Onze Leestafel. bruiken om zich van liet land meester te maken. Zoo moeten o. a. een aantal Boeren zich meester gemaakt hebben van liet bureau van den landdrost te Potchefstroom, om den nieuwbenoemde» landdrost te beletten in functie te treden, daar zij een ander in zijn plaats willen installeeren. Jonbert en Buskes zijü naar Potchefstroom gegaan om een onderzoek in te stellen. De Volksstem betreurt het vooral, omdat het kwaad zal doen aan de zaak der Boeren. De Boeren te Waterburg protesteeren tegen de conventie en betwisten het bedrag der Transvaalsclie staatsschuld. Er bestaat in de Transvaal een algemeene ontevreden heid ten opzichte der conventie, die naar de meening der Volksstem alleen aan de kleurlingen ten goede zal komen. Hetzelfde voorbehoud zal men wel moeteu in acht nemen ten aanzien van een telegram uit New-York over de Iersche beweging in de Unie. Het luidt aldusEen proclamatie van de Iersche revolutionaren maakt bekend dat de //Dynamiet-raad" de Ieren ge machtigd heeft, in één nacht alle schepen onder Eugelsche vlag, te New-York, Halifax, Quebec, Mel bourne, Syduey, Kaapstad en San-Erancisco te ver nielen. Iedereen wordt derhalve gewaarschuwd, met 1 Sept. te beginnen, geen gebruik te maken van schepen onder Engelsche vlag. Er is een meeting te New-York bijeengeroepen tegen 29 Augustus om deze proclamatie te bekrachtigen. Er is iets grotesks in deze proclamatie. Zij zal, evenals vele Iersche zegswijzen, niet letterlijk moeten genomen worden. Het valt intusschen niet te ont kennen, dat, als' de ontevredenen ernstig willen, zij met wezenlijk of voorgewend dynamiet veel kwaad kunnen stichten. Al is het enkel maar dat zij vele Engelschen en ook de regeering in gestadige onrust houden en dwingen op hun quivive te wezen, b.v. voor de vele overal in station liggende oorlogsschepen. Er is inderdaad weinig dynamiet en niet heel veel stoutheid noodig om een geducht pantserschip in een ommezien naar den kelder te doen gaan. Had het eerste telegram, waarvan het bovenstaande over die dynamiet-samenzwering ontleend is, iets van een hoogst ondeugende grap, latere berichten geven aan de zaak meer het voorkomen van een werkelijk bestaande zaak. Inderdaad als de lieden, die zich zoogenaamd tegen de Engelschen voor de Ieren in de bres stellen, ernstig meenen wat zij zeggen, zouden zij Engeland in een geduchte crisis kunnen storten. Werkelijk hangt het lot van het grootste en sterkste schip altoos aan een zijden draad. De wetenschap, die niet minder het kwaad dient als het goed, heeft den weg gewezen om vernielingsmiddelen toe te passen, zoo geheimzinnig en toch zoo vreeselijk effectief, dat waken daartegen schier onmogelijk is. Men kan helsche machines in de lading brengen, men kan dy namiet in de steenkolen voor de stoomschepen bestemd binnen smokkelen, zonder dat het scherpste toezicht daar iets tegen vermag. Gaat de handel dit algemeen beseffen, of worden reederijen en assurantie-maatschap pijen ongerust, dan durft men geen Engelsche schepen meer bevrachten en de crisis is daar, een crisis, die aan Engeland veel millioenen kan kosten, meer dan er aan het arme Ierland te verdienen valt. Hierbij komt nog, dat de samenzweerders door andere schurken kunnen geholpen worden, die schepen willen doen vergaan om de assurantie-penningen te bemachtigen, en die dit dan te veiliger kunnen doen, daar zij, bij eventueele verdenking, de schuld op de dynamiet- vereeuiging kunnen werpen. F r a n k r ij k. De uitslag der verkiezingen is niet onbevredigend. Het is een flinke bevestiging van de republikeinsche meerderheid in de Kamer. Nochtans is de overwiuning niet beslissend op alle punten en hebben de repu blikeinen sommige wezenlijk verdienstelijke mannen verloren, zooals Leon Renault en Bardoux. Of de uitslag een vingerwijzing zal ziju naar het presidentschap van Gambelta, betwijfelen wij. Wel gelooven wij; dat hij er nog wat meer wijsheid en voorzichtigheid door zal leeren en wij voorzien, dat hij zich voor de,volgende groote verkiezings-periode wel geheel en al van Belleville zal hebben losgemaakt De uitslag van 548 verkiezingen is bekend. Er moeten 65 herstemmingen plaats hebben. Herkozen werden 864 vroegere afgevaardigden (61 van de rech terzijde, 303 van de linkerzijde). Gekozen zijn 398 republikeinen, 85 monarchisten en Bonapartisten. De republikeinen winnen 54 zetels, waarvan 14 op de monarchisten, 27 op de Bonapartisten en 13 in nieuwe kiesdistricten. De Bonapartisten