Buitenlandsch Overzicht. Aan bet onlangs geformeerde nieuwe vijfde bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers, zijnde nu het derde bataljon Grenadiers, is door Z. M. den Koning een fraaie inet zilver gemonteerde bataljonsvlag ge schonken. Dit veldteeken is met eenige militaire plechtigheid aau het bataljon overgegeveu. In de bladen heeft dezer dagen de ronde gedaan een verhaal van mishandeling van een milicien bij het regiment Grenadiers en Jagers, die van een sergeant bij de instructie een stomp in den rug zou gehad hebben, zoodat een hevige bloedspuwing en de dood het gevolg was. Het is gebleken volgens Het Vaderland dat van dit geheele verhaal niets waar was. Het panorama te 's Gravenhage zal, zegt men, op den verjaardag van H. M. de Koniugin wordeu ge opend. Voor alle aauhangers der anti-revolutionaire partij, zoowel niet-gemoedelijke als gemoedelijke, zou het zeer te wenschen zijn, dat zij al de drie hoofdorganen hunner partij gezet lazen. In de eerste plaats de Standaard, dan het JVageningsch Weekblad en dan de Protesta?itscJie Noord-BrabanterDe leiders of hoofd redacteurs van die drie bladen zijn dr. Kuijper, ds. Buylendijk eu jhr. mr. de Savornin Lobman. Lazen de metischen nu die drie bladen dan zouden zij zien hoe drommels scherp de leiders der partij elkaar gedurig in het haar zitten, en hooren hoe elk meent de waarheid in pacht te hebben, dan zouden zij ervaren, dat geen van drieën daar dicht bij is. Nu zitten de luï elkaar weder duchtig in de veeren naar aanleiding van de verkiezing te Zevenbergen, waar de mannen van Dordt zulk een beklagelijk figuur hebben gemaakt tegenover die van Kome. Als het zoo voortgaat breken de anti-revolutionaire kraaihaantjes hun eigen hok nog zoo af, dat er de domste kuikens niet meer in te houden zijn. De drogist M. Cléban, die door de arrond.-rechtb. te Amsterdam was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van de bekende aanklacht van 011 willigen man slag door het afgeven van vitriool in plaats van wonderolie, met doodelyk gevolg voor een kind, is deze week ter zake. van dat feit door het Gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard en tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld. Het Hof bevestigde het vonnis, waarbij de bediende van gemelden Cléban voor dat feit tot dezelfde straf was veroordeeld. liet hof overwoog o. a., dat de patroon bij de plaatsing der beide flesschen nevens elkander op dezelfde plank, ouder het bereik van eenig persoon, de voorgeschreven voorzorgsmaatregelen met het oog op vergiften niet had in acht genomen en alzoo door ziju onachtzaamheid den verkoop en de aflevering van vergif had mogelijk gemaakt tot zoodanige hoeveelheid als den dood van het bewuste kind heeft veroorzaakt. De tenstoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel zal deu 16 Aug. e.k. in het Paleis voor Volksvlijt geopend worden. Er wordeu volgens het N. v. d. D. onderhandelingen gevoerd tusschen deu Staat en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij om op het terrein van het thans gesloopt wordend station builen de Delftsche Poort te Botterdam een nieuw gebouw voor rechtbank en kantongerecht te stichten. werk aan, eeu slot als van een kerker en 't was zoo zwaar dat men het niet kon bewegen. Toen Florent en Quenu binnentraden, zat Lisa voor het neergeslagen blad der secretaire en was bezig met schrijven en rijen cijfers zetten in groot rond en duidelijk schrift. Zij wenkte dat men haar niet zou storen. De beide mannen gingen zitten. Florent keek verrast de kamer rond en naar de twee portretten, de pendule en het bed. Zie nu eens, zei Lisa eindelijk na nauwkeurig een geheele bladzijde met berekeningen te hebben nagezien. Luister nu eeusWij zijn u rekening schuldig, mijn waarde Florent. Het was voor 't eerst, dat ze hem zoo noemde. Zij nam het blad met berekeningen en ging voort: Uw oom Gradelle is zonder testament gestorven gij eu uw broeder waart de eenige erfgnamen Thans moeten wij u uw deel geven. Maar ik vraag niets, riep Florent, ik wil niets hebben. Quenu wist zeker niet wat zijn vrouw bedoelde. Hij was een beetje bleek geworden en zag haar ietwat boos aan. Nu ja, hij hield wel veel vau zijn broeder; maar men behoefde dezen nu juist niet de erfenis van oom in 't gezicht te gooien. Men had dat altoos later kunnen zien. Ik weet wel, mijn beste Florent, hernam Lisa, dat gij niet teruggekomen zijt om van ons op te vor deren wat u toekomt. Maar zaken zijn zaken; 't is beter dat we