ADVERTENTIEN. De tegen 25 October 1881 aangekondigde Verpachting der goederen van 't Waterschap Schou wen is UITGESTELD en zal plaats hebben op Maandag 7 November aanstaande, 's voormiddags 10 ure, in de Concertzaal. CONCERTZAAL ZIERIKZEE. Geheel NTeuwe°V?ORSTELLING, M A J IJ. 0p Vrijdag 21 October 1881. 1. Me Sterrenhemel. Optisch Panorama-Polyorama. H.H. Kleermakers!! HEEREN-IVIODETELEGRAAF, HEEREN-MODEGIDS, moest onder mist en sneeuwbuien bij een der eilandjes op en neer gehouden worden, daar er geen ankergrond is, terwijl een sloep, rijkelijk van viktualie voorzien om te kunnen dienen, indien het schip soms niet weder te bereiken was naar den wal zeilde. Op den steen is het volgende gebeiteldffIn memo- riam. De Oranje-eilanden ontdekt door den Neder- landschen zeevaarder Willem Barents 1594.# 25 eti 31 Aug., de verjaardagen van H. K. H. den kroonprins der Nederlanden en prinses Wilhelmina, woei de Nederlandsche driekleur van top benoorden de noordkust ran Nova-Zembla. Men zeilde nu weder westwaarts de Barentszee in en tot 16 Sept. was men meest zeilende, om de ijsgrens te bepalen op 77° en 78° Noorder breedte onder zeer onaangename om standigheden. Bijna aanhoudende mist maakte alles in het benedenschip, tot beddegoed toe, even nat, zonder in de mogelijkheid te zijn iets te drogen. Steeds had men eenige graden vorst, veel sneeuwbuien met harde koude noordenwinden, dikwijls te midden van het ijs en ijsbergen, met hard toenemende donkere nachten, terwijl het tuig geheel beijzeld en dus moeielijk te behandelen was. Het was onmogelijk Frans Jozefsland te bereiken, en toen men dan ook op 30 gr. lengte weder tegen het ijs kwam en de kommandant van oordeel was in verband met de donkere nachten, dat er hier niets meer te doen was, besloot hij koers te zetten naar Hammerfest. De verjaardag van prinses Hendrik was natuurlijk ook aan boord gevierd. 19 September zagen de reizigers voor eerst weder een schip en in den nacht van 21 en 22 Sept. zeilden zij Rolfso Sand binnen en kwamen den volgenden dag te 5 uur in de haven van Hammerfest. Met machtiging des Konings zijn de heeren mr. J. P. P. baron Van Zuylen van Nyevelt, Hoogst- deszelfs buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Parijs, mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofd directeur van de administratie der directe belastiugen, invoerrechten en accijnsen aan het Departement van Financiën, en M. J. H. Van Lier, consul der Neder landen te Parijs, belast met het voeren der onder handelingen over een nieuw handelstractaat met Frankrijk. In de gemeenten Breskens, Groede, en Nieuvvvliet heerscht een tot nu toe onbekende ziekte onder de paarden, zegt het Sluisch. Weékbl. Te Breskens en Nieuwvliet zijn er reeds eenige aan die ziekte ge storven, terwijl op een hofstede, in een stal met 14 stuks paarden, de ziekte aan alle zich heeft geopenbaard. De Afrikaansche Patriot is voor vrijheid van spelling. Die opini en spelling van Korrespondeute zegt het blad is ui ver ons rekening ni. Om di taal syu vrye loop te ge lat ons elkeen vry om te. spellen soos hy denk dat reg is. Ver ons eie stukkee, eie gedigte en waar ons gevraag word, sal ons ver di spelling sorre. Korrespondente moet hulle am e, op Ti apart papiertji saam stuur ver nille briwe. Red. De bijzoudere aandacht van de congresleden der internationale conferentie omtrent de visschery op de Noordzee wordt door het N. v. d. D. ingeroepen voor de slijterijen van sterken drank, niets meer of minder dan zwalkende zeekroegen, waar de visschers zich in vollle zee van sterken drank en tabak kunnen voorzien. Die soort van drankwinkels waren tot nog toe vrij wel onbekend, zooals blijkt uit het feit, dat in de Kamer-discussiën aangaande de wet tot be teugeling van sterken drank-verkoop met geen enkel woord van deze soort van