VRUCHTEN TE VELDE: onder de moordende hand van een politieken dweper, die in den waan verkeerde, dat de Unie zou te gronde gaan door de opheffing der slavernij. Thans is Garfield vermoord door een schurk, die wraak nam omdat hij niet een winstgevend baantje kreeg, waar hij op gerekend had. Toen in Maart j.l. de Czaar werd vermoord, werd daaruit aanleiding gezocht omerallen, die niet precies absolutistisch gezind zijn en 't geval niet zoo onver klaarbaar vonden, al was 't ook gruwelijk, eenigszins leelijk om aan te zien. Alle liberalisteu en alle nihi listen waren nog niet genoeg om hun een deel der schuld aan te wijzen of toe te dichten, men nam zelfs allen bij den kop, die niet blindweg vorsten verheerlijken al zijn ze ook tirannen of werktuigen onder den invloed van schelmen. Maar de Czaar is 't levende symbool van 't absolutisme. De President der groote Unie, iemand nog ietwat machtiger dan ue Czaar, was een republikein, de eerste burger van zijn vaderland; zal men nu een beetje verdenking werpen op alle niet volbloed republikeinen? Om consequent te zijn, diende men nu van den kwaden invloed der ook in Amerika veldwinnende reactie te spreken en van die verwenschte monarchisten, absolutisten en andere niet- vrijzinnige tieten en isten. Laat dit echter ook nu maar niet gezegd worden. Het gaat niet aan, alle nihilisten en anti-absolutisten keizerraoordenaars te schelden, evenmin als het billijk zou zijn te beweren, dat de moordenaar van President Garfield zeker wel een absolutist, een conservatief, of een anti-revolutionair zal zijn. Het rechte is ons nog niet bekend. Men zegt, dat de moordenaar iemand is, die bij den President om een post gevraagd, doch dezen niet gekregen heeft. Bekend is het, dat posten deelen, vooral voordeelige vette baantjes, het voornaamste ombtsvoorrecht van den President is. Bij de Presidentskeuze komt het vaak op niets anders uit, als op een vechten om die vel te staatsambten te bemachtigen en gedurende een jaar of vier, of langer als 't kan, zich den zak te spekken uit de schatkist of ten koste van staats eigendom. Het is op die wijze geen wonder, dat in de hoogste kringen vaak de laagste hartstochten alles beheerschen. Of nu de persoon van den moordenaar, misschien aan de partij des Presideuts in den ver kiezingsstrijd diensten gedaan heeft, die hij later betoond wilde zien, en of de ontevredenheid daarover hem het moordgeweer in de hand heeft doen nemen, weten we niet. Men berichtte eerst dat Guiteau krankzinnig was doch in volgende telegrammen is dit tegengesproken. Plij moet bekend hebben opzettelijk en met voorbe dachten rade te hebben gehandeld, alsmede dat hij een medeplichtige had. Wat er van is, zal misschien dra blijken. Gemengd Buitenlandscli Nienws. Dat de tijd der romans in de werkelijkheid nog niet uit is, kan blijken uit het gebeurde met het Engelsche stoomschip //Ferret". Wat cr met dit vaartuig is omgegaan grenst aan het ongelooflijke. Het schip is letterlijk gestolen, men heeft er ladingen koffie en nndere waren mee gestolen, bet is in zee bij herhaling //verkleed" en verdoopt en pas onlangs heeft men het zwerfschip opgespoord en aangehouden en dat wel in Australië. Tunis en Algerië zijn op het oogenblik beide in volslagen wanorde. Te Sfax zijn de Tunesiërs en de Arabieren in opstand gekomener werd geschoten op de Fransche kanonneerboot en de Fransche vice-consul is gewoud. De Gouverneur en alle Europeanen zijn gevlucht aan boord van een Tunesisch schip en het eenige middel om den opstand te dempen zal ver moedelijk