druk bezig. De prijzen beantwoorden niet aan veler verwachting. De aardappelen worden dag aan dag beter eu 't laat zich aanzien dat het een goed aard appeljaar zal zijn. Zondag-avond heeft de liardlooper Dibbels in een Hinken draf 35, zegge vijf en dertigmaal, de Groote- Markt te Middelburg rondgeloopen. De Markt was als bezaaid met menschen, waarvan er sommigen iu stomme bewondering den liardlooper nastaarden. In luchtig loopcostuum, met een band om het midden, die voorzien was van luid klinkende bellen, en een zweep in de hand, liep hij, steeds dravende, met een sigaar in den mond, de Markt rond, en stond hem soms iets in den weg, wat zijn loop kon tegen houden, dan sprong hij, zonder veel inspanning, er vierkant over heen. De inzameling, die ouder de talrijke toeschouwers is gehouden, heeft des hardloopers verwachting niet teleurgesteld. Z. Daghl. Te Vlake viel dezer dagen een kind van den halte-chef in liet water; de vader sprong er bij doch verdronk, terwijl liet kind nog gered werd. Door eenige heeren en dames uit 's Hage en van de omliggende buitenplaatsen is dezer dagen een eigenaardig rijtoertje gedaan, ter eere van de jong gehuwden freule Scliimn elpenninck v. d. Oye met jlir. van Tets van Goudriaan. Paar aan paar op Hollandsche sjeezen gezeten reed het gezelschap naar de buitenplaats //Duivenvoorde" van jlir. Sleeiigracht, waar het gezelschap te gast ging. Men had bij dezen tocht ook de traditioueele groengemaakte zweep van den bruidegom niet vergeten. Of de traditie geheel gevolgd is, wordt niet gemeld. Dan behoort er ook bij dat de bruidegom behalve de opgesierde zweep ook een lauge Goudsche bruigomspijp voert en deze heel thuis brengt, al gaat de rit ook snel en durft hij nu en dan bij inoeielijke passages zijn bruidje wel eens kussen. Het bruidje werpt dau onderwijl aan de groepjes groote en kleine kinders, die men voorbij komt, handenvol bruidsuikers toe, opdat men er geen kwaad van zal spreken. De gemeente Deveuter heeft dit jaar voor haar gras 47,283 ontvangen tegen 51,600 in 1880. In de Residentie worden reeds toebereidselen gemaakt voor de feestviering bij gelegenheid vau den verjaar dag van H. M. de Koningin. Er wordt een groote illuminatie ontstoken in liet boscli. Van Z. M. krijgt de Koningin een prachtige n spiegel in haar boudoir. Deze spiegel bestaat uit een fraai glas dat van den vloer tot den zolder reikt en 2V2 M. breed is. Met de rijke omlijsting moet liet een schoon geheel uitmaken. De politie te Utrecht heeft liet mechanisch wassen beeldenspel van den lieer Grnudorf, dat op de Neude stond ter gelegenheid der kermis, en waarin voor gesteld wordt het leven eu lijden van Christus, van de geboorte af tot de opstanding en hemelvaart, doen sluiten, en gelast dat de tent dadelijk moest opgeruimd worden. Ook 't //laatste oordeel" was in die tent te zien, zegt men. Als een verblijdend teeken des tijds kan bericht worden, dat te Rotterdam krachtige pogingen worden aangewend om het bier tot volksdrank te maken. Er is bijv. onlangs een net bierhuis geopend, waar een bekende Haarlerasche brouwerij gelegenheid geeft een goed glas bier voor 4 cents te bekomen. Die gelegenheid trekt reeds velen en ouder dezen ook gelukkig vele flinke handwerkslieden. Het jenevergebruik kent geen grooter bestrijder dan een goedkoop glas bier, mits krachtig, koel en zuiver van smaak. In eene kleine stad zoo verhaalt de Zutf. Ct. verschenen twee nieuwsbladen; de redacteur van het ééne was directeur van liet telegraafkantoor. De uit gever van het andere maakte veel werk van de ver kiezingen, ging bij het opmaken der stembus zelf naar de hoofdplaats van het kiesdistrict en seinde vandaar den uitslag aan zijn blad. Maar zie het andere blaadje, dat geen berichtgever, geen verslaggever ge zonden had, was zijn ambtgenoot nog vóór en had het eerst een bulletin rondgezonden Dat bericht bevat een zware beschuldiging en hoeveel geloof de Zutf. Ct. steeds toont te verdienen, durven wij nu toch de waarheid van haar bericht niet onvoor waardelijk aannemen. Zou de redactie die kleine stad niet eens willen noemen, opdat een onderzoek kon worden ingesteld, 't Zou zeker de eerste maal zijn, dat een ambtenaar bij de Rijkstelegraaf aldus zijn ambtseed schond door gebruik te maken van telegram men van anderen. Bovendien