Z1ERIKZEESE iiJE COURANT. voor het arrondis- neinent Zierikzee. 1881. No. 93. Zaterdag 28 November. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f I,Franco per post f ],- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle sta PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- eu Doodberichten van 1fi regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 regels, mits contantbetaald, 25 cl. gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever li. LAKFASJA*. Binnenland. ZIERIKZEE, 25 November 1 8 8 L. Dinsdag-avond, kort na de aankomst der Spoorboot, is een der sjouwerlieden, die bij liet lossen behulp zaam moesten zijn, n.l. J. v. Beveren, van de loopplank gevallen en tnsschen de boot en de kade te water geraakt. Het kostte vrij wat moeite hem te redden, en J. Verschuur, stuurman van de boot, heeft zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt; hij begaf zich ie water en wist met groote inspanning den drenkeling, die reeds bewusteloos was, zoolang boven water te houden, tot er touwen werden uitgelaten waarmede men hem op de kade kon trekken. Aanvankelijk schenen de levensgeesten van J. v. B. uitgedoofd te zijn, doch door de ijverige en wel overlegde hulp van den heer M. b. Polak, drogist, werd hij nog bijgebracht en zal het ongeluk geen verdere gevolgen hebben. Veel lof verdient de wakkere Verschuur, die niet aarzelde ondanks de duisternis en de ongunstige plaats, zich te water te begeven om den medemensch te redden. Naar we vernemen is dit reeds de derde maal dat Verschuur een drenkeling redde en (evens oolc do dorde uioal Uat Uo l.«u. P„Ul« <looe aonwQiulin"- van gepaste middelen een reeds doodgewaande» clrenxeimg heeft bijgebracht. Naar men verneemt zijn de plannen tot den aankoop van terrein voor het bouwen van een nieuwe school in de Nieuwe Bogerdstraat alhier, door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd en zal nlsnu spoedig tot amotie der gebouwen van de garnncinefabriek worden pvergegaan. Zijn we wel onderricht dan bestaat het plan de school te bouwen met een open terrein er voor en een Hinken voorgevel. Een en ander zal niet weinig bijdragen tot verfraaiing van dat gedeelte der stad. Voor de restauratie van den groolen toren alhier is op de staatsbegrooting gebracht een eerste termijn van f 3844,50 en voor de restauratie van den stadhuis toren te Middelburg f 6000. In den Gemeenteraad van Middelburg is besloten tot opheffing van het gemeenschappelijk beurtveer tusschen die gemeente en Zierikzee. Blijkens publicatie van den burgemeester van Middelburg, heersclfeu aldaar de mazelen epidemisch. Naar men verneemt komt onder de bekroonden of ter bekroning voorgedragenen op de tentoonstelling van stooktoestellen, hoofdzakelijk de zoodanige die zonder buisleidingen gebruikt worden, welke expositie thans plaats heeft in South Kenningtop te Londen, ook voor de heer (X J. v. d. Harst te Middelburg. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op de Wester-Schelde, beneden Hansweert, een aanvaring plaats gehad tusschen twee stoomschepen, n.l. het Belgische stoomschip //Baron Osy", van Londen naar Antwerpen, en het Engelsche stoomschip //Annie'', van Antwerpen, naar Goole. Beide schepen zijn erg beschadigd door den schok, om zinken te voorkomen omhoog gezet en later in veiligheid gebracht. Op Java heeft de cholera zich ook vertoond op onderscheidene plaatsen. Te Batavia stierven er reeds veel menschen aan en heeft men zelfs vier lijken van inlanders, die blijkbaar aan cholera waren over leden, aan den openbaren weg gevonden. Ook te Buitenzorg heeft de ziekte zich vertoond. Uit Mekka is bericht dat daar de ziekte aan het afnemen is. Te Oosterland i9 zekere G., een bejaard man, bezig zijnde met brandhout van den zolder te halen, van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Souburg (Walcheren) is een boerenarbeider overleden, die in de afgeloopen week gedurig lucifers koppen had ingenomen. Geneeskundige hulp werd door hem geweigerd. De man was een zonderling en leed aan gemoedsbezwaren. Aan den Kruisdijk onder Breskeus i9 de woning van E. A. afgebrand, terwijl de bewoners reeds eenige dagen van huis waren en de woning dus onbewoond was. De bewoner is in hechtenis genomen op ver moeding van brandstichting. Omtrent den persoon van Roland, verdacht van den moord te Yeere, wordt gemeld, dat hij is 23 jaar oud, suikerbakker van beroep, dat hij getracht moet hebben zich te Bergen op Zoom als knecht bij een confiseur te verhuren, toen 't daar juist kermis was, dat hij daar ook nog kermis heeft gehouden en toen naar Antwerpen is gegaan, waar de politic liera reeds van 5 November af schijnt gezocht te hebben. Nog zegt men dat de politie te Antwerpen de op- gelijkt op Troppmann, dien beruchtèn vijtliuocreven moordenaar vau Pautin. Woensdag voormiddag is op de algemeene begraaf plaats te 's Gravenhage met eenvoudige plechtigheid ter aarde besteld, het lijk van L. E. Lenting, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onder de talrijke belangstellenden merkte men op de Ministers van Binuenl. Zaken, Buiienl. Zaken en Justitie, den voorzitter, leden