eene bezetting van de plaats door Fransche troepen zijn. Dit laatste doet een leelijk vermoeden ontstaan, dat niet de bezetting er is om den opstand te dempen, maar dat de opstand //gemankt" werd om voor de bezetting een schijn van grond te hebben. Woensdag trad te Parijs de heer Edounrd André met Mile. Nelly Jacqueraert in het huwelijk. De jongman heeft zijn wederhelft een huwelijksgeschenk aangeboden, bestaande in een buis van zes millioen frs. op den Boulevard Haussmann, hetwelk hij naar even redigheid van zijn vermogen deed inrichten en boven dien 60,000 frs. speldengeld. Bij het huwelijkscontract is bovendien bepaald, dat mevrouw André bij eventueel overlijden van haar echtgenoot, een jaargeld zal ver krijgen van fr. 500,000. Kerli- en JScliool nieuws. Beroepen te Hoorn ds. G. van Kossem te Bergen op Zoom. Benoemd tot onderwijzer te Kruiningen de heer A. J. Weber te Botterdam. Aan de Politechnische school te Delft is na afgelegd examen het diploma van bouwkunstig ingenieur uit gereikt o. a. nan den beer J. A. Mulock Houwer, civiel- ingenieur, van Zierikzee; en het diploma als civiel— ingenieur o. a. aan den heer P. de Stoppelaar van Middelburg en H. A. van IJsselstein van Zierikzee. Te IJzendijke zijn de benoemingen in de classicale besturen in liberalen geest uitgevallen. Te Goes behaalde de orthodoxe partij een volkomen triomf door den heer B. A. Overman uit te werpen, den secretaris van het provinciaal kerkbestuur. Door de examen-commissie te Middelburg zijn als apothekersbediende toegelaten de dames K. J. J. Giroldi, C. W. Feykes, H, S. L. Sweers en A. C. Sclirekke», allen van Amsterdam. Vrijdag 1 Juli heeft de onderwijzers-vereenigiug in dit arrondissement haar 38e algemeene vergadering gehouden te Kenesse onder de leiding van den school opziener mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth. Behalve door 34 onderwijzers uit Schouwen en Duive- land, werd de vergadering ook bijgewoond door Burgemeester en Wethouders van Kenesse en drie voorstanders van 't volksonderwijs, n.l. de heeren W. C. de Crane jr. van Zierikzee, Giljam van Ouwerkerk en Dorst van Siavenisse. In de openings-toespraak herdacht de voorzitter de twee leden, die de vereeniging in het afgeloopen jaar door den dood ontvallen zijn, n.l. de heeren v. d. Est en Manus v. d. Jacht, terwijl hij den heer Dormaar, voor eenige maanden benoemd tot hoofd onderwijzer te Kenesse, in de vergadering welkom heette. Aan belanghebbenden werd uitgereikt een exempl. van 't ontwerp-reglement voor een waarborgfonds voor deelhebbers in de schoolouderwijzers-weduwen- beurs in Zeeland. l)e heer Bastraeijer voegde daarbij een mondelinge opheldering. Door den lieer J. Th. Oosterman werden eenige mededeelingen gedaan betrekkelijk den staat der Rijks- normaalschool te Zierikzee. (Dat deze inrichting zou gebracht worden onder die van den len rang was op dat oogenblik nog niet bekend.) Als plaats voor bet houden der 39e algemeene vergadering werd gekozen de gemeente Zierikzee. Alstiu werd 't rapport voorgelezen, dat door een daartoe uitgenoodigde commissie was gesteld als resultaat van haar onderzoek der op de verleden jaar uitgeschreven prijsvraag een verzameling van minstens honderd in deze 3treek in het wild groeiende planten door den verzamelaar zelf gedetermineerd, en voor het herbarium geschikt gemaakt, ingekomen antwoorden. Er waren twee verzamelingen ingezonden, die door de bedoelde commissie, zijude de heeren dr. J. K. de Bruijne, S. G. Nauta v. d. Grijp en G. Hofman, zijn onderzocht en