verbieden de voorschriften dier ambtenaren uitdrukkelijk, dat dezen zich zouden belasten met of in betrekking staan tot redactiën van nieuwsbladen. Rott. Nbl. Kunst, Wetenschap en Letteren. Dr. H. J. Betz, secretaris van het thans ontbonden Spinoza-comité, heeft aan de Kon. Bibliotheek te }s Gravenhnge geschonken een door hem met groote zorg bijeengebrachte verzameling van vlugschriften, tijdschriftnommers, dagbladartikelen en dergel., gedu rende de jaren 1876 tot 1880 in het licht gegeven naar aanleiding vooral van het voornemen om voor Spinoza een standbeeld op te richten. Deze belang rijke verzameling kan nu gevoegd worden bij 't archief van het Spinoza-comité, dat reeds aan de Kon. Bibliotheek was overgedragen en bij de aldaar reeds aanwezige Spinozana, waartoe ook de bijdragen uit de boekerij van dr. A. van der Linden behooren. Volgens mededeeling van prof. Buys-Ballot zullen tot liet doen van magnetische en meteorologische waar nemingen in 1882'83 bezet worden de volgende stations, door de daarbij aangeduide landen: Point- Barrow en Lady Franklin-Bav door Amerika; Uper- nawick door Denemarken Kaap Hoorn door Frankrijk Dicksonhaven door Nederland; Noordelijk Finland door Noorwegen; Jan Mayeu-eiland door Oostenrijk; Nova-Zembla en de monden van de Lena door Rusland Spitsbergen door Zweden, terwijl er groote waarschijn lijkheid is, dat ook de Nieuw-Siberische eilanden een post zullen krijgen. Natuurlijk is voor het welslagen dezer zuiver weten schappelijke onderneming veel geld noodig. Reeds heeft het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap veel medewerking gevondendoch er is veel noodig. Belangstellenden kunnen in alle gemeenten inlichtingen bekomen bij de burgemeesters, alsmede rechtstreeks bij prof. Buys-Ballot te Utrecht. Dezer dagen is het oudste kasteel in Friesland, Wiarda State", bij Goutum, in publieke veiling gekomen en er is f 12000 voor geboden. De oude ridderburgt, die iu 1405 bewoond werd door den vermaarden protentaat Sjoerd Wiarda, zal dus binnen kort worden gesloopt, of misschien in een aardappel meelfabriek of eene andere dergelijke prozaïsche inrichting van den nieuweren tijd veranderd worden. De lieer A. A. des Tombe te 's Hage, van wien het Kou. Penningkabinet reeds vroeger geschenken ontving, heeft wederom ten behoeve van die verzameling tal van munten en penningen geschonken. Men weet dat de heer des Tombe ook in andere opzichten een werkdadig ondersteuner is vau de wetenschap der antikiteiten en historische merkwaardigheden. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. De toestand van president Garfield gaat voort durend beterende. Het is nu wel met eenigen grond te vertrouwen dat hij geheel zal herstellen. Op vele plaatsen in N.-Amerika heerscht thans een ondragelijke hitte, waarbij onze temperatnur nog niets is. In 4 dagen tijds bezweken te Cincinnati 106 menschen door de hitte. Op vele plaatsen staan de zaken nagenoeg geheel stil omdat men zich niet zonder levensgevaar op straat kan begeven om daar werk te verrichten. Te New-York zijn, zegt men, reeds tweehonderd menschen door do hitte omgekomen. Ook te Londen moet het zeer warm zijn. Daar stond dezer dagen de thermometer 's avonds lialf- negen nog op 85°. De Amerikaansche afdeelingen der Iersche Land-liga toouen dat zij hun svmpathie niet bij woorden laten. Er zijn thans 800 afdeelingen of comités, die gemiddeld elke week 3000 dollars opgaren. Sinds het begin der beweging is al 125,000 dollars bijeengebracht. Bij gelegenheid vau den herinneringsdag van den slag aan de Boyne. 11 Juli, die gewoonlijk jaarlijks gebruikt wordt door Orangisten eu Jacobieten om hun wederkeerigen wrok te luchten, hebben weder hier en daar vechtpartijen plaats gehad. De Orangisten vertegenwoordigen de Engelsche of loyale partij, de Ieren zijn de tegenpartijders. In bijna nl de Oran- gistische meetings werd de thans aanhangige Iersche landwet goedgekeurd, terwijl de Ieren haar even stijf afkeuren en zweren bij de Land-liga. Volgens berichten uit Londen komt meer en meer aan den dag dat men in Arthur Lefroy, alias-Mapleton, den dader van den geruchtmakenden spoorwegmoord op de lijn BrightonLonden in handen heeft. Er is o. a. een getuige opgedaagd, die, bediende in een lombard zijnde, heeft verklaard, dat hij in den ge