Buitenland. Het programma der wedloopen op de Heide tU88elieri Bu9suin en Hilversum op Zaterdag 20 Augustus is aldus opgemaakt I. (Te 12 uren.) Harddraverij voor inlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor Hollandsche sjeezen, rijders in nationaal costuum. Afstand 1600 Meter. Prijs uitgeloofd door H.H. M.M. den Koning en de Koningin der Nederlanden, likeur- stel met zilver en goud gemonteerd, benevens 700 gulden iti geld. Premie 250 gulden. II. (Te 123/4 uren.) Heeren harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Inleggeld f 10. Afstand 2400 Meter. Prijs 300 gulden, premie 100 gulden. De premie- winner ontvangt de helft der inleggelden, de derde aankomende zijn inleggeld terug. III. (Te l1/^ uren.) Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen; ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Inleggeld f 20. Afstand 4000 Meter. Prijs 2000 gulden, premie 500 gulden. De premiewinner ontvangt de helft der inleggelden. De eerste twee regels van art. 35 van het reglement zijn op dit nummer niet van toepassing. IV. (Te 2 uren.) Harddraverij van inlandsche paarden, geboren in 1876 of later, onder den man. Afstand 1600 Meter. Prijs 300 gulden, premie 100 gulden. V. (Te 2Vs uren.) Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen, rijders in jockey-costum. Afstand 2400 Meter. Prijs zilveren beker, aangeboden door de heeren A. baron van Briemen van de Groote Lindt en V. M. baron van Tuyl van Serooskerken, benevens 1200 gulden in geld. Premie 400 gulden. De derde aankomende ontvangt 50 uit de inleg gelden. VI. (Te 3 uren.) Harddraverij voor paarden van alle landeu en alle rassen als tweespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Inleggeld f 20. Afstand 3200 Meter. Prijs 600 gulden, premie 200 gulden. De premiewinner ontvangt de helft der inleggelden. De twee eerste regels van art. 35 van het reglement zijn op dit nummer niet van toepassing. VII. (Te 31/a uren.) Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan en bereden door officieren van het NederJandsche leger. Rijders in uniform. Afstand 1800 Meter. Prijs uitgeloofd door H.H. M.M. den Koning en de Ko ningin der Nederlanden, een officiers-veldcantine, be- ïiovpns 70ft gulden in geld Eerste premie 200 gulden, tweede premie 100 gulden. VIII. (Te 4 uren.) Wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassen. Rijders in jockey-costuum. Afstand 3200 Meter. Prijs 2000 gulden benevens een voorwerp in zilver ter waarde van 500 gulden, aangeboden door eenige H.H. uit Amsterdam. Premie 500 gulden. De derde aan komende ontvangt f 50 uit de inleggelden. Extra treinen stoppen aan de Renbaanvan Am sterdam 9.15, 10, 10,45 en 12 uur, ophoudende te Weesp en Bussum; van Utrecht 11 uur; van Amers foort 10,30 uur, ophoudende te Baarn en Hilversum. Onder erkenning der offervaardigheid hebben Burgem. en Weth. van Amsterdam aan den Raad voorgesteld, nu de Keulsche vaart is aangenomen, de commissie die 3 millioen aanbood te ontslaan van hare ver gaan we de levendige schets voorbij, die Zola geeft van de eigenlijke verkooping op den afslag, waar de uitverkoopsters haar voorraad inslaan. Onder deze vischvrouwen was er eene, met den bijnaam van de mooie Normandische, die al vroeger genoemd is, toen zij woorden had gehad met Lisa, naar aanleiding van Florents geheim en van de kwaliteit der bloedbeuling vau Quenu, Die mooie Normandische moet nog een zekere rol spelen in het leven van Florent. Juist toeu meneer Verlaque met Florent uit het gedraug was getreden, troffen zij de mooie Norman dische vlak voor zich. Zij bleef staan en vroeg met haar brutaal air: Is 't nu wezenlijk zoo, meneer Verlaque, gaat gij ons verlaten Ja, ja, antwoordde het manneke Ik ga mijn rust nemen, buiten, te Claraart. Het blijkt dat de vischlucht me geen goed doet. Hier, deze mijnheer komt in mijn plaats. Hij wendde zich om en wees op Florent. De mooie Normandische zei geen woord, doch Florent meende onder het weggaan haar zacht tot een harer buren te hooren zeggen//Nou, komaan I dan zullen we lol hebben Het viel Florent dien eersten morgen niet meê. Hij had haast spijt dat hij Lisa's zin had gedaan, maar hij durfde zijn woord niet terug nemen. Hij was een weinig bang voor Lisa; hij zag reeds dien eigenaardigen plooi in haar lippen en 't stomme verwijt van haar mooie gelaat. Hij beschouwde haar te veel plichtiugen. Ofschoon niet twijfelende dat eenmaal toch eene betere verbinding van Amsterdam met den Rijn zal moeten komen, achten Burgem. en Weth. het niet weuschelijk