van Spanje met de Fran9che regeering. Aan deze laat3te is door de eerste verzocht om schadeloosstelling aan de Spaansche kolonisten, die in den opstand van Bon Anema zoo geleden hebben. Dit verzoek werd niet ingewilligd op grond van antecedenten, voornamelijk uit den Curlisten-oorlog. Toen heeft Spanje ook gevveigerd schadeloosstelling te geven aan de Franschen, die daardoor geleden hadden. Toch wil de Fransche regeering voor de ongelukkige Spaansche kolonisten wel iets doen en zal hun zooveel mogelijk hulp verleenen. In den Franschen Senaat heeft de schoolkwestie weder een rol gespeeld. Men heeft na vrij scherpe discussie art. 16 van de wet op den leerplicht aan genomen, met 91 tegen 84 stemmen. Dit artikel handelt over het examen dat de kinderen zullen moeten ondergaan, die niet als schoolgaande kindereu staan ingeschreven, maar huisonderwijs heeten te ontvangen. Door deze bepaling wil men beletten dat onwillige of domme ouders de wet ontduiken en hun kinderen zonder onderwijs laten opgroeien. Met 177 tegen 74 stemmen heeft de Senaat een niet minder belangrijk wetsontwerp aangenomen, n.l. tot het verleenen van schadeloosstelling van de slacht offers van de misdaad van 2 December, of hun recht hebbenden. De bespreking van deze zaak lokte vrij wat scherpe zetten uit van weerszijden: van de cle- ricalen en van de regeering. Van clericale zijde stelde de admiraal Dompierre d'Hornoy voor, dat de namen der begiftigden zouden openbaar gemaakt worden. De minister had hier niet tegen, want, meende hij, juist wat de voorsteller hun tot schande of schaamte wou doen strekken, zou hun een eer zijn. De senator Combescure stelde daarentegen voor, de namen der gemengde commissies, die zich na de misdaad van 2 December zoo berucht gemaakt hebben, er naast te zetten, waarop de minister nog zeide dat hij bij de namen der slachtoffers ook wel wilde ver melden wat de gemengde comraissiën tegen hen gehad hadden. Kan men de tijdingen uit Zuid-Afrika vertrouwen, dan zou de oplossing der regeling9vragen betrekkelijk de Transvaal aanstaande zijn en zouden de Trans valere alle reden hebben om tevreden te zijn. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Het Transatlantische stoomschip //Vaudalia", dat sinds eenige weken met gebroken schroef in den oceaan heeft rondgedreven, is eindelijk verleden Donder dag gevonden op de hoogte van de Hebridische eilanden en door een sleepboot op de reede van Stomoway gebracht. Reeds waren er sleepbooten uit gezonden om het schip te zoeken, doch onverrichter- zake teruggekeerd en voor een paar dagen zijn er vier booten tegelijk uitgevaren met hetzelfde doel. Het schip was echter veel Noordelijker afgedreven da» meu gedacht had.. Met den gewonden President Garfield gaat het vooruit. Aanvankelijk hadden de geneesheeren hem opgegeven, doch zij koesteren thans de hoop, dat hij geheel zal herstellen. Iutusschen is onder de vrienden van Garfield een plan gevormd, dat wel een bewijs is van veel sympathie voor den President en diens gezin. Men wil een kapitaal van 250,000 dollars bijeenbrengen om aan mevr. Garfield te worden aangeboden als een fonds voor haar onderhoud en dat na haar dood op haar Hoe heerlijk is het kind met lachjes op de wangen, Met traantjes soms maar ras door lachjes weer (vervangen, De goede trouw in 't oog, en 't uitzicht zoo gerust, 't Slaat een verwonderd oog op 's werelds bont getoover En geeft zijn jonge ziel zoo blij aan 't leven over, Als 't ons zijn lipjes biedt, als 't wordt goênacht gekust. Och, Salomo was veel te geleerd; hij kon er zich niet mee ophouden, en werd als weggedreven uit den kring der gezelligheid, als zijn verdord hart nog nu en dan een sprankje leven voelde. Wat hij vroeger niet had gewen9cht, werd hem nu onthouden: hij was ongeschikt geworden voor den iiuiselijken haard. En de moeder? Alweer een schoone droom was haar een droom gebleken; zij zou genieten alleen het genot te deelen met hem wat had ze er niet naar gehaakt zou haar niet gegund worden. Toen ze nog hoopte, toen ze nog meende dat ver andering van tooneel, verandering in haar huiselijk leven zou teweegbrengen, toen had ze wel met Victor Hugo gebeden Bewaar mij, Heermij, en mijn broedren en mijn vrinden, Eu hen zelfs, die een lust in mijne tranen vinden, Indien er zullen zijn, misschien Dat zij nooit zomertijd, aan