voor het arrondis- seinent Zierikzee. 1881. No. 75. Zaterdag 24 September. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. /ii:iïik/ris< iii: coniwi. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1o regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENRIAN. ZIERIICZEE, 23 September 1881. Men deelt ons mede dat het Bestuur der Ambacht9- school-Vereenigiog niet meer is samengesteld zooals wij bet uit de Statuten hebben overgenomen, en in ons vorig nummer medegedeeld. Het is thans defini tief samengesteld als volgt, de heerenW. A. Oclitman, voorz.; jhr. mr. W. A. de Jonge, secretaris W. Koole, penningmeester; M. Couvée, H. J. Bastmeijer; J. van der Linden en A. Anker Wz. Wij vestigen nogmaals de aandacht op deze nuttige Vereeniging. Op den dag der begrafenis van wijlen Z. K. H. prins Frederik, zal de Amsterdamsche beurs gesloten zijn. De oudste van het personeel der hofhouding van wijlen Z. K. H. prins Frederik is de heer W. F. van Otter 1 oo, geheim-hofraad. Den 24 October a.s. had hij, thans een 81-jarige grijsaard, den dag hopen te herdenken dat hij 60 jaren in 's prinsen dienst ver bonden was geweest. Het denkbeeld is geopperd, dat een gedenkteeken voor Prins Frederik zal worden opgericht op het Frederiksplcin te Amsterdam. (Het Frederiksplein is de square voor het Paleis voor Volksvlijt). Men verneemt dat dit plau door vele vrijmetselaarsloges wordt gesteund. De gaaischieterswedstrijdeergisteren te Vlissingen gehouden, werd door 16 Vlissingsche en 3 Kwaden- damsche liefhebbers bezocht. Dat ook op denzelfden dag een dergelijk feest te Oostburg werd gevierd heeft aan de deelneming afbreuk gedaan. De heer J. Pontus van Kwadendamme schoot den hoofd vogel neer, de heeren J. de Waay en H. J. Klij- berg van Vlissingen velden de twee voornaamste De Floralia-tentoonstelling te Middelburg bestaat uit 2762 planten, ingezoudeu door 515 inzeuders. Het schijnt dat Z. M. de Koning voornemens is voor 't toekomende ook verblijf te houden op het onlangs aangekochte landgoed //Grunsvoort". Het kasteel zelf zal worden verhoogd, van een nieuw dak voorzien en ook door vleugels uitgebreid worden terwijl op het terrein in de nabijheid gebouwen worden gesticht voor het gevolg, den telegraafdienst enz. Op de Dairy Show te Londen, op 15 dezer geopend, werd door van den Burg, te Berk el en Rodenrijs, een tweede prijs voor Hollandsche boter behaald; de Jong, te Idaardbehaalde in dezelfde klasse een derden prijs. Met den eersten prijs ging een vreemde ling, Jubal Webb te Londen, strijken. N. v. d. D. Uit den Haag wordt aan de Arnh. Ct. geschreven, dat een gedeelte van het eerste huis van Oldebarneveld, in de Spuistraat, het achtergedeelte met de groote poort aan het Gortstraatje uitkomende, ingericht is tot bierkneip. Iu de Oranje-kazerne in den Haag heeft een grena dier een kameraad, met wien hij twist had gekregen, over de trapleuning naar beneden geworpen, waar hij met het hoofd op de steeuen terecht kwam en voor dood werd opgenomen. Te Holwerd is de kastelein van een herberg, terwijl hij een beschonken en lastigen gast uit de bovenzaal zou verwijderen, met dezen van de trap gerold, waarbij de dronkeman den nek brak en terstond overleed en hij zelf zware kneuzingen en kwetsuren bekwam. De Gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft aan den heer A. Daverveld te Wouw of zijn rechtverkrij genden concessie verleend voor den tijd van 20 jaren tot het leggen van ijzeren sporen door de gemeente ter exploitatie van een stoomtram van daar naar het Tholensche veer. Een der oud-strijders, die dezer dagen te Assen het gouden feest der herinnering aan den tiendaagschen veldtocht vierden, is overleden ten gevolge van de vermoeienissen dier feestviering. Dat 19 dus iemand die een halve eeuw na een door hem bijgewoonden veldtocht nog aan de gevolgen er van omkomt. De heeren de Stoers en Kuypers hebben Middel burg bezocht, ten einde den stadhhuistoren in oogen- schouw te nemen met het oog op de aan dat gebouw noodige herstellingen. Aan de fabriek der heeren L. J. Enthoven en Co. te 's Hage is thans voltooid en door den Minister van Marine in oogenschouw genomen een ijzeren kustlichttoren, bestemd voor O.