STA TEN-GENERAAL. In de te Middelburg gehouden algemeene verga dering van het polderbestuur van Walcheren is besloten om ter voorziening in de gedurende den afgeloopen winter ontstane belangrijke schade in de steenglooi ingen aan de Westkappelscheu zeedijk, verschillende werken uit te voeren tot een gezamenlijk bedrag van f 692,600, verdeeld over een tijdvak van tien jaren, bij ieder jaar door de algemeene vergadering bij op volging aan te wijzen gedeelte. Tot gedeeltelijke dekking van deze buitengewone uilgaaf zal eene geldleening van f 200,000 worden uitgeschreven tegen eene jaarlijksche rente van 4 pet., af te lossen in minstens 40 jaren, te beginnen in 1892 of zooveel vroeger als de werken zullen zijn voltooid, in seriën van f 20,000 of hooger per jaar, onder machtiging der algemeene vergadering. De polderrekening is vastgesteld tot een bedrag van f 298,275,ll1^ in ontvang en f 303,876,67 in uitgaaf, alzoo sluitende met een kwaad slot van f 5601,551/3. Het gewoon dijkgeschot voor 1882, tot dekking van een tekort van f 216,154, is bepaald op f 13,50 per hectare schotbaar land en op f 5,30 per hectare vrijland. Als plaatsen waar in 1882 de verkiezingen zullen worden gehouden, zijn aangewezen de gemeenten Mid delburg en We9tkapelle. Van de werf //De Schelde" te Ylissingen is te water gelaten het stoomschip //Zeeland", bestemd voorde vaart tussclie.il Ylissingen, Middelburg en Amsterdam. Te Zaamslag is de straatverlichting, met inbegrip van de levering van petroleum, glazen en branders en liet aansteken voor 1881 1882, aangenomen door J. Penne voor 1,35 cent per uur en per vlam. Voor 18801881 bedroeg de aannemingssom 0,80 ct. Bij het zware onweder dat Woensdag-avond gewoed heeft over een groot gedeelte van ons land, is te IJzendijke de schuur van den- landbouwer P. de Mil- liano door deu bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het vee dat er in was heeft men nog gered, doch toen liet laatste paard uit den stal was gehaald werd het door den bliksem getroffen en gedood en een ander paard werd verlamd, zoodat het ook onbruikbaar werd. Ook aan den ouden Veerschen weg nabij Middelburg werd een schuur door den bliksem in brand geslagen. Het vee kon nog tijdig worden gered. Te 's Hage 9prong Donderdag-avond een meisje, die twist met haar vrijer had gehad, in het water; zij werd er weer uitgehaald. Te Amsterdam sprong een meisje, die woorden met haar moeder had, in drift in het water en verdronk. Uit het verslag van dr. L. C. Dauma9 te Alisval- Nortli, ingeleverd aan liet Ned. comité van 't Roode Kruis te Kaapstad, blijkt, dat de Nederlandsche am bulance den 16 Maart te Langnek was aangekomen en zich bij de Boeren had aangesloten, dat echter haar hulp weinig of niet noodig is geweest, daar er slechts één zieke en 3 gekwetsten in liet hospitaal van het kamp waren. Toch heeft de ambulance nog eenigen dienst kunnen doen door geneeskundige hulp te verleenen aan gewone zieken en enkele lijdenden aan kleine verwondingen. De Boeren waren zeer erkentelijk voor het blijk van sympathie door het Ned. Roode Kruis gegeven. De //Willem Barents" i9 op de terugreis uit het Noorden goed en wel te Hammerfest aangekomen. Men heeft overal in de poolzee veel ijs ontmoet, zoodat de Jugorstraat versperd was en de Matochkinstraat dicht lag. Ook heeft men Nova Zerabla niet kunnen bereiken wegens het vele ijs. Doch men heeft toch den gedenksteen een plaats gegeven en wel op het Noordelijkste der Oranje-eilanden, Voor de meteorologie en de natuurlijke historie moet de tocht nog vele en belangrijke resultaten hebben opgeleverd. De plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Frederik in den konink lijken grafkelder te Delft, heeft Vrijdag overeenkomstig liet program plaats gehad. Duizenden en nogmaals duizenden waren zoowel te 's Hage als te Delft samen gestroomd om den stoet te zien en de stemming van allen was een onwraakbaar getuigenis voor de groote liefde en den eerbied, die de overledene van het volk genoot. De toespraak van ds. van Koetsveld aan de geopende groeve was treffend en maakte op alle aan wezigen een diepen indruk. Opmerkelijk was de eerbiedige stilte en de onge- veiusde betooning van sympathie overal waardelijkslatie voorbijtrok. Het zal voor de talrijke vreemde vorsten eii grooteu, die de begrafenis bijwoonden, een b.elaug- wekkeud schouwspel geweest