak, die het N. v. d. D. geeft, op waarheid gegrond, dan blijkt alweder hoe heel groote en aanzienlijke mannen soms heel klein en min kunnen handelen. Zooals men zich herinnert, was de heer B. Hoogen- boora, rijks-ingenieur van den Waterstaat 2e kl. te Hoorn, door Ged. Staten van N.-Holland aanbevolen en onder no. 1 op de voordracht geplaatst voor de benoeming van een provinciaal-ingenieur. Deze aan beveling werd door den Commissaris des Konings nog herhaaldelijk mondeling toegelicht en gemotiveerd waartoe de loop dien de zaak nam in de vergadering aanleiding gaf. Niettemin heeft de vergadering niet den heer Iloogen- boom benoemd, maar no 2 van dc voordracht en dat wel. N. B.om zich te wreken op het corps der rijks-ingenieurs welks leden tegen het //kanaal in Oostelijke richting" en vóór de verbetering der Keulsche vaart geadviseerd hebben. Aangaande de inrichting der rijksgebouwen te Veere tot een gesticht voor bedelaars, vagebonden en dergel. verneemt men nader, dat de bestemming van dit gesticht zou zijn de bestaande koloniën leVeenhuizeu en Omraerschans te vervangen, welke inrichtingen geenszins aan het doel beantwoorden en voor geen afdoende verbetering vatbaar schijnen. Er is een voorloopige overeenkomst gesloten tusschen den Slant en de koninklijke maatschappij //de Schelde" te Vlissingen, betreffende het in erfpacht en ter exploitatie uitgeven van een gedeelte der havens en haventerreinen te Vlissingen. Om deze overeenkomst van kracht te doen zijn, zal een wetsontwerp uoodig wezen, 't welk binnenkort wordt tegemoet gezien. I. Zoo er in ouze eeuw één man genoemd mag worden wegens een meer dan vorstelijk vermogen, verworven rechtstreeks door eigen inspanning en ondernemingsgeest, indirect door het lijden der menschheid en ook wel voor een deel cloor.de lichtgelovigheid van het publiek, dan is het wel Thpmas Holloway, de beroemd: Lon- denscjie fabrikant van en handelaar in de naar hem genoemde pillen en zalf. Millioqnen en nog eens millioenen heeft de affaire in die pillen en 5zalf hem reeds opgebracht; over de geheele wereld zijn zyn depots verspreid en zijn kolossale fortuin groeit nog altoos nau. Daar is al veel over en tegen die Holloway- pillen en zalf geschreven we Jaten dit zoo het is, omdat we ons onbevoegd achten te beoordeeien öf en waarom Hollowpy-pillen en zalven niet even goed menschelijke kwalen kunnen genezen dan andere pillen en zalven. Voor heden wijlen we alleen de aandacht eens vestigen op de wijze waarop, c}e heer Thomas Holloway zijn groote vermogen gebruikt. Aangenomen eens, dat hij dat vermogen grootendeels te danken heeft aan een lichtgelopvig publiek, dat er toch,niet door genezen is van al zijn kwalen, dan moet toch erkend worden dnt misschien in geen eeuwen iemand geleefd heeft, die van een gelukkig verworven groot vera ogen zulk een gebruik heeft gemaakt als de heer Holloway. Geen Eothscliildt .deed, voor zoover wij weten, ooit het tiende deel van hetgeen Holloway deed voor de lijdende en hulpbehoevende natuurgenooten of voor den liulp- waardigen medemensch. Zelfs wat de groote Pefoily en de vermaarde ITindo Jamsetje Jejeboi gedaan hebben is ver beneden hetgeen de heer Holloway gedaan heeft. Men' zal deze eeuw te vergeefs rondzoeken eo misschien al zeer ver terug moeten gaan om een man te vinden, die als particulier persoon nog bij zijn leven ƒ11.400,000 wegschenkt voor liefdadige doeleinden. Toch is dit zoo en we achten het niet ongepast onzen lezers het volgende stuk mede te deelen uit de Londensche Daily News van 13 Sept. j.l. We ,bi'e|inon tevens in herinnering, dat ook het Engelsche tijdschrift The Graphc onder 22 Oct. 1881 door een vijftal schoone afbeeldingen van Holloway's rijlce stichtingen aan dien meuseheu- vriend hulde heeft bewezen. Het College en het Sanatorium Holloway. TE VIRGINIA-WATER BIJ LONDEN. Het geneeskundig gesticht of liet Sanatorium Hollo way, dat voor ongeveer zeven jaar door den lieer Thomas Holloway is opgericht, voor de verpleging van geneeslijke krankzinnigen, is door den Stichter oorspronkelijk geheel kant en klaar, zooals het daar staat, bestemd tot een geschenk aau het Engelsche volk. Intusscheu heeft hij besloten, nadat het geheel gestoffeerd en gemeubeld zal zijn, aau zijn geschenk nog een ondersteuningsfonds te verbinden van ƒ600,000, waardoor de geheele stichting liera te staan komt op een som van 4,203,000. Het door den Stichter duicjelijk bepaalde doel van het gebouw is, dat het een toevluchtsoord worde voor personen uit de middelklasse der maatschappij, die aan krankzinnigheid lijden. Tot de keuze van dit doel werd de heer Holloway geleid door de overweging, dat de rijke man, die het ongeluk hoeft door hersen- lijclen te worden aangetast, geen geldelijke ondersteuning noodig heeft, terwijl de arme, die in dergelijken geest- toestand geraakt, gereede opname vindt in de openbare gestichten. Derhalve wordt in Holloway Sanatorium plaats verleend aan doctoren, advocaten, artisten, schrijvers en, in het algemeen aan hen, (lie door geestarbeid in luin levensonderhoud moeten voorzien, wier werkzaamheden niet tijdelijk door anderen kunnen worden waargenomen, en wier inkomsten dus onmiddel lijk ophouden, zoodra zij tot werken ongeschikt zijn. Langzamerhand was li ij tot de overtuiging gekomen, dat menig geval van geneeslijke krankzinnigheid, bij personen uit den middenstand, ontaard is in een on geneeslijke kwaal, alleen uit gebrek aau de noodige middelen, of aan de gelegenheid tot een zorgvuldige en doelmatige verpleging. Zooals toch bekend is, kunnen gewone hersenaandoeningen, mits met zorg behandeld, genezen en kan eene herhaling er van met goed gevolg voorkomen worden, terwijl zij, in geval van verwaar- lopzing, zich zoo dikwijls herhalen tot dat de lijder geheel en al buiten staat geraakt, om den arbeid zijus geeste9 voort te zetten. Alzoo, alleen om er een zuiver geneeskundig gesticht van te maken, is liet schoone gebouw te Virginia-Water in het loven geroepen, zoodat een der voorwaarden voor de opname is, dat geen enkel patiënt er langer dan een jaar mag verblijven, ten einde te voorkomen, dat het verandere in een gesticht, en daardoor zijn allerbelangrijkste roeping voorbijstreeft. De zeldzaam schoone vormen van het uitwendige worden in alle opzichten geëvenaard door het deco ratief en de inrichting van het gebouw, dat, na ge meubeld te zijn, direct gereed zal ziju tot het ontvangen

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1