Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. ADVERTENTIEN. Hand- en Rechtlijnig Teekenen. Itt. R. JONGMANS, COIFFEUR, I voorbijgaan i9 bekend. Dat de astronomen van die gelegenheid gebruik maken om de schoone te be spieden, is waarlijk geen wonder. Op 5 October a.s. zal dan ook te Parijs een bijeenkomst van zulke geleerden gehouden worden om te overleggen hoe zij 't best een conclave zullen maken om de passage van I Venus- in 1882 goed te kunnen bespieden. Van onze laiub'enooten gaat de heer J. A. C. Oudemans er heen en misschien ook de heer v. d. Sande Bakhuijzen. Zulk een conclave van kijklustige gelèerden doet slim als het zich verdeelt op onderscheidene punten der aarde, waar de schoone liemelsche verschijning te zien is, I aU 't geen betrokken lucht is. Men trekt dan strootjes I oin de posten te verdeeien. Dan kan het gebeuren I dat Venus, die er zoo velen gefopt heeft, ook eenigen I van die geleerden fopt, door wel voorbij de zon te gaan I op klaarlichten dag, maar dit juist te'doen als er een E wolkgordijn tusschen de begeerige kijkers en haar is, zoodat men enkel tegen dit gordijn kan zien. Andere leden van 't conclave, of sommige particulieren zelfs, die niet tot 't conclave behoorentreffen het soms gelukkiger en zien Venus langs de zon voorbij wippen, als een zwart stipje, dus in alle eer en deugd. Onder onnoemelijk vele blijken van groote waar- deeriitg en warme sympathie voor den held er van is te Brussel het Conscience-feest gevierd. Dit feest, een luisterrijke ovatie van Beigie's beroemden volks schrijver Hendrik Conscience, had men vastgeknoopt aan het feit dat dezer dagen het honderdste boekdeel van de hand van den gevierde» schrijver is verschenen. Van alle kanten uit Zuid- en Noord-Nederland, zelfs uit andere landen van Europa, ja uit andere werelddeelen waren bijdragen toegestroomd voor de feestgave, alsmede van vele letterkundigen en kunste naars albumbladeren en allerlei souvenirs. De heeren Siroobant en v. d. Driessche, voorzitters van het comité voor het feest, hebben fraaie indrukwekkende toespraken gehouden. Dat de groote machthebbers der aarde nu en dan, ais gewone stervelingen, behoefte gevoelen elkaar eens een bezoek te brengen, of 't aangenaam vinden als ze elkaar toevallig aan de een of andere badplaats ontmoeten, dat mag niemand verwonderen, en daarin steekt ook niets kwaads. Maar als er op zulk een geheimzinnige wijze, als 't ware verholen en verstolen, een ontmoeting wordt aangelegd als de dezer dagen te Dantzig gehouden bijeenkomst van den Keizer van Dnitschland en den Bussischen Czaar, dan zet reeds die geheimzinnigheid daaraan iets bij, dat voor het gevoel van de volken, die in de laagte staan of slechts uit de verte iets zien kunnen, minder aangenaam is. 't Is wel merkwaardig dat velé groote invloedrijke en misschien ook geïnfluenceerde bladen zoo druk in de weer zijn om zich te verheugen dat die bijeenkomst zulke heilrijke gevolgen voor de rust en den vrede van Europa zal opleveren, ja dat zij op zichzelf reeds een machtige waarborg is voor die rust en dien vrede. Wat mag daar dan toch wel verhandeld zijn Zouden er tooverspreuken gewisseld zijn, of machtwoorden, in staat om opkomende stormen van allerlei aard te bezweren? Zou 't geheim gevonden zijn om aan de Duitschers welvaart en voorspoed te verzekeren en nan de Russen gerustheid dat ze niet te avond of te morgen naar Siberië zullen gezonden worden, of dat ze niet voor Joden uitgekreten en vervolgd zullen worden? Of zouden de potentaten samen hebben overlegd welke constitutie voor de volken 't beste zou wezen en hoe die eerlijk kon worden ingevoerd en gehandhaafd? Zou er afgesproken zijn zoodra mogelijk een honderdduizend of wat soldaten naar huis te zenden voor de werken des «redes? 