Buitenlandsch Overzicht. BUSSUMSCHE WEDRENNEN. Te midden van zooveel natte dagen heeft het Bus- sumsche rijfeest een drogen dag getroffen. Het woei wel nog al, maar 't was toch droog. Duizenden lief hebbers en nieuwsgierigen, alsmede vele gadinghebben den en ook enkele chevaliers d'industrie waren opgeto gen naar de heide, om het rennen en draven bij te wonen. Tegen twaalf ure kwamen HH. MM. de Koning en de Koningin ook om het feest te zien. De Koning was in burgerkleeding, de Koningin in het wit. De vorstelijke personen zijn tot het einde van de pret (5 ure) gebleven. De orde is uitstekend bewaard ge bleven. Hotelsherbergen en allerlei neringdoenden hebben een goeden dag gehad. Een viertal valsche dob belaars troffen het slecht, daar zij door Amsterdamsche politie-agenten werden ingepakt als betrapt op dobbe len met valsche kaarten. Vrij wat weddenschappen zijn er gedaan, waarvan echter weinig publiek bekend wordt. De jury bestond uit de heeren Jhr. H. Clifford, H. P. de Kat van Hardinxveld, A. Wijnand, baron van Brienen van de Groote LindtIT. van Wickevoort Crommelin, C. D. v. d. Vliet, E. v. Beusekom, E. H. Fromberg, J. Langeveld, Jhr. J. E. A. Meijer, J. A. Rijnders, J. W. Wafelbakker en J. van der Wedden. De prijzen zijn gewonnen als volgt I. Harddraverij voor inlandsche paarden, toebehoo- 9 reude aan Nederlanders, ingespannen voor Hollandsche sjeezen, rijders in nationaal costuum. Afstand 1600 M. I Prijs, uitgeloofd door HH. MM. den Koning en de Koningin, likeurstel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 in geld. Premie f 250. Prijs gewon nen door //Sophia" van Jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen premie door //Cornelia" van den heer P. van der Voort te Alkemade. II. Heeren harddraverij voor paarden van alle 1 landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Afstand f 24-00 M. Prijs f 300. Premie 100. De premie- winner krijgt de helft der inleggelden, de derde aan- komende zijn inleg terug. Prijs de heer J. Koster te Beeraster met //l'Inno- cent"; premie: Jhr. W. A. L. Mock te Haarlem met //Full Choke". III. Harddraverij voor paarden van alle rassen en alle landeningespannen voor twee- of vierwielige I rijtuigen. Afstand 4-000 M. Prijs f 2000. Premie f 500. Voor dezen wedstrijd waren 33 mededingers, die in vijf partijtjes tegelijk gereden hebben. Prijs: //Gramotiey" van A. Stechow te Berlijn, premie door //Biegawoy" van O. Stechow te Berlijn. IV. Harddraverij voor inl. paarden van 5 jaar en jongergereden onder den man. Afstand 1600 M. Prijs f 300. Premie f 100. Prijs //Hansje" van J. Gr. Matse te Boskoop, bereden door hem zelfpremie door //de Lietze" van S. van Loon te Rosendaal, bereden door P. van Santen. V. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen rijders in jockey-costuum. Afstand 2400 M. Prijs zilveren beker, aangeboden door de heeren A. baron van Brienen van de Groote Lindt en V. M. baron van Tuyl van Serooskerke, benevens f 1200 aan geld. Premie f 400. De derde aankomende f 50 uit de inleggelden. Er waren 23 mededingers, waar van 16 uit het buitenland; hiervan waren slechts 6 opgekomen, waaronder twee vreemden. Prijs //Levrier" van den heer J. Petersen te Ara sterdam premie //Surattan" van den vrijheer van Ro- chow te Hanover; tweede premie //Handy Crow" van denzelfdeu eigenaar. VI. Harddraverij als no. Ill, doch voor tweespannen. Afstand 3200 M. Prijs f 600. Premie f 200 en de helft der inleggelden. Prijs//Sophia en Fortuna" van Jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen. Premie //Pieter en Trijntje" van P. Ellerbroek te Hoorn. VII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan en bereden door officieren van het Nederlandsche leger. Rijders in uniform. Afstand 1800 M. Prijs uitgeloofd door Ii.H. M.M. den Koning en de Koningin, een officiers-veldcantine, beuevens f 700 in geld. Ie premie f 200, 2e premie f 100. Prijs //Japonnaise" van O. D. van Diepenbrugge. Ie premie //Mistahe" vau R. baron van Heeckeren van Molecate. Negen officieren hebben deel genomen. VIII. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen en landen. Rijders in jockey-costuum. Afstaud 3200 M. Prijs f 200, en een voorwerp in zilver ter waarde van f 500, aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam. Premie f 500. Derde aan komende f 50 uit de inleggelden. Er waren 22 mededingers, waaronder 17 vreemde lingen, aangegeven. Prijs//Ballade" van J. Cardon te Gent, premie z/Sarceust" van Frich van Rochow te Hanover. harddraverijenrenvereenigingsfeestmarsch". Men heeft al de Engelsche, Fransche en Duitsche liefhebbers, die bij de wedrennen waren, uitgenoodigd dieu titel uit te spreken doch dit is niemand van hen gelukt. De marsch is uitgegeven bij Brix von Wahlberg te Amsterdam. Men zegt dat een vol met passagiers uit BuBsnm naar Arasterdam terugkeerende omnibus in de Weesper- trekvaart is geraakt door het breken van een as, en dat daarbij een persoon verdronken is. Bij den internationalen schietwedstrijd te Antwerpen is de eerste prijs behaald door de Kon. Scherpschutters van Rotterdam, met 15 treffers en 36 punten. Reeds nu is tneu in België bezig met de voorbe reidende maatregelen voor een grooten internationalen zeil- en roeiwedstrijd op de Schelde tusschen Ter- Neuzen en Vlissinge.n, die in 1882 zal gehouden worden. Uit Den Haag wordt van den 17n aan de Kölnn. Zeitung het volgende bericht Daar de Nederlandsche Regeering het haar plicht acht tegenover alle mogendheden een volkomen onzij digheid in acht te nemen en zich in geen buitenlaudsche twisten te mengen, heeft de Minister-President Van Lijnden geweigerd aan de Katholieke bisschoppen in Nederland die tot Paus Leo XIII, naar aanleiding der ongeregeldheden te Rome bij het overbrengen van het lijk van Pius IX, een schrijven wilden richten daartoe eenigermate hulp te verleenen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Juli in de Rijkspostspaarbank zijn ingebracht en terug betaald de volgende bedragen: Bedrag der inlagen, f 141.958.69; bedrag der terugbet. f 20.722.90. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald gedurende de maand Juli f 121.235.79. Aan het einde der maand Juni wa9, ten name der verschillende inleggers, inge schreven f 306.029.89Y2» zoodat de som der inlagen tot einde Juli bedraagt f 427.265.68Yg- Zaterdagochtend passeerde de adjunct-directeur van de bedelaars-kolonie Ommerschans, vergezeld van den onderdirecteur van den landbouw, de voorpoort van 't gesticht, toen de verpleegde Suurveld, met een scherp mes gewapendop hem aanliep en hem in de zijde trachtte te stekengelukkig ging het mes door de dubbele kleeding van den arm en ontweek hij het verder doordringen van het mes. Suurveld werd ter stond door deri aanwezigen polLie-agent Wassink in arrest gebracht. Hij werd ook reeds sterk verdacht den laatsten braud op 30 Juli te hebben gesticht, maar heeft dat in 't verhoor ontkend. Benoemingen, Besluiten, enz. Met ingang van 19 dezer is de heer A. van Nieuwen- huijzebrievengaarder te St.-Maartensdijk, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor aldaar; de waarnemende directeurde heer A. Klok, telegrafist 2e kl., is van zijn betrekking als zoodanig ontheven en aan het kantoor te Rotterdam geplaatst. De luit. ter zee 2e kl. L. N. de Bruijne is van het stoomschip //Sumatra" overgeplaatst op het ram- torenschip //Prins Hendrik der Nederlanden". Bij Kon. besluit is aan J. de Crane, op verzoek, met 1 Nov. eervol ontslag verleend als notaris te Warmond. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Koning van België is niet voorspoedig met zijn lievelings-arbeidde exploratie van midden-Afrika. Thans is ook de tegenwoordige chef der expeditie, kapitein Popelin, door koortsen eu een leveraandoening weggerukt. Hij was bezig aan den westelijken oever van het Taganika-mcer een wetenschappelijk station te vestigen. Hij is nu reeds het vijfde offer voor de wetenschappelijke en industriëele exploratie van het rijke, geheimzinnige, doch voor Europeanen nog altoos noodlottige binnenland van Afrika; vóór hem vonden Crespel, Maes, Vauthier en de Leu daar den dood. Binuenkort zal een wetenschappelijke expeditie van Franschen naar Egypte vertrekken, waar vóór eenigen tijd sarcophagen van Koningen en Koninginnen van de 17e dynastie ontdekt zijn, dus van omstreeks 2000 jaar vóór onze jaartelling. Men zegt dat de sarcophageu papyrus-rollen, talismans en andere voorwerpeu be vatten. De mummiën zijn goed bewaard gebleven. Te Arasterdam is door de vereeniging //Het Ned. Tooneel" een nieuw blijspel van Adolf Wildbrandt voor het eerst opgevoerd. Het is getiteld //De dochter van Fabricius". De hoofdrollen zijn in handen van de dames S. de Vries en S, van Biene en van den heer Louis Bouwmeester. Het tegenwoordige badseizoen schijnt zeer groeizaam te wezen voor een der Duitsche Staten van den derden rang, n.l. Baden. Reeds is in de bladen gemeld dat de koningskroon voor den Groothertog al in de maak is. Na verzekert men dat hel Groothertogdom werkelijk in een Koninkrijk zal herschnpeu worden. Dit staat in verband met de definitieve regeling van den toestand van het op Frankrijk veroverde rijksland