Binnenland. Buitenland. te willen leenen voor een oorlog die door niets gewettigd, enkel uit veroveringszucht begonnen, en met cynische volharding volgehouden en ten einde gebracht wordt. Zij die tijd ook nog ver, eenmaal zal hij komen, de tijd dat de volken zullen weigeren de hand te leenen tot moordenaarswerk, dat het niet langer zal heeteu wee de overwonnenen maar wee den aanvaller! Het realisme in de schilderkunst en in de letterkunde, zal daarvoor grootendeels de eer toekomen. Zierikzee, 20 Nov. Uit het op de Zeehonden plaat gestrande Fransche schoonerschip //Janthine", geladen met boekweit, van Redon naar Rotterdam, zijn alhier aangebracht ongeveer 1300 Hectoliters, waarvan een gedeelte door zeewater beschadigd. Ook van den inventaris is nog een en ander ge borgen. Het schip is gebroken en zal vermoedelijk totaal verloren zijn. In de Maandag-avond gehouden vergadering der //Liberale Kiesvereeuiging" werd een schrijven voor gelezen van rar, Maurifcsz Ganderheijden, waarin deze mededeelde, dat hij, ofschoon vereerd met de keuze der vereenigiüg, om voor hem geldige redenen, geen kandidatuur voor het lidmaatschap van den Raad wenschte aan te nemen. Fr moest dus overgegaan worden tot het stellen van een nieuwen kandidaat. Van de personen, die genoemd waren, hadden mr. J. C. v. d. Lek de Clercq en jhr. mr. W. A. de Jonge voor een eventuëele kandidatuur bedankt. Er had geen verdere bespreking van kandidaten plaats en werd overgegaan tot stemming, waarvan het bij de eerste stemming verkregeu resultaat was, dat als kandidaat gekozen werd de heer M. C. de Crane, kassier alhier. Nog staande de vergadering werd bericht ingewonnen en vernomen, dat de heer de Crane de kandidatuur aanvaardde. Alzoo is tot kandidaat,'voor de aanstaande verkiezing van een lid in den Gemeenteraad geprocla meerd de heer M. C. de Crane. Uit Bergen op Zoom wordt aan de N. Rott. Ct. geschreven//Naar wij met zekerheid vernemen, zal de eerste postweg voor den postpakkettendienst geopend Worden tusschen Bergen op Zoom-Brouwershaven via TholenStavenisse, met een tak naar Zierikzee. De post zal met twee paarden rijden en voor vier passagiers worden ingericht." Wat er van dit bericht is, weten wij niet; maar als 't waar was, zou 't wel heel mooi zijn. Vooral die //tak naar Zierikzee" is zeer origineel. Het is niet gemakkelijk te vatten hoe een postwagen van Stavenisse (d. i. natuurlijk Vianeu) naar Brouwers haven zou moeten gaan zonder Zierikzee aan te doen. Verder zou men uit het bericht opmaken, dat de postpakkettendienst ook vooral personenvervoer bedoelt. Het komt ons voor, dat als eens de postpakkettendienst in gang is, er al zeer weinig plaats zal overschieten voor passagiers, te meer, daar de wageii9 toch reeds voerman en conducteur moeten hebben. Een ander gerucht, waarin onze gemeente betrokkeu is, betreft de arrondissements-rechtbank. Men spreekt er weer van alsof het opheffen der rechtbank aanstaande zou zijti. In de begrooting, die eerstdaags iu behandeling komt, is van een plan tot opheffing gelukkig niets te bespeuren. Nu mompelt men wel van leden der Kamer, die de opheffing zouden zien te bewerken, doch we willen hopen, dat daarop maar geen succes verkregen wordt, gesteld al dat er een was, die 't initiatief zou willen nemen om een voorstel tot opheffing te doen, of tot herziening van de rechterlijke iudeeling, waarvan dan die opheffing een gevolg zou kunnen zijn. Te Bergen op Zoom hebben de bakkers eenparig de prijzen van het brood verlaagd. De verdachte van den moord te Veere, zijnde zekere S. Rolland, is te Antwerpen gearresteerd. De justitie uit Middelburg is derwaarts yertrokkeu. Vrijdag-avoud half zes is liet badhuis te Vlissingen grooteudeels afgebrand. Het houten gebouw is geheel vernield, van het steenen gedeelte is nog een deel, ofschoon beschadigd, behouden. De brand i9 uitgebroken eenige oogenblikken nadat de familie der huurders het verlaten had. Onwillekeurig gedachtig aan de legende van den vogel pheuix, zagen de Vlissingers niet zonder genoegen den schooneu brand; want nu zal er wel een mooi badhuis, geheel vau steeu, uit de asch verrijzen. Te Amsterdam is overleden de heer R. I. Kelderman, directeur der Anglo Dutch Mining Company aldaar, een zeer verdienstelijk industrieel. Te 's Gravetihage is na een langdurige ziekte over leden de heer L, Ed. Lenting, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De dood van den lieer Lenting is voor het vaderland een