Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Zaterdag-morgen poogde de schoenmaker K. S. te Werkendam voor de vierde maal zich van het leven te berooven. Hij had zich in zijn huis, waarvan hij het raam en de deur wijd had opengezet, reeds opge knoopt, toen een zijner buurvrouwen hem zag hangen. Onmiddellijk ijlde de vrouw, vergezeld vane en jongen, het huis in en sneed hem nog juist bijtijds af. Genoemde persoon heeft zich reeds tweemaal willen verdrinken en tweemaal willen ophangen. Het schijnt dat de Werkendammers hem toch niet willen missen of dat de man de kunst van zelfmoord niet kent of zich maar zoo aanstelt. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft eervol ontslag verleend nati G. H. Kakebeeke als 2e luit. bij 't 3e bat. rustende schutterij in Zeeland en benoemd bij het 3e bat. tot le luit. H. J. De Raad; tot 2e luit. mr. K. Rembges; bij het 4e bat. tot maj.-komra. H. G. Hammacher. De Commissaris des Konings in Zeeland is door Z. M. gemachtigd lot het bijeenroepen van een buiten gewone statenvergadering, in de eerste helft van Oct., ter benoeming van een hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat. Met ingang van I October is o. a. benoemd tot telegrafist 2e kl. de telegrafist-leerling A. Knaap. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan: J. v. d. Kreeke Kz. als dijkgr. van Westkerk- polder; en benoemd tot gezworen van den Oosteren Ban van Schouwenpoliler G. J. Lette, tot id. van den Nieuwen Passageule-polder O. J. Sturm. Bij Kon. besluit is aan A. Schraver, eervol ontslagen opzichter le kl. bij 's Rijks waterstaat te Vlissingen een pensioen toegekend van f 809 'sjaars. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. van Strien Cz.gezworen van den polder West- kerke, en benoemd tot lid van het bestuur der Water- keering van den •calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder H. Wolfert Daniëlsz., en tot lid van het bestuur van het Waterschap voor de vereenigde polders van de sluis tegen de Magdalenapolder J. L. I. Bats. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Arnhem is onder de leiding van den heer A. J. Schaepraan, R. K. aartsbisschop van Utrecht, de tweede algemeene vergadering geopend van de Nederlandsche Gregorius-vereeniging tot bevordering der kerkelijke muziek. Een koor van 4000 zangers luisterde de dienst op, die aan de vergadering voorafging. Deze werd in de zaal Musis Sacrum gehouden; de hoeren M. J. A. LansL. de SonnavilleS. J. G. Te Braake en H. Vermeulen, voerden daar het woord. De heer Ecoma Verstege, resident van Bankn, heeft aan de verzameling van Oostersche handschriften te Leiden geschonken drie belangrijke Maleische hand schriften. Er is een nagelaten opera van Donizetti ontdekt, getiteld 11 Duca d'Alba. De partituur, in Donizetti's handschrift geheel geïnstrumenteerd, heeft 30 jaar lang gerust in een verzegelde blikken doos. Thans heeft Signor Filippi in de Perseveranza de vondst bekend gemaakt. Volgens VEurope zal een viervoudige onderzoekings expeditie in Afrika worden ondernomen. De vier ge zelschappen, die van vier verschillende punten het binnenland zullen ingaan, zullen onder de leiding staan resp. van de heeren kolonel Wau vermans, prof. Du lief, kolonel Strauck en kapitein Tlieis met den heer Banning. Van Stanley is thans nog een nader bericht ge komen. Hij is de geheele maand Mei door ernstig ziek geweest, zoo ernstig zelfs, dat hij afscheid genomen had van zijn reisgezellen en zijn laatste beschikkingen had gemaakt. Hij kwam echter de crisis te boven en is nu gezond en flink. Hij schrijft echter dat hij nu pas heeft geleerd wat ziek zijn beieekent en wat dit zeggen wil op Afrikaanschen grond. Joseph Wieniawski speelde deze week voor eenige Brusselsche vrienden een zijner jongste composities, een sonate voor piano en violoncel, opgedragen aan Z. M. onzen Koning. Joseph Servais speelde de violoncel-partij. Het werk dat te Parijs bij Durand en Schoonewerk is uitgegeven, vond grooten bijval. JDuitsolila n el- Het heeft de aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd in een aantal kiesvergaderingen aan de