ZÏËRMZEESCIIE coiRivT 11881. No. 77. Zaterdag 1 October. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor hei arrondis- sement Zieiihm. Binnenland. Feuilleton. i N Schetsen uit de werken van Emile Zola. Le 2ND Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stiiklten, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever Iï. JLAïïEYMAft. ZIERIKZEE, 30 September 18 8 1. Aangaande de lichtgevende boei, die te Vlissingen is anngebracht en gelegd zal worden op de bank //de Wandelaar'' buiten bet vaarwater de Wielingen, wordt uit Vlissingen bet volgende medegedeeld. De boei is gemaakt te Fiirsterwalde in de fabriek van den beer Julias Pintsch, en uit één stuk ijzer gesmeed; bet moet een meesterstuk van smeedwerk zijn. Boven op den top der boei is een gaslamp, die gevoed wordt door gas dat in de bolle ruimte van de boei is bevat. Die holte kan 10 M3. gas in houden en daarvan kan de lamp 42 etmalen branden. Om nieuw gas in de boei te doen dienen twee even eens uit de fabriek van Pint9cb afkomstige reservoirs of gashouders. Zij hebben 10 M3. inwendige ruimte, doch zijn sterk en dicht genoeg om 60 M3. gas te bevatten. Het gas wordt dus tot 6 atmosfeeren drukking in die reservoirs opgevoerd. Natuurlijk moeten die reservoirs bij de drijvende boei gebracht worden en daaraan tijdelijk verbonden, zoolang de overgang van het aangebrachte gas iu de leeggebrande boei duurt. De //Willem Barents" is van Hammerfe9t huiswaarts vertrokken. Aan bet postkantoor te Vlissingen beeft iemand den beambte opgelicht door bij een storting voor een postwissel onder andere biljetten ook een biljet //voor 25 costumesin betaling te geven als een bankbiljet van f 25, welk bedrag eerst later i9 ontdekt. Men meent den dader te kennen. Te Amsterdam beeft iemand een vrouw, die in een kiosk zat om tramkaartjes, kranten enz. te ver- koopen, opgelicht met een zoogenaamd bankbillet voor 25 sigaren. Als een zaak, die belaa9 jaar aan jaar zeldzamer wordt, verdient vermeld te worden dat op de werf der firma Bothof en Gravenstein te Slikkerveer de kiel gelegd is voor een ijzeren barkschip, groot p.m. 900 registertonnen, te bouwen voor rekening der reederij J. Koning te Rotterdam. Het schip zal den naam dragen van //Lotusbloem". Uit liet algemeen verslag van den. landbouw in Nederland over 1879, blijkt dat de daling in de waarde der gronden in dat jaar algemeen is waar genomen, ofschoon niet overal iti even sterke mate. Aangaande de provincie Zeeland wordt gezegd dat van geen enkele provincie met meer zekerheid een vermindering in de waarde der gronden kan worden geconstateerd dan van Zeeland. Door ruim 60 ge meenten werden daaromtrent mededeelingen gedaan, waarvan enkele zelfs zeer uitvoerig zijn. Talrijk zijn de berichten over een daling der koop- en huurwaarden en hoewel ook van enkele gemeenten de prijzen als gelijk aan die van 1878 werden opgegeven, werd geen enkele mededeeling gedaan waaruit tot rijzing kan worden besloten. Onder de goederen, die in N.-Brabant tengevolge van bet overlijden van Prins Frederik van beheer zullen veranderen, behoort ook het Valkenburg te Breda. Dit binnen de stad gelegen bosch of park zou, naar men zegt, aan de gemeente Breda komen, en er zouden reeds''plannen bestaan om bet aan te leggen tot een fraai park. Thans beeft bet ondanks zijn fraai geboomte wel iets van een wildernis. In verband echter met de aangrenzende uitgestrekte terreinen uit de gesloopte vestingwerken voortgekomen, kan daar een scboone aanleg worden gemaakt. Bij bet mastklimmen op een volksfeest te West stellingwerf beeft een blinde knaap den eersten prijs, zijnde een zilveren cilinder-horloge, uit den cocagne- raast gehaald. Op Wieringen beeft men bij bet graven van een put eenige zilveren muntstukken gevonden van bet jaar 1181. De stukken zijn dus juist 700 jaar oud. Er worden reeds een groot aantal personen genoemd als sollicitanten naar de opengevallen plaats in de Algemeene Rekenkamer. Daaronder is ook de beer Mr. A. M. Mnas Geesteranus, redacteur-directeur der Ned. Staats-Cour ant. De beer mr. D. Veegens, die thans eervol ontslag beeft gevraagd als griffier der Tweede Kamer, was indertijd ook eerst directeur der Staats- Courant. Door bet Dep. van Waterstaat enz. zal binnen kort worden aanbesteed: Het verbouwen van eenige Postkantoren, waar de noodige lokalen of ruimte worden gemist voor de in te voeren pakketpost. Reecis zijn de noodige opmeïingen gedaan. Een merkwaardig staatsstuk is No. 162 van liet Indisch Staatsblad. Dat nummer is een vel wit papier, waarop niets anders te lezen staat dan: //No. 162 bestaat niet". Bij bet nummeren der al.gemeene secretarie heeft men bij vergissing No. 163 dadelijk op No, 161 laten volgen, en die gaping aangevuld door een No. 162 in bet leven te roepen onder bij voeging dat bet