zeekroeg gerept is. z/De beschuldiging waar of niet - is zelfs uitgesproken, dat de zoogenaamde onveiligheid ter zee en de diefstallen van beug of vischwant door de visschers slechts uitgestrooid worden om aldus het vermiste vischwant en de visch, waarvoor o. a. door Engelsche visschers de Hollandsche jenever eu tabak verkwanseld wordt, in die drijvende slijterijen te ver antwoorden. Aan Maassluis moet de eer toekomen van de verwezenlijking van het denkbeeld tot uit rusting van de zeekroeg. De sterken drank en tabak waarmede deze vaartuigen zeewaarts stevenen, wordt meestal uitgeklaard voor Helgoland, waar nota bene geen inkomend recht op deze zaken geheven wordt. Dat zulke zeeslijterijen flinke zaken doen en steeds met een goede vangst terugkeeren, ofschoon ze zonder eenig vischtuig uitgaan, behoeft nauwelijks te worden verzekerd# Dit is gewis een zware beschuldiging, waarmede de eer van de Maassluische reederijeu zeker in de eerste plaats gemoeid is. Is zij echter waar? Herinneren wij ons goed, wat we onlangs in de bladen gelezen hebben aangaande de Engelsche en quête naar de gevallen van zeeroof, molest, en perversie door drank, waarvan de Engelsche visschers- vloot 't slachtoffer zou zijn, dan is het minstens zeer twijfelachtig of Hollanders de bedrijvers zijn der kwade praktijken met jenever en tabak in zee. 't Is waar, sommige Engelsche getuigen legden een vrees voor //bumboats# aan den dag, die doet denken aan den tijd dat de //vliegende Hollander# nog in de vaart was, maar de meesten kenden die bumboats niet eens, en andere getuigen gaven te kennen, dat het Engelsche ondernemers waren, dieo. a. te Nieuwediep jenever en tabak inkochten en later daar weer kwamen om visch, vischwant en tuigage afkomstig van En gelsche visschersschuiten te verpassen. De zaak verdient wel eeu onderzoek. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot cipier in het huis van arrest eu bewaring alhier, J. B. Notermans te Maastricht, De cipier v. d. Lijke is benoemd tot adj. cipier aau de cellulaire gevangenis te Goes, een en ander met ingang van 1 November. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Haarlem is na korte ongesteld op ööjarigen leeftijd overleden de heer P. J. van der Noordaa, redacteur van het tijdschrift EuropaHij was een verdienstelijk letterkundige en in de bellettristische wereld bekend als //Ada Nore# en //Petrus van Hage.# Naar men in Het Vaderland mededeelt, zal Sara Bernhardt ook te Rotterdam optreden en wel tegen minder hooge entree dan in den Haag. Te Parijs zal eerlang een tentoonstelling gehouden worden van werken van Meissontiier. Daarvoor zal de koningin van Engeland o. a. //Le Rixe# afstaan. Dumas-fils zijn portret enz. Er zal eeu tentoonstellng gehouden worden van werken van den Antwerpschen schilder Jan van Beers, (zoon van den dichter). Gemengd Buiteniandseli Nieuws. Nabij Angoulême woont een dwerg, die 15 jaar oud is, 18 kilo weegt en 80 c.M. lang is. Dit is zeker eene curieuse jongen; maar dat zijn ouders, die welgestelde laudlieden zijn, nu met hem te kijk willen gaan, is minder aardig. De volgende woorden worden den nuntius te Parijs Czacki in den mond gelegd z/La France veut six mois de M. Gambetta; qu'on les lui donne el ellë en söra guérie#. De pauselijke nnntiue heMunchen, Roncetti, is overleden. In de gevaugenis te Portland kregen twee veroordeel den twist over het bezit, van een tamme muis; gebruik makende van de afwezigheid van den opzichter, bracht de een den ander met zijn vuist zulk een geweldigen slag op de borst toe, dat hij weinige minuten later overleed. Kerk- en J^cliool nieuws. Bedankt voor het beroep naar Diepenveen door ds. Koetsveld te Oost-Kapelle. Beroepen te Vlissingen ds. W. Briët te Voorthuizeu. Woensdag-avond treedt ds. W. Bax van hier te 's Gravenhnge op in de