vangene den persoon herkent die zes dagen vóór den moord in de bank van leening eeii revolver beeft beleend voor 5 shilling, en dat dezelfde persoon dat wapen op den eigen dag van den moord weder is komen inlossen. Men zegt dat de Siberische pest is verschenen te Gatchina, te Lyga en in andere steden aan den Warscliau-spoorweg, te Nieuw-Ladoga en in andere plaatsen van liet Petersburg-district. Volgens de Golos lijden de boeren van een der districten bij Novgorod voortdurend aan neusbloedingen, terwijl zich zwarte vlekken op liet lichaam vertoonen. Te Petersburg overtrof in de vorige week het aantal sterfgevallen dat der geboorten met 316, Jesse Helfmaun heeft den Czaar een petitie gezonden, waarin zij om gratie smeekt. Men denkt, dat het doodvonnis zal worden veranderd in gevangenisstraf. Bij de groote wapenschouwing in Longcliamps op 14 Juli zijn 200 personen, zoo militairen als burgers, door de hitte bedwelmd neergevallen, Eenigen er van moeten spoedig overleden zijn. Kei-k" en gSeliool nieuws. De uitslag der admissie-examens voor de H B. S" alhier is, dat zijn toegelaten in de le kl. 10, in de 3e kl. 1, her-examen 4 en afgewezen 2. De Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk, die Woensdag 20 Juli haar werkzaamheden aanvangt, zal zijn samengesteld als volgt: Preadviseerende hoog- leerarendr. F. Canuegieter te Utrecht en dr. C. P. Hofstede de Groot te Groningen. Afgevaardigde leden der Provinciale Kerkbesturen en van de Waalsche Commissie: dr. II. Roodhuijzen, pred. te Znlt-Bommel A. H. v. d. Hoeve, ouderling te KeppelE. C. Segers, pred. te Leiden; A. Loeff, pred. te Dordrecht; A. G. Jans, pred te Westzaan; dr. C. G. van Reeken, oud ouderling te Haarlem; C. F. Zeeman, pred. te Zonne- maive; J. G. Wanrooy, ouderling te Neuzen; J. Westrik, pred. te Oothen; J. Aling Prins, pred. te Kosterzwaag; J. P. Bruiuewnld Biedel, pred. te Waaxens; G. Bruna, pred. te Hasselt; J. Douwens, pred. te Leens dr. L. Dikema, ouderling te Winschoten dr. W. F, C. J. van Heel, pred. te Roermond; dr. J. Offerhans, pred. te Eelde, J. van der Veen, oud ouderling teHoogeveen; J. J. Luli, pred. der Waalsche gem. te Middelburg en J. F. C. Kronenberg, ouderl. der Waalsche gem. te Arnhem. Vaste leden met ndviseerende stemJ. R. Scholten, quaestor-generaal te Amsterdam en B. A. Overman, fungeerend secretaris, pred. te Heinkeuszand. Vrijdag heeft de Zuid-Bevelandsche Onderwijzers- Vereeniging haar 46e Algem. Vergadering gehouden te 's Gravenpolder onder de leiding van den Arr.- Schoolopziener mr. C. de Witt Hamer. ZEETIJDINGEN. UITGEZEILD. ZIERIKZEE. 16 Juli. //Belle of the Plym", kapt. J. Matthew3» van Zierikzee naar Engeland. ADVERTENTIEN. Na de laatste opgave nog ontvangen ten behoeve van de Weduwe KANDEL, van R. te A. f 2,50, T. te E. ƒ1, L. te A. ƒ10, N. N. te A. ƒ1, N. N. te V. ƒ3, H. H. T. te II. 2,50, N. N. te O. ƒ1, R. te H. ƒ1,50, A. Z. te H.fU, M. B. te U. 2,50, eene Weduwe te D. 1, X. te D. 2,50, N. N. te C. ƒ3,45, W. H. K. te O. ƒ4,455, eene dienstbode te A. 2,50, W. B. te A. 25; E. te R. 1, G. J. L. te R. ƒ1,50, L. te A. ƒ10, N. N. te 's H. 3, The. te 's G. 10, J. te 's H. 2,50, Mej. v. V. te 's H. 2,50, N. N. te Z. 4,95, N. N. te W. f 3, J. P. A. A. S. te M. ƒ10, N. N. te A. 2, A. P. te A. 10, een dameskrans te D. 1,25, Mej. van L. te C. 2,50, de Veroeniging Tot Nut en Geuoegen te Dreischor 10, IU te S. 16, v. L. te C. 5, W. P. te D. 2,50, S. T. te D. 3, H. B. te D. 1, A. en P. te R. ƒ4,95, v. L. te C. 50 en gecollecteerd bij gelegenheid van eene der winteroefeniugen van de dienstdoende Schutterij alhier 5,18. Nog is na de laatste opgave, op de te dezer stede gecirculeerd hebbende lijst ingeteekend voor 87,40 aan giften in eens en voor eene manndelijksche bij drage van 0,10. Ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank aan allen, die hun hebben geholpen, om het treurige lot van genoemde Weduwe te verzachten. In de gunst hunner stadgenooten bevelen zij haar verder, aan, nu zij zich op de Oude Haven, No. 358 heeft nedergezet, om door ]\Lang"ele*i en eeil lileinen HLanclel in eenige nader aan te kondigen Artikelen in de behoeften van haar gezin te voorzien. W. BAX. J, K. BOEI JE. A. BUIJZE Mzn. Zierikzee J. L KELLER. 18 Juli 1881. R. KOOLE.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3