Buitenlandsch Overzicht. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. v. d. Beek als le luit.-kwartiermeester bij de scherpschutters te Hontenisse en benoemd bij dat corps tot le luit.-kwartiermeester M. Eyke, thans 2e luit., tot 2e luit. K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. zaakgelastigde te Berlijn is, met het oog op de in Deneraarken heerschende longziekte, de in- en doorvoer van runderen uit dat Rijk in Duitsehlaad verboden. Landbouw. De Noorder-Afdeeling van het Genootschap van Nijverheid in de Provincie Groningen heeft sedert tien jaren een reeks van bemestingsproeven genomen, waarvan telken jare in de //Handelingen" der genoemde vereeniging verslag werd gegeven. Daar deze //Han delingen" slechts in een beperkten kring worden ge lezen, heeft de heer G. Reinders in No. 1 van het //Landbouwkundig Tijdschrift" een overzicht van al die proeven gegeven en daarvan is door den uitgever J. B. YVolters te Groningen een overdruk afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Wij raden heeren landbouwers zeer aan kennis te maken met het uitvoerig en belang rijk verslag der resultaten vau deze bemestingsproeven. Kunst, Wetenschap en Letteren. De directeur van het Parijsche Chatelet is bezig met het monteeren van het nieuwe tooverspel van d'Ennery en Paul Ferrier //Les Mille et une Nuits". De mise- en-scène zal 250,000 frs. kosten, en er wordt voor 40 nieuwe décors, 1200 costumes, door Grévin geteekend, en een corps de ballet van 100 danseressen gezorgd. Schliemann is benoemd tot ridder van de Pruisische kroonorde 2e klasse. De Keizer zond Schliemann een vleiend schrijven na de ontvangst van een exemplaar van //Ilios, Land und Stadt der Trojaner". Er bestaat thans veel grond voor het vertrouwen, dat de zaken betreffende de Transvaal eindelijk goed terecht zullen komen. De koninklijke commissie te Pretoria heeft onderscheidene bijeenkomsten gehad met de vertegenwoordigers der Boeren en de gerezen moeielijkheden schijnen allen overwonnen te zijn. De voornaamste punten der overeenkomst, die men zich vleit, dat binnen enkele dagen gesloten zal worden, zijn: de suzereine mogendheid (Engeland) behoudt voor de Engelsche troepen het recht van overgang op het grondgebied van de Transvaal. Dit zal wel slaan op eventueelen oorlog van Engeland met de inlanders. Ingeval Engeland oorlog verklaart aan inlanders of aan naburige Staten, dan heeft het de controle over de buitenlandsche betrekkingen der Transvaal. Het Engelsche gouvernement zal de schade vergoeden, die veroorzaakt is door de Engelsche troepen; de Transvaalsche regeeriug vergoedt de schade door de Boeren teweeggebracht. Elke geldelijke vor dering moet voldaan worden binnen een maand nadat zij als rechtmatig is erkend. De afschaffing der sla vernij en de godsdienstvrijheid worden gewaarborgd. Engelands invoeren zullen aan geen beperking buiten die van andere landen onderworpen worden. De on afhankelijkheid der Swazies is gewaarborgd. De func- Je moet mij niet aankijken, kijk naar den darm Zoo moet je doen. Verroer je nu niet meer Leon hield met de rechterhand een lang eind ledigen darm in de hoogte met een wijd trechtertje erin ge stoken en met de linkerhand rolde hij de beuling rondom het holle midden van een platten ronden metalen schotel, naar gelang de spekslager den trechter vulde met lepels vol tegelijk. Het liep er zwart en dampend in en deed langzamerhand den darm zwellen, die dan in zachte wendingen kwam te liggen. Daar Leon den pot van het vuur genomen had, zag men hem en Quenu nu eigenaardig verlicht door het