ZIERlKZEISCfIE EOI RAM. v»#r het arrondis- a&asewient Zierihee. 1881. No. 82. Woensdag 19 October. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEETENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIEEIKZEE, 18 October 18 8 1. Sinds den beruchten Pinksterstorm van 1860 hebben we hier te lande niet zulk een noodweer gehad als jl. Vrijdag. Eeeds een paar dagen te voren had het gestormd en waren er voorteekens waargenomen van nog meer slecht weer. Donderdag gaf een plotselinge sterke daling van den barometerstand, een soort van crisis te kennenen kort daarop brak de storm uit het W.Z.Westen los en loeide met onafgebroken hevigheid ruim 17 uren achtereen. Groot is de schade die overal is aangericht. Hier ter stede bleven slechts weinig daken ongeschonden; een groot aantal schoor- steenen werd omvergeworpenin sommige huizen woeien ramen in; op onderscheidene plaatsen bezweken heinningen; een groote lap zink van de bedekking der trahslijst van den grooteu toren werd daaraf gerukt, over plein, huizen en tuinen geslingerd, tot het eindelijk op een dak van een huis in den Blijden- hoek te recht kwam, dat aan den voorkant aanmerkelijk beschadigd werd De Nobelpoort verloor een deel der leienbekleeding van den Noordelijken toren, alsmede een paar rijen steeneu van de gording van het hoofd gebouw. In de wandeling zijn drie zware hoornen omgeslagen en andere hebben de takken verloren doch vergeleken bij 't geen elders aan de beplan tingen wedervaren iszijn wij er hier nog al goed afgekomen. Een hofstede aan den zeedijk onder 't district Borrendamme gelegen, is zeer beschadigd. Ook aan de werken der zeedijken is vrij wat schade gekomen. Toen de storm op het hevigst was, 5s namiddags tegen vijf ure kwam de stoomboot //Zeeland" van Rotterdam in het gezicht. Niettegenstaande den feilen storm sloeg het flinke schip er goed door en zou hoogstwaarschijnlijk met glans binnen gekomen zijn ware niet bij 't inloopen van de haven de stuurtoestel onklaar geraakt. Nu kwam liet schip oogenschijnlijk in gevaar, doch alles liep goed af. Het overleg en de flinke houding van den kapitein en de equipage, en later geholpen door de sleepboot //Eotlerdam" en gedienstige handen aan den wal, brachten het schip zonder verdere schade aau zijn aanlegplaats. Zondag morgen is de //Zeeland" weer gevaren. De //Spoorboot", die 's morgens reeds een moeielijke reis herwaarts gemaakt hadis 's namiddags naar Middelburg vertrokken, doch heeft onderweg op hand zamer tveer moeten wachten. Ook de stoomboot //Stad Middelburg", die 'a uamid. tegen half vijf van hier te zien was op de hoogte van den Val, heeft in de Kreek bijgelegd om op 't bedaren van 't weer te wachten. Ook de stoombooten //Schouwen en Duiveland" en //Zierikzeesche Koophandel", beide naar hier op reis, hebben onderweg gestopt en zijn den auderen morgen hier aangekomen. Zondag morgen kwam hier 't noodlottig bericht aan vau een groot ongeluk, dat een onzer stadgenooten in den storm getroffeu heeft. Schipper A. de Klerk bevond zich met zijn vaartuig op de hoogte van Nijmegen. Het schip is omgeslagen en gezonken. De schipper en zijn vrouw zijn met moeite gered, doch hun twaalf a dertienjarige eenige zoon, die mede aan boord was, is verdronken. Bovendien moeten met het schip ook papieren van Waarde zijn te gronde gegaan en was het schip niet geassureerd. Het bericht van dit onheil verwekte hier algemeen deernis. Ons bestek laat niet