ziju. Tijdeus de groote ophoopingen van ïnenschen te Delft en '9 Hage j.l. Vrijdag, hebben onderscheidene zakkenrollers hun vak uitgeoefend en vele personen beroofd van horlogekettingen, portemonnaies en andere zaken van waarde. Te 's Hage heeft men een vleesch- houwersjongen, die naar de begrafenis stond te kijken, het vleesch dat hij thuis moest brengen, zijnde 2 kilo biefstuk, uit de mand gestolen. Iemand te Arasterdam over den Dam gaande en de menigte draden ziende, die daar, hoog in de lucht, voor den telefoondienst over de huizen zijn gespannen, maakte de opmerking, ,/of door al die draden de hemelvaart niet zou belemmerd worden?" Hij meende denkelijk de luchtvaart, maar een geloovig voorbijganger ergerde er zich aan. Deu 21 dezer is op 65jarigen leeftijd te Haarlem overleden, dr. G. F. Pop, oud-inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, ridder der orde van den Ned. Leeuw. Dr. Pop was deu 12 December 1815 te Zierikzee geboren en heeft hier zijn eerste onderwijs genoten zoo aan de Latijnsche school als bij een der destijds, hier wonende geneeskundigen. Van 1834 tot 1868 was hij in actieven dienst, werd op den 30 Sept. 1868 non-actief en den 1 Januari 1870 gepensioneerd, waarna hij zich te Haarlem vestigde en aldaar tot aan zijn dood de practijk uitoefende. Den 27 Juni 1861 werd hij door de Utrechtsche Hoogeschool lot doctor honoris-causa benoemd. Het lijk van dr. Pop is Zaterdag te Eik en Duinen bij den Haag begraven. TWEEDE KAMER. Z. M. heeft den heer Otto van Rees tot Voorzitter der Kamer voor het tegenwoordige zittingjaar benoemd. De heer v. Rees heeft de hem opgedragen waardigheid aauvaard in de zitting van Donderdag j.l. en daarbij de volgende toespraak gehouden Mijne Heeren! Op uw vereereude voordracht heeft het den Koning behaagd, mij te benoemen tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal voor het ingetreden zittingjaar. Die onderscheiding, op hoogen prijs stellende eu dankbaar voor het aan mij geschonken vertrouwen, neem ik intusschen niet zonder schroom een taak op, die steeds door bekwamer raaiinen met zooveel talent, beleid en onpartijdigheid is vervuld. Met de geringe krachten, die mij ten dienste 9taan zal ik, wellicht nog meer dan mijn voorgangers, uw welwillenden steun en uw medewerking behoeven, om onze werkzaamheden naar behooren te leiden en de voorschriften van ons reglement van orde naar eisch toe te passen. Het zij mij vergund op uw welmeenende hulp bij deze een ernstig beroep te doen. Vele eu gewichtige werkzaamheden wachten ons in dit zittingjaar. Ik behoef hier slechts te wijzen op de hoogst belangrijke onderwerpen, in de openingsrede der Regeering genoemd, op een aantal wetsontwerpen en andere regeeringsbescheiden, reeds in behandeling genomen of bij de Kamer ingekomen, om de verwachting uit te spreken, dat van onze krachten niet weinig gevorderd zal worden. Moge onze arbeid, bij onderlinge waardeeriug van uiteenloopende begrippen en inzichten, leiden tot een drachtige samenwerking' met de Regeering en onder den zegen des Allerhoogsten strekkeu tot bevordering der waarachtige belangen van het vaderland. Ik verklaar het voorzitterschap van do Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden. (T 0 e- j u i c li i n g). Vooraf had de waarnemende Voorzitter, de heer Wijbenga, een woord gesproken van welkom tot den nieuwbeuoemden voorzitter. Dat woord was ten deele, zooals gebruikelijk is, aan de moeielijkheid van de taak eens voorzitters gewijd, doch daarin kwam ook 't volgende voor z/Aan u, mijuheer de Voorzitter, is het niet onbekend, dat bij de beraadslagingen over de gewichtige onder werpen van landsbelang de strijd nu en dan levendig, warm, ja enkele malen hartstochtelijk kon zijn. z/Dit zal misschien niet verminderen, nu de kerk (naar mijn bescheiden meening haar hooge roeping eenigszins vergttende), zich meer en meer in den lande als politieke party constitueert en organiseert". Een ernstig woord, voorzeker, doch niet ongegrond. Generaal v. d. Schrieck heeft kennis gegeven, dat hij tengevolge eener verhooging in rang heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De heer Godefroi heeft zijn ontslag genomen wegens redenen van gezondheid. De heer Heydenryck heeft verlof gevraagd om de Regeering, en inzonderheid den Minister van Justitie, te mogen interpelleeren over de kwestie van den