schijnsel van het kolenvuur, den jongen met een fijn profiel, hem met een breed gezicht, terwijl het vuur hun gezichten en hun witte kleeren met een rosse tint kleurde. Lisa en Augustine keken met belangstelling naar het werk, Lisa vooral, die ook op Leon knorde omdat hij den darm te stijf kneep met de vingers, waardoor er knoopen in kwamen, zei ze. Toen de beuling afge stopt was, liet Quenu ze zachtjes in een ijzeren pot met kokend water glijden. Dat was een heele verlichting voor hemhij had nu niets meer te doen dan ze te laten koken. En de man, en toen de man? murmelde Pauline opnieuw, de oogen opslaande, verwonderd dat zij den neef niet meer hoorde praten. Florent wiegde haar op zijn knie en ging nog zachter voort met zijn verhaal, alsof hij een bakerliedje neuriede. De man, zeide hij, kwam eindelijk in een groote stad. Men hield hem eerst voor een ontvluchten tien van den Engelschen resident in de Transvaal zullen gelijk zijn aan die van consul-generaal. (Men noemt als titularis voor dezen belangrijken post van vertrouwen den heer Hudson). Indien de overeenkomst niet binnen drie maanden nadat ze geteekend is, ge ratificeerd zal zijn door den Volksraad, zal de souve- reiniteit der Koningin over de Transvaal hersteld zijn. Volgens de Standarddie een telegram uit Durban heeft outvangen, is de overeenkomst door de Boeren aangenomen volgens de vastgestelde hoofdpunten, met uitzondering van het puut betreffende hel totaal der staatseigendommen. In de punten gelijk die hier boven opgegeven zijn, ontleend aan een ander telegram, staat dat punt niet. Verder zegt de Standard-corr dat het oorlogsmateriëel door het driemanschap zal worden overgenomen en het driemanschap zal onmid dellijk den Volksraad bijeenroepen. De Volksraad zal den toekomstigen bestuursvorm vaststellen, de sub commissie aanstellen voor het onderzoek der eischen om schadevergoeding, die zij onherroepelijk zal toe wijzen of afslaan en welke eischen uitsluitend moeten betreffen schadeu door den oorlog rechtstreeks toe gebracht. De indirecte eischen zijn hiervan uitgesloten. De schuld door de Transvaalsche regeering over te nemen, bedraagt 400,000 pond, rentende 4 pCt., aflosbaar in 27 jaar. Engeland krijgt daarvoor een eerste hypotheek op de totale iukomslen van de Transvaal. De president en vice-president der Boeren moeten nog benoemd worden. De inboorlingen mogen land aankoopen, maar de overdracht van laud geschiedt door //de Commissie." (Welke Commissie?) De zoogenoemde //loyalen" mogen niet gemolesteerd worden. Zij genieten volledige be scherming voor hun leven en eigendom. De Engelsche onderdanen zijn niet onderworpen aan de conscriptie. Secocoeui en zijn volgelingen worden vrijgelaten. De omvang van zijn gebied zal nader bepaald worden. Na de ratificatie der overeenkomst ontruimen de En gelsche troepen het grondgebied der Transvaal, dat waarschijnlijk reeds den I Augustus aan de Boeren teruggegeven zal worden. Volgens dit laatste zou dan de vrijheid der Trans vaal op dit oogenblik reeds een feit zijn. In zeker opzicht is er reden om de Transvaal met het verkregen succes geluk te wenschen. In andere opzichten boezemt de zaak weinig vertrouwen in. Neemt men aan, dat de Volksraad nooit meer eigenzinnig zal wezen en dat de Engelschen teu aanzien der Boeren altoos eerlijk zullen zijn, dan is alles vrij wel in orde. Anders blijven er zooveel kwetsbare plekken over dat een nieuwe annexatie, 't zij direct of indirect, alleen een kwestie van tijd zal wezen. Het is voor de Boeren te hopen, dat zij hun dagelijksche oefeningen in 't schieten