dit maar terstond afdoen. Uw ooms Het hoofdcomité voor de IJszeevaart ontving een telegram uit Vardö van luitenant Van Broekhuijzen, den kommaiidant van de //Willem Barents". Allen aan boord waren wel. De reis naar Spitsbergen was volbracht. Spitsbergen was gezien.doch men was er niet gelaud. Over twee dagen wordt de reis naar de Karazee ondernomen. De berichten uit den Kraton, die een paar dagen ge leden door de groote bladen zijn medegedeeld, worden door de lnd. bladen nader bevestigd. Het B.H. staaft de juistheid der ongunstige berichten door de aanhaling van de volgende passage uit een brief van een zijner Atjeh-correspondeuten //Zondag 22 Mei 's avonds te elf ure, kwam men mij berichten dat er op de Chineesche passar geschoten werd eu de kogels zelfs in den Kraton terechtkwamen. Bij onderzoek bleek mij, dat eeu veertig a vijftig Atjehers, behoorlijk met JBeaumont-geweren gewapend, waren doorgedrongen tot aau de brug bij kampong Gedali en vaudaar uit den Passar met een goed onder houden geweervuur hadden schoongeveegd. De Chiueezen kwamen met alle man opzetten en maakten zoo'n helsch kabaal dat de Atjehers terugtrokken. Een patrouille werd hen achterna gezonden, doch kon geen liuuner in handen krijgen. Zij vond slechts een partij hulzen van Beaumont-patronen, deels ledig, deels gevuld. Door het onverwachts geweervuur der Atjehers is één Chinees gedood en zijn er twee gewond. //Den avond te voren sloegen de Atjehers te Ana- galoëng hun slag. Daar vonden zij de Chineezen aan het spel; terstond joegen zij hen op de vlucht door op hen te vuren, en trokken van deze gelegenheid partij om het achtergelaten geld op te steken. Het hoofd dezer benden is Nja Hassan". Benoemingen; Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den polder Loven en Willemskerke J. de Feyter Pz.tot gezw. van den Westerland-polder H. van Strien Jz.tot gezw. van den Nieuwen- annex Stavenisse-polder A. C. v. Zorge; tot gezw. van 't Waterschap Hoede- kenskerke I). de Winter; tot gezw. van den Molen polder D. Poelman. Na afgelegd vergelijkend examen zijn de volgende heeren bij den dienst der Staatsspoorwegen aangesteld, als: tot goederenklerk 2e kl. H. G. Wiggers te Middelbnrg; A. M. Rochol te Vlissingen en W. H. Bou te Middelburg; tot id. 3e kl. D. B. Adriani te Vlissingen; E. M. I. S. Verwayen te Vlissingen en J. G. Verselewevï de Witt Hamer te Middelburg. Door Z. M. is W. van Nouhuijs, ontvaDger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Hulst c. a., benoemd tot ontvanger der directe belastingen eu accijnsen te Weesp c. a. Kunst, Wetenschap en Letteren. Emile Sauret is benoemd tot professor aan het Conservatoire te Keulen. Gardini, de echtgenoot van Etelka Gerster, is tot consul-geneiaal der Vereenigde Staten te Bologna benoemd. Te Londen zullen eerstdaags verschijnen //Mémoires de Barras", in 8 deelen. spaarduitjes beliepen vijf en tachtigduizend francs. Ik heb dus op uw rekening gesteld twee en veertig duizend vijfhonderd francs. Hier zijn ze. Zij wees hem 't cijfer op het blad papier. Het i9 jammer dat het niet zoo gemakkelijk gaat den winkel, 't materieel, de koopwaren, de cliëntèle te schatten. Ik heb dat slechts kunnen doen bij be nadering, maar ik meen alles ruim gerekeud te hebben en dan ben ik gekomen tot een totaal van vijftien duizend driehonderd eu tien francs en in 't geheel vijftig duizend honderdvijftig francs. Gij zult het wel eens nazien, niet waar? Zij had de cijfers met duidelijke stem uitgesproken en reikte hem 't papier toe, dat hij moest aannemen. Maar, riep Quenu, de spekslagerij van den oude is nooit vijftieuduizeud francs waard geweest! Ik zou er geen tienduizend voor gegeven hebben] Zijn vrouw maakte het al te erg. Zoo ver drijft men de fatsoenlijkheid toch niet. Had Florent van de spek slagerij gesproken? Trouwens hij had zelf gezegd dat hij niets wilde hebben. De spekslagerij was vijftienduizend driehonderd en tien francs waard, herhaalde Lisa leukjes. Gij begrijpt wel, mijn waarde Florent, dat we daar geen notaris bij behoeven te halen. Ons past het te deelen nu~ gij weer teruggekomen zijt.. Van 't oogenblik af, dat gij weer terug gekomen zijt, heb ik daaraan gedacht, en terwijl gij daarboven met de koorts laagt, heb ik zoo goed eu kwaad als dat ging een inventaris opgemaakt. Gij ziet, alles staat er uitvoerig in. Ik De beeldhouwer Lambeaux zal belast worden met de vervaardiging van de marmeren buste, die het Conscieuce-comité den beroemden schrijver op zijn feest zal aanbieden. De