ZIERIRZEISCBE COURANT. voor het aitondis- a&a sement Zierikzee. 1881. No. 86. Woensdag 2 November. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. DE ROMAN. O. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, prijs per drie maanden/ 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiMtSAft. Zierikzee. De d.d. Schutterij alhier heeft jongstl. Zondag haren huishoudelijken schietwedstrijd gehouden, die door goed weder werd begunstigd en in de beste orde is afgeloopen. Des avonds werden in de Con certzaal de prijzen door den kommandant aan de overwinnaars uitgereikt. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten nan den Min. van Binnen 1. Zaken te kennen te geven, dat de Raad bereid is om in de herstellingskosten van den 9tadhuistoren, geraamd op f 30,000, van gemeentewege een som van f 10,000 bij te dragen in vier jaarlijksche termijnen. Naar men verneemt is de Regeering voornemens in liet gebouw van 't voormalige arsenaal le Veere een gesticht voor bedelaars, tevens verbeterhuis voor dronkaards te vestigen. De begrooting voor 1882 is te Terneuzen vastgesteld op f 32,231.96 in ontv. en uitg. Hoofdei, omslag f 7500; opbrengst van den verkoop van sterken drank in 't klein f 1000; uitgaven voor onderwijs f 9776.44 De begrooting van Rotterdam is vastgesteld op 4.390,530, d. i. meer dan f 35 per hoofd van de bevolking. De opbrengst van het vergunningsrecht is berekend op f 20,000 voor 1300 tapperijen. Er is een tweede sloep van de //Koning der Ne derlanden" opgevischt met 19 personen, en wel op 3° 54' Z.B. en 69° 12O.L., door liet Engelsche stoomschip //Delcomyne". Men vond deze sloep deu 15 October. De schipbreukelingen, die gezond en wel waren, zijn te Aden aangebracht. Aangaande de andere sloepen i9 nog niet9 vernomen. Men heeft echter hoop, dat ze alle terecht zullen komen, daar de zee in de streek waar zij dobberen doorgaans bedaard en het weder goed is. Ook is er eten en drinken genoeg over de sloepen verdeeld. Het vergaan van het groote en rijke stoomschip moet echter wel tot zeer ernstig nadenken stemmen. Een betrekkelijke kleinigheid als 't breken van één enkel stuk ijzer, moest niet zoo noodwendig den ondergang van schip en lading ten gevolge kunnen hebben. Daarop zal toch iets dienen gevonden te worden, 't zij door nog meer voorzorgen bij het maken der schroefassen, of door een meer verdeelde inrichting van het schip door waterdichte schotten. Wat helpt het of het achterschip al door een waterdicht schot is afgesloten, als de ruimte die dan vol kan loopen zoo groot is, dat het schip er toch in betrekkelijk weinig uren door moet zinken! Aan het kantoor der Maatschappij //Nederland" en by hare agenten in verschillende plaatsen liggen lijsten ter inzage van al de persouen, die hij het vertrek uit Indië aan boord van de //Koning der Nederlanden" waren. Belanghebbenden kunnen op die lijsten gaan zien of er zich ook familiebetrekkingen onder bevinden. Het zou meer practi9ch geweest zijn als de lijst in de kranten gezet werd, doch daar tegen schijnt overwegend bezwaar te bestaan bij liet bestuur der Maatschappij. Men herinnert zich dat verleden jaar het Engelsche stoomschip //American" op reis van Southampton naar de Kaap de Goede Hoop, door een soortgelijk ongeluk getroffen werd en te gronde ging. Bij mooi weer gerust varende, brak de schroefas, sloeg een gat in den bodem van het schip en dit zonk na 12 uren tijds. Alle opvarenden hadden zich in de booten begeven en zij werden ook allen achtervolgens door verschillende schepen gevonden er. opgenomen. Van een der booten hoorde men echter pas vier maauden later wat er van geworden was. Te Leiden is men thans bezig met het afbreken van het huis, waar tijdens het merkwaardige beleg in 1574 de burgemeester Pieter Adriraansz. v. d. Werf gewoond heeft. In den toestand van den heer Lenting, die ernstig ongesteld is geworden, zoodat men bezorgd was voor den afloop, is volgens de Zutfensc7ie Courant cenige gunstige verandering gekomen. Volgens het Handbl. hebben Frankrijk, de Vereenigde Staten en Spanje aan onze Regeering officieel doen weten, dat zij willeu medewerken tot het welslagen der in 1883 te Amsterdam te houden Koloniale Tentoonstelling. Tot opheldering van het feit dat een aantal oud- strijders van 1831, dragers van 't Metalen Kruis, van de feestviering te Amsterdam zijn uitgesloten, hoewel zij ook naar Amsterdam waren opgekomen om daar aan deel te nemen, 't welk voor velen onder hen vrij wat opoffering van tijd en zuurverdiend geld kostte, verneemt men thans dat die feestviering niet zoozeer was een reünie van oudstrijders van 1831, maar van leden der vereënigingen //liet Metalen Kruis". Die geen lid van een dezer vereenigingen waren, telden niet mede. Ware dit meer algemeen bekend geweest, dan zouden de thans teleurgestelden zijn thuisgebleven, of ze hadden zooveel mogelijk nog zich bij de een of andere afdeeling van de bedoelde ver eenigingen aangesloten. Het ware echter niet kwaad geweest, dat vooraf wat meer de aandacht er op ge vestigd was, dat het geen nationale