Buitenland. lijken staat; 11 processen-verbaal wegens verzet bij de arrestatie van dronken lui zijn opgemaakt. Alleen door de 2e sectie werden ruim 80 dronken luï opgepakt en in de lokalen van 't bureau geborgen. Er is spiake van ruime loodsen te bouwen bij de politie-bureaux, ten einde de gasten behoorlijk te kunnen bergen. Ten einde het communisme door de vermenging van standen niet te zeer in de hand te werken zouden dan in de lokalen loges, stalles en parterre gemaakt worden, doch geen galeryeu wegens het daaraan verbonden gevaar. Op initiatief van jhr. mr. H. B. van Tets, is te Zutfen het volgend adres ter teekening gelegd Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, allen Nederlanders, meerderjarig en in het volle genot der burgerschapsrechten dat art. 164 der Grondwet luidt: //Ieder belijdt zijn godsdienstige meeningen met volkomene vrijheid, behoudens de bescherming der maatschappij en harer leden tegen de overtreding der strafwet;'' dat de verplichting tot het afleggen van den eed in strijd is met die bepaling, wanneer iemands over tuiging hem het afleggen van den eed verbiedt; dat zij zich daarom wenden tot uwe vergadering met het verzoek zoodanige maatregelen te nemen, dat voortaau zij, die zulks verlangen, in plaats van den eed de belofte zullen kunnen afleggen. 't Welk doende, enz." Uit dit adresseerplan blijkt, dat men de eedszaak niet wil laten doodbloeden; zij zal een bijdrage zijn tot de punten, die op den duur wel tot grondwets herziening zullen moeten leiden. Curieus is het, dat de eigenlijke bezwaarden dit adres niet zullen kunnen onderteekenenzij zouden dan toch in tegenspraak komen met zichzelf, daar in den aanhef gesproken wordt van //in het volle genot der burgerschapsrechten" zijn, en personen die door de thans vigeerende wets- uitlegging op 't stuk van den eed buitengesloten zijn van alle betrekkingen of handelingen waar het af leggen van den eed bij te pas komt, kunnen niet verklaren dat zij in het volle genot der burgerschaps rechten zijn. In de Jacob Catsstraat te 's Hnge is een huis met het borstbeeld van dien staatsman-dichter; in de Trompstraat vindt men de buste van Tromp in een gevel; thans zal ook in de Helmersstraat de buste van Helmers prijken. De beer Heemabuizen wil dit aandenken plaatsen in den gevel van een der huizen, die hij daar laat bouwen. De heer F. P. C. Schild zal het borstbeeld leveren. Of het zal zijn met den bril op en het glas er bij zal men dan zien. Uit het feit dat te Tilburg sedert het uitbreken der ziekte 70 personen aan de mazelen zijn overleden blijkt dat die ziekte daar geducht heeft geheerecht. Te Amersfoort is zekere H. bekeurd wegens het onbevoegd dragen van een nmbtspenning, gelijk er gewoonlijk door rijks-veldwachters gedragen worden. Te Klaaswaal is een kapitale hofstede met al den oogst en dertien paarden, benevens den geheelen in boedel, verbrand. Men spreekt wel eens van de clericale pers, en dan blijkt het dat de pers die men daarmede op het oog heeft, zich die qualificatie doorgaans niet wil laten welgevallen. Thans is echter een nieuwe ver- eeniging gesticht, die toch wel een clericale pers zal drijven. Het is het in de Staats-Courant als gestatueerd vermelde Apostolaat der Drukpersonder patronaat van den H. Paulus, en gevestigd te Zwolle. Volgens de statuten zal dit zijn een heilige pers, o geheiligde pers. Volgens telegram van Aden is het stoomschip z/Madura" aldaar aangekomen, aan boord hebbende kapitein Bruyns en 38 personen, behoorende tot de opvarenden van de //Koning der Nederlanden", die in zijn sloep waren. De schipbreukelingen waren door de //Madura" aangetroffen op de Salomons eilanden. De //Madura", kapit. Adriani, mede van de Maat schappij //Nederland", was 22 October van Batavia naar Nederland vertrokken. De Salomons-eilanden zijn een eilandengroep iu den Indischeu Oceaan ten Noorden van de Chagos-eilanden. Er zijn nu gered 123 personen in 4 sloepen, nog 3 sloepen met 90 personen worden vermist. De statuten der vereeniging de Nod. Zuid-Afri- kaansche vereeniging te Amsterdam, zijn bij Koninklijk besluit goedgekeurd en in de Staats-Courant opgenomen. Artikel 1 luidt aldus: Er bestaat eene Nederlandsche vereeniging tot belmrtigiug van de belangen onzer stamverwanten in Zuid-Afrika, onder den naam //Nederlandsch-Zuid-Afrikaansclie vereeniging". Die vereeniging stelt zich ten doel om