nieuwe komeet, die te Ann Arbor in Michigan is waargenomen, is dicht bij het sterrebeeld Auriga; haar dagelijksche beweging naar het N.W. is klein. Het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap heeft het plan opgevat de bouwstoffen te verzamelen voor de kennis van den oorsprong en de geschiedenis der Nederlandsche aardrijkskundige namen. Aan een 60tal deskundigen is de uitnoodiging gezonden zich te willen belasten met het onderzoek van een of meer Nederlandsche aardrijkskundige namen of groepen van uameu Ier hunner keuze. Dit onderzoek zal zoo mogelijk moeten omvatten den oudsten vorm van het woord en de vermelding der daarmede verwante personennamen de vermelding van de verschillende veranderingen, welke de naam allengs ondergaan heeft en die den overgang maken tot den huidigen vormde beteekenis eu de afleiding van den naam en zijn vergelijking met verwante of gelijkluidende woorden. De antwoorden zullen, zoo dikwijls er een heel of half vel druks mee gevuld kan worden, gedrukt worden als bijlage eener aflevering van het tijdschrift van het Genootschap, telkens met een alphabetisch lijstje der namen, die daarop voorkomen. Dit is gewis een zeer interessant werk. Zoo ergens dan heerseht op het stuk van aardrijkskundige namen nog veel onzekerheid, dwaling en dwaze overlevering. Alles opgehelderd te krijgen zal wel niet gelukken en voor menige tot dusver gangbare doch verkeerde lezing zal wel een andere evenmin juiste worden gegeven. Maar er kan toch wel een en ander wat nader tot de waarheid gebracht worden. Eigenlijk is het niet de moeite waard onder dezen titel iets te schrijven. Er gaat zoo weinig van belang om, dat het wel bij een korte aanstipping er van onder het buitenlandsch nieuws kon gelaten worden, 't Is als andere jaren: de wieltreder9 zijn naar de badplaatsen of naar de landgoederen, en die nog thuis blijven, mogen aan de groote machine niet roeren. Zoo kan het gebeuren dat er wel eenige feiten voor vallen, die onder andere omstandigheden van eenig, misschien wel van groot belang zouden zijn, doch dat ze over 't geheel onopgemerkt en ook zonder nasleep voorbijgaan. Hieronder rekenen wij het standje te Home bij ge legenheid van de overbrenging van het lijk van Pius IX naar zijn specialen grafkelder. De afspraak met de Italiaansche autoriteiten was, dat die overbrenging in eenvoud en stilte zou plaats hebben. Dit is niet nagekomen en het Vatikaan heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om een clericale parade te houden. Dit heeft den onwil van 't volk van Home opgewekt en de optocht heeft eenige verstoring ondervondeu, die than9 heel breed wordt uitgemeten door de clericalen en die ontegenzeggelijk koren op hun molen is. Zoo heeft men zelfs met het lijk van Pius IX nog kwaad willen doen en er reclame van gemaakt. Hoe de Aftikaausche zaken eigenlijk staan, valt niet met zekerheid te zeggen. Sfax heet met glans ingenomen te zijn. 't Kan wezen, doch van dien glans is, dunkt ons, weinig op eenigen afstand te zien. heb onze oude boeken nagesnuffeld eu mijn geheugen geraadpleegd. Lees maar hardop, dan zal ik u alles uitleggen, wat gij wilt. Florent was eindelijk gaan glimlachen. Hij was bewogen door die gemakkelijke en zoo goed als oprechte eerlijkheid. Hij legde het blad papier op den schoot van de jonge vrouwen haar hand grijpende, zeide hij Mijn waarde Lisa, het doet me pleizier te zien dat gij zulke goede zaken maakt; maar ik wil uw geld niet hebben. Het geld behoort mijn broedor en u, die oom tot het einde hebt opgepast. Ik heb niets noodig, ik ben niet van zins u in uw zaak te hinderen. Zij hield aan, maakte zich zelfs boos, terwijl Quenu, zich iuhoudende, stilzwijgend op zijn nagels beet. Wel kom, hernam Florent lachend, als oom Gradelle u nu hooreu kon, was hij in staat u zijn geld weer te komen afnemen Ik hield niet veel van oom Gradelle. Ja, dat is waar, hij hield niet veel van hem, bromde Quenu, ten einde van zijn geduld. Maar Lisa gaf 't nog niet op. Zij zeide dat zij geen geld in haar secretaire wilde hebben dat haar niet toekwam, dat gaf haar maar onrust en zij zou met dat idéé geen vrede kunnen hebben. Al gekscherende bood Florent haar toen aan, zijn geld dan maar bij haar uit te zetten en het in de spekslagerij testeken. Hij wilde trouwens hun hulp niet versmaden; hij zou zeker niet zoo terstond werk vindenook kon hij zoo niet onder de meuschen komen, hij moest een geheel nieuw pak hebben. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2