groot verlies. Noode ziet men zulke mannen heengaan, 't sieraad hunner partij niet alleen, maar van de wetenschap en van het geheele vaderland. Lambertus Eduard Lenting was den 13 Juni 1822 te Batavia geboren, studeerde in de rechten en was achtervolgens advokaat, plaatsvervangend kantonrechter, rechter-plaatsvervanger en rechter in de rechtbank te Zutfen tot hij in 1868 lid werd van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal. Hij was een degelijk rechtsgeleerde, doorkneed in 't staatsrecht en de geschiedenis, een bekwaam schrijver, uitmuntend redenaar en een humaan algemeen geacht man. Hij schreef onderscheidene opstellen over vaderland- sche geschiedenis en Indische politiek in de //Tijd spiegel", het //Tijdschrift voor Neerlandsch Indië" en //Nijhoffs bijdragen". Voorts een //Handboek voor de geschiedenis des Vaderlands" (1864); //Schets van het Nederlandsche Staatsbestuur" (1866-1867) waar van onderscheidene drukken zijn verschenen. Tot aan zijn dood was hij met letterkundiger, arbeid bezig en pas verscheen van hein //Bijdragen voor de kenuis der Grondwet". Ook bewerkte hij het eerste deel van de //Histöire des Provinces Unies" van Wicqueforl en was lid der redactie van het //Tijdschrift voor Neder- iandsch Iudië". Uit den Haag wordt aan het Weekblvoor Israëlieten o. a. geschreven Een man is in deze gemeente overleden, zooals er in dezen tijd uiet meer geboren worden. Jacob de Pinto, meer bekend en geëerd tevens onder den naam van //den vrome", een uaam, dien hij met de meeste waardigheid droeg en die in den volsten zin des woords hem toekwam. Zijn beschikkingen omtrent zijn stoffelijk overschot, dagteekenen reeds van het jaar 1835. Twee zijner beschikkingen kan men wegens de wettelijke bepalingen niet volbrengen, 1. om op den sterfdag begraven te worden, hetgeen bovendien niet kon, daar hij op Vrijdag-avond ontslapen is; en 2. dat zijn lijk in de aarde zou gelegd worden zonder kist, hetgeen met de bepalingen der burgerlijke wet strijdt. Wat de voordracht van de heilige wet betreft, deze geschiedde op een bijzondere wijze, met toepasse lijke gebeden, volgens Porlugeesclien ritus; ook werd bazuingeschal aaugeheven. Het uitdragen van de kist ging wederom met bazuingeschal gepaard. De zoons van den overledene moesten, volgens zijn verlangen, vooraf zich naar de begraafplaats begeven. Men ver toefde met den stoet voor de synagoge en hulp-synagoge. Op de begraafplaats van de Portugeesche Israël, gem. werd de lijkkist geopend en werd onder liet hoofd van den overledene aarde van zijn graf gelegd, dat later met de aarde van het Heilige Land bedekt werd meer dan dertig pakketten heilige aarde, waaronder er een was van de spelonk, waren aangebracht, waar mede het lichaam geheel werd bedekt. Toeu werden er zeveu omgangen gedaan; de kist werd door de naaste vrienden grafwaarts gedragen; eerst toen dé kist reeds met zand bedekt was, mochten de beide zoons er bij komen. De opperrabijn Ferares, de ver dienste van den afgestorvene aan de groeve huldigende, zeide, dat een groot man onder Israël was heengegaau, die geheel als traditioneel Jood geleefd had. Hij ein digde met den overledene den hoogsten Joodschen eeretitel te verleenen de overledene had reeds zes jaren geleden van den heer Berenstein den eeretitel ontvangen, maar de Portugeesche geestelijken verleenen dien titel nooit bij het leven. Juist op den dag zijuer teraarde bestelling was Jacob de Pinto zijn 78e jaar ingetreden. De Haagsche kout der Prov. Gron. Ct. deelt naar aanleiding der vervanging van den griffier der Tweede Kamer mede, dat de rust, die mr. dr. D. Yeegens gaat genieten, nog niet zoo volkomen zal zijn. De oude griffier-vader heeft een tweeden lessenaar op zijne kamer doen plaatseu, waaraan de jonge griffier- zoon zich zal nederzetten. Aldus zal de oude griffier, zoo rijk in ervaring en kunde, den jongen griffier steunen, hetgeen maar alleen tus9cben vader en zoon mogelijk zoude kunnen zijn. De vader zal den zoon bij alle vragen des tyds (op kamergebied) voorlichten. In Drente doet men thans, evenals in den achterhoek van Gelderland en Overijsel, aan ijzerertsdelverij. Het oer uit de omstreken van Borkulo, dat vroeger daar ook versmolten werd, wordt sinds jaren uiet meer hier te lande, maar in het buitenland verwerkt, waar liet zijn weg viudt onder erts vau beter kwaliteit. Thans gaat men ook uit Drente oer uitvoeren. Dezer dagen is onder Dwingeloo oer ontdekt van uitmuntende