maar niet zullen staken, 't Kan later noodig zijn nog eens hun talent in 't behandelen der geduchte buks te toonen. Immers dit schemert uit alle3 door, dat de Engelschen ieder oogenblik spijkers op laag water kunnen gaan zoeken. Zij houden altoos wat inboorlingen aan hun snoer om die te avond of te morgen tegen de Boeren op te zetten, gelijk reeds een kleine eeuw lang dit hun politiek geweest is ten aanzien van het Hollandsche element in Zuid-Afrika. Dat zij zelf de inboorlingen op korten teugel rijden en exploiteeren, spreekt van zelf. Ondertusschen moet men de Hooge Regeering in Engeland de eer geven van loyaal ten aanzien der Transvaal te handelen. Mocht dit maar altoos af doende zijn! Dit is echter het geval niet, want op boef en hij werd maanden lang gevangen gehouden. Toen lieten ze hem los, en hij deed zoowat van alles, schreef voor de menschen, leerde de kinderen lezen; eens zelfs kwam hij als sjouwerman aan 't werk, om aarde te kruien. Altoos dacht de man er aan, hoe hij weer naar zijn land zou zien terug te komen. Hij had daarvoor juist het noodige geld opgespaard, toen hij de gele koorts kreeg. Men dacht dat hij dood was en had reeds zijn kleeren verdeeld, en toen hij er toch nog van opkwam had hij schier niets aan 't lijf over. Hij moest weer van voren af aan beginnen. De man was zeer ziek. Hij wilde daar toch niet, blijven. Eindelijk kon hij weg en zoo kwam de man weer thuis. Florent was al zachter en zachter gaan spreken. De laatste woorden waren bijna onhoorbaar. Paulientje sliep met het hoofd tegen neefs schouderhet slot der historie had haar doen insluimeren. Hij hield haar met zijn arm vast en wiegde haar nog zachtjes op zijn knie, en daar men niet meer op hem lette, bleef hij maar stil zitten met het slapende kiud. Nu was het de laatste zet, zeide Quenu, en haalde de beuling uit den ijzeren pot. Om ze niet te laten barsten, noch de einden in de war te laten raken, nam hij ze er uit met een stok, rolde ze daarop en droeg ze naar de plaats om ze daar vlug op horden te laten drogen. Leon hielp hern en hield de al te lange einden op. Die guirlandes van beuling, zoo door de keuken gaande, zoo warm uit den pot, lieten een sleep van sterken geur achter, die de lucht nog zwaarder maakte. Auguste, die oog hield over het smelten koloniaal gebied zijn liet vooral de ondergeschikte ofschoon hooge ambtenaren, die de regeering of verkeerd inlichten, of medesleepen, of door voldongen feiten compromitteeren. Men kan zeker zijn dat de //loyalen" en de industrie-ridders niet stil zullen zitten, maar dat zij elke gelegenheid zullen aangrijpen om hun eigen gouvernement in moeielijkheid te brengen. Men ziet dit aan de volharding met welke op dit oogen blik nog te Londen door de agenten dier lieden wordt geïntrigeerd. Laat ons van de Engelsche be windsmannen hopen, dat zij die intriganten zullen afspijzen, evenals zij de poging afgewezen hebben om in verzet te komen tegen de gevallen uitspraak der jury in zake de gepleegde moorden. Mogen we hiermede de Transvaal-kwe3tie in hoofd zaak als geëindigd beschouwen, ook op andere punten wordt Engelands koloniale politiek thans door het vuur beproefd. Gaat men na wat al bloed en geld het in Afghanistan verdaan heeft en ziet men wat daar nu omgaat, dan moet men toch erkennen, dat op de grootheid van de regeering van wijlen lord Beaconsfield toch zeer veel valt af te dingen, ja dat daarvan al heel weinig overschiet. De door de Engelschen aangestelde emir van Afghanistan, Abdurrahman-Khan, is door Ayoub-IChan, den neef en erfgenaam van den verdreven emir