de commissie tot een onzeker tijdstip aan hare toezegging te binden. Men schrijft uit Venloo: Sedert November 1.1. zijn de wilde zwijnen in het naburige Arceu iuheemsch en schijuen zich met den dag te vermeerderen. Geheele akkers met granen en andere aardvruchten worden door hen vernield. Alleen eene klopjacht zal in staat zijn hen uit te roeien of te verdrijven. Italië. Omtrent de meeting te Rome tegen de waarborgen- wet verneemt men nader, dat Pretoni, die twiutig jaren gevangen was geweest onder de Pauselijke Re geering, presideerde; hij zeide echter, dat zijn marte laarschap eerst begon met zijn invrijheidstelling. Menotti en Ricciotto Garibaldi behoorden tot de aanwezigen hun vader zond een telegram, waarin hij alle waarborgen afkeurde, en Louis Blanc telegrafeerde, dat hij Victor Hugo had gesproken, die het geheel eens was met de meeting, en de Fransche en Italiaansche democratie samen het Vaticaan moesten bestrijden. Een der sprekers noemde den Paus kortweg signor Pecci. Toen de autoriteiten het voorlezen der motie van orde, als inhoudende een opwekking tot schending der wet, verboden, ontstond er een tumult, dat echter, dank zij de kalme houding der autoriteiten, slechts kort duurde, en men giug rustig uiteen. De Italiaansche Regeering heeft een bewijs van haar onpartijdigheid gegeven door beslag te leggen op een paar bladen, die een speech, van zekeren Mario op de meeting, waarin de Paus werd gehoond, hadden opgenomen. De Paus is nog altijd lijdende. De geruchten winnen veld, dat het Vaticaan van plan is een agentschap in het leven te roepen, dat niet alleen berichten van godsdienstigen aard zal verspreiden, maar geregeld aan Havas, Reuter etc. concurrentie zal aandoen. In verband daarmede zou een groot dagblad worden uit gegeven in het Fransch; Hohenlohe, Simeonie, De Falloux, Pecci en Mermillod zouden o. a. leden van het besturend comité zijn en de leidiug van het blad zou worden opgedragen aan den directeur van de Osservatore Romano. r ankrijk. De République Frangaise heeft het niet onnoodig geoordeeld de tegenspraak tusschen Gambetta's rede voering te Tours en die te Cahors, betreffende her ziening der Constitutie, te verklaren. Dat Gambetta van gevoelen veranderde uit wrok tegen den Senaat over de verwerping der lijststemraing ontkent het blad ten sterkstein Mei achtte hij de herziening even gewenscht; toen echter kon die gevoeglijk worden uitgesteld, maar sedert dien is de toestand veranderd de reactionaire geest van den Senaat, die vroeger slechts latent was geweest, was ten duidelijkste gebleken vandaar de schijnbare inconsequentie in Gambetta's redevoeringen. In de kiezersvergaderingen te Parijs wordt Gam betta weinig gespaard. Te Belleville werd hij kortweg een verrader genoemd en in het 20e arrondissement van Parijs zijn Sigisraond Lacrox en Tony Révillon door de radicalen tegenover Gambetta candidaat gesteld> als een ernstige vrouw om haar zin niet te willen doen. Gavard hielp hem gelukkig uit den moeielijken tweestrijd. Den avond van den dag dat meneer Verlaque hem rondgeleid had over de vischmarkt, nam Gavard hem afzonderlijk en legde hem met veel omslag uit, dat //die arme drommel" niet gelukkig was. Na allerlei beschouwingen over „dien kinkel van een gou vernement", dat zijn ambtenaren van gebrek doet omkomen, kwam hij op het groote punt, n.l. dat het barmhartig zou zijn als Florent een deel van het trak tement aan den ouden inspecteur overliet. Florent vond dat denkbeeld uitstekend. Het was niet meer dan billijk, hij beschouwde zich als den tijdelijken plaatsvervanger van meneer Verlaque; hij had overigens ook niets noodig omdat hij at en sliep bij zijn broeder. Gavard voegde er bij. dat als hij van de 150 fraucs 's maands een vijftig francs afstond, dit hem heel aardig voorkwam, en zachtjes voegde hij er bij dat het niet lang zou duren, want „de ongelukkige had een borstkwaal tot in merg en been". Men kwam overeen dat Florent de vrouw zou gaan opzoeken en met haar praten om den man geen zeer te doen. Deze goede daad gaf hem verlichting en hij nam nu de betrekking aan met een idéé van toewijding, zoo bleef hij iu zijn rol, want hij had zich altoos opgeofferd. Alleenlijk liet hij den vogelenkooper beloven, dat hij tegen niemand over die schikking zou spreken. Daar deze ook eenigszins bang was voor Lisa, bewaarde hij 't geheim, en dat was zeer verdienstelijk. (Deze laatste opmerking is een fijne ironische zet van Zola; want Gambetta's vriend, Spuller, werd in een vergadering van het 3e arondissement