eigenlijk niet bestaat. Door baar Noord-Ameriknanschen correspondent werd dezer dagen aait de Dordrechtsche Courant toe gezonden een exemplaar van de Chicago Tribune, waarin bet geheele Nieuwe Testament naar de jongste Engelsche overzetting voorkomt. Te Ossendrecbt en ook te Woensdrecht hebben zich weder Zigeuners vertoond, namelijk een bende, bestaande uit 5 mannen en 4 vrouwen met twee ezels, twee ossen en een beer. Door de rijkspolitie te Woensdrecht is de troep aangehouden en over de Belgische grenzen gebracht. AA CONQUETE DE PLASSANS". {De verovering van P I a s s a n s.) VII. Allergeestigst is de karakterschets, die Zola geeft van de echtelieden Mouret, het eerste aangrijpingspunt voor den ultramontaanscben veroveraar van Plassans. Zulke karakters zijn juist geschikt om bewerkt te worden tot de beoogde doeleinden, en zoo ze zich daartoe niet goedschiks laten gebruiken, dan laten zij zich lichter vernietigen dan flinke karakters. Den volgenden morgen bracht Mouret door met zijn nieuwen huurder te bespieden. Dat spionneeren kon zeer geschikt dienen om de ledige uren dood te krijgeu, die bij anders thuis zoek maakte met wauwelen, fflet bet op hun plaats brengen van rondslingerende zaken, met krakeel te zoeken met zijn vrouw en kinderen. Voortaan zou bij nu een bezigheid hebben, een uit spanning, waardoor bij uit zijn eentonige leven zou geraken. Hij hield niet van de geestelijken, zooals bij l zeide, en de eerste priester die nu met hem in aan raking kwam, boezemde hem reeds buitengewone be langstelling 'in. Die priester bracht zulk een geur van geheimzinnigheid mede, iets onbekends om bijna angstig van te worden. Hoewel hij zich uitgaf voor een vrij denker en Voltairiaan, stond bij tegenover den abbé vrij verbluft, en toch ook ietwat ondeugend nieuws gierig. Geen gerucht kwam van de tweede verdieping. Mouret luisterde aandachtig aan de trap. Hij klom zelfs naar boven op de vliering. Terwijl bij langzaam de gang doorging, meende hij achter de deur geschuifel vau pantoffels te hooren, 't geen hem ongemeen inte resseerde. Daar bij niets bepaalds kon onderscheiden, ging bij naar beneden in den tuin en kuierde onder het prieel achterin, terwijl hij vandaar met opgericht hoofd naar boven 9tond te kijken, om te zien wat er op de kamer omging; maar hij bemerkte zelfs geen schaduw van den abbé. Madam Faujas, die vast geen gordijnen bad, had voorloopig beddelakens achter de ruiten gespannen. Bij bet ontbijt scheen Mouret bet land te hebben. Zijn ze dan dood daar boven? zei bij onder bet broodsnijden voor de kinderen. Heb jij ze niet hooren scharreleu, Martha? Neen, mijn beste, ik heb er niet op gelet. Ro9a riep uit de keuken 't Is al een heel poosje dat zij de deur uit zijn als ze altoos maar door geloopeu zijn, kuunen zij al een heel eind weg wezen. Mouret riep nu de keukenmeid en ondervroeg baar tot in de fijnste puntjes. Zij zijn uitgegaan, mijuheer; eerst de moeder, toen de pastoor. Ik zou ze niet gezien hebben, zoo zacht loopen zij, als ik niet bun schim gezien bad toen ze de deur opendeden. Ik keek toen de straat op om te zienmaar zij waren er van door én snaar vlug ook, dat verzeker ik u. Het is wel wonderlijk Maar waar was ik dan? Ik geloof dat mijnbeer achter iu den tuin was om naar de druiven van het prieel te kijken. Dat was voldoende om Mouret geheel uit zijn humeur te maken. Hij ging uilvaren tegen de priesters; dat waren altemaal boeven't was een hoop slimmeriken waar de duivel zelfs niets van begrijpen zouzij veinsden een belachelijke beschroomdheid, zoo zelfs, dat niemand ooit een priester zich bad zien wasscben. Hij eindigde met spijt te hebben, dat bij zijn kamers verhuurd had aan dien abbé, dien bij niet kende. 't Is jon schuld ook, zei bij tot zijn vrouw, terwijl bij van tafel opstond. Martha wilde wat daar tegen inbrengen, ze wilde hein herinneren wat zij 's avonds hadden gesproken; maar zij keek op, zag hem aan en zei niets. Hij evenwel maakte zich niet gereed om uit te gaan, gelijk bij anders gewoon was. Ilij liep been en weer, van de eetzaal naar den tuin, bij snuffelde overal, beweerde dat alles lag te slingeren, dat bet buis overhoop lag; toen werd bij kwaad op Serge en Octave, die, zooals bij zei, een half uur te vroeg naar school gegaan waren. Gaat papa niet uit? fluisterde Désirée haar moeder iu het oor. Hij zal ons erg vervelen als bij thuis blijft. Martha legde baar 't zwijgen op. Eindelijk sprak Mouret van een zaak, die bij in den loop van den dag moest afdoen. Hij bad geen oogenblik rust, geen dag kon bij eens rustig thuis blijven, als bij (laar eens behoefte aan bad. Hij ging been, doch vol spijt dat bij daar niet kon blijven loeren. Toen hij in den namiddag thuis kwam, bad bij schier de koorts vau nieuwsgierigheid.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1