ZlERIKZEESCHlTËÖlJRANT. voor het arrondis- ju&sk semeitt Zierifeaee. 1881. No. 73. Zaterdag 17 September. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever XI. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 16 September 188 L. Gisteren nacht is een hier wonende palingvisscher, zekere S.f onder de gemeente Kerkwerve door een geweerschot met hagel in het been geschoten. Er moest geneeskundige huip ingeroepen worden. In een vergadering te Oostburg is als voorloopig kandidaat voor de vacature van een lid der Tweede Kamer in plaats van Jhr. J. L. de Jonge dieeerlang zal aftreden, genoemd: de heer H. J. Baal, oud-dir. van openb. werken in Indië, thans ie Leiden. Omtrent de onlangs opgerichte oesterbeur9, die te Yerseke gehouden zou worden, verneemt men nader, dat de instelling een proef iö en dat men na eèriigen lyd zou uitmaken of de inrichting blijvend zal zijn. Bij ministriëele aanschrijving is aan de belang hebbenden medegedeëld, dat op het verzoek om het Rijks-telegraafkantoor te Yerseke den gan9chen dag open te houden, afwijzend is beschikt, daar het maximum van opbrengst van dat kantoor minder dan f 2000 per jaar bedraagt. Het verzoek om den postpakketdienst voor die gemeente in te voeren, zal in overweging genomen worden. Door den Raad der gemeente Biervliet is het ver gunningsrecht op tapperijen gesteld op f 15. Z. M. heeft Jhr. Mr. F. J. J. van Eysiuga, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genernal, benoemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende het zittingjaar dat zal aanvangen op den 19 September a.s. Z. K. PI. Alexander der Nederlanden Prins van Oranje heeft tijdens zijn rouwbezoek op het //Huis de Panuwy ook een oogenblik vertoefd bij het stoffelijk overschot van Z. K. PI. Prin9 Frederik. Prin9 Alexander legde een prachtigen massief zilveren krans op de lijkkist, tvelke in den koepel van het buitenverblijf is nedergezet. Prins Karei van Pruisen wordt in de residentie verwacht. Thans wordt bevestigd, dat de plechtige begrafenis van Z. K. H. Prins Frederik op den 23n dezer zal plaats hebben. Wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik zal Z. M. ditmaal niet in persoon de Kamers der Staten-Generaal openen, maar zal dit geschieden door een commissie van Zijnentwege. Het Belgische hof zal voor den tijd van 12 dagen rouwen wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik. Naar wij vernemen, zrI de eerste zitting der inter nationale commissie tot regeling der visscherij op de Noordzee eer9t den 8 October gehouden worden. Vad. Te 's Hoge zal een rijtuigmaat9chappij worden op gericht in den trant der welbekende Apiesmaatschappij te Arasterdam. De bekende Mr. A, van Brussel, redacteur van Asmodée en in de journalistische wereld van een veelbesproken en geruchtmakend verleden, is naar men verneemt te Brussel overleden. De Turksche gezant Murad Effendi is te 's Graven- hnge overleden. Murad Effendi wa9 tevens Turksch gezant voor Zweden eu Noorwegen, doch woonde bij voorkeur in den Haag. Hij was zeer gezien bij het corps diplomatique en ook als letterkundige en schrijver van drama's gunstig bekend. Mnrad Effendi wordt heden op het R.-Knth. kerkhof te 's Hage begraven. Murad Effendi was geen Turk maar een Oosten rijker. Zijn vader woonde te Weenen en was een aanzienlijk grondeigenaar, wiens goederen in Kroatië lagen. De overledene, die eigenlijk Franz von Werner heette, was tijdens den Krim-oorlog in Turkschen dienst getreden. Hij was geboren in 1836. Te Rotterdam heeft eene hevige brand gewoed in eenige pakhuizen aan de Boompjes, vlak achter de onlangs verbrande bakkerij. Door broeiing van koffie en maïs was de brand ontstaan, dien men door de werking van vele spuiten meester was. De panden zijn gedeeltelijk uitgebrand; eenige aangelegen kleine perceelen hebben schade geleden. De Ned. Kunstbode schrijftBiunen weinige dagen zal de grootste helft van het nieuwe Departement van Justitie betrokken worden. Op eenige kleinigheden na zal dan de inwendige versiering voltooid zijn. Het beschilderen van de gewelven en de zolderingen der gangen wordt tot later uitgesteld, evenals het ver vaardigen van eenige schoorsteenstukken en paneel schilderingen boven deuren. In enkele lokalen zijn echter deze laatste versieringen definitief of voorloopig aangebracht. Zoo prijkt in de kamer van den Minister boven den schoorsteen een fraaie schilderij in het grauw, voorstellende de //Gerechtigheid'''', in de gedaante eener zittende ge blinddoekte vrouw met weegschaal en zwaard. Het „LA CONQXTÊTE DE PLASSANS". {De verovering van Piassan sJ) III. Leer jij je lessen? vroeg hij in 't voorbijgaan aan Serge, die niet uit