eed. Hij wen8cht eenige inlichtingen te vragen omtrent de zienswijze der Regeering over den eed, en wel wat betreft het jus constitutum e\\ wanneer de Regeering wijziging in deze noodig acht, dan mededeeling barer plannen en voornemens, wat betreft het jus consti- tuendurn. De beslissing over het verleenen van verlof tot het doen dezer interpellatie werd tot Maandag aangehouden. Tot Voorzitters der nfdeeliugen zijn benoemd de heeren Gleichman, v. Delden, Lenling, Tak en Borret. Tot Ondervoorzitters de heeren v. Nispen, Miraudolle, v. d. Feltz, Cremers en Schimmelpenninck van der Oye. Ten slotte heeft de Kamer een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning vastgesteld, 't welk door een commissie, met den Voorzitter der Kamer aan liet hoofd, aan Z. M. is aangeboden. Benoemingen, Besluiten, enz. Tot directrice der gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden te Montfoort is benoemd mej. C. E. Boom te Leiden, ter vervanging van deu heer P. Beyleveldt, die met 1 Oct. a.s. op pensioen wordt gesteld, Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, J. A. de Gelder, hoofdingenieur, chef van den dienst der Bataviasche havenwerken. Benoemd tot ontv. der reg. enz. te Sluis de heer P. A. Velsen te Middelburg. Landbouw. Door de le nfdeeling der Frie9clie Maatschappij van Landbouw ziju dezen zomer naar de tentoonstel ling te Hanover gezonden 6 stieren, 9 koeien en 7 vaarzen. Van deze bezending zijn onderscheidene exemplaren met prijzen bekroond. Buiten die afzon derlijke bekroningen ziju echter al de dieren en bloc nog bekroond met den eereprijs vanwege den Duit9chen Keizeromdat de beesten aan schoonheid en eenvor migheid niets te wenschen overlieten. Die eereprijs, thans te Leeuwarden ontvangen, bestaat uit een zilveren blad met theeservies, alles van zwaar best zilver, naar men zegt van 1500 mark (f 900) waarde, voor 't invoerrecht was 't berekend op f 1080 waarde. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dezer dagen wa9 een bericht uit Afrika gekomen, inhoudende dat Stanley, de vermaarde reiziger, ergens in het binnenland op het uiterste lag en denkelijk, bij de aankomst van dat bericht iu Europa, wel zou overleden zijn. Thans is te Londen een brief van Stanley zelf ontvangen, gedagteekend van de Congo- rivier, 4 Juli. Daarin meldt hij dat hij in Mei j.l. doodziek is geweest, doch weer gelukkig geheel hersteld was toen hij deu brief verzond; Onze landgenoot mad. Caisso-Sablairolles is geën gageerd aan het //Théatre des Nouveautés" te Parijs. De drie secties van de elecfcriciteits—tentoonatelliug te Parijs zullen tot 1 December open blijven. Er zullen proeven worden genomen met verschillende stelsels en conferences worden gehouden. Nu en dan zullen de 2e en 3e sectie een openbare vergadering houdeu. Marie Krebs gaf dezer dagen te Dresden haar duizendste concert. Dr. Halm, die zich ernstig heeft bezig gehouden met de vraag: of behalve onze aarde ook nog andere hemellichamen bewoond zijn geweest of nog bewoond worden, heeft thans de resultaten openbaar gemaakt van zijn onderzoek der meteoorsteenen. Hij heeft uit brokstukken van onderscheidene aëroliten dunne plaatjes geslepen en deze met 't mikroscoop eu op andere wijze bestudeerd en meent nu te kunnen bewijzen dat in deze plaatjes koraal (een dierlijke formatie) voorkomt, waaruit dan de gevolgtrekking te maken is, dat er hemellichamen zijn, die organische stof bevatten en dus door organische wezens moeten bewoond zijn of geweest zijn, alsmede dat die wezens van dergelijke soort zullen zijn of geweest zijn als die op de aarde voorkomen. Het komt ons voor, dat voor de zaak in kwestie dit alles nog niet9 bewijst zoolang niet bewezen is, dat de aëroliten van andere planeten eu niet van de aarde zelf afkomstig ziju. Men heeft daaromtrent slechts gi9siugen. Men heeft geleerden gehad, die beweerdendat de meteoorsteenen van denzelfdeu aard ziju als op de aarde voorkomende mineralen; anderen meenden dat dit niet het geval is, doch uitgemaakt schijnt dit wel niet te zijn. Te Madras (Engelsch-Indië) is een dame, miss Bogson, benoemd lot directrice van den meteorologischen dienst. Dat Venu9 het licht niet schuwt en zich niet slecht9 bij avond eu outijd vertoont, maar dat zij zelfs, nla dat zoo uitkomt, op klaarlichten dag de zon wel durft

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2