bloemen arm, bejammeren; Of bijenlooze korve, of schaapskooi zonder lammeren, Of kinderlooze woning zienl Maar nu kon ze, helaas! niet met den dichter meezingen kinderen zal overgaan. Er werd terstond voor 40,000 dollars geteekend. Araerikaan9che uitgevers-tactiek. De met de her ziening van het Nieuwe Testament belaste commissie te Londen ging met de grootste voorzichtigheid te werk om het resultaat van haar arbeid geheim te houden. Zij wist, dat zij met Amerikaansche uit gevers te doen had, die niets onbeproefd zouden laten om zoo snel mogelijk in het bezit van een afdruk te komen. Om de uitgevers, met welke zij zich in contact had gesteld, gelijkelijk tevreden te 9tellen, had zij besloten ora de proefvellen gelijktijdig anti de Eu- gelsche en Amerikaansche uitgevers te verzendeu, doch vergat daarbij, dat de Amerikaansche daardoor hun Engelsche collega's minsten 9 10 dagen ten achteren waren. De groote uitge\er9-firma Appleton Co. te New-York wist echter dit bezwaar te over winnen. Intijds verschaften deze heeren zich een complete inrichting tot nadruk van den Bijbel, zet kasten, letters enz., alsmede het benoodigde getal zetters, en zonden dezenpersoneel en materieel naar Engeland, en wel, om geen vermoedens op te wekken, met verschillende booten. Op een der snelst- varende stoombooten tU9Schen Liverpool en New- York werd de passage voor de zetters vooaf besteld, alsmede de noodige ruimte afgehuurd, zonder het doel van dezen maatregel bekend te maken. Nadat de stoomboot in zee was en een telegrafische verbinding noch met Engeland, noch met New-York meer mo gelijk was, werden de kasten geopend en de gehuurde ruimte in een drukkerij herschapen, en toen de stoom boot te New-York aankwam, was de Bijbel geheel afgezet, waren de vormen ge9tereolypeerd en de letters reeds opgeborgen. Binnen 24 uren konden de boek handelaars van de firma Appleton den Bijbel geheel gereed en gebonden bekomen, terwijl de concurrenten der firma nauwelijks met zetten begonnen wareu. Arthur Lefroy Mapleton, de vermoedelijke moorde naar van den heer Gold, in een wagen van den spoortrein tusscheu Londen en Brighton, is thans gepakt, en wel in een armoedige buurt van de wijk Stipney. Op den 28 Juni, den dag van den moord, is hij naar zijn zuster gegaan, die aan den Liverpool- road in de wijk Islington woont. Van deze heeft hij toen 14 shillings geleend en i9 daarmede naar 't East- End van Londen gegaan. Onder den naam van Clarke huurde hij in de Smithstreet van de wijk Stipney een kamer bij zekere juffrouw Bickers. Zijn geheim zinnig gedrag maakte deu argwaau van juff. Bickers gaande, zoodat zij de politie waarschuwde. Er kwamen agenten, vergezeld van iemand, die Lefroy kende; hij werd herkend, ofschoon hij baard en knevel had weg geschoren. Hij had weinig of geen geld op zak, geen horloge en had honger, zoodat hij in de politiewacht om eten vroeg. Hij zag er vervallen uit maar was kalm en hij heeft ook nog niet bekend. De munt-conferentie heeft voorshands niet tot eenig resultaat geleid. Zij heeft, na eene rede van den heer Magnin, die dit aanbeval, eenparig besloten in deu zin der voorstellen van de gedelegeerden van Frankrijk en de Vereenigde Staten de conferentie te verdagen, onder uitdrukking van den weusch, dat voorbereidende onderhandelingen mogen plaats hebben tusscheu die Staten, welke mochten deelnemen aan de conferentie. Die bijeenkomst zal ten doel hebben Lief duifje in onze ark! Uw mondje bracht den vrede, De vreugde en 't zoetsl geluk in onze woning mede, Zoo vurig afgesmeekt, met zooveel angst verbeid! Gij kijkt de wereld, waar ge niets van vat, in 't ronde! Blank ^lijfje zonder smet, blank zieltje zonder zonde, Ik eer uw dubble maagdlijkheid! Er was immers te veel dat haar ontbrak. Genoegeu, dat men alleen smaakt, bevredigt niet op den duur. Hoe zou het de moeder bevredigen, als ze steeds alleen is met haar kind, steeds alleen om het te koozen, te sussen, op te beuren, te verzorgen. Eu immer staarde zij op den ledigen zetel naast of tegenover haar, den zetel, die slechts voor oogenblikken werd ingenomen en dan nog ah met weerzin. O, Salomo was te geleerd, veel te geleerd Tegen zooveel teleurstelling was dat jonge leven niet bestand, en het kwijnde, kwijnde weg. Elke hoop bracht nieuwe grief, en een levensweg met zooveel illusiën begonnen, met