ZIERIKZEESC0E COURANT. voor het arrondis- seinent Zierikxee. 1881. No. 83. Zaterdag 22 October. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAft. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel 't welk reeds Woensdag aan de abonnees binnen I de stad is verzonden. Binnenland. Brouwershaven, 16 October. Heden werd hier binnengebracht door schipper L. Niéman en zijne bemanning, de Eng. schooner //John Brotherick", hebbende dit schip door de equipage verlaten gevonden op de hoogte van den buitenkant der Oosterbank en is deze bodem bij, aankomst onmiddellijk in beheer genomen door den heer J. de Kater Jz., Engelsch consul. De sergeanten C. Chivat, van Zierikzee, en de Vulder van Noorden, van Tholen, beiden van den hoofdcursus te Kampen, zijn geslaagd voor het schrifte lijk examen voor 2e luit. kwartiermeester. De eerst genoemde behaalde no. '1 van de serie. Tot voorzitter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1882, is gekozen de heer II. Bouman. Uit Rotterdam wordt bericht dat Sara Bernhardt aldaar niet zal optreden, zoodat dus het bericht van haar optreden aldaar op 30 October n.s., door de bladen en ook door ons medegedeeld, onjuist i9 geweest. Dit belet niet dat wij heden toch weder in 't Rott. Nieuiosbl. vinden vermeld, (lat Sara Bernhardt a.s. Maandag té Rotterdam zal optreden in //la dame aux caméiias." Op de door Gedep. Staten van Noord-Holland opgemaakte voordracht voor de benoeming van een Provincialen hoofdiugenieur van den Waterstaat zijn gebracht de heeren B. Hoogenboora, ingenieur te Hoorn en J. Scholtens, kapit. eerstaanw. ingenieur te 's Her togenbosch. Volgens rapport van kapitein Slierend recht, gezag voerder van het op Feijenoord gebouwde stoomschip //Nederland", heeft genoemd schip op de reis naar en van Baltimore uitstekend voldaan. De vaart was bij gewone omstandigheden 13 mijlen per wacht, meteen diepgang van 61 decimeter voor en 64 achter. Het schip heeft 1900 ton lading in den besten staat uit gelost en was volmaakt dicht. Het kolenverbruik beliep gemiddeld 22 ton per etmaal en het schip werkte zeer gemakkelijk op zee. De uitreis van Zierikzee naar Baltimore werd in 12 dagen 13 uren en de terugreis in 13 dagen 12 uren volbracht. Het schip bleek hecht te zijn, daar niettegenstaande vrij onstuimig weer geen de minste ontzetting bespeurd werd. In den jongsten storm is ook de nieuwe boei met gasververlichting, die als proef op de Wandelaar gelegd was, op eigen handje uit wandelen gegaan en onder de Knokke op den Belgischen wal hoog op 't strand terecht gekomen. Het gevaarte schijut dus meer den stroom dan den wind gehoorzaamd te hebben, want 't moet tegen den wind ingedreven zijn. Aan de stallen van wijlen Prins Frederik te 's Hage heeft een eerste verkooping plaats gehad van een 25tal trek- en rijpaarden. De prijzen liepen van f 150 tot f 400; voor één span werd f 900 betaald. Naar wij uit goede bron vernemen, moet dezer dagen geteekend zijn eene overeenkomst tussclien de Regeering en de Kon. Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen, waarbij, onder goedkeuring der wetgevende macht, een gedeelte der Vlissingsche havenwerken aan de Schelde ter exploitatie wordt overgegeven. Amsterdam heeft zijn vergrijp tegen den heer Rutgers van Rozenburg weer goed gemaakt. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg is met 1017 van de 1589 uitgebrachte stemmen weder gekozen in de Tweede Kamer. Naar de N. Rott. Court, verneemt zou jhr. C. A. van Sypestein zijn ontslag hebben gevraagd als gouver neur van Suriname. Het huis op de groote markt te Haarlemwaar Bilderdijk gewoond heeft, zal een koffiehuis worden, De fraaie gevel zal echter worden in stand gehouden. De voeding der gevangenen te Assen zal over'1882 komen op 14 80/100 ets. per man en per dag. Dat is al heel goedkoop. Of ook particulieren zich tegen dien prijs zullen komen abonneeren, wordt niet gemeld. Te Mierlo heeft zich het zonderlinge geval voorge daan, dat de wachtmeester der marechaussee te Helmond, de rijksgewichten op het hulpkantoor heeft in beslag genomen, omdat zij niet geijkt waren. Hij heeft tevens tegen den brievengaarder, burgemeester M. N. Panken, proces-verbaal opgemaakt. Op 22 October a. s. wordt van Amsterdam naar Vlissingen en Middelburg door den ondernemer, den heer P. D. de Vries, een nieuwe wekelijksclie stoom vaartdienst geopend met het snelvarende en aan de Kon. Maatschappij /,de Schelde" vervaardigde schroef- stoomschip //Zeeland". Omtrent den brand, die te Joure gewoed heeft, wordt gemeld, -dat hij ontstond in de meubelfabriek van den heer Koster en van daar andere gebouwen aangreep. Niet minder dan 14 gebouwen, waaronder een tabaksfabriek, zijn in de asch gelegd. De te Konstantinopel overleden Ned. gezant, Baron van Ittersura, had die