toe een overzicht te geven van de meuigte rampen die deze hevige storm op vele plaatsen van het land heeft te weeggebracht; alleen aau gebouwen, zal dit vele tonnen gouds beloopeti, ook moeten er onderscheidene groote en kleine schepen en tal van visschersvaartuigen vernield of beschadigd zijn. Op eenige plaatsen ontstond brand tijdens den storm. Dit gebeurde o. a. te Hillegersberg, waar een molen met bijbehoorende schuren afbrandde, te Joure in Friesland, welk dorp voor een deel afbrandde, in den lJpolder waar een hofstede in de asch gelegd werd, evenals een hofstede onder Anna-Paulona. Ook te Arasterdam is tijdens den storm een huis uitgebrand. Brouwershaven, 15 October 1881. De Engelsche brik //Elisabeth", kapt. W. Dew, komende van New castle, beladen met steenkolen, bestemming Eotterdam, sloeg gisteren avond door het breken der keltings van hare ankers en strandde op de Kabeljauwplaat. De opvarenden, bestaande uit Wm. Dew, gezagvoerder I. Cooper, stuurman; A. C, Dew, Wm. Starling. Wm. Morgin, G. Milbag en S. Lawrence, raatrozen; zoo ook de loods Jan van Wessera, allen in het tuig gevlucht zijnde, brachten daarin den stormachtige» nacht van 14 op 15 dezer door, tot heden morgen de reddingsboot //Koning Willem III", alhier thuis behoorende, en bestuurd door schipper D. Bakker en verdere bemanning van voornoemde boot, zijnde D. Kooiman, C. de Krijger, II. du Valois, P. Koster, benevens Jobs. Arnold, waterklerk, op het eerste bericht naar het gezonken schip gestevend, het genoegen hadden de schipbreukelingen uit hunnen benarden toestand te verlossen en des voormiddags circa 9 uur alhier aan te brengen. Onder de 15 sollicitanten naar den post vnn griffier der Tweede Kamer wordt ook opgegeven jhr. mr. A. E. P. v. Kinschot, griffier van de Rechtbank en lid van den Gemeenteraad alhier, en W. Polman Kruseman hoofd-ambtenanr ter Prov. Griffie te Middel burg. Voor den post vau commies-griffier der zelfde Kamer zijn 13 sollicitanten. Zaterdag-namiddag is op de begraafplaats te Goes het gedenkteeken onthuld op liet graf van wijlen den heer H. Q. Janssen, in leven districts-schoolopziener, letterkundige en geleerde. Het gedenkteeken bestaat uit een arduinsfeenen zuil met witmarmeren medaljon waarop de zinnebeelden der wetenschap gebeiteld zijn, rustende op een voetstuk met het inschrift //Aan Hendrik Quinius Janssen, zijne vrienden." Na de onthulling sprak dr. Soetbroot Piccardt een kort maar treffend woord van waardeëring en her innering, waarop door den heer Nagtglas van Middel burg, ook uit naam der familie, geantwoord werd. Achteruitgang van de meekrapteelt in Zeeland. In de 10 jaren van 1861 tot 1870 werden er jaarlijks gemiddeld gedolven 2363 Hectaren. In 1879 slechts 87 Hectaren. Geen wonder dat er in '79 dan ook 1398 H.A. meer tarwe, 2300 H.A. meer gerst en 2241 H.A. meer haver verbouwd werden dan in 't vorig lOjarig tijdvak. Den 3 Nov. a.s. zal het vijftig jaar zijn dat de trouwe kamermeid der Tweede Kamer, D. Eueck, haar functiën heeft vervuld. Geslachten van kamerleden heeft zij in dien tijd nchtervolgeiis den vloer geveegd de zittingen en lezenaars gestoft en hun parlementaire leven huiselijk veraangenaamd. Voor tal van kabinetten was zij in dat tijdvak gedienstig om de mat te spreiden. Met onverstoorbare kalmte en wakkerheid wischte zij steeds het stof af door de beweging van allerlei par tijen, fractiën en coterieën opgejaagd en achtergelaten. Oscar