voor de socialisten. Het is dr. Edward Nathan Ganz, te Boston woonachtig en daar aan het hoofd staande van een revolutionair tijdschrift. Men zegt, dat deze vreemdeling, lid van het bestuur van het socialisten congres, te Londen onlangs gehouden, en daar geageerd hebbende als No. 22, men weet, dat de congres leden niet bij naam bekend waren, maar met nommers werden aangewezen, een zending voor het congres heeft te vervullen. Aangaande dezen man meldt het Vaderland nog het volgende: Naar aanleiding van het gisteren door on9 mede gedeelde bericht der Midd. Ct. omtrent de aanwezigheid alhier van dr. Edward Nathan Ganz hebben wij een onderzoek ingesteld, dat ons de betrekkelijke juistheid van de raededeeliugen der MiddCt. heeft aangetooud. Inderdaad bevindt zich dr. Ganz, die als algemeen secretaris bij het onlangs te Londen gehouden socialisten- congres fungeerde, in Den Haag. Hij verzekerde ons echter, dat het doel van zijn verblijf alhier uitsluitend was te Seheveningen de zeebaden te gebruiken en bier eenige volstrekte rust te genieten. Op onze vraag of hij hier te lande geen propaganda dacht te maken, antwoordde hij, dat Nederland geheel buiten het arbeidsveld der anarchisten ligt. //Wij zoeken de volkeren gelukkig te maken," zeide hij, //maar het Nederlandsche volk is met den regeeriugs- vorm, dien het bezit, tevreden. Waartoe zouden wij hier dus veranderingen trachten te maken Wij zouden daardoor slechts bereiken wat we niet willen." Op onze vraag of het congres van Londen ook eenig besluit had genomen over liet houden eener vergadering in Nederland, antwoordde ons de vreemdeling: //Gij vergist u waarschijnlijk. Er is sprake geweest van een congres der fractie van Zurich in Holland; doch wij, anarchisten, zijn geenszins bondgenooten van de Ziiricher of Leipziger socialistenwij bestrijden hen even krachtig als de reactie. Ik geloof overigens niet, dat de Ziiricher socialisten naar Holland zullen komen". De heer Gatiz deelde ons mede, dat hij zijn domicilie heeft te Boston, waar hij de Liberty redigeert en een socialistisch tijdschrift; hij was ook de uitgever van de Anarchist, die vóór eenigen tijd zulk een sensatie in Amerika verwekte. Hij heeft in de laatste jaren het grootste gedeelte van zijn tijd in Europa doorgebracht. Hij i9 een man van 36 jaren, van zeer donker en levendig uiterlijk en kleine gestalte; hij schijnt een man van studie te zijn en spreekt tamelijk vloeiend Fransch, Engelsch, Duitsch, Russisch, Spaausch en Italiaansch. Aan den Nieuw-Neuzenpolder had Zaterdag j.l. in den vooroever een slijk val plaats, beginnende op ongeveer 47 M. beoosten en eindigende op ongeveer 43 M. bewesten peilraai XIV van hoofdraai F. F. Door de Brandverzekering-maatschappijen, die panden vezekerd hebben in de gemeente Houtenisse, is ge zamenlijk een premie van 160 uitgeloofd op het vatten of aangeven van den brandstichter of de brand stichters, die deze gemeente onveilig maken. Volgens geruchten zou Z. M. de Koning het voor nemen hebben opgevat om in den loop der volgende maaud Arnhem nogmaals, gedurende twee dagen, met een bezoek te vereeren, en wel in verband met huwelijksplannen van graaf Bentinck van Middachten. stierf, haar met twee dochtertjes achterlatende. Zij was 't eigenlijk, die 't eerst door haar breede heupen en liaar frissche kleur den bijnaam verwierf van //de mooie Normandische", die later op haar oudste dochter over ging. Thans, op haar vijf en zestigste jaar, was zij een dikke vette matrone, wie de natte zeevisch een schorre stem eu een paarse huid had bijgezet. Door haar zittend leven was zij bovenmate log en zwaar geworden, haar hoofd drong achterover door de dikte van haar hals en 't naar boven werkende vet. Voor 5t overige had zij nooit haar oude kleederdracht willeu veranderen; zij droeg 't jak met groote bloemen, den gelen halsdoek, en bewaarde trouw de eigenaardige spraak der klassieke vischvromven, met de daarbij behooreude harde stem, vlugge gebaren, de vuisten in de zijde, en steeds ging haar de ruwe visch wij ven catechismus als een relletje af. Zij betreurde de markt des Innocents, sprak van de rechten der dames de la Malle, en tusschen verhalen van met de politie ge wisselde vuistslagen, mengde zij histories van bezoeken aan 't hof in den tijd van Karei X en Louis-Philippe, toen ze in zijde gekleed was eu met bouquetten in de hand liep. Moeder Mchudin, zooals men haar noemde, was nog langen tijd banierdraagster gebleven van de confrérie der H. Maagd te St. Leu. Bij de processies in de