voor het arroiidis- sement 'Zieribiee. 1881. No. 81. Zaterdag 15 October. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. zifbik mmmcourant. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 eeut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 et. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN5IA1V. ZIERIKZEE, 14 October 18 8 1. Te Goes mogen volgens de nieuwe drankwet 25 gelegenheden zijn tot verkoop van sterken drank in het klein; thans zijn er 79 behalve de bauketbakkers. De heer J. J. Bal te Middelburg is op de Inter nationale Tentoonstelling te Melbourne in Australië bekroond voor aalbessen wijn. Do drie nieuwe stoombooten, die voor de Maat schappij /Nederland" te Glasgow in aanbouw zijn, zullen de namen voeren: //Prins Frederik", //Prinses Wilhelmina" en //Iiisuïinde". Uit de residentie Passoeroean zijn zeer gunstige berichten gekomen aangaande den koffieoogst. Men berekent dat de oogsi wel 350,000 pikols zal beloopen. Er is weder een geheel nieuw gezichtspunt op de eedskwestie geopend, door een ingezetene van de ge meente KerkwijkBruchem. Deze man, tot lid van den gemeenteraad gekozen, weigerde den eed (volgens art. 39 der Gemeentewet) af te leggen, omdat er onder de wetten des lands zijn, die in strijd zijn met Gods woord. Een nauwgezet onderzoek heeft tot het resultaat geleid, dat de afgeloopen maanden September en Augustus beide Hte koud" geweest zijn. Als October zich niet spoedig gaat verbeteren, zal die nog veel te koud worden. De voorgenomen vergadering van afgevaardigden van Kamers van Koophandel en Fabrieken is te Utrecht gehouden. De heer Rutte, voorzitter van de K. v. K. te Maastricht, van wien 't initiatief was uitgegaan, heeft de vergadering geleid. Deze heeft in zoover aan 't doel beantwoord dat er een adres aan den Koning zal gericht worden om te verzoeken, dat oen enquête-commissie worde benoemd om na le gaan welke voor de Nederl. industrie de gevolgen van de protectionistische politiek in het buitenland zullen zijn. Of men door deze bijeenkomst nu ook al een stap nader tot de protectie hier iu Nederland is gekomen, is een andere vraag. Sarah Bernhard zal tijdens haar verblijf te 's Hage haar intrek nemen in liet hotel //De Oude Doelen". Bij de commissie voor het Werklieden-Pensioenfonds zyn tot 20 September toezeggingen ingekomen van maatschappijen en particulieren, voor een som van f 4716 aan bijdragen in eens en voor f 433 aan jaarlijksche bijdragen, terwijl de som, noodig geacht om tot oprichting te kunnen overgaan, op f 20,000 wordt begroot.' Alle belangstellenden in het tot stand komeu der zaak werden dringend uitgenoodigd hun steun niet te onthouden, daar de commissie vreest, dat, wanneer voor het einde des jaars de beloofde bijdragen ontoe reikend zijn, de oprichtiug moet worden beschouwd te zijn mislukt. Exemplaren der ontwerp-statuten en tarieven zijn verkrijgbaar a 5 ct. in den boekhandel en op franco aanvrage gratis bij de leden der commissie: prof. H. B. Greven, te Leiden; J. C. van Marken Jr., te Delft; Henri Boers, te Utrecht en B. H. Heldt, te Amsterdam. Men meldt uit den Haag: Een hoogst droevige zaak vervult hier vele gemoe deren, en legt aan den raad van toezicht en discipline (of, bij gebreke, aan het gerechtshof) een treurigen plicht op. Een door zijne ongemeeue bespraaktheid welbekend advocaat heeft zich, in het bijzijn van onderscheidene personen, woorden laten ontvallen, die cene door hem in Maart I860 gepleegde strafbare daad hebben aan het licht gebracht. Wegens het hoog ernstige van de zaak (voorbedachtelijke schending van beroepseed) zal, naar ik hoor, de beklagenswaardige grijsaard denkelijk gestraft worden met schorsing in de uitoefening van practijk gedurende een jaar. De zaak heeft te algemeener de aandacht getrokken, doordat de gepleegde eedbreuk juist op denzelfden dag aan het licht kwam, waarop in de Tweede Kamer een van 's Gravenhage's afgevaardigden, de heer Wintgens, in eene fraai klinkende redevoering de heiligheid van den eed roemde. Indien de schuldige advocaat onder de toehoorders van den heer Wintgens had kunnen zijn, hij ware gewis vernietigd geworden door den bliksem, die uit 's redenaars oogen schoot, toen hij gewaagde van lieden, in wier mond zelfs de aanroeping van Gods naam geen waarborg is. //Schurken" noemde de grijze staatsman ze, en de heilige veront waardiging, met welke dat //schurken" door 's Lands raadzaal galmde, maakte dit oogenblik en dezen man onvergetelijk voor alle aanwezigen. Het was de Sint Joris der integriteit, die den draak der geveinsdheid zijn lans, tusschen de blazende kaken door, in het ongure lijf stiet. Bij de veiling heeft de internationale suikerraffinaderij te Amsterdam (gebouwen, machinerieën enz.) f 220,503 opgebracht. „LA CONQUÊTE DE PLASSANS". (De verovering van P I a s s a n s.) XI. Er ontstond een oogenblik stilte. De abbé Faujas scheen nog nltoos geen zin te hebben