betrekking sedert 8 Oct. 1878 bekleed. Voor dien tijd was hij minister-resident te Madrid. De overledene was officier van de Eikekroon, grootkruis der orde van Isabella la Catholica van Spanje, kommandeur der orde van Jezus Christus van Portugal en ridder der orde van Adolf van Nassau. Zijn plechtige teraardebestelling heeft gisteren te „LA CONÖUÊTE DE PLASSANS». (De verovering van JP I a s s a n s.) XIII. Het tooneel waar de lezer thans Mouret aantreft is een cel van een soort van particulier krankzinnigenhuis, dat gevestigd was op het kleine landgoed Tulettes, waar een oom van Mouret en Martha, zekere Macquart, woonde en teven9 voor een deel met het opzicht belast was. Daar werd ook nog een ander lid der familie in staat van kindschheid bewaard, n.l. tante Dide, van welke men leest in de geschiedenis van Silvère en Miette. Mouret, wiens humeur aan 't mankeeren geraakt was, toen zijn vrouw hem ontroofd werd, doordien zij geheel werd ingepalmd voor allerlei zoogenoemde vrome werken en wien men ook zijn kinderen had weten te ontnemen, was eindelijk bij vlagen volslagen krank zinnig geworden. Vooral was dit verergerd door de op hem toegepaste kwaadaardige taktiek van hem al reeds voor gek te verklaren toen hij nog pas aan 't mijmeren wa9, wegens de ondermijning van ziju huiselijk geluk. Martha had eindelijk, doch te laat ingezien, dat haar overgaaf en toewijding aan de slimme ultramon- taausche veroveraars van Plassans, haar niet had ge schonken wat zij daarvan had verwacht: heul voor haar dweepziek gemoed, voldoening voor haar van nature vurig lichamelijk gestel, 't Was gekomen tot een soort van openlijke breuk, met den abbé Faujas. Zij had daarop haar huis verlaten, was met Rosa naar de Tulettes gereisd om Mouret te bezoeken en zoo mogelijk hem terug te brengen naar huiszij verkeerde ook in de overtuiging dat haar man niet krankzinnig was en dat alles weer terecht zou komen als zij zich weer met hem had verzoend. Plij zou dan weer met haar meegaan naar huis, men zou de vreemden, die zich daar genesteld hadden, op straat zetten, zich voor goed aan de slavernij der intriganten onttrekken en weer gelukkig zijn. Het liep geheel anders uit. Zij vond Mouret wel in een helder oogeublik, maar in haar tegenwoordigheid kreeg hij weder een aanval van razernij, zoodat ze wanhopig en zelf door overspanning ernstig ongesteld werd. De oude oom wilde, dat zij te les Tulettes zou blijven, althans voor dien nacht, maar dat wilde zij nietzij wilde volstrekt weer naar de stad terug, en eindelijk gaf de oom toe, spande zijn kar in en reed haar met Rosa terug. Aan haar woning gekomen, wilde men daar niet opendoen; de anderen waren daar thans geheel de baas. Macquart bracht nu zijn nicht bij haar moeder Félicité Rougon. Hier kwam zij doodziek aan en kreeg bloedspuwing. Haar lijden was kort daarna uit, daar de dood er een einde aan maakte. Het was pikdonker in de cel van de Tulettes. Eeu ijzige tocht deed Mouret ontwaken uit de staat van verdooving waarin hij vervallen was door de crisis van dien avond. Tegen den muur gehurkt, bleef by een oogeublik onbeweeglijk zitten, met open oogeu, 't hoofd zachtjes langs de koude steenen rollende, en hij schreide als een kind dat wakker wordt. Zijn beenen deden hem echter dermate pijn door een vochtigen killen luchtstroom, die ze trof, dat hij opstond en oin zich keek. Toen zag hij dat vlak voor hem de deur van de cel wagenwijd openstond. Zij heeft de deitr opengelaten, zeide de krank zinnige luid, zij wacht stellig op me, ik moet weg. Hij stapte de deur uit, kwam weder even terug en betastte zijn kleederen, met al de zorgvuldigheid van een ordentelijk man, die bang is dat hij iets zal ver geten, daarna ging hij weder de cel uit en deed zorgvuldig de deur achter zich toe. Hij stak de eerste binnenplaats over met zijn bedaarde kleine schreden van een kuierend burger. Zooals hij op de voorplaats kwam, zag hij een oppasser, die hein scheen te bespiedeu. Hij bleef staan en overlegde een oogeublik. Maar toen de oppasser weer weg was, was hij spoedig de voor plaats ovèr en stond hij voor een andere open deur, die op het open veld uitkwam. Hij sloot ze achter zich, zonder eenigszins verwonderd te wezen en zonder zich te haasten. Zij is toch een goed wijf ondanks alles wat er gebeurd is, bromde hij; ze heeft me zeker hooren roepen. Het moet al laat wezen. Ik ga maar naar huis, anders zijn ze maar ongerust. Hij sloeg een weg in. Het kwam hem heel natuurlijk voor, dat hij daar vrij op den weg liep. Na een honderd stappen gedaan te hebben dacht hij niet meer aan de Tulettes achter zich; hij verbeelde zich, dat hij vau een wijngaardenier kwam van wien hij een partij wijn gekocht had. Toen hij aan een kruisweg

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1