Uit Middelburg wordt aan de bladen gemeld dat jhr. J. L. de Jonge heeft te kennen gegeven dat hij wegens zijn benoeming tot voorzitter van 't pol derbestuur van Schouwen eerlang zal bedanken als lid der Kamer, doch dit nog niet doen zal in het loopeude zittingjaar. De Nederlandsche Bank heeft de gelegenheid open gesteld, om ook bij hare agenten aanvraag te doen tot open bewaargeving. Op deze wijze wordt voor bewaargevers, die in het ressort der agenten wonen, de persoonlijke overkomst te Amsterdam overbodig gemaakt en worden de open bewaargevingen bij de Nederlandsche Bank vergemakkelijkt. De coupons en dividendbewijzen van de in be waring gegeven effecten worden bij agenten aan gevraagd en door hunne tusschenkomst uitgereikt. Bij het verlaten der Oude Kerk te Amsterdam kréég Woensdag-middag een bruidspaar twist over het al of niet voor hen bestemde rijtuig. De bruid gaf haar jeugdigen echtvriend een fikschen oorveeg. Daarna reed men doodbedaard naar de bruiloft; er zat trouwens voor den jongen man niet veel anders op. De koop was gesloten. Volgens het jaarverslag van de Vrije Universiteit te Amsterdam waren de ontvangsten dier instelling in 1880 102,191, daaronder saldo 1879 6258; aan schenkingen, waarbij laf 25,000, la 9500, 5 a ƒ2000, 1 a ƒ1535, 20 a 1000 enz., ƒ71,974; aan contributiën van leden en begunstigers 13,886 enz. Waartegenover per onkosten, drukwerk, porto's ƒ1702; reis- en verhuiskosten voor professoren ƒ1928; honoraria van professoren 13,395; voor gekochte effecten 76,488; diverse kleinere uitgaven 94,575. Saldo 7614. Acht leerlingen waren tot nu toe ingeschreven. Er is thans in ons land ongeveer 10,000 bijeen gebracht voor de vervolgde Israëlieten in Rusland. Het cijfer is niet onbelangrijk, doch valt ons bij de bekende edelmoedigheid der Nederlandsche natie toch niet mee; te meer niet, daar ons land ook zoovele welgestelde en vermogende Israëlieten telt. Rott. Nb. Eer de nieuw afgekondigde drankwet volkomen tot uilvoering is gekomen men weet dat daarover een half menschenleven of meer nog zal heengaan zullen te Rotterdam ongeveer 1000 gelegenheden waar drank in 't klein wordt verkocht, opgedoekt moeten wezen. Volgens de nieuwe wet mogen aldaar niet meer dan 300 van die gelegenheden zijn; de stad telt er ongeveer 1300. Men meldt uit Kralingen: Eenige maanden geleden is gemeld, dat zich bij een schoolgaand knaapje te Rotterdam een vreemdsoortig verschijnsel voordeed, namelijk dat het bij het her haaldelijk onpasselijk worden levende insecten braakte, van welk verschijnsel verscheidene doctoren geen ver klaring konden geven, ook niet omtrent de soort dezer insecten. Na door een der doctoren toen onder behandeling genomen te zijn, deed zich dit verschijnsel sinds eenigen tijd niet meer voor, tot het zich op eens weder een enkele maal herhaalde toen evenwel waren de uitgebraakte insecten niet meer levend, maar dood. Sinds zeer geruimen tijd daarna heeft zich het verschijnsel niet meer herhaald. Thans evenwel doet zich hetzelfde geval weder voor; het knaapje krijgt vooraf buik- en hoofdpijn, wordt onpasselijk en voelt als 't ware de keel bewegen en braakt ze bij herhaling in vry aanmerkelijk aantal, in levenden toestand uit. Benoemingen; Besluiten, enz. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslagenF. B. de Coster, als lid van het best. van het wat. ver- eenigde polders van de sluis tegen den Magdalena- polder, en benoemd tot gezw. van den Kouden-polder, J. de Kraker; tot gezw. van het wat. de vereenigde polders van Ossenisse, J. O. Lemsen; tot gezw. van den Vlooswijk-polder, F. de Jonge; tot gezw. van den Nieuwlands-polder, C. Minnaar. Gemengd Buiteniandscli Nieuws. Prinses Louise Victoria en Marie, dochters van den Prins van Wales, zijo Maandag het slachtoffer geweest van een voorval dat haar het leven had kunnen kosten. Toen zij in een landauer het Ilydepark rond reden, ging