hoedanigheid. Er is reeds een contract gesloten met een buiteulandsch fabrikant, die het erts wil nemen. De Haarlemsche huzaren behoeven niet meer zooals vroeger weggejaagd te worden; zij gaan thans weg uit eigen beweging. Verleden week is de huzaar Kersjes er van door gegaan, en om maar snel weg te komen en anderen geen moeite te geven om hem weg te jagen, heeft hij zijn paard meegenomen. Te Gorredijk leeft zekere Obbe van den Berg, oud 81 jaar, die 70 jaar als touwslagersknecht gewerkt heeft op de baan der familie Oosterbaan. Zelden zal men iemand zien, die 70 jaar lang volhoudt achteruit te werken en dan niet geheel op is. Morgen begint men aan 's Rijks munt te Utrecht een goed werk, vooral bij winterdag, n.l. het 9laan van dubbeltjes. Er zullen er om te beginnen 1 raillioen geslagen worden. Vrijdag-avond omstreeks elf ure is over geheel Z.-Oostelijk Nederland en een groot deel der Rijnstreek en Westfalen, een vrij sterke aardbeving waargenomen. Te Maastricht werden de schokken gevoeld te 11 u. 10 min. Zij duurden 5 seconden en waren vrij sterk, zoodat deuren opensprongen, meubels omvielen of waggelden en hangende voorwerpen in beweging ge raakten. Te Helmond, waar de schokken ook waarge nomen zijn, duurden zij ongeveer 2 seconden. Te Keulen, Aken, Elberfeld en Barmen werd de aardbeving ook gevoeld en op sommige plaatseu zoo sterk, dat personen omvielen. Niet minder stout, ofschoon ook al was de zaak gelukt minder winstgevend dan de groote diamanten diefstal te Londen, was een diefstal dezer dagen ge pleegd door één man, in het wachthuis der militairen aan het huis van arrest te '9 Hage. Daar zijn dag en nacht een sergeant en een korporaal met twaalf man op wacht en toch wist een dief zes scliilderjassen uit de wacht te stelen. Hij wilde ze bij een uitdrager verkoopen, doch deze nam ze niet en toen liet de dief ze in den steek en ging op den loop, doch werd gepakt. Tot lid van den gemeenteraad van Hoedekenskerke is met 19 stemmen gekozen de kandidaat van Hoede kenskerke, de lieer J. de Jonge, tegen 15 st., die op den heer M. G. Verbeek, den kandidaat der bewoners van Kwadendarame, waren uitgebracht. Bij de klopjacht door den graaf d'Ansembourg van Neuberg te Gulpen gehouden op 16 en 17 November, zijn geschoten 130 hazen, 248 konijnen, 7 vossen en eenige vogelswel een bewijs, dat het wild en de wilddreven daar nog niet schaarsch zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. Besl. is bepaald dat de verkiezing van een lid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het District Middelburg, zal plaats hebben den 29 November a.s. en de opening der briefjes op 1 December daaraanvolgende. Kunst, Wetenschap en Letteren. Binnenkort zal een nieuwe roman van Georg Eibers verschijnen eu wel //Die Frau Bürgemeisterin"naar men zegt is 't tooneel der handeling in de 17e eeuw en de hoofdpersoon een Hollandsche vrouw. Aan Mej. Maria Elisabeth Lorjé, oud-leerling aan de Tooneelschool, en thans aan het //Nederlandscli Tooneel" verbonden, is uitgereikt de zilveren medalje met de bustes van den Koning eu de Kouingin, welke medalje voor dergelijke artisten is ingesteld, en dit jaar voor 't eerst uitgereikt. Kaap de Goede Hoop. Uit Durban werd 16 Nov. aan de Standard ge* telegrafeerdEen depeclie is uit Pretoria ontvangen, meldende dat Mopoch, het voornaamste inlandsclie hoofd in het district Lijdenburg, tegen de Boeren de wapenen heeft opgevat. Ten tijde dat het land aan de Boeren werd teruggegeven, verklaarde Mopoch, dat hij eu zijn stam, liever dan onder hun bestuur terug te keeren, zich dood zouden vechten en dit heeft hij door den Engelschen ambtenaar, die resident bij hem was, aan Sir Evelyn Wood laten zeggen. Men zegt, dat de blanken in grooten angst uit het district vluchten. Ook in het district Wakkerstroom, waar de Kaffers zich op de een of andere onderneming openlijk voor bereiden, heerscht groote ongerustheid. Hier houdt men het er voor, dat de inlanders in de geheele Transvaal zullen doen, wat zij aan de koninklijke commissie hebben gezegd, dat zij doen zouden, als Engeland hen in de steek liet, namelijk vechten tot den laat9ten man, liever dan in hun vorigen toestand! van slaveruy en onderdrukking terug te keeren. Als- de opstand zich over Transvaal uitbreidt, is het de vraag, of de Boeren tegen hen opgewassen zullen zijn. Twee duizend man Engelsche troepen zullen voort durend te New-Caatle blijven.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2