kerk had zij een tulle muts op en dito kleed aan met zijden liuten en dan hield zij met haar dikke vingers den vergulden stok van den zijden standaard met rijke franje, waarop een Moeder Gods was geborduurd, heel hoog geheven. H.H. M.M. de Koning en Koningin worden tegen 10 September vau het Loo in de residentie terug verwacht. Men meldt, dat literlijk 15 September een aanvang moet worden gemaakt met de uitvoering der wet Lot verbetering der Keulsche Vaart. Utr. Dagbl. Omtrent den schietwedstrijd te Antwerpen, waaraan ook Nederlandsche corpsen deelnemen, wordt gemeld, dat bij den corpswedstrijd, die Zaterdag om 1 uur begon, acht detachementen van Nederlandsche schut terijen raedeschoten. De eerste prijs werd behaald door liet 6e bataljon rustende schutterij vau Kralingen, llillegersberg enz.de tweede door de dienstdoende schutterij van Gouda; de derde door die van Nij megen. Deze drie prijzen bestaan in een gouden, een zilveren en een bronzen medaille, aangeboden door de Hollandsche Club te Antwerpen. Bij het feestmaal, dat dien avond in het Beurs gebouw gehouden werd, heeft de kommandant der Rotterdamsche schutterij een toost op den Antwerpschen burgemeester uitgebracht en daarin gezegd, dat de Nederlanders op de ontvangen uitnoodiging waren verscheueu, niet om redenen van politiek of uit belang, maar om een bewijs van sympathie te geven. Al hebben de gebeurtenissen eene scheiding gebracht tusscheu Nederland en België, toch hebben zij uiet de gevoelens van vriendschap kunnen uitwisschen, waardoor Noord eu Zuid zulk een langen tijd ver- eenigd zijn geweest. //Hoe verder onze eeuw de reeks barer jaren voortzet, zooveel te minder zal er op dat verledene worden teruggezien. Het tegenwoordige tijd perk stelt ons in staat, ons te vereenigeu aan dezelfde tafel, met dezelfde gevoelens van hechte vriendschap en oprecht vertrouwen, terwijl het mij tot genoegen strekt, daarvan de tolk te zijn uit naam mijuer kameraden". Te Leiderdorp werd iu de vorige maand tot raads lid gekozen de heer P. de Graaf, wiens halve zuster gehuwd is met het raadslid Buys. De gemeenteraad besloot met 5 stemmen tot zijn toelating, omdat art. 349 B. W. voorschrijft dat men, om de graden van bloedverwantschap in de zijlinie te berekenen, moet opklimmen tot den gemeenscliappelijken stamvader, en men, daar hun vaders broeders waren, die met de zelfde vrouw huwdeu, in dit geval moet afdalen van hun grootvader en alzoo hun bloedverwantschap re kenen in den 4en graad, waardoor de heeren d. G. en B. zwagers 4e graad zouden ziju. De burgemeester is echter van een ander gevoelen; z. i. is de bloed verwantschap vauf vaderszijde slechts toevallig en be staat tusschen den heer d. G. en zijn zuster bloed verwantschap 2e graad, omdat zij beiden van dezelfde moeder afstammen, eu is de heer d. G. dus een zwager 2e graad van den beer B., waardoor eerst genoemde volgens art. 21 der grondwet geen zitting kan nemen. Deze zaak zal, naar het Leidsche Dagbl. meldt, op 24 Aug. door Ged, Staten behandeld worden. Het oude //Amsterdamsche Doolhof" gaat herleven. Niet op de Prinsegracht over het Molenpad, waar Besje van Meurs eertijds zetelde, maar op een terrein achter het iu aanbouw zijnde //Broekerhuis", tegen over het te stichten Willemspark, aan den Amstel- veenschen weg. De Tentoonstellingmaatschappij //het Broekerhuis" Naar de praatjes van de buurt te oordeelen, moest moeder Méhudin er warmpjes inzitten. Men zag daar echter weinig van, of 't moest hem gezeten hebben iu de massief gouden sieraden, die zij op hooge dagen om hals, armen en middel had hangeu. Later konden haar twee dochters niet goed meer met elkaar overweg. Clara, de jongste, een trage blondine, klaagde over de ruwheden van Louise en verklaarde met haar langzame stem, dat zij nimmer de meid van haar zuster zou wezen. Daar dit zeker ten laatste op vechten zou uitgeloopen zijn, scheidde de moeder ze van elkaar. Zij stond aan Louise haar zeevischbank af. Clara, die door den geur van rog en haring hoestbuien kreeg, installeerde zich in een bank voor zoetwatervisch. En ofschoon de moeder er op gevloekt had dat-zij stilletjes zou gaan leven, liep zij van de eene bank naar de andere, bemoeide zich nog met den verkoop en ver veelde haar dochters door haar erge onbeschoftheid. Clara was een grillig schepsel; zij was de zachtheid zelf en toch gedurig aan 't kijven. Zij volgde altoos haar eigen hoofd, zei men. Ondanks haar mijmerend maagdelijk voorkomen, was zij erg koppig en daarbij onafhankelijk van geest, zoodat zij