binnen de perken, door de internationale rechtsverhoudingen aangewezen, door alle wettige middelen al datgene te doen, wat strekken kan om 1. De bandeu met onze stnmgenooten iu Zuid-Afrika nauwer toe te halen en in overleg met hen aldaar hulpbronnen voor landbouw, nijverheid, handel en andere stoffelijke belangen te openen en te ontwikkelen of de opening en ontwikkeling daarvan te bevorderen; 2. de publieke opinie zoo ten onzent als in het buitenland over de toestanden in Zuid- Afrika voor te lichten. Elk streven om bij wijze van propaganda op de zedelijke of godsdienstige gesteldheid der bevolking dezerzijds invloed uit te oefenen, blijft daarbij uitgesloten. Spoedig kunnen, nanr uit 's Hage wordt gemeld een aantal belangrijke administratieve hervormingen op militair gebied worden tegemoet gezien. Zaterdag is te Botterdam bij een microscopisch onderzoek, door deskundigen ingesteld, gebleken, dat in een vat pekelspek, uit Amerika aldaar aangebracht en in het klein uitverkocht wordende, trichenen aan wezig waren, tengevolge waarvan de geheele inhoud van het vat door de politie in beslag is genomen en tot nadere onderzoeking ter beschikking der deskun digen is gesteld. Zaterdag ochtend te 6 ure brak een hevige brand uit in de werkplaats van den wagenmaker de R. te Doesburg, door het breken eener brandende petro leumlamp. De geheele werkplaats met twee daarnevens staande schuren en een huisje zijn ceu prooi der vlammen geworden. Het aanwezige vee is gered. De panden zijn laag verzekerd. De wed. D. te Katwijk a/d Rijn werd dezer dagen het slachtoffer van een oplichter. Een jong smidsgezel, .Duitscher, had zich bij den smid G. aldaar verhuurd en was bij genoemde weduwe in den kost gekomen. Volgens zijn zeggen, zou Vrijdag zijn koffer komen, en toen deze dien dag niet was gekomen, ging bij aan de boot en aan de tram vragen, of hij nog niet was gearriveerd. Het onderzoek had niet het gewenschte gevolg. Hij wilde nu naar Leiden gaan om daar zijn onderzoek voort te zetten, doch schaamde zich in zijn werkpak, dat er zeer armoedig en gehavend uitzag, van huis te gaan. Op zijn verzoek leende de vrouw hem jas, broek, vest, laarzen, eene pet en een flanellen hemd van haren zoon, die onder dienst is, en schoot hem nog f 2,50 voor. Aldus uitgedost ging mijnheer op verkenning uit, maar laat nog altijd op zich wachten. Te Haaften heeft de gemeenteraad eène verordening vastgesteld, volgens welke o. a. het witte, tarwe- en roggebrood een gewicht behoord te hebben van 1, 2 of 4 kilo. Toen Woensdag 1.1. deze verordening in werking trad, waren er geen broodjes van minder dan één kilo te koop. De bakkers vreesden voor de bedreigde boete van 5. Leiden was in last! De burgemeester heeft ons echter daaruit verlost door de verordening terstond buiten werking te stellen, voor zoover het gewicht van het wittebrood betreft. Hij heeft den bakkers verlof gegeven, als van ouds, broodjes van minder dan één kilo te bakken. Dit is aangenaam, evenzeer als de bepaling in de verordening, dat het geoorloofd is, snippers, sucade enz. onder 't meel te mengen. Wat men al niet reglementeert Ten behoeve van hen, die bij het toelatings-examen voor de school voor Kunstnijverheid niet volkomen mochten voldoen aan de eischen, die daarvoor zijn gesteld, is een voorbereidingscursus geopend, waarvoor het programma in de Staatscourant is opgenomen. Uit Doetinchem wordt aan het D. v. Z.-H. geschreven van 10 Nov.: Zondag vóór acht dagen, na afloop der avondkerk, werd op het Stadhuis alhier weder zitting gehouden zooals de jaarlijksche publicatie luidt, z/tot ontvangst der op Zonuendag anti omnium sanc torum et sancti Stephani verschenen thins en hutten- gelden". Het huttengekl wa9 een belasting, welke men oudtijds moest betalen voor het recht tot plaatsing van een hut of woning tegen de vestingmuren, waar door men in tijd \nn oorlog beschut was tegen bommen en kogels. Het eigenaardige der heffing van deze gelden is, dat B. en W.als van ouds, met den gemeente ontvanger tot ontvangst daarvan zitting houden en dat ieder, ook hij die slechts ll/s cent betaalt, bij wijze van kwitantie een glas wijn ontvangt. Meermalen heeft het gemeentebestuur pogingen aangewend, om dit recht door de belaleuden te doen uitkoopen, doch het meerendeel der schuldplichtigen is daartoe niet genegen en geeft als reden op, dat men nergens voor zoo weinig geld