feestviering van en voor de oudstrijders in 't algemeen, maar slechts een huishoudelijke feestviering van de leden der ver- eeniging //het Metalen Kruis" zou zijn. Zaterdag is de vergadering der commissie voor de internationale regeling der vissclierij—politie gesloten met de oiiderteekening van de conventie door al de gedelegeerden. De inhoud is nog niet bekend. Aan alles is een goede wending te gevenDe oneenigheid tusschen den directeur van het Park te Amsterdam en zijne geabonneerden tracht de eerste te doen eindigen door den vollen abonnementsprijs Een bydrage tot de Anti-Semietische kwestie. I. Namelijk tot de geschiedenis dier kwestie, zij zelf is waarlijk al ingewikkeld en stekelig genoeg, zoodat zij niet door bijdragen behoeft vergroot of verergerd te worden. Onlangs haalden we een paar woorden aan uit Henri Heine's boek over Ludwig Börne, die betrekking hadden op de kwestie, gelijk 't daarmede stond vóór ongeveer een halve eeuw. Ieder weet trouwens dat die treurige zaak niet nieuw is. Zij is niet een vrucht yon 't moderne ongeloof, evenmin van 't moderne licht, noch ook van de moderne kweekerij van Duitsclie orthodoxie. Zij is zoo oud als de verstrooiing van dat merkwaardige nationale element zelf. Niettemin kau 't toch wel belangwekkend zijn eens te hooren, hoe de verworpenheid der Joden ook vroeger geniale pennen in beweging bracht en gevoelige harten heed kloppen. In een allerliefsten vortn is het opstel gegoten, dat Ludwig Börne in 1823 schreef a propro9 v«n de Semietische kwestie en dat boveustaanden titel draagt: Be Roman. Het volgt hier bij wijze van afwisseling t«9schen de schetsen uit Emile Zola's werken. Zelfs geen beetje hebt ge mij lief fluisterde Karoliua haar vriend toe en liet een vlokje zijde uit haar vingers zweven niet zooveelZij stond op van 't borduurraam, ging op den versten stoel van de kamer zitten en pruilde. Wat ben je weer naar riep haar moeder beur toe en kijk nu eens hoe je den overste uit zijn humeur gebracht hebt Zoowaar, gij beiden zet daar mooie gezichten, da] zijn schitterende voorbereidselen voor uw bruiloft Bruiloft?... zei Karolina en schudde bedenkelijk met het. blonde kopje daar wil ik nog wel eens over denken; ik kati de kanten, die oom mij gezonden heeft, op elk ander bal ook gebruiken. De gravin lachte. O. Gij lieve onschuld, waar hebt je dat toch geleerd? je spreekt nis een conté moral van Marmontel 1 Wees verstandig, kom hier en vertel me eens waar je boos om bent. U geeft me ook altoos ongelijk, moeder. Is dat een aanbidder? Moet dat een bruidegom lieeten? Andere bruiden krijgen gedichten, zooveel, dat zij ze niet alle kunnen uitlezen, en ik heb nog geen versje gehad! En hij heeft toch wel een ode op Napoleon gemaakt. U weet, Karei heeft me een roman beloofd, waarin hij mij zou schilderen, ik verheugde mij daar zoo vast op. Nu is 't al zes weken, en zoo vaak ik hem er aan herinner, zegt hij morgen, en zet een paar grimmige oogen op als ware hij op de wachtparade bij zijn garstige snorrebaarden. Meneer Morgen, gij bevalt mij in 't geheel niet meer De overste scheen gekrenkt en zweeg. Karolina reikte hem de hand. Wij willen weer goede vrienden zijn, wees maar niet hoos, Karei! Ze streek hem de haren van het voorhoofd Waar wa9 't ook weer, dat je deze wond kreegt? dien naam kan ik immers maar uict onthouden! In den slag van Smolensk. l)ie afschuwelijke kozakken Dat moet je toch wel erg zeer gedaan hebben? Het was mijn pijnlijkste wonde niet. Je bent vandaag zeer galant, mijn vriend! Wacht, ik zal je hart den pols eens voelen Zij legde de hand op zijn borst. De overste drukte haar met heftigheid in de armen Mijn geliefd meisje! Veel leert de soldaat ontberen en verliezen; ach! jou zou ik niet kunnen verliezen Goede Karei, wij zullen elkaar altoos, ja we zullen elkaar eeuwig beminnen Alle ware liefde is onsterfelijk ontrouw, noch verraad, noch zelfs de dood kan haar niet dooden. Zij sluimert dan slechts, als in de doodkist; in het verkoelde hart onder het winterkleed, om met de lentezon frisscher en groeuender te ontwaken. Een uur is voor haar de lichamelijke omhulling van een eeuwigheid wie elkaar ook maar één uur hebben bemiud, die hebben elkaar eeuwig lief. Wat zeg je, Karei? De overste trok een schrijfboek uit den zak, en reikte dat zijn bruid lachend over. Hier Karolina, is de beloofde roman. Met de teederste liefkoozingen beloonde Karolina het lang verwachte geschenk. Maar wacht zei ze, met den vinger dreigende nu zie ik hoe gij u kunt vermommen! Nu dacht ik nog al, dat je vreeselijk boos op me waart, omdat ik je aan je belofte herinnerd heb, en niet waar, je hebt enkel zoo'n ernstig gezicht gezet om mij te verrassen? Doch, hoe beetje roman, ik zie geen opschrift er boven? Zooals je wilt, lief kind! Hoe eindigt de historie, is zij treurig of grappig? Zooals't uitkomt, Karolina. Nu, gaat dan allen zilten, Karei zal ons zijn roman voorlezen. En jij, Frits, sprak ze tot haar broeder, den kapitein, die met zijn zware stappen de kamer

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1