Duitsche sociaal-democraten een grootere vrijheid in het uiten hunner meeningen is toegestaan, dan sedert de in voering van de socialistenwet. Iu de onbekwaamheid der mindere politie-orgnnen is moeielijk de oorzaak te zoeken. Veeleer moet het onloochenbare feit zoo verklaard worden, dat, op aanwijzing van hooger hand, de veiligheidsklep van den anti-socialistischen druk een weinig is gelicht om voor tie beslissing der verkiezingen een zoo mogelijk helderen blik te ver krijgen in de stroomingen en het streveu der arbeiders wereld. Het beeld, dat diensvolgens der regeering vertoond werd, kan niet zeer opwekkend zijnde sociaal-democratie der hoofdstad moge een weinig ingekrompen zijn, de treurige erfenis uit den tijd der teugelooze agitatie heeft zij, al is het met een kleine nuance naar rechts heen, d. i. een zekeren afkeer voor het uiterste fanatisme van Most en Hasselmann, onveranderd bewaard. Men meent opgemerkt te hebben, dat deze laatste richting zoo goed als alle terrein in de hoofdstad verloren heeft, maar juist daaruit besluiten wij tot det oeuemende gevaarlijkheid van het socialisme. Terwijl het vrij blijft van in wendige verdeeldheid, en naar links zich verre houdt van liet ongerijmd anarchisme en rechts van de Finn- Kornersche verlokkingen, zal het tot een steeds vaster aaneengesloten deel worden van het staatkundig leven. De verkiezingen moeten bewijzen, in hoeverre deze vrees waarheid is. Een feit is het, dat de sociaal democratische candidaturen voor Berlijn een homogener beeld dan weleer te zien geven. Maar toch, al is het masker vreedzamer geworden dan in de dagen, waarin Hasselmann de uiterste linkerzijde aanvoerde zoo bedekt het nog hetzelfde streven van vroeger. Gemengd Buiteniandsch Nieuws. De uitkomsten van den wijnoogst zijn nagenoeg overal een bittere teleurstelling, te meer daar de vooruitzichten nog zelden zoo schoon waren als dit jaar. De bevolking in de meeste wijnverbouwende 9treken gaat eeu treurigen winter tegemoet. In Griekenlaud is echter de wijnoogst ongewoon meegevallen. Alleen de Cycladen-eilanden zullen 45,000 H.L. kunnen uitvoeren. Patras alleen heeft 22 millioen liter krenten uitgevoerd. Er liggen thans verscheidene Fraii9che schepen in de Grieksche havens om druiven en wijn te laden. De begrafenis van president Garfield is zeer indruk wekkend en plechtig geweest. De stoet bestond uit meer dan 10,000 personen en was samengesteld uit deputatiën van 't leger en de vloot, burgerlijke ambte naren en allerlei cbrporaties, behalve natuurlijk zeer veel regeeringspersonen. De lijkwagen werd door twaalf paarden getrokken; twaalf van Garfields trouwste vrienden droegen de slippen van het rouwkleed. Achter den lijkwagen kwam een dubbele rij volgkoetsen met autoriteiten en genoodigden. Men merkte o. a. op de equipages van Hayes, Buncock, Sherman en Sheridan. Ook het geheele corps diplomatique was er en de opperbevelhebbers van leger en vloot. Garfields familie was er niet bij. Onder het bulderen van het geschut en het gelui van alle klokken trok de eiiulelooze stoet door de in rouwsieraad gehulde straten. Hier en daar waren eerebogen opgericht, waaronder eeu zeer zinrijke, n.l. een allegorische voorstelling van Garfields levensloop. Aan het graf werd een toespraak gehouden door een kapitein van Garfields regiment (het 42e) en droegen Duitsche zangvereenigingen koralen voor. De plechtigheid eindigde met een zegenspreking. De vier negers, die de lijkkist uit de wagen haalden bij aankomst te Cleveland, waren dezelfde, die ook het lijk van Abram Lincoln gedragen hadden. In den stoet was ook een groep van 100 man, die tijdens den oorlog tusschen Noord en Zuid tot Garfields regiment hebben behoord. Tijdens het tentoonstellen vau het lijk op het paradebed te Cleveland was boven de katafalk Garfields portret aangebracht met dit onderschrift: Life's race well run; Life's werk well done: Life's crown well won; Now comes rest. ('s Levens loop wel gegaan 's Levens werk wel gedaan 's Levens kroon wel gewonnen; Thans de eeuwige rust begonnen). De Panqiie Nationale te Luxemburg is in staat van faillissement. Zij was opgericht