zoo'n fijn glas wijn drinken kan. Tegenwoordig gaat alles kalm en rustig toe, maar de overlevering vermeldt, dat dit in vorige eeuwen heel anders moet zijn geweest. Toen werden op zoo'n avond de schuldplichtigen heel plechtig op het Stadhuis ontvangen en wanneer dan na afloop van de betaling ieder zijn roemer fijnen wijn had genoten en weder vertrokken was, bleef liet EdelAchtbare hoofd der Gemeente met al de «patres conscripti" nog tot diep in den nacht op het Stadhuis genoegelijk bijeen om de rest der wijnen naar binnen te werken. Wijlen mevrouw de douairière Lijcklama a Nijeholt, die vóór ruim eeu week te Oldebooru overledeu is, heeft o. a. de volgende legaten vermaakt: 1. Aan de Diaconie der llerv. Kerk te Oldebooru f 2000. 2. Aan elk der beide Doopsgezinde Gemeenten aldaar f 200. 3. Aan de daar bestaaude werkverschaffing f 1000, allts vrij van successie-rechten. Bovendien komt door liet afsterven van genoemde mevrouw de douairière Lijcklama a Nijeholt aan de gemeente Utingerndecl een boerenplaats ter waarde van ongeveer f 40,000, welke plaats door wijlen haar echtgenoot jhr. W. H. Lijcklama a Nijeholt aan de gemeeute was vermaakt. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft op verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend aan E. R. van Nes van Meerkerk als 2e luit. bij de dienstd. Schutterij te Zierikzee en als zoodanig benoemd mr. B. Ort, thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Oosterenban van Schouwen M. Schooff. Tengevolge der organisatie van den Prov. Waterstaat wordt de lieer C. M. Ritmeester, opzichter van 's Rijks Waterstaat te Borssele, met 1 Januari 1882 verplaatst naar Vlissingen. Kunst, Wetenschap en Letteren. De jury, benoemd door Z. M. den Koning tot toewijzing der koninklijke medailles op de tentoonstel ling der maatschappij Arti et Amicitie, heeft de gouden medaille toegewezen aan mej. Thérèse Schvvartze, voor haar uitmuntende schilderij «portret van den heer Toewater". De zilveren medaille is toegewezen aan den heer H. Koekkoek Jr., te Londen, voor zijne schilderij «Luccombe Bay«de bronzen aan den heer E. S. Witkamp Jr., voor zijne schilderij «Langs de straat". N»-Amerika, De Daily News verneemt, dat de president zijn kabinet geheel zal samenstellen uit aanhangers van de Graut-fractie. Er doet een naamlijst van personen de ronde, die allen betrokken zijn geweest in de onder Garfield's bestuur veroordeelde Grant-admi- nistvatie. Daarbij zijn een groot aantal vacaturen in de diplomatie door president Arthur te vervullen. De Chineesche, Oostenrijksche en Russische gezant schappen zijn reeds vacant en de gezanten aan de hoven van Spanje en Italië zullen wegens ziekte spoedig vervangen moeten worden. De heer Lowell te Londen zal zijn post ook niet lang meer bekleedeu. Er zijn reeds twee eminente mannen aangezocht om hem te vervangen, maar beiden hebben voor de eer bedankt. Ook de gezant te Brussel staat op 't punt van teruggeroepen te worden. Al deze posten zijn aangewezen om ingenomen te worden door aan hangers van de Grant- en Conkling-fractie der Re- publikeinsche partij. Algemeen houdt men 't er hier voor, dat de president het Garfield-kabinet slechts aangehouden heeft tot na de verkiezing, om het niet tegen zich te hebben. Egypte. Uit Alexandrië wordt 11 November getelegrafeerd Een telegram van 6 Nov., heden ochtend uit Djeddah door de gezondheids-commissie ontvangen, zegt, dat de cholern-epidemie te Mekka zich uitbreidt. Den 3den stierven daaraan 55 personen en op de twee volgende dagen 215 en 214. De pelgrims hebben Mekka den 6den verlalen en men vreesde, dat de Egyptische soldaten, die, 460 man sterk, te Elwedj geposteerd zijn, hen niet zouden kunnen of willen beletten, binnen die stad te komen. Waarschijnlijk zal daar eeu strenge quarantaine worden bevolen. Italië* Bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen van een hospitaal te Turijn heeft de koniug een groot diner gegeven, waaraan prins Amadeus, de prins van Savoije-Oarignan en de voornaamste auto riteiten van Turijn deelnamen. De aartsbisschop van Turijn nam liet woord en verzekerde, dat hij zoowel als zijne geestelijkheid, dagelijks innige gebeden voor den koning tot God opzonden en hoopten, dat God hen verhooren en den koning, den leden van zijn huis en den staat zijn zegen schenken zou.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2