voor zichzelve leefde, alles anders opnam dan de anderen, vandaag de billijk heid zelf, morgen ergerlijk onrechtvaardig. Aan haar bank ringeloorde zij vaak de markt, de prijzen op-of afslaande, zonder dat men wist waarom. Als zij eens in de dertig zou wezen, zouden haar natuurlijke fijnheid, haar dun vel, dat voortdurend nog door het water der vischbakken verfrischt werd, haar klein, eenigszins is eigenares geworden van een belangrijk terrein, on middellijk gcenzeude aan haar museum. Daar zal door den tuinbonw-architect, den heer Leonard Springer het Doolhof worden aangelegd, geheel in den stijl van hel museum en het daarin tentoongestelde. Het Doolhof strekt zich uit tot aan den Schinkel, waar een koepel zal verrijzen, stijl Trianon, die de tegenwoordige Amsterdammers zal verplaatsen in den tijd, toen onze voorvaderen aan de Vecht uit spele varen gingen. Bij den koepel toch zal gelegenheid zijn om met bootjes tochtjes te maken op den Schinkel. De inrichting van het museum zelf is welwillend aanvaard door den heer W. Hekking Jr. te Haarlem. Tegen het voorjaar kan de opening van Museum en Doolhof worden tegemoet gezien. Rbl. Tusschen Besoijen en Capelle is //de schrik van Cuyk en omstreken", de beruchte inbreker Gerard Jansen, eindelijk gevat. Het tweede lichtschip, op de landswerf te Amster dam gebouwd, zal biunenkort naar zijn bestemmings plaats, Schouwenbank, worden overgebracht en in zijn werken gelegd. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Arasterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging eu onderwijs gedurende twee jaren, tenware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Belanghebbenden in Zeeland worden uitgenoodigd voor 10 Sept. e.k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad dr. I. P, Dozy te Middeburg. Een 29-jarige boerendochter te Zwolle, die binnen enkele dagen met een welgesteld landbouwer in het huwelijk zou treden, werd Donderdagmorgen vroeg uit haar huis vermist. Daar zij de laatste dagen wat zwaarmoedig was geweest en tegen het huwelijk scheen op te zien, giug men achter de woning zoeken en vond men haar in een sloot verdronkeu. In plaats van haar dadelijk er uit te halen, gingen de buren eerst de politie roepen, die haar uit het water haalde. Alle pogingen om haar in het leven terug te roepen, bleven toen vruchteloos. Eigenaardigheden in dichtmaat of anderen vorm, welke vooral in de zeventiende eeuw hier te lande de vroolijke stemming van dischgenooten hielpen be vorderen, onderscheidden ook den gemeenscliappelijken maaltijd der leden van de Vereeniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels, bij gelegenheid van de plechtige opeuing der tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Arasterdam. De spijskaart vermeldde o. a. iu de voor vakgenooten wel verstaan bare taal bet volgende: Soep a la Nieuwsblad; ossehaas in olyfantsformaat; aardappelen met interlinie; kippebout in half leer, verguld op snee; //opgekooide" abrikozen; zalmsla in de tweede hand, met premie; Rijst met colporteurssaus; Bloemlezing vau vruchten; //Winkeldochters op brandewijn; Smoutwerk in pastei. Later werd, schijnbaar althans, de rol papier van Van Gelder Zonen door zes man binnengebracht, die vijftienduizend meter lang is en 850 K.G. weegt. waterig geteekend gezichtje en haar buigzame leden, zeker gaan dikker worden en vervallen tot die vetheid van een heilige uit een glasschilderij, die op de Halles verwaaid was. Maar nu zij twee en twintig was bleef zij een Murillo, midden onder haar karpers eu palingen, zooals Claude Lantier het uitdrukte, een Murillo met verward haar menigmaal, met plompe schoenen aanmet kleeren, die met de grove schaar geknipt waren en haar een aangekleede plank deden gelijken. Coquet was zij niet eu zij gaf er niets om dat Louise met een uitstalliug van lint getooid, haar bespotte omdat haar halsdoek scheef zat omgeknoopt. Men vertelde dat de zoon van een rijken winkelier uit de buurt was gaan reizen uit woede, omdat hij geen goed woord van haar had kunnen krijgen. Louise, de mooie Normandische, had zich minder stug getoond. Zij zou juist trouwen met een geëm ployeerde van de korenmarkt, toen die arme jongen de lenden brak onder een neervallenden zak meel. Dat belette haar echter niet zeven maanden later te bevallen van een flink kind. In de omgeving der Méhüdius beschouwde men de mooie Normandische als weduwe. Dikwijls zeide de oude vischvrouw: //Toen mijn schoonzoon nog leefde Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2