ZIERIKZEESCIIE COURANT. voor het arrondis- a^a. seissent Zierikee. 1881. No. 74. Woensdag- 21 September. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, prijs per drie maanden 1,Franco per post Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKMJIAK. ZIERIKZEE, 20 September 188 L. Ten einde de alhier onlangs opgerichte Vereeuiging uDe Ambachtsschool" en haar nuttige strekking meer algemeen bekend te maken en daarop tegen den aan staanden winter in 't bijzonder de aandacht te vestigen, geven we hier plaats aan de voornaamste punten nit de Statuten dier Yereeniging. Het doel der Vereeniging is het oprichten en in stand houden van een ambachtsschool tot vorming van bekwame werklieden in de verschillende vakken van bandwerksnijverheidin verband met het theoretisch ouderwijs, dat op de Burger-Avondschool, van wege de gemeente, wordt gegeven. Het bestuur der Vereeniging is het bestuur der school. De school is toegankelijk voor jongelingen in deze provincie wonende. Zij betalen geen schoolgeld. Zij moeten den leeftijd van minstens 12 jaar hebben be reikt. Zij moeten leerlingen zijn ran de Burger-Avond school. Op de school zal geen werk worden verricht voor particulierenmaar alleen hetgeen haar wordt besteld door werkbazen, of door personen, die in de bestelde artikelen handel drijven, doch bij voorkeur door hen, die leden der Vereeniging zijn. Aanvankelijk zal liet ouderwijs zich bepalen tot het bewerken van het hout. Als de geldmiddelen het toelaten zulleu ook andere vakken daarbij opgenomen worden. De Vereeniging stelt zich voor de noodige gelden te verkrijgen uit de contributie der leden, uit vrij willige bijdragen, uit de opbrengst der school en, zoo noodig, uit subsidiën. Het lidmaatschap der Vereeniging kost minstens f 2,50 'sjaars. Het Bestuur bestaat uit de heeren Bruijne, Voorz.W. A. Ochtman, H. J. v. d. Linden, W. Koole, A. Anker Olivier, Secretaris. Wij bevelen deze zaak ten zeerste aan. Dat de practische opleiding der aanstaande werklieden zeer veel te wenschen overlaat is van algerneene bekendheid. dr. J. K. de J. Bastmeijer, Wz. en P. O. Men weet ook dat dit gebrek grootendeels voorvloeit uit zeer verklaarbare oorzaken, o. a. uit de behoefte der ouders die hen dringt hun knapen zoo spoedig mogelijk ivat te laten verdienen en hen daardoor ver leidt, tot het kiezen van arbeid die op den duur niet in staat is brood te geven, al wint de loop- of sjou- wersjongen ook betrekkelijk veel geld; uit de zeer verklaarbare mindere belangstelling van den werkbaas in de vordering van die jongens; uit gebrek en in de opvoeding, zwakke tucht enz. enz., maar dit alles neemt niet weg dat iedere poging om de droeve ge volgen van het egoïstische systeem van regeling van den arbeid dat het oude gilden-systeem voor den werkman inderdaad in menig opzicht zoo goed zooveel mogelijk weg te nemen, toejuiching verdient. Toejuiching, maar vooral steun; want die is noodig, zal er iets noemenswaardigs kunnen verricht worden. Het getal leerlingen zal aanvankelijk vrij beperkt zijn. Vooreerst zal het onderwijs zich alleen bepalen tot houtbewerking; de bepaling dat de leerlingen per se de Burger-Avondschool moeten bezoeken sluit de meeste knapen uit. Doch men moet vrede hebben met die beperkende bepaling, daar 't inderdaad beter is voor eenige weinige ontwikkelde knapen, die behoorlijk lager onderwijs genoten hebben wezenlijk nuttig te zijn, dan tijd, geld en moeite te verspillen aan den grooten hoop van verwaarloosde jongens, die hoogst gebrekkig hebben school gegaan, grootendeels reeds voor elk wezenlijk ambacht voor goed bedorven zijn en die ook van de ambachtsschool evenmin een getrouw gebruik zouden maken als van elke andere voor hen bestemde gelegenheid om onderwijs te krijgen. Vooreerst moet men zich nog maar heenzetten over het inderdaad treurige feit, dat verreweg de meeste knapen uit de volksklasse eigenlijk niets leeren wat een vak, ambacht of handwerk kan genoemd worden. Van harte hopen we dat de Vereeniging mag slagen en dat zij zooveel steun mag ondervinden ook van werkbazen, die in de eerste plaats belaug hebben bij bekwaam werkvolkdat zij weldra den kring barer werkzaamheid kan uitzetten en er ook de bewerking van metalen, leder, kleedingstoffen enz. in kan opnemen. Dit eenige bladen zien wij dat //men verneemt" dat een Amsterdamsche firma in onderhandeling is ge treden met de betrokken gemeentebesturen, om een stoomtram te krijgen van Brouwershaven via Zierikzee en Tholen naar Bergen op Zoom. Hoe ingenomen we ook van den beginne af geweest zijn met het idee van een sloomtramlijn van Brouwers haven via Zierikzee, St. Philipsland, Steenbergen enz. 