winnen 2, de monarchisten 7 zetels op de republikeinen. De winst der republikeinen wordt daardoor teruggebracht op 45. De monarchisten winnen 2 zetels op de Bonapartisten. Van de 398 republikeinen behooren 41 tot het linkermidden, 159 tot de linkerzijde, 170 tot de Union républicaine28 tot de uitsterste linkerzijde. Bij de verkiezingen hebben nergens ongeregeldheden plaats gehad. Een uitzondering hierop maakt Turcoing, waar eenige personen de glazen bij den herkozen conservatieven afgevaardigde inwierpen; drie personen werden gekwetst en drie gearresteerd. JB e 1 g- i e. De pauselijke brief aan de Belgische bisschoppen over den toestand der kerk ten aanzien van den staat in België is een niet onmerkwaardig teeken des tijds. ITet i9 of de paus met dit schrijven liet seizoen der agitatie voor dit jaar, of voor oubepaalden tijd, wil sluiten, om te laten wachten op gunstiger gelegenheid. Curieus is in dat schrijven de verklaring dat er de beste harmonie heersclit tusschen de Belgische hoofden der geestelijkheid. Het groote schandaal, waarvan bisschop Dumont het slachtoffer geworden is, wordt dus officieel in de doos gestopt, en aan de orde van den dag wordt gesteld een vrede en eensgezindheid, die niet bestaat. Gemengd Buitenlamlscli Nieuws. Er wordt thans druk gesproken over een plan dat in Engelaud zou bestaan vau een tweede Suez-Kanaal. Het thans bestaande voldoet eigenlijk reeds niet meer aan de behoefte. Het is te eug en te ondiep en kan al te gemakkelijk versperd worden. Ook meent men dat de tol, voor het gebruik van liet kanaal te betalen, verlaagd dient te worden, 't welk wel volgen zal als er een tweede doorsnijding gemaakt wordt. Dit herinnert ons aan een woord dat wij reeds meer dan twintig jaar geleden te Scheveningen uit den mond van een aanzienlijk Engelschman hoorden, toen er gesproken werd voor de gelegenheid van Scheveningen zoo nabij groote steden als 's Hage, Delft en Rotterdam, en over de vraag of een zeekanaal te Scheveningen rendeeren zou, althans zijn nut hebben. //Als deze gelegenheid in Engeland ergens bestond", zeide hij lachend, //dan zouden wij er wel twee kanalen boven elkaar leggen." Eu toch is er te Scheveningen niet enkel geen zeekanaal, maar zelfs geen behoorlijk riool. De renteuier P. te Berlijn had sinds vele jaren een ouden bedelaar bij het hek van den dierentuin een aalmoes gegeven. Deze gift steeg later tot 25 pf. daags, die de bedelaar in 't vervolg altijd bij zijn wel doener afhaalde. Eenige maanden geleden bleef de oude op eens weg, en ontving de heer P. van het gerecht de mededeeling dat de bedelaar geslorveu was en hem ziju langjarigen weldoenertot eenig erfge naam benoemde, hem een som van 31.000 mark na latende. Uit Pranzensbad meldt men, dat aan den hofmaar schalk der Vorstin van Servië voor haar vertrek van daar, door de directie van het Singer-badhuis de reke ning werd voorgelegd voor 12 gebruikte modderbaden ten bedrage van 1400 florijnen. De Vorst weigerde de betaliug, maar liet bij zijn vertrek de rekening en het geld bij den burgemeester achter, om naar goed vinden te handelen. Toen de burgemeester den Vorst uitgeleide deed en de hoop uitte Z. H. een volgend jaar weder te Pranzensbad te mogen begroeten, ant woordde deze lachendals mijn inkomen wordt ver hoogd 1 Over de //brandende bergen" in den omtrek van Remscheid schrijft een ooggetuige, dat hij dezer dagen, met andere reizigers naar Soliugen rijdende, op korten afstand van den brandenden berggrond den bodera zoo hevig voelde dreunen dat zij het geraden oor deelden uit te stappenomdat de paarden wild werden en aan het voortzetten der reis niet te denken scheen. Plotseling opende zich op 60 a 100 M. afstand de grond en een kooge vlam-steeg uit den berg op, terwijl duidelijk de reuk van petroleum was waar te nemen. Door de opstijgende vlam werd een in de nabijheid staand huisje aangetast en in. een oogwenk verdween het in de vuurmassa; er zijn helaas eenige personen omgekomen. De schrijver geeft als zijn mee ning te kennen, dat de bergbrand moet worden toe geschreven aan ontvlamming eeuer zich daar bevindende petroleumbron. Een ander ooggetuige heeft beter gezien en de zaak opgehelderd. Het is de hoop asch en sintels eener nabij zijnde fabriekdie in gloeiing is geraakt. Het huisje dat verbrand is was een houten keet en menschen zijn er niet bij omgekomen. In South Kensington te Londen zal van 24 Oct. tot 26 Nov. een internationale tentoonstelling worden