om van't raam te gaan. Het was of hij nu de perkeu in den tuin van den heer Rastoil bestudeerde. Die tuin was op zijn Engelsch aangelegd, met kleine laantjes en gras perkjes, doorsneden van kleine bloembedden. Achterin was een kring van boomen met een tafel en rustieke stoelen. Mijnheer Rastoil is heel rijk, hernam Mouret, die de oogen van den abbé had nagegaan. Zijn tuin kost hem heel wat geld; de waterval dien gij niet ziet, daar achter de boomen, kwam hem op meer dan 300 francs. En groenten heeft hij niet, niets dan bloemen. Een oogenblik hadden de dames er zelfs van gesproken, de vruchtboomen te doen omhakken 't zou een ware moord geweest zijn, want 't zijn overheerlijke peren. Nu, hij heeft gelijk dat hij zijn tuin naar zijn zin inricht. Als men de middelen heeft 1 U kent mijnheer Rnstoil toch, nietwaar? ging hij voort, zich tot hem wendende. Alle morgens wandelt hij van achten tot negenen onder zijn boomen. Een dikke man, wat kortachtig, met een kaal hoofd en zónder baard, een hoofd als een bal. Hij is in 't begin van Augustus zestig geworden, geloof ik. Hij is nu al bijna twintig jaar presideut van onze civiele rechtbank, 't Is een goede man, zegt men. Ik voor mij ga niet raet hora om. Goeden morgen en goeden avond en daarmede uit. Hier hield hij even op, toen hij onder scheiden personen de stoep van 't naburige huis zag afkomen en zich naar de rotonde begeven. Zoo! zeide hij wat zachter, 't is van daag Dinsdag... Er is diner bij de Rastoils. De abbé had een kleine beweging niet kunnen inhouden. Hij had zich wat gebogen om beter te zien. Twee priesters, die naast twee groote meisjes liepen, schenen hem bijzonder belang iu te boezemen. U weet wel wie die liecren zijn vroeg Mouret. En daar Faujas een onbestemd gebaar maakte zei hij Zij staken juist de Balandestraat over, toen wij elkaar ontmoetten Die groote, jonge, die nu tusschen de beide jonge dames Rastoil gaat, is de abbé Surniu, de secretaris van onzen bisschop. Een heel aardige jongen, zegt men. 's Zomers zie ik hem wel raketten met die jonge dames De oude, dien gij opmerkt, een weinig achteraan, is een van onze groot-vicarissen, mijnheer de abbé Fénil. Hij bestuurt het seminarie. Een geducht man, zoo plat en scherp als een sabel. Het spijt me dat hij niet eens omkijkt; dan zoudt gij zijn oogen een3 zien... Het is vreemd dat u die heeren niet kent. Ik ga weinig uit, antwoordde de abbé; ik kom bij niemand in de stad. Wel dat 's niet goed! Dan moet gij u wel dikwijls vervelen... Nu! mijnheer de abbé, dat moet ik u toegeven dat gij niet nieuwsgierig zijt. Hoe! sinds een maand is u hier en gij weet niet eens dat mijnheer Rastoil alle Dinsdagen diner geeft! Maar dat moest gij zien hier uit dit raam! Mouret lachte eventjes. Hij dreef den spot met den abbé. Toen vervolgde hij op natuurlijken toon U ziet dien langen grijsaard wel, die mevrouw Rastoil gezelschap houdt; ja dien mageren, dien man met dien breedgeranden hoed. Dat 's mijnheer de Bourdeu, de oud-prefect van de Dröme, een prefect, die bij de revolutie van 1848 op stal gezet is. Dat 's er alweer een dien gij niet kendet, niet waar?... En mijnheer Maffre, de vrederechter? die heel grijze mijnheer, met die groote uitpuilende oogen, die heel achteraan komt met mijnheer Rastoil. Drommeh, dat u dien niet kent is onvergefelijk. Hij is eere kanunnik van Saint-Saturnin Onder ons gezegd, men beticht hem van zijn vrouw gedood te hebben met zijn hard vochtigheid en zijn gierigheid. Hij hield even op, keek den abbé in 't gelaat en zei ietwat ondeugend spottend: Neem me niet kwalijk, maar ik ben niet vroom, mijnheer de abbé. Opnieuw maakte de abbé met de hand zulk een onbestemd gebaar, waar men alles uit maken kon wat men wilde en dat hem de moeite spaarde om zich duidelijk uit te laten. Neen, ik ben niet vroom, herhaalde Mouret gekscherend. Men moet ieder vrijlaten, nietwaar?.,. Bij de Rastoils zijn ze nog al fijn. Gij hebt de moeder en de dochter bepaald moeten opmerken in de Saint- Saturnin. Zij zijn van uw parochie Die arme juffeis De oudste, Angéline, is wei zes en twintig jaar; de andere, Aurelia, loopt naar de vier en twintig. En ze zijn er niet mooi bij ook; zij zijn beiden geel en kijken onvriendelijk. Het ergste is, dat men de oudste 't eerst moet uithuwelijken. Ten langen leste zullen zij wel wat vinden, om den wille van de bruidschat Wat de moeder, aangaat, die kleine dikke vrouw, die net zoo zacht loopt als een schnnp, daar heeft die arme Rastoil nog al wat van ondervonden. Hij pinkte met het linkeroog, een hebbelijkheid van liera als hij een ietwat gewaagde aardigheid ten beste gaf. De abbé had de oogen neergeslagen, terwijl hij op 't vervolg wachtte; toen de andere echter zweeg, keek hij weer op en zag naar het gezelschap van daar naast, dat onder de boomen om de ronde tafel plaats nam. Mouret zette zijn explicaties voort.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1