zijn boek had gekeken. Neen vader, antwoordde de knaap. Dat 's een boek dat de abbé Bourrette mij geleend heeft, 't ver haal van de Missiën in China. Mouret bleef vlak voor ziju vrouw staan. Wat ik zeggen wil, i9 er niemand geweest? Neen geen mensch, mijn waarde, zei Martha met verwondering. Hij wilde voortgaan, maar scheen zich te bedenken hij stapte nog een oogenblik stilzwijgend op en neer; toen ging hij naar de stoep en riep: Nu Rosa, ik dacht dat 't eten aanbrandde? Wel verdraaid! riep achter uit de gang de keukenmeid zoo^ kwaad als ze kon, nu is er niets klaar; alles is koud. Ge zult nog wat moeten wachten, mijnheer. Mouret lachte stilletjes; hij pinkte met 't linkeroog terwijl hij zijn vrouw en kinderen aankeek. Hij scheen er pret in te hebben dat Rosa zoo kwaad. was. Toen verdiepte hij zich in het schouwspel der vruchtbooinen van zijn buurman. Dat *9 van belang, meesmuilde hij, zulke mooie peren als mijnheer Rastoil van 't jaar heeft. Martha, sinds een oogenblik ongerust, scheen een vraag op de lippen te hebben. Eindelijk ging zij er toe over, en zei beschroomd: Wachtte je van daag iemand, mijn waarde? Ja en neen, antwoordde hij, heen en weer stappende. Je hebt misschien de bovenkamers verhuurd? Die heb ik net verhuurd: En daar er een hinderlijke stilte ontstond, ging hij met zijn bedaarde stem voort Voor ik van morgen naar de Tulettes vertrok, ben ik bij den abbé Bourette aangeloopen; hij heeft zoo aangedrongen, dat ik zoowaar maar toegeslagen heb Ik weet wel dat dit niet erg naar je zin is. Maar denk toch eens na, mijn lieve. Die kamers dienen ons tot niets en dan gaan ze nog achteruit ook. Wij leggen er vruchten te bewaren en dat maakt het zoo vochtig, dat het behangsel losgaatNu ik daaraan denk, vergeet niet dat ge morgen de vruchten laat wegruimen; onze huurder kan ieder oogenblik komen. Wij waren toch zoo op ous gemak, alleen in ons hui9, liet Martha zich half binnensmonds ontvallen. Nouhernam Mouret, een priester dat is geen last. Hij zal op zijn kamers blijven en wij blijven hier. Die zwartrokken, die kruipen weg als zij een glas water willen drinken Je weet hoeveel ik er om geef! Leegloopers, meerendeelsWeetje wat me bewogen heeft om de kamers maar te verhuren Juist dat ik er een priester voor gevonden heb. Voor het geld behoeft men met hen niet bezorgd te zijn en ze leven zoo stil, dat men hen niet eens den sleutel in de deur hoort steken. Martha bleef verslagen. Zij keek om zich heen, ze zag het gelukkige huis, badende in 't scheidende zon licht, den tuin waar de schemering al donkerder werd zij keek naar haar kinderen, al haar stille geluk was in dat enge hoekje besloten. En weet je wie die priester is? hernam ze. Neen, tnaar de abbé Bourette heeft uit zijn naam gehuurd, dat 's genoeg. De abbé Bourette is een braaf man. Ik weet dat onze huurder Faujas heet, de abbé Faujas, en dat hij komt uit het diocees van Besanson. Hij kan zeker niet over weg met zijn pastoor en nu heeft men hem hier tot vicaris benoemd aan de St.-Saturniu-kerk. Hij kent misschien onzen bisschop, monseigneur Rousselot. Enfin, dat gaat ons niet aan, zie jeIk houd me in dit alles maar aan den abbé Bourette. Martha echter was niet gerust. Zij bleef haar man tegenspreken, wat haar zelden overkwam. Je hebt gelijk, zei ze na een oogenblik stilzwijgen, de abbé is een waardig man. Maar ik herinner me dat, toen hij de kamers is komen zien, hij mij gezegd heeft den persoon niet te kennen voor wien hij kamers huren moest. Dat is zoo een van die commissies waar de geestelijken elkaar zoo mee belasten van de eene stad naar de andere. Het komt me voor dat je wel eens had kunnen schrijven naar Besangon, om op de hoogte te komen wien gij dan toch wel in je huis zult nemen. Mouret wilde zich niet driftig makeuhij lachte meegaande. 't Is toch Joost niet... Daar sta je nu te beven. Ik wist niet dat je zoo bijgeloovig waart. Je gelooft toch niet dat de priesters ongeluksvogels zijn, zooals men zegt. Geluksvogels zijn 't ook niet, dat 's waar. Zij zijn net als andere meuschen. Nu, als die abbé er is, zul je eens zien hoe bang ik van zijn soutane ben Neen bijgeloovig ben ik niet, dat weet je wel, murmelde Martha. Ik ben enkel maar verdrietig, dat 's alles. Hij bleef voor haar staan, viel haar met een plot seling gebaar in de rede en zei: Nu is 't genoeg, nietwaar? Ik heb verhuurd, laten wij er nu niet meer over spreken. En op den spotachtigeu toon van een burgerman, die een goed zaakje meent gedaan te hebben, voegde hij er bij Dat 's zeker en gewis, dat ik voor 150 frs. verhuurd heb. Dat is honderd vijftig francs 'sjaars meer in huis.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1