afdeelings-vergadering van den Ned. Protestantenbond met een rede over het //Protestantisme eu de Anti-Semietische beweging#. Gisteren avond heeft de alhier gevestigde afdeeling der vei'eeniging //Volksonderwijs# een vergadering ge houden, ouder voorzitterschap van den lieer J. H. C. Heijse. Er waren slechts weinig leden opgekomen. Uit de gedane rekening over 1879 en 1880 bleek dat de kas in voldoenden staat verkeert. De afdeeling telt op dit oogenblik 78 leden. De vergadering was verder hoofdzakelijk belegd ter behandeling van de vraag of het op den weg ligt van //Volksonderwijs# om ook iets te doen tot onder steuning van de pogingen die aangewend worden door den heer J. Dekker om alhier onderwijs in //huisvlijt# te geven. Een adres van den heer Dekker was inge komen, strekkende om de medewerking van //Volks onderwijs te verzoeken. Men was 't na eenige gedachtemvisseling eens dat //Volksonderwijs# dergelijke zaak, als behoorende tot haar terrein van bemoeiingen kan beschouwen. Over de wijze waarop de medewerking zou geschieden ont stond een niet onbelangrijke discussie. Ten slotte werd op voorstel van den Voorzitter besloten, dat de afdeeling tot. ondersteuning van de poging van den lieer Dekker, een som van 75 zal beschikbaar stellen. Ook werd besloten dat nog dezen winter, en wel ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, aan de leerlingen der scholen voor min- en ouvermogenden van wege //Volksonderwijs# een soort schoolfeest zal worden bereid, tot bevordering van getrouw schoolgaan en vlijt in 't Ieeren. Nadat een ongenoemde belang stellende voor dit doel eene bijdrage van f 100, in de kosten had toegezegd, 't welk den aanwezigen door den voorzitter werd medegedeeld, viel het de afdeeling des te aangenamer bovengenoemd besluit te kunnen nemen. Wij twijfelen niet of het denkbeeld zal, ook bij de ter vergadering afwezige leden van //Volksonderwijs# en bij velen die juist geen lid dier vereenigiug zijn, zooveel bijval vindendat de voor de uitvoering benoemde commissie, bestaande uit de heeren J. H. C. Heijse, H. J. Bastmeijer P. Conradi en ds. Bodel Bienfait nog vau vele zijden ondersteuning zullen erlangen. Het Dagelijksch Besluur van het Waterschap Schouwen, J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier. te geven door Des avonds te acht ure precies wordt aangevangen. De loop der Zon, Maa7i, Aarde eu overige planeten door het Hemelruim de wenteling der Aarde om hare as volle en nieuwe Maan Zons- en Maansverduisteringen eb, vloed en springgetijdeu de jaargetijden enz. in ongeveer 30 deels beweeg bare Sideraal lichtbeelden, waarvan de lichtoppervlakte bijna de geheele opening van den voorhang zal beslaan met voor ieder duidelijke en bevattelijke verklaring. 2. Te zien en door het geheele lokaal te hooren de groote en zichzelf regelende PHONOGRAAF. 3. GEHEEL NIEUW Ie Rang 99 Oeilt, 2e Rang 50 Oeilt. Plaatsen kunnen worden besprokeu tegen 10 Gt. extra per plaats, van 's morgens 10 tot 's namiddags 3 ure. Tekst- en inliclitingboekjes aan het Bureau d 15 ct. te verkrijgen. In de thans verschijnende nummers onzer MODEJOURNALEN vindt men de nieuwe modellen van heeren-kleeding voor het aanstaand seisoen. Alles met duidelijke be schrijving en groote patronen. Op bestelling leveren wij ook uitgeknipte patronen op natuur lijke grootte. maandelijks één groote MODEPLAAT met BESCHRIJVING en PATRONEN, per kwartaal 1,35, franco per post f 1,3£>. maandelijks twee groote MODEPLATEN met BESCHRIJVING en PATRONEN, per kwartaal f 1,75, franco per post f 1,90. Men teekent in bij alle BOEKHANDELAREN en POSTKANTOREN en bij de uitgevers NOORDHOFF SMIT te Groningen. N.B. Bij rechtstreeksche bestelling gelieve meti het bedragf 1,35 of 1,90, in post wissel of postzegels over te maken

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3