in 1872 en men had toen voor de plaatsing van haar banknoten vooral het oog op Duitschland De kort daarna in Dnitschland ingevoerde nieuwe bankwet deed dit uitzicht te niet gaan. Door den val der bank wordt veel schade geleden en zij wordt voor Luxemburg als een groote ramp beschouwd. Den 7 September was liet te New-York zoo heet dat de thermometer 100° a 104° Fah. aanwees. Zeven boerenarbeiders, die Donderdag te Zlatorja in het district Pilzno onder een hevig omveer vau het veld kwamen, werden door den bliksem getroffen en allen op slag gedood. De jongste aardbevingen in de Abruzzen (Italië) hebben zeer veel schade gedaan. Yele kerken zijn bouwvallig, honderden huizen onbewoonbaar geworden en duizenden meuschen zonder huisvesting. De aarts bisschop van Chieti heefi om 300 tenten van het leger gevraagd voor 7000 menschen, die te Orsogna in de open lucht verblijf houden. I11 China is de verschijning der jongste komeet door de Keizerlijke regeering gebruikt als een aanlei ding om de ambtenaren en verdere onderdanen aan te sporen tot plichtsbetrachting en goede zeden. In de kleurlingen-republiek San-Domingo gaat liet tegenwoordig weer treurig toe. Er heerscht burger oorlog en de president, zekere R. K. priester Merino, heeft een aantal generaals en verdere hoofden dei- oppositie, eenvoudig laten doodschieten. Uit de Kaap zijn de berichten niet bijzonder ge ruststellend. De volksraad van Transvaal kan er maar niet toe komen de conventie goed te keuren. De dis- cussiën daarover duren nog steeds voort. De slag tusschen de troepen van den Emir en die vau Ayoeb Khan duurde van 7 uur 's morgens tot den middag. Donderdag vroeg brak de Emir zijn kamp op voor Kandahar, met het voornemen om Ayoeb Khan Vrijdag aan te vallenmaar Ayoep Kan's vuur noodzaakte hem .tot het onmiddellijk aannemen van den slag, Ayoeb Khan's voorhoede vormden de Kandaharsche troepen, alsook de Ghazies; daarachter stonden des Emirs overgeloopen troepen. Gedurende eenige uren was het gevecht zonder resultaat, toen plotseling des Emirs overgeloopen troepen een verra derlijk vuur openden op de tegenover hen staande Kandaharsche troepen en Ghazies. Beiden gaven het gevecht op en vluchtten, waarop Ayoeb Khan's Heratsche regimenten naar den vijand overliepen. Ayoeb Khan vluchtte naar Herat, achterlatende in 's vijands handen zijn tenten, bagage en veertien kanonnen. Kandahar opende zijn poorten. De troepen van den Emir plun derden huizen en bazars. Des Emirs verlies bedraagt slechts een vijftigtal, Ayoeb Khan's verlies 250. Een rijk Amerikaan, die, hartstochtelijk liefhebber van het bestijgen van bergen, tot driemalen toe te vergeefs poogde den top van den Monlblanc te be reiken en voor de vierde poging te Chamounix is overleden heeft zijn drie neven zijn geheel ver mogen vermaakt onder voorwaarde dat zij zijn lijk op den bergtop brengen. De heeren zijn te Chamounix aangekomen om den laatsten wil van hun schatrijken erfoom te vervullen. Kerk- en i^cliool nieuw». Bedankt voor de toezegging van beroep naar Biervliet door ds. G. J. v. d. Pol te Babiloniënbroek. De R.-K. Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Vlissingen den heer G. H. Helt en tot adsistent te Heinkenszand den heer J. L. Clarijs. Er bestaan thans in ons land 99 rijks-normaallessen, en wel 25 van de eerste en 74 van de tweede klasse. De Regeei-ing wil verdere uitbreiding aan die lessen geven. Van 23 -30 Sept. 1881. Geboren: Eeu dochter van A. Buijze en II. Jonker zoon n C. Kleppe en M. Berrevoets. u dochter W. Geluk en G. van der Weyde. n i, a W. van den Houten en A. Hart. i, n P. L. Zonruiter en L. Bijkerk. Overleden: A. Knaap, 84 j., man van C. J. Snouck. C. A. Ermerins, 89 j., wed. van Mr. N. G. v. Ysselsteiju. G. van der Welle, 2 nr., z. A. Lemson, 7 m., z. A, Haringx, bijna 80 j., wedn. J. Bulderdijk, 75 j., wed. van G. Moermond. Als levenloos aangegeven: Een zoon van J. Hillebrand en J. Ringelberg. ZJEETIJDÏNGÈI\. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 30 Sept. //Farv Glen", kapt. W. II. Williams, van Zierikzee naar Engeland.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3