Carré heeft vergunning gekregen om nog dezen winter in zijn houten tent op den Binnen- Amstel te Amsterdam voorstellingen te gevendoch „LA CONOTETE DE PLASSANS». (De verovering van P I a s s a n s.) XII. Plas9ans is een heel aardig plaatsje op 't stuk van politiek. De coup d'état is hier gelukt, omdat de stad conservatief is. Maar voor alles is zij legitimist en orleanist, en dat wel zoo erg, dat zij, toen liet keizerrijk er was, dadelijk haar condities heeft willen maken. Daar men er niet naar geluisterd heeft, is zij boos geworden en tot de oppositie overgegaan. Ja, mijnheer de abbé, tot de oppositie. Verleden jaar hebben wij tot afgevaardigde gekozen, den markies de Lagrifoul, een oude edelman, van een middelmatig verstand, maar over wiens verkiezing de sous-prefectuur aardig het land heeft gehad Kijk, daar hebt gij nu mijnheer Péqueur des Saulaies; hij heeft den maire hij zich, mijnheer Delangre. Be abbé haastte zich om te kijken. De sous-prefect, een zeer bruin man, lachte onder zijn opgezette snorren hij zag er onberispelijk netjes uit; in zijn gang en houding had hij iets van een mooien officier en van een beminnelijken diplomaat. De maire liep met zeer levendige gebaren naast hem te praten. Deze scheen een klein man te zijn met vierkante schouders, een scherp geteekend gezicht, wel wat op polichinelle gelijkend. Hij praatte zeker wat al te veel. Het scheelde weinig, vervolgde Mouret, of mijnheer Péqueur des Saulaies was er ziek van geworden. Hij meende zeker te zijn van de verkiezing van den officiëelen kandidaat. Ik heb er mij dol mee geamuseerd, 's Avonds na de verkiezingen bleef de tuin van de sous-prefectuur donker en droevig als een kerkhof; terwijl bij de Eastoils kaarsen brandden onder de hoornen en 't was er een lachen en eeu leven van triomf van belang. Voor aan de straat laat men niets merkenmaar in de tuinen geneert men zich niet en daar worden de tongen losNou, ik woon, zonder iets te zeggen, al aardige zaakjes bij. Een oogenblik hield hij zich of hij er niets meer van wilde vertellenmaar zijn spraakjeukte was hem te sterk. Nu vraag ik, ging hij voort, wat ze nu op de sous- prefecteur zullen gaan doen. Hun kandidaat komt er nooit. Zij kennen het land niet en zijn niet mans genoeg. Men heeft mij verzekerd, dat mijnheer Péqueur des Saulaies een prefectuur zou krijgen als de ver kiezing goed afliep. Nu kan hij er naar fluiten en zal wel voor langen tijd sous-prefect blijvenNuwat zullen ze verzinnen o r den markies uit het zadel te lichten? want ze zullen wel wat verzinnen; op de eene of andere manier zullen ze de verovering van Plassans wel beproeven. Nu keek hij den abbé aan, dien hij een oogenblik niet had aangezien, doch toen hij 't gelaat van deti priester gadesloeg, zoo oplettend, met stralende oogen en als opgesperde ooreti, hield hij plotseling op. Al zijn rustige burgermans voorzichtigheid werd weder wakker; hij voelde dat hij al te veel gezegd had en bromde half kwaad Nu, ik weet nergens van; men praat zooveel dat om te lachen is Als ze mij maar rustig thuis laten leven. Hij zou wel van 't raam hebben willen weggaan, maar hij durfde niet zoo plotseling weg te gaan na zoo intiem gebabbeld te hebben. Hij begon te vermoeden, dat zoo een van hen beiden den anderen had beet genomen, hij zeker niet de mooiste rol had gespeeld. Altoos even kalm, bleef de abbé rechts en links naar

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1