-Indië Het gebouw heeft de gedaante eetier löhoekige afgeknotte pyramide, is 56 M. hoog en weegt ruim een half millioen ponden. Zooals men weet, heeft de gommissie van Amster damsche handelaars, die de f 3,000,000 bijeenbracht als subsidie voor een kanaal in oostelijke richting van Amsterdam naar den Rijn, besloten ook na het mislukken barer pogingen in het belang der zaak werkzaam te blijven. Zij richtte tot de inschrijvers het verzoek om één pCt. van de toegezegde bijdrage beschikbaar te stellen voor maatregelen, die tot ver wezenlijking van het beoogde doei kunnen leiden. Aan dat verzoek is thans, naar men verneemt, al gemeen gevolg gegeven. T. Terwijl de vrouw van A. St. N. te 's Gravendeel in haar wouing bezig was eten te koken op een petroleum-kooktoestel, viel dit om, waardoor de pe troleum in brand geraakte en over den houten vloer vloeide, waardoor ook deze vlam vatte. De vrouw wilde de vlam blusschen door er een kleed over te werpen, doch de man was inmiddels aangerukt mee water. Dit had natuurlijk een verkeerde uitwerking. De vlammen verspreidden zich nog meer eu de vrouw, die nogmaals door middel van een zak liet vuur „LA CONaUÊTE DE PLASSANS". {De verovering van P las s an s.) V. De Mourets keerden nu weer naar de eetzaal terug en gingen aan tafel. Martha diende de soep rond en de lepels waren spoedig met een vroolijk gerammel aan den gang. De kinderen babbelden. Désirée lachte hardop om een vertelsel van haar vader en omdat zij t eindelijk aan 't eten waren. Ondertusschen bleef de abbé Faujas, om wien men I thans niet meer dacht, op het terras zitten en staarde [onbewegelijk naar de ondergaande zon. Hij keek niet om en scheen niet te luisteren. Toen de zon geheel Wegging, zette hij den hoed af, van de warmte zeker. Martha, die bij het raam zat, bemerkte zijn groote Ibloote hoofd met het korte haar, dat langs de slapen al begon te grijzen. Een laatste roode gloed verlichtte dien ruwen soldalenschedel, waarop de tonsuur wel op een litteeken van een knodslag geleek; toen doofde de laatste avondglans uit en de priester in de schaduw Komende was nog slechts een zwart profiel op den pschgrauwen grond der avondschemering. Daar zij Rosa niet wilde roepen, ging Martha zelf een lamp halen en diende het eerste gerecht op. Zooals lij uit de keuken terugkwam, ontmoette zij beneden «au de trap een vrouw, die zij eerst niet herkende. 't Was madam Faujas. Zij had een witte muts opgezet en leek wel een dienstmeid, met haar katoenen japon, die om het lijf werd gehouden door een gelen doek, die zij van achteren had vastgekuoopten met bloote armen, nog blazende van het zoo pas verrichte werk, stampte zij met haar grove rijgschoenen op de tegels van den gang. Zoo, dat 's klaar, nietwaar mevrouw? vroeg Martha haar glimlachend. O. 't Was de moeite niet, antwoordde zij; in twee stompen was heel de boel iu orde. Zij ging de stoep af en haar stem verzachtende vroeg ze: Ovidius, alles is boven gereed, kom je nu, mijn kind? Zij moest haar zoon aanstooten om hem uit zijn mijmering te wekken. De lucht was friscli geworden; hij huiverde en ging zwijgend mede. Toen hij de heldere lichte deur van de eetzaal, waar het licht was aan gestoken en het drukke gebabbel der kinderen klonk, voorbijging, stak hij het hoofd even binnen en zei met zijn weeke stem: Mag ik u nogmaals bedanken en om verschoo ning vragen voor al de moeiteWij zijn er ver legen mee Wel neen, toch niet! riep Mouret; 't is aan ons om spijt te hebben dat wij u niets beters kunnen aanbieden voor dezen nacht. De priester groette, en opnieuw ontmoette Martha dien helderen blik, dien arendsblik, die haar had getroffen. Het was of er door die gewoonlijk donkergrijze oogen plotseling een paar vlammen schoten als twee lampen in een voor 't overige donkeren gevel van een huis. Hij ziet er niet uit of hij een kou op zijn oogen heeft, die pastoor, zei Mouret gekscherend, toen moeder en zoon weg waren. Ik geloof dat hij niet zeer gelukkig is, mur melde Martha. Wat dat betreft, Peru heeft hij vast niet in zijn koffer, 't Is me ook een zware koffer? Ik had hem wel met mijn pink kuunen oplichten. Hij werd echter in de rede gevallen door het ge babbel van Rosa, die snel de trap af kwam, om te vertellen welke vreemde zaken zij gezien had. Nu, riep zij, vlak voor de tafel gaande staan, waar haar heer en mevrouw zaten te eten, dat 's me een kornel. Die dame is op zijn minst vijf en zestig jaar, maar daar merk je niet veel vau, hoorZe loopt je omver, ze werkt als een paard. Heeft ze je geholpen om het fruit over te dragen vroeg Mouret nieuwsgierig. Nou, dat geloof ik, mijnheer. Zij droeg 't fruit weg in haar schort, zie je: lasten om onder te scheuren. Ik zei bij raezelve: //Nou, daar schiet je je kleed bij in". Maar neen, hoor; 't is sterk goed, net zoo als ik draag. We hebben wel meer dan tien vrachten moeten overdragen. Ik voor mij, ik was bekaf. Zij mopperde nog en zei, dat het niet opschoot. Ik geloof dat ik ze heb hooren vloeken, met uw permissie. Mouret scheen dol vee! pret te hebben. En de bedden hernam hij. De bedden, die heeft zij opgemaakt Gij moet haar een matras zien omkeeren. Dat 's voor haar niet zwaar, dat verzeker ik u; zij neemt haar bij 't eene eind vast en gooit haar de lucht iu als een veertje En toch heel zorgzaam. Zij heeft het bed zoo zacht gespreid of 't voor een kind was. Al had ze er het kind Jezus op moeten te slapeu leggen, dan

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1