plotseling een der paarden op hol en sleepte het rijtuig achter zich aan. De landauer schokte hevig en had ieder oogenblik kans van om te slaan, toen zij tegen een steen stootte, waardoor het hollende dier in zijn vaart gestuit werd en een der wielen brak. De dames, die geen oogenblik haar tegenwoordig heid van geest hadden verloren, hadden zich stevig aan het rijtuig vastgeklemd en kwamen er daardoor gelukkig met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. In 9ommige Fransche bladen kan men de volgende nog al dwaze annonce lozen: //Daar voor korten tijd een wijnhandelaar te Parijs wegens wijnvervalsching tot vijftig francs boete werd veroordeeld, zoo ben ik voornemens van af heden zuiveren wijn tegen negentig cents de liter te verkoopen. Dan volgt de naam van den handelaar, die door deze advertentie bewijst dat hij vroeger ook aan het euvel van wijnvervalsching mank ging. In de diergaarde te Pesth had vóór eenige dagen een vreeselijk voorval plaats. De oppasser der beren wilde bruintje zijn middagmaal geven en ging daarvoor zooals gewoonlijk in het hok. Hij streelde het dier, maar had daarbij het ongeluk den beer op den poot te trappen, die deze liefkoozing minder gepast vond en zijn oppasser aanviel. Spoedig lag de man tegen den grond en werd hij door het verwoede dier op vreesclijke wijze toegetakeld. Toen de man zijn handen vrij had, zocht hij het dier van zich af te dringen, maar hierdoor werd het nog woedender en eerst nadat verscheidene bedienden waren ter hulp gesneld, kon men met haken den ongelukkige bevrijden, die echter zulke vreeselijke verwondingen had opgeloopen, dat er weinig hoop op zijn behoud bestaat. Zondag heeft in San Malio in Mexico een vreeselijk voorval plaats gehad. Onder de godsdienstoefening, die door een groot aantal personen werd bijgewoond, stortte plotseling het dak der kerk in, waardoor twee en dertig personen, hel meerendeel vrouwen, verpletterd werden. De kerk onderging eenige reparatiën en Zondag waren een aantal werklieden op het dak bezig, toen eenige pannen naar beneden gleden en zij, bevreesd dat er meer zouden vallen, allen bij elkander kropen. Het dak kon dien last niet dragen en stortte in, terwijl twintig werklieden nedervielen, die eveneens dood werden opgenomen. Het aantal slachtoffers be draagt dus twee en vijftig, ongerekend nog het aantal zwaar en licht gekwetsten. Kerk- en ^cliool nieuws. Bedankt voor Wilhelmitiadorp door den cand. S. D. van Veen le Lemmer. Bedankt voor Klevenskerke door ds. T. Rinses, cand. te Nieuwendara. De uitslag der overgangs-examens van de hoogere burgerschool is, dat zijn overgegaan van de le kl. 9, 2e kl. 11, 3e kl. 4, 4e kl. 4; voorwaardelijk van de le kl. 5, van de 2e 6, van de 3e 2, van de 4e 1; niet overgegaan zijn 2 van de le, 2 van de 2e, 3 van de 3e en 1 van de 4e kl. Van de toehoorders zijn 2 van de 3e en 2 van de 4e overgaan, en 2 van de 3e zijn niet overgegaan. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen van 20 Juni tot 11 Juli te 's Gravenhnge gehouden is o. a. geslaagd de student der Delftsche instelling J. K. Rensen. Dr. Gleuns te Goes komt als No. 1 voor op de lijst van aanbeveling voor een benoeming aan het progymnasium te 's Hage. Verleden week is met goed gevolg examen afgelegd voor het tweede gedeelte van 't examen voor notaris o. a. door den heer J. W. Verhulst te Middelburg. Voor het examen al9 apothekersbediende zijn te Middelburg nog geslaagd de heeren J. Bakker van Krommenie en J. C. Bocage ran Brussel. In het geheel zijn geëxamineerd 4-8 kandidaten, waarvan 22 vrouvvel. en 26 mannel. Geslaagd zijn 18 vr. en 12 mannel. kandidaten; zoodat de dames het hier ver gewonnen hebben van de heeren. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Eenige dagen geleden gingen te Tavers, in het kanton Beaugency (Loiret), tien kinderen, van welke het oudste twaalf jaar telde, in de Loire baden. De eerste vijf, die te water gingen, zonken echter onmid dellijk in een kolk weg. Op het hulpgeschreeuw der anderen schoot men toe; twee der kinderen werden bijna onmiddellijk opgehaald, maar konden ondanks alle pogingen niet meer worden bijgebracht. Twee der anderen werden eerst des nachts gevonden, het vijfde in het geheel niet. Te Hagenau is een dragonder, een jong, krachtig man, gestorven aan bloedvergiftiging, die het gevolg was van een vliegesteek op zijn voorhoofd. Men schrijft uit Moskou: De emigratie der Joden neemt voortdurend toe. De passagierstreinen naar de Duitsche grenzen zijn vol Israëlieten, die naar Amerika gaan, waar, naar men zegt, verscheideue koloniën voor Russische Joden worden gesticht. De regeering legt aan de emigratie niet alleen niets in den weg, maar begunstigt haar zelfs. Of door haar de Jodenkwestie in de Zuid westelijke provinciën opgelost wordt, mag betwijfeld worden, want alleen de welgestelde Joden verlaten het landverreweg de meeste arme blijven. De krachtens de laatste verordening uit Kiew gebannen Joden, hebben den keizer eenig uitstel verzocht om hunne zaken te regelen. Op hun verzoek is geen acht ge slagen. Dezelfde maatregel als te Kiew zal in alle groote steden van Rusland worden toegepast. Scandinavische bladen maken melding van zoo te zeggen onuitputtelijke ijzermijnen, die in het Noorden van het schiereiland ontdekt zouden zijn. Zij bevinden zich ten westen van het Zweedsche dorp Jukkasjarvi en tien mijlen oostelijk van de diep het land in- loopende Noorvveegsche Westfjord. Het erts bevat circa 80 pCt. ijzer en de hoeveelheid wordt vol doende geacht om de gansche wereld voor ettelijke jaren van ijzer te voorzien. Reeds is het plau ont worpen een 14 mijlen lange spoorlijn van Fagernaes aan de Westfjord naar de mijnstreek te bouwen. Zonderling toeval. De Événement verhaalt, dat President Garfield, toen hij nog onderwijzer was, zekeren pachter verweet, dat hij zijn kinderen vol komen onwetend liet opgroeien. Na lange vertoogen besloot de pachter zijn jongsten zoon aan Garfiehls leiding toe te vertrouwen en de jongen werd Garfields geliefkoosde leerling. De pachter heette Guiteau evenals Garfields moordenaar 1 Te Witten, in Pruisen, is een dames-zwemwedstrijd gehoudenzeven prijzen waren uitgeloofd. Toen de wedstrijd was afgeloopen volgden de kinder-zwemoefe- ningen, die eindigden met de verloting van een groote taart. Men verzekert, dat de dames te Witten nu minder last van haar zenuwen hebben. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 15 Juli 1881. Nederland, Werkelijke Schuld 2i/j dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1867/75 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/78 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4»/» Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obhgatiën 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. pCt. 67% 80'/iS 1031t/ 104>/a 103 97 s/4 26'/u Oostenr. in papier 21,55 dito in zilver - 21,55 Eng. Div. per - 11,67% Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier 535/i, 98*/l6 82S/1q 78 136% 661/! a 67 66"/1S 801/, 150% 87'/, ™l5h, 100% 22'/* 43013/ 55 '5/la 873/* 86% 90"/w 53% 1,23 - 2,45 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 15 Juli 1881. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1879 Nieuwe dito 1880 Zomertarwe Rogge 1880 Maartsche Gerst 1880 Winter dito 1880 Zomer dito 1880 Haver 1880 Paardenboonen "Witte boonen Bruine dito 1880 Schokker-Erwten Kleine dito 1880 Koolzaad a 9,— a - 9,50 a - 8,— a - 5,a - 5,25 a - 5,a - 3,— a - 7,— a - 7,— 7,— 9,50 9,75 8,25 5,30 5,50 5,30 - 7,50 - 11,— -u- - 8,50 a - 9,- Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 15 Juli 1881. Boter laagste koers 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,80 5 Kip-Eieren laagste - 0,85 25 stuks. v hoogste - 0,95 25

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3