't Is toch niet te denkeu dat het doel enkel en alleen geweest zij, over de persoonlijke belangen der beide vorsten te spreken, en over de beste manier tot handhaving van 't heele of halve absolutisme. Dan zouden de millioenen, die met gapenden mond stonden toe te zien en te luisteren met gespitste ooren, al een zeer erbarmelijk figuur hebben gemaakt, en moeten die twee gekroonde hoofden wel in hun vuistje ge lachen hebben over zooveel eerbiedige belangstelling. Het is moeielijk te zeggen wat er eigenlijk te Dantzig is besproken. Gewichtige belangen waren het zeker wel, 't zij dan belangen van de volken of van de vorsten. Doch men heeft alles geheim ge houden. Slechts een paar telegrammen, die op de ont moeting betrekking hadden en een tipje van den sluier oplichten, zijn bekend geworden. Dat zijn telegrammen aan den keizer van Oostenrijk, het eene van keizer Alexander van den 12 September, het andere van den Oostenrijkschsn minister Haymerle aan zijn keizer. Het eerste is een bedankje voor een kompliment en heeft niets om 't lijf. In het tweede komt een zin voor, die veel te denkeu geeft. Davriti wordt" ii.l. gemeld dat het gesprek^ te. Dantzig voor namelijk heeft geloopen over de internationale maat regelen ter beteugeling van het socialisme en het nihilisme, en wat daarbij bijzonder opmerking verdient is dat vorst Bismarck zou geraden hebben om met zulk een internationale politie uiterst voorzichtig te zijn. Geen wonder waarlijk, dat zelfs de ijzeren prins tot voorzichtigheid vermaant in zake zulk een inter nationale politie, niet om misdadigers te vangen over en weer, maar om te influenceeren op politieke par tijen en overtuigingen in naburige landen. Inderdaad het is wel spoediger gezegd dan gedaan, dat de iwee of drie machtige leden van het vroegere keizersboud, samen moeten doen om de beweging van socialisme, nihilisme en andere niet absolute en niet conservatieve elementen te verhinderen. Er is nog nooit een samenspanning van vorsten geweest, die niet de volken wakker heeft gemaakt om ook op hun hoede te zijn, dat uiet in 't voorbijgaan met het onkruid ook de tarwe wordt uitgetrokken. Het kan niet anders of die geheimzinnige visite te Dantzig, als 't ware een écarté, moest te Weenen iets meer en nog iets anders dan gewone een voudige burennieuwsgierigheid gaande maken. Vooral nu het bekend is dat onlangs de keizer van Oostenrijk te kennen heeft gegeven, dat hij in 'i algemeen niet is voor een gemeenschappelijke politie tegen staat kundige woelingen. Nu zou men Oostenrijk uit het conclave kunnen willen sluiten, 't welk nog onaan genamer zou wezen met het oog op de Oostersche kwestie, waarin die Staat hoe langer hoe meer ver wikkeld is geraakt. Nu wordt gezegd, dat die twee depêches bij kleine stukjes uit 's keizers snipperraand moeten zijn opgezocht en zoo aan het Hongaarsche radicale blad Egyetertes in handen gekomen zijn. 't Kan wel wezen; maar 't kan ook wel wezen dat men bij de Oostenrijksche regeering niet ongaarne die kleine indiscretie gezien heeft; want nu kau althans het volk in de Oosten rijkse!!Hongaarsche monarchie wakker worden. De moreele kracht der Oostenrijksche regeering in eigen kring zou er niet weinig door versterkt worden, als bij eeu eventueelen streek aan de Noordelijke buren, tot het volk kon gezegd wordengij zijt gewaarschuwd, gij weet wel, die depêches. Laat ons in alle geval hopen, dat behalve twee keizers er nog meer menschen zijn en dat het lot van een groot deel van Europa toch niet, als van de goden, uitsluitend' afhangt vau een paar gekroonde hoofden. R usland, Het te Tiflis verschijnend blad Droeba meldt het volgende bijna ongeloofelijke feitOnlangs werd plot seling het geheele garnizoen vau het stadje Osiirgeti zieker deden zich daarbij eenigszins op cholera gelijkende verschijnselen voor. Onmiddellijk werd uit Kutais telegrafisch een militaire geneesheer ontboden; voor deze kwam, kon de geneesheer te Osurgeti, de heer Dawidianz, constateeren, dat de soldaten ziek waren geworden, ten gevolge van het gebruik van meel, dat in den laatsten Turkschen oorlog reeds afgekeurd was, doch op hevel van den regiments- kommandant tot het bakken van brood gebruikt was geworden. Het hierdoor bespaarde geld had de overste voor zich gehouden. Ook de militaire arts uit Kutais constateerde hetzelfde, nadat hij van het kommiesbrood aan een varken had te eten gegeven, dat kort daarop onder dezelfde verschijnselen 9tierf. Desniettemin gaf de militaire nrls in zijn officieel rapport //ongezonde lucht'' als oorzaak der plotselinge ziekteverschijnselen van het geheele garnizoen op, en werd dit uit Osurgeti verlegd. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Hollovvay, de Loiideii9che pillen- eu zalfman, die met zijn medicamenten eeu enorm fortuin heeft verdiend, doch nu ook veel wel doet met zijn geld, heeft in de laatste zes jaren een som van f 9.375,000 voor weldadige doeleinden uitgegeven. Guiteau, de moordenaar van president Garfield, 19 naar men zegt, thans zeer bedaard, omdat hij vertrouwt, dat nu generaal Arthur president is geworden, hij wel zal worden vrijgesproken, zoodra de agitatie naar aanleiding van den dood van Garfield wat bedaard zal zijn. Velen in de Unie schijnen ook zoo iets wel mogelijk te achten, waarom zich een eedgenootschap heeft gevormd om hem door toepassing der lynchwet te straffen. Om deze stoornis in het gewone beloop van 't recht le beletten wordt de moordenaar door een geheele divisie met artillerie er bij bewaakt. Gisteren, bij gelegenheid der begrafenis van Garfield te Cleveland, is in de groote steden van de Unie geen beurs gehouden. Ook te Londen is dien dag de beurs voor zaken op Amerika eu omgekeerd gesloten geweest. Het fonds voor de weduwe eu kinderen van Ga!field is reeds tot boven de 300,000 dollars gestegen. In Arabic blijft de cholera nog steeds heerschen. Van de 72 gevallen, die verleden week voorkwamen, waren 55 met doodelijken afloop. Ook te Hongkong en Haughay in China is cholera uitgebroken. Dicht bij Madrid is een pleiziertrein door een goederentrein aangereden, met het gevolg dat 46 personen gewond en 1 gedood werden. Bij de verkooping van de Cobham-Stud werd het paard //Blair Athal" voor 1950 en //Wild Oats" voor 2000 guinjes verkocht, d. i. resp. f 21450 en ƒ22000. Sir Evelyn Wood is van plan in Zoeloeland te vestigen 1 resideut en 13 onderresidenten, allen blanken, en alles op kosten vau de Zoeloe's. Volgens een blad uit Munchen in Beieren is aldaar een soldaat tot drie dagen arrest veroordeeld omdat hij tegen een paard van een officier, dat onwillig was, had gezegd Jou //sacramentsvee". In 't boek werd het opgeleekend ab //onbehoorlijke bejegening van een oflicierspaard". Van Jokohama is bericht ontvangen, dat de beman ning van een Amerikaanschen walvischvaarder te Point Barrow van eskimo's vernomen had, dat zij in de gepasseerde lente vier blanke mannen hadden ontmoet, gaande in de richting der Mackenzie-rivier et! dat zij de sporen gevonden hadden van sneeuw- hutten, waarin die mannen blijkbaar overwinterd had den. In de hutten zagen zij doode menschen liggen en ontdekten verder sporen van sleden met de in- drukseleu van menschelijke voetstappen. De walvisch vaarder onderstelde, dat de vier mannen de over levenden waren van hei Amerikannsche Poolschip //Jeannette". De Amerikaansche oorlogsbodem //Rodgers" en de Russische korvet //Strelock" hadden naar de Ark- tische wateren koers gezet om de geruchten te ouder- zoeken. Kerk- er* >SeboolnieiiW8. Ds. D. Rijuders te Middelburg komt voor op het zestal te Sneek, alsmede ds. W. E. M. Eugelberts te Nieuw- en St. Joosland. Beroepeu te Biervliet de kand. II. Metz. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, geb. te Middelburg, na verdediging van //Stellingen". Benoemd tot hoofd der school voor meeruitgebr. lager otiderw. voor meisjes te Vlissingeii mej. M. E. Schuurman te Den Helder, zijude No. 2 van de voordracht. De benoemde verkreeg 9 stemmen, tegen 3 stemmen op No. 1 en 3 in blanco. Tot leerares in dier- en plantkunde aan de H. B. School voor meisjes te Middelburg is benoemd mej. A. M. Wiel van Leiden. Voorspoedig bevallen van eeue Dochter, T. VAN DE GARDE-de Broekert. Noordgouwe, 26 September 1881. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 85 jaren, mijn' geliefden Echtgenoot, den Heer ADRIAAN KNAAP Az.in leven gepensioneerd landmeter bij het kadaster. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen Zierikzee C. J. SNOUCK, 24 September 1881. Wed. A. Knaap Az. Eenige en algemeene kennisgeving. In het Hand- en Rechtlijnig Teekenen wordt op aannemelijke voorwaarden onderwijs gegeven door EL. C. BAL, Teeken-Onderwijzer. speciaal ingericht tot hetscheeren, haarsnijden, dames kappen enz. Maakt Paruiken, Toepets, Bundans, Vlechten en alle soorten HAAR- WRRKlüN.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3