Buitenland. Belangrijk voor Lijders! ADVERTENTIEN. BEKENDMAKING OCHTMAN Co. Stadskanaal vereenigt, is voltooid en in gebruik ge nomen. Het is het eerste kanaal, dat Nederland met zijn oostelijke buren verbindt. De voltooiing van deze watergemeenschap is te opmerkelijker, omdat zij reeds voor meer dan twee eeuwen, in 1652 of 1656, door de beide steden Groningen en Munster ontworpen en begonnen is. Men bracht het echter van weers zijden niet verder dan tot een doodloopend kanaal van een acht uren lengte. Eindelijk is thans het belangrijk werk onder toezicht van den heer Reynders, ingenieur vau Groningen, voltooid. Vrijdag is te Yerseke voor de eerste maal de Oesterbeurs gehouden; ze was druk bezocht, het aanbod vrij groot, doch de handel flauw. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. lieefi benoemd tot lid der Algem. Reken kamer Jhr. Sandberg, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Landbouw. Prof. Wolff, directeur van het proefstation te Ho- henheim, heeft waargenomen, dat vetgemeste schapen niet aan gewicht verliezen wanneer hun later niet dan het noodigste voedsel wordt toegediend. Indien het waar is dat het eenmaal aangezette vet niet door water vervangen wordt, is dit voor den landbouwer van het grootste belang, daar hij vette dieren, die hij niet kau verkoopen, dan op gewoon rantsoen kan zetten en ze het dure mestvoeder niet langer behoeft te verstrekken. De proef wordt met een groot aantal schapen herhaald, om zekerheid vau dit merkwaardig verschijnsel te verkrijgen. Het Karapereiland met aanliooriglieden, zoo men weet een gemeente-eigendom van Kampen, bevat thans 100 hofsteden, elk van 35 Hectaren. Door elkander betaalt elke boer 88 pacht per Heet. of f 3080, uitmakende in 't geheel een pachtsom van f 308,000. Elke boer verkoopt gemiddeld voor f 2000 hooi per jaar en behoudt dan nog genoeg voor zijn eigen gebruik. Het eiland bestaat hoofd zakelijk van raelkerij en hooibouw. Elk jaar wordt voor ruim f 200,000 aan hooi uitgevoerd. Het hooi uit die streek is zeer gezocht. Kunst, Wetenschap en Letteren. Christine Nillson zong nog op een soiree aan het Zweedsche hof; de Koningin bevestigde aan haar arm een bracelet met haar initialen en met een kroon van diamanten er op. Ten voordeele vau de armen van Stokholm geeft Nillson nog een vooretelling; voor de plaatsen worden ontzaglijke sommen betaald. Na afloop der feesten gaat de Koning naar Noorwegen. Dertig jaar geleden bood men aan de koninklijke bibliotheek te Berlijn alle handschriften van Mozart voor eeu klein prijsje aan. De toenmalige curator van de afdeeling muziek in de bibliotheek wees dat aanbod af, omdat volgens zijn zeggen Mozart geen toekomst had als componist en zijn werken dus geen waarde hadden. In later tijd is ook de meening veranderd en wat de bibliotheek van Berlijn thans bezit van Mozart's handschriften, en dit is slechts een deel er van, heeft de inrichting 12,000 thaler 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden heeft andermaal van den heer G. Allavi, inspecteur der uitgravingen en monumenten te Offlda in Italië, een belangrijke collectie oudheden ontvangen uit den voor-historischen tijd van oostelijk Italië herkomstig. Daaronder is ook eeu collectie voorwerpen uit een zoogenoemd paaldorp afkomstig. Een en ander is een aanwinst voor de oud-Italiaansche afdeeling van liet Rijks-Museum. Van het werk van Han9Ück //Yon Musikalisch- Schönen", is een 6e druk verschenen. I Al weder d.e Transvaal. Het zal morgen voor het Engelsche kabinet een nog al gewichtige dag zijn, daar het dan uitspraak heeft te doen ten aanzien van de Transvaal, n.l. of zal worden overgegaan tot een nadere overweging der conclusie van de commissie, dan wel tot dwang- maatregelen om de Boeren tot onderwerping te brengen aan de voorwaarden door de commissie vastgesteld. De Boeren hebben in den Volksraad de punten ig en breed overwogen en ten slotte het drieman schap opgedragen, bij de Britsche regeering