zooveel bloemen der hope be- stiooid, met zooveel idealen effen gemaakt, eindigde als een blindloopend pad. Zij ook had niet gevonden, zoo min als haar geleerde man, wat ze had gezocht, gehoopt, zoo vurig had gewenscht. Ze miste het beste, zoo niet het eenige, dat op den duur bestand is tegen allerlei struikelblokken, die eiken levensweg nu en dati onveilig maken, zij miste wederliefde op waardeering gegrond. En professor's naam klonk steeds wijder in het rond maar toch had hij nog niet gevonden. Eu de jaren de bijzonderheden te regelen van de muntovereenkomst, welke men alsdan hoopt gesloten te zien. Woensdag of Donderdag wordt in het Engelsche Lagerhuis de eindstemming over de Landwet verwacht. In het Alexandra-paleis te Londen wordt een pijpen - tentoonstelling gehouden. Nederland is daar o. a. door honderden Goudsche en een aantal bruiloftspijpen vertegenwoordigd; Frankrijk door pijpen uit de sévre- fabrieken Duitschland door oude pijpen uit Dresden en Keulen. Men vindt er niet minder dan 700 oude Engelsche pijpen. Verder zijn er Scandinavische pijpen met runenschrift; Siberische pijpen, de troo9t der ballingen, van hart hout en ivoor vervaardigd, en kostbare pijpen van meerschuim en barnsteen, die de Sultan en de pacha's in hun serails rooken. Japan zond een aantal ivoren pijpen, alsook van hout, hoorn, bergkristal en agaatsteen in. Deze pijpen zijn versierd met voorstellen uit het Japansche huiselijk leven. Voorts vindt men er nog Indische hookahs, Indiaan9che oorlogs- en vredepijpen, pijpen van de Azteken, van de Caraïben, van de wilden van Midden-Afrika, andere uit Nieuw-Caledonië, Nieuw-Guiuea enz. De ex-keizerin Eugenie is verleden week, in het strengst incognito, als markiezin Biennes, over Mainz te Darmstadt aangekomen. Zij bezocht het Mausoleum en legde daar een krans op het grafgesteente van de groothertogin Alice, 's Avonds vertrok zij naar Zwit serland. Zij bevindt zich thans te Baden, kanton Argau, in het Grand Hotel en zal er eenige weken vertoeven. Ook de koning van Beieren is in Zwitserland. Men vertelt zonderlinge dingen van zijn //schwar- merische" avonturen. Hij liet zich dezer dagen een geheelen nacht op een der meren rondvaren, terwijl aan den oever een man was geplaatst, die in 't stille nachtelijk uur den alpenhoorn bespelen moest. De melancholieke tonen van het instrument drongen van Axen9tein tot Rütli door. De kameel is naar de ervaring, opgedaan in den Engelsch-Afghnanschen oorlog, verre boven muildier en pony of hit te verkiezen. Hij draagt 21/2 manl zooveel en heeft genoeg aan het voedsel van een van beiden. Ook heeft men voor een zeker getal kameelen minder geleiders noodig, dan voor die andere dieren. Daar komt bij, dat de kameel, wanneer hij zijn dorst behoorlijk lescht, zeer lang zonder drinken blijven kan. De Arabische kameel drinkt op eens 25 kan water en meer en houdt het daarmee 6 dagen uit. De Bactrische kameel i9 met de helft tevreden. De kameel wordt omtrent 40 jaren oud. Zijn beste leeftijd is van 5 tot 9 jaar. Kerk- en Sclioolnieuws. Beroepen tot pred. bij de Ned. herv. gemeente te Axel, ds. C. C. Schot Cz. te Aagtekerkenaar Yerseke ds. S. L. vau Steiu Callenfels te St. Laurens. Te Middelburg hebben nog met gunstig gevolg examen als apotheker afgelegd de heeren H. van Ro99um van Westzaan en L. C. Schomper van Leerdam. klommen, ook voor hem, en anderen stonden op, die zijne evenknieën dreigden te worden. Toeu kwam wel eens de gedachte bij hem boven, of hij niet te veel had gekeken naar éénen kant, en daardoor veel schoons had voorbijgezien, of hij niet, zoekende naar den Boom der Kennis, had over 't hoofd gezien de lieve, geurige bloemen, die groeiden aan den kant, ja, of hij niet menig stil en nedrig veldviooltje meedoo- genloos had vertrapt. Nu, maar te laat, kwamen bij hem boven de voor elk menscheuleven toepasselijke woorden //Niet in do scholen heb ik gevonden, En van geleerden, och weinig geleerd, Wat ons de wijzen als waarheid verkonden Straks komt een wijzer, die 't wegredeneert. Leven alleen is de school van het leven, Levenservaring het heilige boek, Goddoor uw heiligen vinger geschreven Waar ik niet vruchtloos de waarheid in zoek. Ik vraag het u, was onze knappe jongen, onze Salomo, niet te geleerd, niet veel te geleerd? SLOT.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3