Shir- Ali, bij Kareziatta, op korten afstand van Kandahar, totaal verslagen. De nederlaag was volkomen; het leger van Abdurrahman werd zoo goed als vernietigd alle vaandels, alle kanonnen en nagenoeg alle geweren vielen in handen van den overwinnaar, en de over blijfselen van het leger werden verstrooid of liepen tot hem over. Daar Kandahar niet meer dan 400 man bezetting had, zou die stad wel terstond in Ayoub's handen vallen. Abdurrahman zou naar Tur kestan gevlucht zijn. Dat Turkestan is sinds vele jaren voor Afghanistan, wat de West-Indische eilanden zijn voor Zuid-Araerika, 't gewone toevluchtsoord. In Engeland moet men weinig gesticht zijn over dit totale tenietdoen van al de vruchten van den Afghanistaniscben oorlog. De Regeering heeft echter in het Parlement de geruststellende verklaring gegeven dat een Engelsch observatie-corps van 5000 a 6000 man te Quettah gereed staat om een oog in 't zeil te houden. Een deel van België met Luik als middelpunt heeft verleden week het Belgische nationale feest gevierd, ter herinnering aan de onafhankelijkheid van België, die voor 50 jaren haar beslag kreeg. Er waren te Luik groote en kostbare toebereidselen gemaakt en vele duizenden, waaronder tal van vreemdelingen, waren van heinde en ver toegestroomd. Geweldige stortregens hebben echter dat gedeelte van de feesten, dat in de open lucht moest plaats hebben, letterlijk in het water doen vallen. Ook de Koninklijke familie was naar Luik gekomen en heeft deel genomen aan de feestelijke plechtigheden. Bij gelegenheid van het groote feestdiner, waaraan behalve het Hof, ook de Ministers, de gouverneur van Luik, de generaal bevelhebber der stad, de burgemeester, alsmede de burgemeesters van Aken en Keulen deelnamen, heeft Leopold II in antwoord op den toast, dien de burgemeester van Luik op hem en zijn huis uitbracht, eeu rede gehouden, die van veel tact en helder inzicht in de ware volksbelangen getuigt. Hij zeide o. a.//Mijne heeren, de vlucht die onze nijverheid heeft genomeu, legt ons voortdurend nieuwe plichten op. Onze jongelingschap moet er zich aan van de reuzel, had zijn twee potten opengelegd, waarin het vet zacht kookte, en er kwam een lichte ontploffing van scherpen damp uit eiken pot bij het opendoen. De stroom van het vet was den ganschen avond door al sterker geworden nu was 't of 't gas er in verdronk de vette damp vulde het vertrek, liep alle hoeken vol en 't was of de rossig witte kleeren van Quenu en zijn twee knechts in een nevel gehuld waren. Lisa en Augustine waren opgestaan; allen blaasden of ze te veel gegeten hadden. Augustine droeg de slapende Pauline op de armen naar boven. Quenu, die graag altoos zelf de keuken sloot, zond Auguste en Leon weg, zeggende dat hij zelf de beuling wel in huis zou halen. De jongen had een erge kleur toen hij naar boven ging; hij had wel een el beuling tusschen zijn kleeren gestopt, die hem nu de huid half verschroeide. Toen Quenu en Florent alleen waren, bleven zij stil zwijgen. Lisa at staande een stuk warme beuliug, er de tanden voorzichtig inzettende om haar mooie lippen niet te branden, en van lieverlede verdween het zwarte eindje in al die rozekleur. De avond eindigde met het overhalen van Florent om het postje van inspecteur op de vischmarkt maar aan te nemen. Florent had daar in 't geheel geen zin in. Hij had het ongeluk geen prozamensch te zijn en droomde van geheel andere bezigheid voor zijn geest, dan 't afgeven van marktbriefjes aan vischvrouwen en 't handhaven der orde onder zulk volkje. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2