Dinsdag heeft de Eerste Kamer te 1 'l ya uur haar eerste veagadering gehouden. De heer Van Eysinga trad als Voorzitter op met een toespraak, waarin hij ook den dood van Prins Frederik herdacht. Op zijn voorstel zal een adres van rouwbeklag door de Kamer tot Z. M. den Koning gericht worden. In zijn toespraak maakte de heer Van Eysinga ook melding van het overlijden van president Garfield en daarop stelde de heer Cremers voor dat de Kamer de Regeering zal verzoeken namens haar een adres van deelneming aan de Amerikaansche regeering te zenden; dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. Na benoeming van eenige commission is de ver gadering gescheiden. Ook de Tweede Kamer heeft Dinsdag-morgen haar arbeid hervat. Al de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden werden in orde bevonden, alleen tegen de toe lating van den heer Schaepman werden bezwaren ingebracht. De heer Gratama gaf namel. in over weging om de toelating van den heer Schaepman aan stemming te onderwerpen. Hij meende dat de uitlegging, die de Kamer verleden jaar gegeven heeft aan de verklaring van den heer Schaepman »dat hij geen geestelijke meer is", verkeerd was, daar de heer Schaepman wel degelijk nog geestelijke is; er is hier flagrante strijd met de bepalingen der Grondwet. Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan en met 64 tegen 11 stemmen tot de toelating besloten. De 11 leden, die stemden voor handhaving der Grondwet, zijn de heerenViruly Verbrugge, Bergsma, Denting, v. Osenbrugge, van der Linden, Gratama, Kops, van Delden, De Vos, Cremers en Wijbenga. Voor de tweede maal is dus door de Tweede Kamer bij stemming uitgemaakt, dat art. 91a der Grondwet een doode letter is. 't Is al weer een vingerwijzing- te meer naar de meer en meer noodig blijkende her ziening der Grondwet. Veel beter haar te herzien en desnoods te veranderen, dan haar niet te hand haven zoolang ze er is. De uitslag der stemming voor de benoeming van kandidaten voor het voorzitterschap is als volgt: le kand. de heer v. Rees, 2e kand. de heer Cremers, 3e kand. de heer v. Nispen. Ten aanzien van president Garfield is door de Tweede Kamer op voorstel van den heer Schimmei- penninck v. d. Oye een dergelijk besluit genomen als door de Eerste Kamer. Benoemingen; Besluiten, enz. Bij Kon. Besl. is bepaald dat de aangeteekeude brieven met geldswaarde tot een hooger bedrag dan f 600, ook zullen kunnen worden verzonden door die hulpkantoren, die door den Min. van Waterstaat enz. daarvoor zullen worden aangewezen. Benoemd tot commies ter directie van de registratie en domeinen te Leeuwarden, H. H. Dalk, surnumerair te Goes. De Staats-Court, bevat de voorwaarden op welke kunnen worden aangesteld twee veeartsen voor den burgerlijken veterinairen dienst in Ned.-Indië. Iiunst, Wetenschap en Letteren. De nieuwe schouwburg, die te Amsterdam zal ver rijzen op de plaats waar nu de Parkzaal is, zal een monumenteel gebouw zijn, geheel van ijzer en steen en ook inwendig zooveel mogelijk onbrandbaar gemaakt. De ruimteinrichting en machinerie van 't tooneel zulleu zoodanig zijn, dat de grootste tooverstukkea kunnen opgevoerd worden. De architect is de heer Raffalovich, die tevens directeur der maatschappij zal zijn. Het gebouw wordt uitgevoerd onder de leiding der heeren Dumont en Chambre, die het Eden-theatre te Brussel hebben gebouwd. Een zoogenoemd Edeti- theatre zal echter de nieuwe stichting niet zijn. Er wordt verwacht, dat als 't gebouw gereed is een in smelting van het park-orchest met het paleis-orchesfc zal plaats hebben. Er is een Vlaarasche Opera te Antwerpen gesticht, onder leiding van den heer E. van derVen. Volgens dien heer is in eene stad als Antwerpen het bestaan eener Vlaamsche opera mogelijk, als uitvloeisel van den reuzenarbeid van den Vlaamschen maestro Benoit, die Vlaamsch-België op nationaal kunstgebied deed herboren worden, terwijl de Vlaamsche opera tevens eene schrede nader moet leiden tot bekroning van diens arbeid het Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen. Het gezelschap bestaat uit de heeren J. van Os, Em. van den Eynde, Louis Abel, Ch. Gion, Fr. Nepperus en de dames Julie Wery, Marguerite Rivière, Estella Bolle, Ph. Jonkers, J. Moreels, terwijl het koor bestaan zal uit 30 mannen en vrouwen. De uitvoeringen zullen plaats hebben in den schouwburg Albambra, aan de Keizerslei, en de eerste is op 8 October bepaald. Het //Nederlandsch Tooneel" deed Maandag-avond te Rotterdam zijn plechtige intrede. liet gaf in den smaakvol met groen en bloemen versierden grooten schouwburg een voorstelling uitsluitend voor ge- noodigden, ten tooneele voerende het blijspel //Laster- tougen".