gehouden van toestellen tot rookverdrijving, waarmede proeven zullen worden genomen. Directeur der ten toonstelling is de heer Redgrave, tot wien men zich voor 1 September te wenden heeft voor alles, wat de tentoonstelling aangaat. Te Bucharest werd een zonderling proces gevoerd. De vrouw van den generaal Cornesco daagde dezen voor het gerecht, omdat hij haar niet naar een bad plaats wilde laten gaau hoewel de dokter dit had voorgeschreven. De generaal voerde tot verdediging aan, dat hij geen geld had. Het gerechtshof heef zijn vrouw gemachtigd 2000 frs. te leenen en or danks de oppositie van haar man naar een badplaat: te gaan. //Splinter en Balk. Toespraak over de Anti-Semietische beweging in onze dagen, door W. Bax, Predikant bij de Hervormde Gemeente te Zierikzee." 's Gravenliage. M. M. Couvée. In de Pigaro van Beaumarchais komt een geestige doch zeer scherpe zet voor, -die ons bij 't lezen der bovengenoemde brochure voor den geest kwam. Pigaro moet zijn meisje de waarheid zeggen. //Welke waarheid?" vraagt hij, //de meest ware?" //Foei, leelijkerd", antwoordt ze daarop, //zijn er dan meer dan één Hoe vaak zou men met Pigaro dezelfde vraag doen of met de andere dat antwoord geven I Zoo hebben we hier een evangeliedienaar, die ontwikkelt wat de Semielische kwestie is voor den Christen, welk het standpunt moet zijn voor den Christen ten aanzien der Anti-Semietische beweging- Wij gaan volgaarne met hem mede, en houdetf1'hk er voor, dat zijn opvatting en leering vrij wat christelijker zijn dan die van zoo menigeen, die thans ook zich een werkzaam aandeel in de bewuste kwestie toeeigent. Doch hoe scherp is de tegenstelling als men naast deze toespraak de toespraken legt b.v, van een dr. Stöcker, een dr. Iienrici en consortenEn zie, dr. Stöcker geeft zich toch ook uit voor een evangelie dienaar en nog wel voor een apostel van 't uitsluitend ware Christendom, waarbij de leer van geestverwanten des gemoedelijken predikers, die bovengenoemde bro chure heeft opgesteld, slechts ijdel kaf is. Dat is wel treurig. Zijn er dan meer dan één Christendom roept men onwillekeurig uit. Natuurlijk niet of men moest de valsche meerekenen, doch die verdienen ook den naam niet. Hoe dit zij, wij houden het liever bij ds. Bax dan bij dr. Stöcker, al heeft deze laatste ook vele duizenden hooge en lage Duilsohers aan zijn snoer, die gretig hun Christendom manifesteeren door vinnigen jodenhaat. De toesprank is uitgegeven //ten voordeele van de in Zuid-Rusland vervolgde Israëlieten". Moge zij een groot aantal koopers vinden. De koopers zullen zichzelven ten aanzien der kwestie eenigszins kunnen voorlichten en tevens een goed werk doen, door de ondersteuning der arme verdrukten, waarvan' thans honderden en duizenden in ellende rondzwerven, zonder te weten waar zij 't hoofd zullen nederleggen. Kerk- en J^clioolnieixws. Beroepen te Amsterdam ds. A. H. de Harfcog te Rotterdam. Beroepen te Ylissingeu ds. H. J. James te Enschede Aangenomen de toezegging van beroep naar Renesse en Noordwelle door ds. C. de Holl te Bedijkte Schermer. Mej. M. van Aalst te 's Hage is benoemd als leerares in 't Hoogduitsch aan de H. B. School voor meisjes te Middelburg. Door Z. M. is tot vice-president van de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Nederl., Oost- en West-Indië benoemd het lid H. P. W. Grottendieck, en tot lid der voormelde commissie de heer R. A. Overman, secretaris van de algemeene Synode der Nederl. Herv. Kerk. Tot kweekelingen aan de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn door den Minister van Binneul. Zaken benoemd: D. J. Hartog, te Scherpeuisse; H. K. A. Michilsen, te Leiden; W. J. Laven, te ScherpenisseM. van Weele, te Krabben- dijke; A. Oprei, te Simoushaven; PI. J. Schoo, te Groede; P. J. A. Visser, te Koudekerke; K. Nieuweu- huijse, te KrabbendijkeH. J. P. Hollebrands, te Vlissingen A. Le Clercq, te Goes; A. Scheele, te Cadzand; C. van Sohagente Oostkapelle; L. J. Steeudijk, te SteenbergenG. Beneker, te IPoedekens- kerke; A. Heule, te Nieuwerkerk; K. Epema, te IdaardM. M. Schippers, te Wissenkerke; J. P. Wetjen, te Middelburg; T. A. Stoker te Franeker; P. Pirée, te Sluis; J. P. Peeters, te Middelburg en N. Schikker, te Noordgouwe. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 24 Aug. «Otterburn", kapt. W. Brown, van New castle naar Zierikzee. 25 »Rivière", kapt. J. Glanville, van Runcorn naar Zierikzee.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3