en griffiers der Tweede Kamer, leden van de Raad van State, van de Eerste Kamer en van den Hoogen Raad enz., alsmede een deputatie uit het bestuur van het Groot-Oosten dei' Ned. vrij metselarij. De heer J. J. E. Noordziek Jbield een indrukwekkende lijkrede; de kist was met vijf kransen getooid. Jhr. Berg van Dassen Muilkerk, schoonzoon des overledenen, dankte namens de familie voor de eer den overledene bewezen. De „Vereeniging tot bevordering van 't volksonder wijs" in het kanton Ooslburg heeft met 69 van de 70 stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hoofdkiesdistrict Middelburg, gekozen den heer H. J. Bool te Leiden. Bij de commissie, die zich had belast met het in zamelen van giften voor de nagelaten betrekkingen van Pieter Verlinden, visscher te Grauw, die op 14 October 1.1. in den storm op de Ooster-Schelde omkwam, is aan giften f 852,25 ingekomen. Door de Haarlemsche politie is aangehouden een gehuwdevrouw, verslaafd aan het gebruik van sterken drank, die bij een koffiehuishouder, alwaar zij boven woonde, met een valsclien sleutel uit een gesloten kast successievelijk had ontvreemdacht heele en vijf halve flesschen Bordeaux-wijn, drie halve flesschen madera, twee liters brandewijn, een liter anisette en een liter persico. Bovendien heeft zij een tapper 3 maal op één dag opgelicht, door bij dezen onder opgave van een valschen naam voor 51 cents sterken drank te halen zonder geld. Door Z. M. don Koning is aan de Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers een buitengewone gratificatie geschonken, ten bedrage van f 1000. De vrouw van een dnglooner le Ranmsdoiikerveer is dezer dagen van haar vieren twintigste kind bevallen. Maandag werd een begin gemaakt met den aanleg vau de spoorlijn Zaandam Hoorn. De aanvoer van het zand geschiedt van Castricum. Met grooten spoed zal het werk worden voortgezet. Te 's Hertogenbosch had een treffend sterfgeval plaats, waarmee de geheele stad diep bewogen is. Zaterdag en Zondag overleden de tweelingdochters van den hooggeachten Commissaris des Konings, jhr. mr. P. J. Bosch van Drakescein, na slechts enkele ziekte-dagen, nog geen 17 jaren oud. Ook het verslag van het in de Tweede Kamer iu comité-generaal verhandelde over den Atjeh-oorlog is thans verschenen. De commissie heeft eenparig be sloten er niets in te wijzigen. Zij meende dat liet niet aanging nu wijzigingen te doen brengen in redeneeringen, die zeven jaren geleden zijn uitgesproken. Zelfs geringe veranderingen zouden naar haar oordeel alle waarde aan de openbaarmaking ontnemen. Het vermoeden zou zich toch allicht vestigen dat belang rijke feiten of meeningen waren achtergehouden, over wier wegiuuug -„-lrj.jrv.i--'W woordelijke Regeeringspersonen, maar door leden der Kanoer waren uitgesproken en dat de kracht der uit drukkingen, èn door den loop der tijden èn omdat zij in comité-generaal waren gebezigd, aanmerkelijk was verzwakt. De beraadslagingen vingen aan den 16 n April 1874 en eindigden 20 April. De volgende leden voerden daarin het woord: de heeren Yan Zuylen van Nyevelt, Yan Lijnden van Sandenburg, Godefroi Gremers, Nierstrasz, Insinger, Fabius, C. van Nispen van Sevenaer, Scliimmelpenninck v. d. Oije, Stieltjes en Haffmans, terwijl de heeren Bredius en Yan Houten zich in het debat over de al of niet openbaarheid der zitting mengden. Verscheidene meeningen werden geuit. Met kracht werd de houding der Regeering verdedigd door den Min. van Koloniën, Transen van de Putte, wiens rede ook een opheldering gaf van de duistere eerste telegrammen, en door den Min. van Buitl. Zaken den lieer Gericke van Herwijnen. De heer Godefroi verdedigde de rechtmatigheid van den oorlog op krachtige wijze, evenals de heer Gremers. De lieer Van Lijnden van Sandenburg meende dat de oorlog op lichtvaardige wijze begonnen was, afge scheiden nog van de vraag of hij noodzakelijk was. De heer Nierstrasz vond den oorlog niet genoegzaam //gewettigd." Het lid Fabius waarschuwde in het algemeen legen veroveringspolitiek en annexatie, afsof men bij een uitgestrekt koloniaal bezit den loop der omstandigheden in zijne macht heeft. De heer C. van Nispen van Sevenaer achtte den oorlog in zekere mate gerechtvaardigd, doch kon de oorlogsverklaring in de gegeven omstandigheden van den treurige» toe stand der marine niet goedkeuren. Ook hij waarschuwde tegen annexatie. De lieer ICuyper gaf de scherpste afkeu ring van den oorlog. Hij ontwikkelde daarbij een politiek tegenover liet Mohamedauisme en den Sultan van Turkije nis hoofd der Muzelman tien, die ons spoedig om ons koloniaal bezit zou brengen. De heer Stieltjes maakte de Regeering er geen grief van dat er een oorlogstoestand in het leven was geroepen, maar achtte het beleid, waarmede gehandeld was, niet goed. De lieer Haffmans achtte den oorlog niet gerechtvaardigd, noch tegenover Aljeli want er bestond geen be hoorlijke casus belli noch tegenover Nederland want de oorlog was niet onvermijdelijk. De lieer Van Zuylen van Nijevelt zeide dat volgens de gezonde rechtvaardige beginselen vau Staatsrecht, de oorlog

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1