de be- deukiugen in te brengen, die zij tegen de conventie hebben. Het komt vooral aan op de kwestie van de schuld of liever van de kosten der annexatie, op de ver houding tot de inboorlingen en op de vestiging van een resident der Britsche regeering in Transvaal. Het schijnt dat de Boeren de conventie niet willen goedkeuren zoolang zij op die punten niet herzien is. Onder de Engelschen loopen de gevoelens uiteen. Enkele bladen en een aantal invloedrijke personen moeten niet ongenegen zijn dc edelmoedigheid ten aanzien der Boeren niet te beknibbelen, maar ten volle toe te meten; andere roepen bijna reeds weer om hervatting van den oorlog, terwijl zij zonder verder naar iets Ie luisteren enkel zwetsen over Engelands gebleken grootmoedigheid. In een advies van Frances Ellen Colenso in de Daily Newswordt den Boeren op 't punt van de geldkwestie gelijk gegeven. Is de anuexatie een onrecht geweest, zegt hij, dan zou 't een nog grooter onrecht zijn als men de Boeren de kosten liet dragen. Dit is trouwens klaar genoeg, maar 't heeft de commissie niet weerhouden toch een soort van schatting te heffen, of te eischen. Op het stuk der inlanders is Colenso weer volbloed Engelschman. De inboorlingen moeten beschermd worden, zegt hij. Nu, men weet wat er van die bescherming ismen zendt hun zendelingen met bijbels eti traktaatjes op 't dak en als zij niet zoet zijn schiet men ze dood als honden. Voor zoover men hier van daan dat zien kan, hebben de Engelschen vrij wat meer Kafïerbloed op hun rekening dan de Boeren. Zelfs op dit oogenblik is de Engelsche Kaffer John Dunn weer druk bezig met Zoeloe's dood te doen400 heeft hij er in zijn laatste «overwinning/' gedood. Dien Dunn gebruikt men om onder de Zoeloe's de onderlinge veeten gaande te houden, waardoor ook Cetchwayo tegronde gericht is.. In de aangrenzende streken, b.v. in het Natalsche, zou men zeer ongaarne een vernieuwing van den oorlog zien. Wij gelooven ook, dat de Engelschen zich wel ernstig zullen bedenken alvorens het tot nieuw bloedvergieten te laten komen. Ondertusschen willen we hier wel erkennen, dat wij van meening zijn, dat de Boeren ietwat zullen moeteu toegeven. Toen 't onverwachts vrede werd, hadden we daar meer tegen dau voor; de Boeren hebben wel wat al te gauw in den wapenstilstand gestemd. Doch eenmaal zoover en wetende dat er voor Engelsche politiek geen eerlijkheid bestaat en men hen dus zeer zeker als verliezende partij zou behandelen, al zijn zij ook de winnende geweest, meenen wij dat ze ook wat moeten toegeven en er niet zonder wat afgezet te zijn, kunnen afkomen. De Franschen en Engelschen in Afrika. De Franschen kunnen 't nog maar niet vinden in Tunis. "Wel komen er om den anderen dag berichten van behaalde overwinningen, doch daartu9schen komen tijdingen van stoute strooptochten der Arabieren, die den spoorweg en telegraaf vernielen, de Europeesclie beambten vermoorden, enz. Over 't algemeen, zeggen de Fransche bladen, zou 't in Tunis wel gaan, nis er maar geen Arabieren waren. Naïever kan 't wel uiet .Het schijnt ook dat er nog al het een en ander ontbreekt aan de administratie van 't Fransche leger; de meest onverklaarbare bokken moeten hebben plaats gehad en onderscheidene fouten zijn begaan, die veel menschenlevens hebben gekost. De Fransche von Moltke schijnt nog niet geboren te zijn. Den Italianen is het vooral ergerlijk dat het zoo bar toe gaat in Tunis. De Europeanen daar zijn meest Itulianen en die worden thans verarmd en zelfs vermoord omdat de Fransche bezetting het niet verhindert. Mocht het in een niet ver verwijderd tijdperk eens gebeuren, dat Frankrijk het in Afrika met Engeland aan den stok kreeg wegens Egypte, dan zou 't vermoedelijk niet veel hulp van Italië te wachten hebben. In Egypte duurt de crisis nog voort. Tot overmaat van verwarring is er nu ook een Turksche commissie te Kaïro aangekomen. Dat heet om den Khedive, die Turksch vazal is, tot betere regeevingsmaatregelen te dringen, doch