- Alle acteurs en actrices vervulden hun hoogst raoeielijke rollen op een wijze, welke alle hulde \erdiende. In den aanvang droeg mejuffrouw Cath. Beersmans eeuige dichtregelen voor. Tijdens de pauze verzamelde een aantal officiëel genoodigden zich in den foyer, alwaar de heer Schimmel namens deu raad van beheer het woord voerde. Wijzende op het doel dat het tooneel beoogt: ver spreiding van beschaving eu veredeling van het volk, beval hij de pogingen van de vereeniging het //Ne derlandsch Tooneel" in de welwillendheid en tevens in de ondersteuning van Rotterdams ingezetenen aan. Te Weenen is het congres van de Duit9che auteurs geopend. Dr. Friedricli (Leipzig) presideerde eu de burgemeester v. Rewald heette de heeren welkom in de Keizerstad. Dr. Hirscli (secretaris) bracht het jaarlijksch verslag uit, waarin op het plan tot oprichting van een Duitsclie nationale bibliotheek werd gewezen. Johannes Nordraanu, voorzitter van de Weener auteurs- vereeniging //Concordia", werd tot eerevoorzitter van het congres benoemd. Onder de manuscripten van Donizetti is een opera gevonden //II duca d'Alba"; ze was bestemd voor Parijs. Buitenland. JAMES A. GARFIELD, President der Vereenigde Staten van N.-Amerika, is Maandag overleden, na sedert deu 2 Juli j.l., toen de snoode Guiteau zijn aanslag pleegde, met den dood te hebben geworsteld. Het ijzereu gestel van den lijder heeft zijn leven gerekt, doch niet kunnen redden, daar de toegebrachte wonden uit den aard doodeiijk waren. Hij was den 10 November 1831 geboren op een landhoeve bij Orange in Cuyahag? County, Staat Ohio. Zijn vader was Abraham Garfield, geb. 1799, overleden in 1833; zijn moeder, Elize Ballon, leeft nog. Hij was de jongste van vier kinderen. Zijn oudez'3 waren geen vermogende lieden, zij verdienden hun brood met de boerderij. Zelfs verkeerde de wed. Garfield bij den vroegtijdigeu dood haars mans, in 1833, in moeielijke omstandigheden. James moest als knaap aan 't boerenwerk deelnemen hij bezocht slechts nu en dan de school. Op zijn 16e jaar ging hij varen op een rivier-stoomboot, doch kou dit zware werk niet volhouden. Na een paar jaar gaf hij 't op en besloot toen zich aan de studie te wijden. Met eigen handenarbeid en eeuigszins door vrienden geholpen wist hij de moeielijke studiejaren door te komen. Iu 1856, na zijn examens gedaan te hebben, kwam hij te Hiram terug, waar hij 'teerst zijn studie begonnen had. Hier werd hij leeraar aan een nieuw gesticht instituut eu 't volgende jaar reeds directeur dier inrichting. Nu trouwde hij met Lucretia Rudolph, die hij had leeren kennen te Chester en later weder te Hiram had teruggevouden. In 1859 werd hij gekozeu tot lid van den Senaat van Ohio. Hij was een vurig tegenstander der slavernij en nam in 1861 deel in den oorlog tusschen de Noordelijken en Zuidelijken. In dienst getreden als kolonel, bracht hij 't door uitstekende militaire talenten tot generaal-majoor en chef van den staf van Cumber- land-army. In Dec. 1863 verliet hij het leger om zitting te gaan nemen in het congres te Washington. Den 4 Maart 1881 werd hij President der Unie. Hij was een man, die algemeene achting en sympathie genoot. Tijdens zijn ziekte is dit overtuigend bewezeu. Hij laat vijf kiuderen na. De beide oudste zonen, Harry en James, liggen school in New-Hampsliire. De beide jongste, Irwiu en Abraham, met hun zuster Mary of Molly zijn uog thuis. Garfield was een man van een iudrukwekkend uiterlijk. Hij was zes voet hoog, sterk en breed gebouwd. Uit zijn fraaien kop straalden een paar mooie blauwe oogen onder een hoog voorhoofd. Zijn bruin haar en volle baard begonnen ietwat te grijzen. Algemeen wordt Gaifield voor een eerlijk man gehouden. Dit is waarlijk geen geringe lof in een land als Amerika. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat de rechtstreek- sche oorzaak van deu dood is geweest het springeu van een darmscheilslagader. Bij onderzoek van de geschoten wonde bleek, dat de kogel de elfde rib rechts en het lichaam van den eersten wervel in splinters had geslagen en zich had vastgezet onder de borstklier acbter het darravlies, waariu hij geheel was gezakt. I Het lijk is naar Washington gevoerd met een 9pe- cialen rouwtrein. Daar wordt het op het kapitool tentoongelegd gedurende eenige uren. Vervolgens zal liet ook te Cleveland ter bezichtiging worden gesteld om Maandag a. s. begraven te worden op het kerkhof, dat Garfield zelf tijdens zijn leven heeft aangeduid als de plek waar hij wilde rusten. Voor mevr. Garfield eu haar kinderen is een nationale inschrijving geopend, waarop reeds voor 190,000 dollars is ingeschreven; men zal tot 250,000 dollars gaan. De vice-president Arthur, door de wet daartoe aangewezen, heeft het presidentschap aanvaard, na in 't holle van den nacht bij zich aan huis iii handen van een lid van het hooggerechtshof en voor getuigen den eed te hebben afgelegd. Men verwacht eenige wijziging in het kabinet en onder de hooge ambtenaren, zooals zulks in Amerika 9teeds 't gevolg is vau de komst vau een nieuwen president. De betuigingen van sympathie, die mevrouw Garfield uit alle oordeu der wereld ontving, zijn overtalrijk en treffend. Zelfs uit de Zuidelijke staten der Unie, waar nog altoos een wrok zat tegen de Noordelijke en Garfield was een volbloed anti-slaveryman kwamen de openhartigste betuigiugen van leedwezen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Eenige officieren van liet Cliileensclie leger, die op een verkenning uit waren, hebben een belangrijke ontdekking gedaan, n.I. eenige nieuwe beddingen van uitmuntende guano. De eene ligt op de Tortugas- eilanden en moet 90,000 ton bevatten; de andere op de kust aan de Ferrol-baai teu zuiden van Chimbote en wordt op 40,000 tou geschat. Er komt dus in den letterlijken zin weer een hoopje voor de Peruaansche fondsen-houders. Hoever men het reeds heeft gebracht om de bekende gutta-percha regenjassen afkeerig van water te maken, kan blijken uit liet dezer dagen ontdekte feit, dat zij onder sommige omstandigheden van zelf in brand vliegen. In een fabriek te New-York, waar regenjassen gemaakt worden, gebruikt men tot dichting der naden een bindmiddel, waarin naplita voorkomt. Nu werd een lap caoutGliouk toevallig wat hard van een 9tapel afgenomenhierdoor ontstond zooveel electriciteit, dat er een vonk oversprong en de naphta deed ontbranden, zoodat aldra het geheele vertrek in brand stond. Gelukkig kon men liet vuur bij dat vertrek bepalen. Men gaat nu vreezen, dat als iemand met zulk een jas aan in het gedrang of onder een slagregen loopt, hij gevaar heeft om in brand le vliegen. Edison heeft reeds ziju aandacht op het verschijnsel gevestigd. Hij wil de mannen, die bluf voor zijn nog te doene uitvindingen maken, elkaar laten afrossen, lerwijl zij in regenjassen gekleed zijn de ontwikkelde electriciteit zal hij dan gebruiken voor een nieuw soort lampen. Hij denkt er ook aan, den passagiers van den electrischen spoorweg met zulke jassen te kleeden en de wagens zoo vol te proppeu, dat door het gedrang genoeg electriciteit ontstaat om deu trein voor te stuwen. Een predikant in Dorsetshire, een man van rijperen leeftijd, zou in het huwelijk treden met de dochter van een koopman, die te Woodfort woont. De bruid was veel jonger dan de bruidegomde dag van het huwelijk was reeds bepaald en de bruid ging met haar familie naar de kerk. Maar wie niet verscheen, het was de bruidegom. Wel was hij den vorigen avond in het hotel te Woodfort afgestapt maar in den nacht vóór den huwelijksdag was hij door drie man meegenomen, die hem in een dicht rijtuig stopten en met hem wegreden. Men denkt, dat de schakers een dokter en twee oppassers waren, die den bruidegom naar een krankzinnigengesticht wilden brengen. De toeleg gelukte niet, de bruidegom wist te ontkomeu en twee dageu na den bepaalden dag werd het huwe lijk voltrokken. De politie doet onderzoek. Te Napels heeft een vreeselijk onweer gewoed; in den omtrek werd groote schade aangericht. De wegen zijn gehavend en de dorpen aan den voet van den Vesuvius overstroomd. Te Grumo Nevano vieleu twee huizen in, waardoor 8 menschen levend werden begraven. Voor romanschrijvers, die naar een onderwerp zoeken. Te Blaukenberghe zou een jonkman, die zich wat ver in zee had gewaagd, zijn verdronken, ware hij niet door een paar jonge meisjes gered geworden, die met veel inspanning er in slaagden den onvoorzichtige op het droge te brengeu. School nieuws. Maandag is te Zaamslag de bijzondere school in gewijd van de vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3