minder aangenaam ontvangen; het is waar, hij begon tamelijk onhandig met de vol gende woorden//Uitgenoodigd om deze vergadering met mijn tegenwoordigheid te vereeren". Spuller werd herhaaldelijk in de rede gevallen en de werkliedenpartij zal een eigen candidaat stellen. R usland. De Russische Regeering wordt verdacht uitvoering te willen geven aan een plau dat wel het zonderlingste staaltje van vaderlijk despotisme mag heeten. Teneinde den lust tot lezen aan te moedigen en de boeren uit de kroegen te houden, is voorgesteld dat de Regeering een volksblad zal uitgeven, dat eiken Zon- en feestdag gratis in alle dorpen zal worden verspreid en door de hoofden der verschillende gemeenten in de open lucht zal worden voorgelezen en besproken. De Russische pers maakt zich braaf vroolijk over het misschien goed gemeende, maar hoogst onpractische plan. Men stelle zich zoo'n openbare discussie over een volksblad voor 't is om de Boeren handgemeen te maken, vooral in Ruslaud waar zoo oneindig veel richtingen en nationali teiten bestaan. Wie zou de heksenmeester moeten wezen die een blad in elkaar kon zetten dat aanleiding tot bespreking en geen aanleiding tot verdeeldheid gaf? Gevaarlijk zou het plan bovendien ook zijn; de Regee ring op kosten van het volk iu staat te stellen hare achterlijke denkbeelden te verspreiden, is werkelijk wat veel verlangd. En geland. De telegraaf bevestigt het bericht dat de Engelsche Regeering van plan was in het Lagerhuis de voor naamste araendementen van het Hoogerhuis op de Iersche landwet te bestrijden. Waarschijnlijk zullen de pairs niet te veel op hun stuk blijven staan; de oppositie wil zooveel mogelijk voor de grondbezitters doen, maar erkent toch, dal het verwerpen der wet zeer te betreuren zou zijn. Het Lagerhiu9 zal zich zooveel mogelijk reppen met de discussie over de amendementen en de Regeering is van plan de zitting van heden beschikbaar te stellen voor de Ieren, die de houding van het uitvoerend bewind in Ierland wenschen te bespreken. Dillon laat er geen gras over groeien, hij zal reeds heden of anders morgen in het Lagerhuis verschijnen. De Iersche conventie te Chicago wordt door gede legeerden uit Glasgow, Dublin en verschillende Engel sche steden bijgewoond. Men is van plau in 1882 een grcot congres te beleggen van Ieren uit alle 9treken der wereld. De tegenwoordige conventie vergadert iu het geheim en de leden nemen valsche namen aan. De moorddadige plannen van sommigen, die vernieti ging der Engelsche oorlogsschepen, het dooden van leden der Koninklijke familie en van sommige pairs willen alles nota bene in het belang van Ierland werden door andere leden bestreden. Men verwacht, dat de zittingen nog eenige dagen zullen aanhouden. Gemengd Buitenlandsch Nieows. In Frankrijk is men er op uit om de pasmunt, die tot dusver uit zilver en uit koper bestond, in het vervolg van nikkel te vervaardigen. Reeds zijn do proeven naar den Minister van Financiën gezonden, maar deze heeft nog geen besluit genomen. In het jaar 1872 heeft men ook reeds proeven genomen om de pasmunt in aluminium te vervaardigen, maar er werd later geen gevolg aan gegeven. had Lisa van deze schikking wel geweten, dan had ze later Florent niet verdacht van doorbrengerij. Nu werkte ook deze edelmoedigheid vau Florent aan zijn lateren ondergang mede). Men was in de spekslagerij nu recht tevreden. De mooie Lisa toonde zich zeer vriendelijk jegens haar zwager. Zij maakte dat hij 's avonds vroeg naar bed kon, om 's morgens vroeg op te wezen; zij zorgde goed voor zijn ontbijt; zy zag er nu niet meer tegenop om met hem te staau praten op het trottoir, nu hij een pet droeg met een gouden band. Quenu was ook zeer in zijn schik en had nooit zoo gezellig 's avonds aan tafel gezeten tusschen zijn broeder en zijn vrouw. Vaak werd het eten gerekt tot negen ure, terwijl Augustine in den winkel bleef. Dan hield men eeu lange digestie, afgebroken door praatjes over de buurt en positieve oordeelvellingen van Lisa over de politiek. Florent moest dan vertellen hoe duur de visch geweest i was. Langzamerhand kwam hij op zijn gemak en kreeg hij smaak in de zaligheden van dat ordentelijke leven, 't Was in die lichtgele eetzaal zoo burgerlijk netjes, en zoo koel, dat hij op zijn gemak was zoodra hij den drempel had overschreden. De goede zorgen van de mooie Lisa omringden hem als warm dons, waar hij met al zijn leden inzonk. Dat etensuur was een uur van ongemengde achting en goede verstandhouding. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2