Buitenlandsch Overzicht. De aangezeteuen ontvingen de uituoodiging om dit bagatelletje even te helpen nameten. Inderdaad werd het pak ontrold en nu bleek, dat een strook papier van 150 M. lengte op geregelden afstand 150 maal met een feestgroet '.vas bedrukt. Hbl. Uit een brief uit Bali aan het Soer. Hbl. blijkt, dat het onlangs daar voorgekomen, reeds vermelde opstootje, waarbij een geheele familie met vrienden zich gewapenderhand wilde verzetten tegen de arres tatie van een moordenaar van hooge geboorte, de volgende aanleiding had. Een koopvrouw logeerde bij de beminde van den jongsten zoon van een Ida, dat is iemaud van de hoogste kaste, te Banjar. Dit jonge mensoh bepraatte zijne beminde om de te gast zijnde koopvrouw haar goed te ontrooven en een gat in den muur te breken als bewijs van inbraak. Toen nu de vrouw de zaak aangaf en de politie onderzoek deed, viel de beminde door de mand. De minnaar ging nu op raad zijns vaderB, en met deze, zijne beminde voor een avondwandeling halen, ver moordde haar, sneed haar in stukken en wierp haar in de zee. Vijf dagen later werden de stukken van het lijk gevonden, doch toen men vader en zoon wilde arres teeren, kwam de geheele familie in verzet. In twee uur tijds echter waren door den ass.-resident een paar honderd Boegineezen ter plaatse, en met de zaak voor te stellen, alsof de in verzet gekomenen slechts genoodigd werden tot een bespreking met den ass.-resident, kreeg men hen mede. De eigenlijke moordenaar werd eerst eenige dagen later gearresteerd. Ter reede van Boeleleng werden hun hun krissen ontnomen, daar men voor den ass.-res. ongewapend moest verschijnen. Daarop werd hun gezegd, dat zij naar den res. van Banjoewangi moesten gaan, waarheen zij op den schoener van den kapitein-Chinees van Boeleleng vervoerd werden. In een strafregister van een Indisch soldaat te Atjeh vond men onlangs het volgende opgeteekend Veertien dagen provoost, met de volgende omschrijving: op post staande als schildwacht voor het geweer zich niet te ontzien een gewapend Atjehneesch-maraudeur als een vijand te beschouwen en te trachten denzelve te ver slaan, zonder door het civiel bestuur daartoe te zijn gekommandeerd geweest. {B. H.) Benoemingen, Besluiten, enz. Met ingang van 16 Sept. a.s. komt de nieuwe indeeling van den waterstaat in werking. In plaats van 5 zullen er slechts 3 arrondissementen in Zeeland zijn. Het arrondissement Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland is ingedeeld bij Zuid-Beveland, en het arrondissement voormalig 4e district bij het arron dissement Walcheren en N.-Beveland. De ingenieur E. R. van Nes van Meerkerk te Zierikzee wordt overgeplaatst naar Brielle en de inge nieur R. J. Castendijk naar Breskens bij het 2e rivier arrondissement. De Minister van Waterstaat enz. heeft bepaald, dat de verbetering van den Waterweg van Amsterdam naar de Merwede zal geschieden onder de algeraeene leiding van den inspecteur van den Waterstaat J. F. W. Conrad te 's Gravenhage. De uitvoering van het werk is opgedragen aan den ingenieur van den waterstaat in het 4e arrondissement (beide Merweden en Dordsche Waterwegen) M. B. G. Hogerwaard te Gorinchem, als eerstaanwezend ingenieur en aan den ingenieur van den waterstaat in het 2e rivierarrondissement (Pannerdensch kanaal, Nederrijn, Lek en Nieuwe Maas) P. H. Kempen te Utrecht, als tweede ingenieur. Beide ingenieurs zullen hun stand plaats hebben te Utrecht. Kunst, Wetenschap en Letteren. Als opvolger van Nicolaas Rubinstein ah directeur van het conservatoire te Moskou wordt genoemd Radeau van Parijs, een leerling van Mathias. Eerst was de betrekking opgedragen aan Delaborde, die er voor bedankte. Matteucci, de bekende Afrika-reiziger, is op zijn terugreis uit Afrikate Londen overleden. Het lijk wordt onder geleide van ziju reisgenoot Massari naar Bologna overgebracht. Uit Aegion wordt gemeld dat bij het dorp Maraussia een oud theater is ontdekt, dat met betrekkelijk ge ringe kosten kan worden opgegraven. Het was liet theater van de oude stad Kerynia, waarvan Pausanins en Strabo gewag maken. Maurits de Vries is, zoo bericht de Ménestrelvoor Februari en Maart aan de opera te Monte-Carlo ge ëngageerd. Hij zal daar in gezelschap zijn van Faure en Maurel, van Nilssou en Albani. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de z/Vereeniging tot bevordering van de belangen des boek handels", is de bekroning uit het Tliiemesfonds ten deel gevallen aan mr. C. Vosinaer te 's Hage, voor zijn rhytmische vertaling van de Ilias van Homeros. Onze jeugdige landgenoot Wolff, die den eersten prijs voor de viool aan het Parijsche Conservatoire behaalde, heeft van het bekende huis Gaud et Ber- nardel een fraaie viool ten geschenke ontvangen en is volgens de Ménestrel naar Holland vertrokken om zich bij HH. MM. den Koning en de Koniugin te doen hooreu. De vijanden of liever de mededingers van Gambetta schijnen nog niet alle hoop opgegeven te hebben, dat het hun zal gelukken zijn herkiezing te verijdelen. Na de besloten vergadering, waarin Gambetta in Bel leville zijn reeds bekende rede heeft gehouden, heeft hij nog in een open vergaderiug aldaar willen spreken. Daartoe was de zaal Saint Blaise gekozen, die wel een 10000 personen kan bevatten. Men schat het getal der aanwezigen op Dinsdag-avond in die zaal dan ook op zulk een schare. Gambetta kwam te half negen binnen en trachtte op de tribune te komen. By zijn binnentreden was hij luide toegejuicht, doch toen hij zou gaan spreken, werd er zulk een oorver- doovend tumult gemaakt van gefluit en geschreeuw, dat hij onmogelijk aan het woord kou komen. Te vergeefs trachtten de leden van het bureel Métivier en Gamier stilte en orde te krijgen. De tegenstanders zwegen niet, de voorstanders schreeuwden daartegen in, en zoo was het Gambetta onmogelijk zich te doen verstaan. Wie vlak bij het spreekgestoelte stonden, hoorden hem o. a. zeggen//Burgers, gij zijt hier met uw 10000 en gij laat u door een handjevol leven makers overschreeuwen". Tot de bende die 't tumult maakte riep hij: //Ik keu u, gij lafaards, gij zijt betaald; gij wilt de discussie smoren, daar gij niet kunt ant woorden. Ik wacht op den 21 Augustus. Het recht zal zijn dag hebben" Gedurende een klein half uur hield GambeLta nog vol met pogingen om aan 't woord komendoch het gelukte hem niet en te 9 ure ging hij heen. Dit verraste zelfs de gehuurde of niet gehuurde leven makers, die niet verwacht schijnen te hebben dat Gambetta de eer aan zich zou houden en liever heen gaan dan zich heesch schreeuwen voor niets. Men beticht Rocheforfc en een paar anderen, dat zij een 400 man hadden omgekocht om dp vergadering in de war te sturen. Toen Gambetta was heengegaan wilden drie of vier persoueu de tribune beklimmen. Dit waren er denkelijk van de tegenstanders; doch de vergadering was zoo wijs geweest van terstond na Gambetta ook maar heen te gaan, zoodat in zoover de zaak dezelfde bleef. Het zal voor het overige Zondag wel aan geen strijd bij de stembus ontbreken. Vooral te Parijs zal het vrij druk wezen. Ce gueux de Parisgelijk moeder Frangois in de Ventre de Paris zegt, wil altoos het hoogste woord hebben en 't moet erkend worden, het heeft dit ook doorgaans. Slechts iri tijden als de geestelijkheid de provincialen weet te beheerschen, zooals bij de plebiscits, is dat wel eens anders geweest. De Iersche landwet is eindelijk toch nog er door gesleept. Het Lagerhuis heeft ten aanzien van de amendementen der Lords iets toegegeven en daarna heeft het Hoogerhuis de wet aangenomen. Voor 't Gouvernement is het een uitkomst, al is ook de overwinning niet groot. Meu zegt dat de Koningin te kennen gegeven heeft, dat zij geen toestemming tot Parlements-ontbiuding zou geven voor 't geval Gladstone had gemeend dat hel daartoe zou moeten komen. Nu, dit zou niet vreemd geweest zijn, daar de Lordachtige geest sinds lang den hofkring in Engeland beheerscht. Het Hoogerhuis heeft echter door het gebeurde veel van zijn prestige verloren zoo zelfs, dat men in het Lagerhuis wil vragen of de Regeering niet een wet wil voorstellen om het Hooger huis maar af te schaffen. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Blijkens aankondiging in de bladen, ook in de N. Rott. Ct., zal het bekende reuzenschip //The Great Eastern" eerstdaags in publieke veiling worden verkocht. Het schip meet 22,927 ton, is geregistreerd op 18,415 ton bruto en 13,344 ton netto. De rader machines zijn van 1000 p.kr. nominaal, dè schroef machines van 1600 p.kr. nom. Het schip is lang 679,6 Eng. voet; breed 82,8 voet en diep 60 voet. Waar men het voor gebruiken kan, wordt er niet bij gezegd. Het is wel wat groot voor de binnenvaart of voor legger. Als 't waar is dat in Oct. a.s. de wereld moet vergaan, zou meti het voor ark kunnen gebruiken. Te Dublin heeft ineu de ontdekking gedaan dat aldaar minstens reeds sedert acht jaar een sterke handel is gedreven in valsch gezegeld papier. Een der debiteurs van zegels, Thomas Colclough, is de schuldige; hij moet in dien tijd voor vele duizenden ponden sterling aan valsche zegels verkocht hebben. Vele menschen en ook de regeering verkeeren in moeie- lijkheid, hoe 't door al dat valsche papier gestichte kwaad nog is te herstellen, daar alle acten en stukken, die op valsch zegelpapier gesteld zijn, daardoor hun kracht verliezen. Hoe gunstig cn bevredigend aanvankelijk en voort durend de berichten aangaande Garfields toestand ook waren, sinds een paar dagen is hij zeer achteruitgegaan en gaat men zich ernstig ongerust maken dat het toch nog een noodlottig einde zal nemen. Gedurig vertoonen zich kwade symptomen, vooral brakingen. De regeeringsleden Lincoln en Blaine zijn naar Washing ton terug ontboden. Sommige vrienden van Garfield vertrouwen zijne geneesheeren niet en zouden een consult met andere geneesheereu willen. Te Marseille is bij een wedren een stellage, waarop zich 2000 menschen bevonden, ingezakt. Men spreekt van 12 dooden en 300 gewonden. Het aantal personen, dat bij liet ongeluk te Marseille het leven verloor, is volgens latere berichten 20. Te Dieppe sloeg een visschersboot om. Yier van de zes visschers aan boord verdronken, twaaf weezen achterlatend. Te Sanluri, een kleine stad bij Cagliari, braken onlusten uit. De vroegere raaire had 25,000 frs. van de stad afgeperst; de nieuwbenoemde maire zag zich genoodzaakt nieuwe belastingen te heffen. Het volk, reeds verbitterd door den slechten oogst, bestormde het huis van den vroegere» maire en mishandelde hem; in het daarop volgende gevecht tussclien de kara- biniers en het volk werden 7 personen gedood en 40 gewond. Er haddein 70 arrestaties plaats. Uit Tunis wordt bericht, dat de Engelsche onder danen te Sfax 100,000 pd. st. schadevergoeding vragen voor de plundering. Sarah Bernhardt zal van 27 Aug. tot 4 Oct. 35 voorstellingen geven in Frankrijk voor 70,000 frs. zij zal beginnen met Rijssel en optreden als Dana Sol en als Marguerite Gautier. Ilaar tournee door Europa begint 15 Oct. Op de lijn Luik-Iiaut-Pré kwam een goederentrein met een andere goederentrein, die van de helling kwam, in botsing. Eerstgenoemde werd bijna geheel vernield 5 spoorwegbeambten werden deerlijk gewond. Men vertelt, dat de koningskroon voor het groot hertogelijk Badensch Huis reeds bij den juwelier F, te Stuttgart is besteld. Te Stettin hebben Maandag-avond ernstige samen scholingen plaats gehad. Ongeveer 800 personen kruisten wegens verbod van een anti-semieten-vergadering onder allerlei kreten door de straten en do politie moest ter voorkoming van Israëlietische inwoners, een 40tal belhamels in verzekerde bewaring nemen. De haringvangst aan de Schotsclie kust leverde dit jaar bijna l1/^ millioen ton op, dat is meer dan ooit te voren. Bij Perth is een klein schip, men denkt door dynamiet, in de lucht gesprongen. Er is een onderzoek ingesteld. Kerli- en JSeh.oolnien.ws. Ds. J. P. Nonhebei te Middelburg komt voor op het drietal te Dordrecht. In de vergadering van 15 Augustus der Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk is besloten, de onderteekeuingsformule voor de aanstaande predikanten in die kerk, (art. 37 reglement Evangeliebediening) aldus te wijzigen z/Wij ondergeteekenden, door het provinciaal kerk bestuur van tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten, verklaren bij deze oprechtelijk en beloven, dat wij daarin, overeenkomstig onze roeping, met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de belangen van het Godsrijk, in overeenstemming hiermede die van de Ned. Hervormde Kerk, met op volging harer verordeningen, naar vermogen zullen behartigen". Dit nieuwe artikel zal aan het oordeel der kerkelijke besturen in 1882 worden onderworpen. Benoemd tot onderwijzeres in de handwerken te Goes mej. J. de Graaf alhier.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3