't was ons, evenals zeker ieder die de moeite genomen heeft de locale toestanden in aanmerking te nemen in 'toog gevallen, dat een lijn als de bovengenoemde, nl. over Tholen en Bergen op Zoom, veel meer raison heeft dan de lijn over St. Philipsland. Het welvarende eiland Tholen zou bij deze lijn zeer gebaat zijn. Ook schijnt de rivierovergang te Viane al niet moeielijker, misschien zelfs gemakkelijker dan die te Zijpe. Voor den overgang van de Eendracht te Tholen zou een brug noodig zijn doch naar deze brug is ook reeds lang zuchtend uitgezien kwam zij er tegelijk met den stoomtram, des te beter. Op het schietterrein van St. Hubert aan het kanaal bij 's Gravenhage hebben een paar nieuwbakken oud- ridderlijke helden zich 't genoegen veroorloofd van een duel. Een duel op de sabel, naar men zegt; doch voor den ernst dier lui om de middeleeuwsche adellijke hebbelijkhedeu weer in le voeren zouden we wel wenschen dat het een duel iti ?t harnas en dan op 't slagzwaard of de strijdbijl mocht geweest zijn. Men zegt echter dat onze hedendaagsche adellijke jougelui niet zoo handig met dat hakgereedschap der vaderen kunnen omgaan, Nu zit er werkelijk in zulk een duel iets poëtisch, iets romantisch althans. Wie vveet om welke Haagsche jonkvrouw van 't bekende Smidswatertje de kwestie is ontstaanMogelijk ook is zij opgekor- reld uit een te groot aantal potjes Beiersch bier. Veel potjes Beiersch werken soms als een electrische batterij en slaan de drinkers er van met dwaasheid. Men zegt echter dat het einde of 't staartje van 't ridderlijk grapje erg prozaïsch is geweest of zal zijnde officier van justitie moet nl. proces-verbaal hebben doen opmaken. Men stelle zich voor de strijdende ridders met hun knapen, getuigen eu kamprechters, zoo onverwachts „LA CONOTÊTE DE PLASSANS". (De verovering van P I a s s an s.) IV. Reeds wendde de abbé Faujas, na gegroet (e hebben, zich naar de trap, toen Martha zich tot haar man neigende fluisterde Maar, mijn waarde, je denkt niet Wat dan vroeg hij, toen hij zag dat ze aarzelde. De vruchten, je weet wel. Ja, te duivel! dat 's waar, het fruit ligt er nog, zei hij verlegen. En daar de abbé Faujas terug kwam en hem vragend aankeek Het spijt me wezenlijk erg, mijnheer, hernam hij. Pater Bourette is ongetwijfeld een waardig man, manr het is jammer dat gij hem genomen hebt om uw zaken te behartigen. Hij denkt nergens om Als wij 't geweten hadden, dan hadden we alles ge reedgemaakt. En nu moeten we nog gaan verhuizen. Wij gebruiken de kamers, ziet gij. Daar boven op den vloer ligt onze geheele oogst van vruchten vijgen, appelen, druiven De priester hoorde hem met verbazing aan. O. Maar dat 's gauw opgeruimd, ging Mouret voort. In tien minuten, als gij wel de moeite wilt nemen van te wachten. Rosa zal uw kamers ontruimen. Een levendige ongerustheid teekende zich af op liet grauwe gelaat van den abbé. De kamers zijn toch gemeubeld, niet waar? vroeg hij. Neen, in 't geheel niet, er is niets op; wij hebben ze nooit bewoon.d. Toen verloor de priester zijn kalmte; er ging een flikkering door zijn grijze oogen. Met ingehouden heftigheid riep hij uit: Hoe! en ik had toch formeel in mijn brief gevraagd om gemeubeleerde kamers te huren. Ik kon toch zeker geen meubels in mijn koffer meebrengen. Nu, zei ik 't niet? riep Mouret luider. Die Bourette is me er eentje Hij is hier gekomen, mijnheer, en hij heeft vast de appelen gezien, want hij heeft er nog een opgenomen en hij zei nog, dat hij zelden zulk een mooien appel bewonderd had. Hij zei dat alles hem zeer goed voorkwam, dat het was wat hij zocht en dat hij de kamers huurde. De abbé Faujas luisterde niet meer; een vloed van toorn was hem naar de wangen gestegen. Hij wendde zich om en stamelde angstig: Hoort ge, moeder? er zijn geen meubels op. De oude dame in haar dunne zwarte sjaal gewikkeld, had juist het benedenhuis onderzocht, zachtjes loopende zonder haar mand los te laten. Zij was doorgegaan tot aan de deur van de keuken, had deze rondgekeken toen naar achteren terugkomende had zij langzaam met een blik den tuin in bezit genomen. Maar de eetzaal boezemde baar vooral belang in; opnieuw stond zij weer voor de gedekte tafel, keek naar de dampende soep, toen haar zoon nog eens herhaalde: Hoort ge wel moeder? wij zullen naar het hotel moeten gaan. Zij hief het hoofd op zonder te antwoordenhaar geheele gelaat weigerde dit huis te verlaten, waarvan zij de minste hoeken al kende. Onmerkbaar trok zij de schouders op, terwijl haar oogen van de keuken naar den tuin en van den tuin naar de eetzaal gingen. 0ndertu8schen werd Mouret ongeduldig. Ziende dot noch de moeder noch de zoon gezind scheen om heen te gaan, hernam hij: Wij hebben ook ongelukkig geen bedden Op zolder ligt nog wel een rustbed, waarmede madam zich, als 't moest, tot morgen zou kunnen behelpen; maar ik zie er geen kans op mijnheer den abbé te slapen te leggen. Toen deed madam Faujas eindelijk den mond open met korte ietwat schrille stem zei ze: Mijn zoon zal het rustbed wel nemen Ik heb niets noodig dan eeu matras op den grond in een hoek. Hoofdknikkend keurde de abbé deze schikking goed. Mouret wilde wat anders verzinnenmaar toen hij zag hoe zijn nieuwe huurders tevreden waren, zweeg hij, zich vergenoegende met een blik van verbazing te wisselen met zijn vrouw. Morgen komt er weer een dag, zei hij met zijn spottende burgermanshumor; dan kunt ge meubels aanschaffeu naar uw genoegen. Rosa zal de vruchten

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1