Elzas-Lotha- ringen. De Elzas, dat is Straatsburg met den geheelen linker Rijnoever, zou bij Baden worden gevoegd, terwijl Lotharingen Pruisisch zou worden. Deze combinatie is aangenomen dat de berichten juist zijn wel van gewicht te achten. Het laat zich denken, dat Pruisen den zoo duur verworven voormuur tegen Frankrijk niet licht uit de handen zal geven. Het stichten van een nieuw staatje uit de beide gewesten heeft eigenaardige bezwaren, vooral daarin gelegen, dat de Elzas nog veel meer Duitsch is in taal en zeden, dan Lotharingen. Komt nu de reeds van vroeger zoo goed als Duitsche Elzas aan Baden, dan zal dit het nieuwe Kouinkrijk tot een staat van den tweeden rang maken, die vrij wat waard zal zijn als wachter aan den Rijn. Voor Lotharingen zal dan wel niets overschieten dan een militair gouvernement te krijgen met legio Duitsche soldaten; maar dat zal toch wel niet anders kunnen, al blijven de veroverde gewesten rijksland. Daar de regeereude familie van Baden na verwant is aan het Duitsche keizershuis, zoo zou de combinatie ook strekken tot vermeerdering van 't aanzien der Hohenzollern. De beweging tegen de Joden in Duitschland en Rusland is wel wat verminderd, maar toch nog geenszins door verdraagzaamheid en rust vervangen. In de laatste weken waren het inzonderheid de Luthersche Oostzee landen waar de bevvegiug telkens met heftigheid uit barstte. Een hoogst onaangenamen indruk maakt het, dat Bismarck niet zonder welgevallen die herhaalde uitingen van godsdiensthaat en rassen af keer schijnt gade te slaan. Het heeft zeer den schijn, alsof hij als 't ware oogluikend de telkens nieuw bijkomende schan dalen toelaat om zich populair te maken bij't domme gepeupel en tot afleider voor allerlei zich ophoopende elementen van ontevredenheid en onlust door teleur stelling, die in het nu tienjarige Keizerrijk in overvloed aanwezig zijn. Met nieuwsgierigheid verbeidt men den uitslag der verkiezingen in Frankrijk. Gevaar voor verplaatsing der meerderheid is er niet; maar men wil nu toch wel eens zien, hoever de radicalen en intransigenten het zullen brengen. Te Londen gaat thans meer en meer de aandacht trekken de toestand in Egypte. Daar heerscht sinds het afdanken van den vorigeu Khedive een soort van gemeenschappelijke invloed van Engeland en Frankrijk, niet geheel zoo iets als vóór 1866 in Sleeswijk-Holstein, maar toch weinig daarvan verschillend. Slechts de militaire bezetting door Franschen en Engelschen ontbreekt er aan, doch dit is als 't er op aankomt een kwestie van weinig dagen. Nu echter Frankrijk zulke belangrijke vorderingen maakt op de Noordkust van Afrika en al verder Oost waarts opgaat, schijnen Engeland welde vingers te jeuken om Egypte in te pakken. Mogelijk dat tot aanloop daarvoor eerst een gemeenschappelijke bezetting zal moeten dieuen. Op dit oogenblik is men althans bezig met te tornen aan liet Egyptische leger. Men wil dit verminderd zien en als voorwendsel daartoe moet de slechte staat der Egyptische financiën dienen. Men beseft echter wel dat de Egyptenaren, die tamelijk veel nntionaliteitszin hebben, de dreigende bui ook wel zullen zien aankomen en dus zelf tegen hun eigen ontwapening zullen wezen al is ook de Khedive niet bij machte zich tegen zijn beschermers te verzetten. Maar al slaagt men er in de militaire macht in Egypte rechtstreeks in Engelsch-Fratische handen te brengen, dan komt eindelijk de groote rnoeielijkheid pas aan; want de dan zeker sterk aanwakkerende naijver tusschen Frankrijk en Engeland, wat het militaire betreft, zal al spoedig botsingen veroorzaken. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. Op 31 Dec. 1880 telde de Londeusche politie in het geheel 10943 man, waarvan 25 hoofdinspecteurs of commissarissen, 603 inspecteurs, 922 sergeants eti 9393 constabels. De algemeene chef der politie is kolonel sir Edmond Henderson. Er hadden 68654 arrestatiën plaats, waarvan 26868 wegens dronkenschap en 13416 wegens diefstal. Er kwamen 137 personen om door overrijden op straat en 3339 werden door overrijden verwond. Van de 16860 als vermist opgegeven kinderen beneden de 10 jaar werden 6509 door de politie terecht gebracht. Van de 3338 volwassenen, die vermist werden, zijn 655 door de politie teruggebracht; 15 kinderen en 115 volwassenen verdwenen spoorloos; 84 volwasseuen begingen zelfmoord; 47 onherkende lijken werden begraven. Onder de bewijzen van belangstelling in de wed rennen te Bussum behoort ook een compositie van den heer David Koning Jr., nl. een //Nederlandsche

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3