als zoodanig moet men nu juist geen Turksche commissie hebben. Yoor de diplomaten zal die overkomst van de agenten des sultans koren op den molen zijn. Hoe meer verwarring aan den Nijl hoe lieverdes te spoediger heeft men een voor wendsel om Turkije ook Egypte te ontnemen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. In Tyrol en Carynthië is sneeuw gevallen; op sommige plaatsen ligt die drie voet hoog. Nabij Innsbruck waren de bergen Woensdag met een voet sneeuw bedekt. De temperatuur op den Brennerpas was 0'. Sedert acht jaren heeft men daar zulk eeu vroegen winter niet gehad. Te New-York had men dezer dagen den éénen dag 90° Fah. en den anderen dag sneeuwstorm met 4 duim sneeuw en groote koude. Het weer is daar al bijzonder grillig. De commissie van enquête, door de Luxemburgsche Kamer benoemd in zake de Nationule Bank, bestaat uit de heeren Simons, Dutreux, Lessel, J. P. Pescatore en Tschiderer. Bij besluit van den Groothertog is voorts een andere commissie benoemd om een grondig onderzoek in te stellen naar den toestand vau de nationale bank en naar de oorzaken die haar val ten gevolge hebben gehad die commissie bestaat uit de heeren Vanneruf», procureur-generaal, Tschiderer, ban kier en Leibfreid, advocaat. Het ontslag, door den heer Georges- Ulveling, president van den raad van administratie der bank als lid van Raad van State aangevraagd, is aangenomen. Moodey en Sankey, die thans te Londen zijn, zullen in Engeland, Schotland en Ierland «preaching and singing services// houden. De mijnkoning Mackay keert den 15 October uit Parijs naar Amerika terug. Men zegt dat hij zijn hótel in de Fransche hoofdstad verkoopt om er niet meer terug te keeren, wijl hem het verblijf er door de onnoemelijke verzoeken om audiëntie en onder steuning letterlijk onhoudbaar is geworden. Zijn vertrek is dan ook meer een vlucht dan eeu noodzakelijkheid. Verzen van Bodenstedt, geschreven in een exemplaar van «Mirza Schaffy//, dat hem door een dame was gezonden met verzoek om een autograaf: «Das Glück, sagt man, sei nar ein Schein, «Und so ist es «Bilde dir ein, gliicklich zu sein, «Und du bist es.// Kerk- en JScliooI nieuws. Bedankt voor het beroep naar de Ned, Herv. ge meente te Gapinge door ds. J. H. Gunuing J.Hz., kand. te 's Hage; voor Biervliet door den kand. H. Metz te Achlura en Hitzura. Beroepen naar de Chr. Ger. gem. te Meliskerke ds. H. Yissink te Plattem. Benoemd tot onderwijzeres te Noordgouwe mej. H. Hogerland te Middelburg; tot leerares aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Leiden mej. A. Risseeuw. ZEJETIJ PING-EN BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 10 Oct. «Luchino//, kapt. G. B. Olivari, van Baltimore naar Rotterdam. 10 //Otlerburn//, kapt. W. Brown, van New castle naar Zierikzee. Bepaalde hulp vinden alle zieken door het beroemde werk: »Dr. Airy's Natuurgeneeswijze." Een Uit treksel daaruit wordt op aanvrage gratis en franco verzonden door Richter's Boekhandel te Rotterdam. Heden overleed kalm, na een langdurig lijden onze geliefde zoon LEENDERT CORNELIS in den ouderdom van ruim twintig jaren. Zierikzee, A. J. RtBBENS. 6 October 1881. I. h. RIBBENS—Viersma. Mr. H. VAN MANEN te Zierikzee betuigt zijn oprechten dank voor de hartelijke deelneming bij het overlijden zijner Echtgenoote ondervonden. ingevolge art. 31 Wetboek van Koophandel. Bij onderhandsche akte van 1 October 1881 is de Vennootschap tusschen de ondergeteekendenbestaan hebbende onder de firma OCHTMAN 8c Co.ten doel hebbende den handel in granen, zaden, peul vruchten en aanverwante artikelen, ontbonden, te rekenen van af 1 Mei 1.1. De vereffening der loopende zaken van de ont bonden Vennootschap zal geschieden door den eerst- ondergeteekendedie genoemden handel in granen, zaden, peulvruchten en aanverwante artikelen voor eigen rekening onder dezelfde firma zal voortzetten. Zieïukzee, 10 October 1881. W. A. OCHTMAN. J. P. OCHTMAN.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3