vergeleken. Beide verzamelingen werden in het verslag zeer geprezen, ofschoon de commissie ook op eenige feilen wees. De uitslag was, dat ter bekroniug werd voorgedragen de verzameling onder 't motto Viola Tricolor. Het bleek dat deze inderdaad keurige verzameling, ver over de honderd planten bevattende, 't werk was van den heer P. Nieuwdorp, onderwijzer te Dreischor. Ook de andere verzameling, //Planten zijn dankbare kiuderen," even eens meer dan 't gevraagde aantal bevattende, werd met veel lof vermeld. De inzender bleek te zijn de heer S. Kakebeeke, insgelijks onderwijzer te Dreischor. De beer P. Nieuwdorp verkreeg dus den door de vereeniging uitgeloofden prijs en aan den heer Kake beeke vereerde de heer Schneiders van Greyffenswerth uit zijn privé een premie. Slaande deze vergadering werd nog een wedstrijd gehouden en wel in het improviseeren. Daaraan namen vijf mededingers deel. De prijs werd verworven door den heer M. de Bil van Zierikzee, die met den heer P. Nieuwdorp een gelijk aantal punten behaald had; doch deze laatste stond edelmoedig zijn aanspraken op een deel van den prijs af, daar hij reeds een prijs had behaald met zijn herbarium. Van de beide op 't program gestelde vraagpunten werd bet eerste, //Een vergelijking van de wet van 1878 met die van '57, om het vergevorderde uur eu den omvang van 't onderwerp uitgesteld tot de September-vergndering. Het tweede //Door welke bestanddeelen onderscheidt Limburgsche klei zich van de gewone rivierklei?" werd ingeleid door den heer F. H. Dikschei met een degelijk opstel over dit interessante punt der nieuwere geologische onderzoekingen. De heer H. J. Bastmeijer gaf vervolgens nog eeu verklaring van den caleidoscoop, waarvan een zeer fraai exemplaar ter bezichtiging was gesteld. Het onderwijzerszangkoor onder de leiding van den heer J. H. Letzer luisterde de bijeenkomst op door de verdienstelijke uitvoering van eenige zangstukken. Het overige van den dag werd op aangename wijze gesleten met wandelingen in den schoonen omtrek, naar de duinen en het strand, een en ander eeu waar genot wegens het overheerlijke zomerweder, en besloten met een vi iendschappelijken maaltijd in de zaal van de dorpsherberg, waar goede gerechten en gulle kout den tijd snel deden omgaan. Gewis zijn allen, die deze bijeenkomst bijwoonden, in aangename stemming huiswaarts getogen. Daartoe heeft zeker niet weinig bijgedragen de heer Schoolopziener, die ook ditmaal toonde uitnemend slag te hebben om met zijn onder wijzers om te gaan, en liet ernstige en degelijke van 't vak aan 't humane van gezelligeu en vriendschappe- lijken omgang te paren. INGEZONDEN. Een oprecht gemeende wensch die zeker door velen wordt gedeeld. Wel verdient het nog immer, ook in overdrachtelijken zin den naam van Koninklijke Kapel, het Muziekcorps onzer Grenadiers en Jagers, al staat het niet meer onder de leiding van den eenigen Dunkier, die het meer vermaardheid gaf dan ooit eenig vaderlandsch Muziekcorps heeft verworven en het de schoonste lauweren deed plukken, niet slechts in Nederland, maar ook in België en Frankrijk. Aan het wakkere Bestuur der Sociëteit »Nut en Genoegen", dat ons reeds zooveel te genieten heeft gegeven en ook thans toont den loffelijken moed te bezitten groote geldelijke offers te brengen ter wille van de aanbieding van iets uitstekend schoons, hebben wij het te danken, dat het genoemde Corps zich ook in de stad onzer inwoning in den loop dezer week zal doen hooren. Met het oog op die voor Zierikzee zoo belangrijke gebeurtenis worden natuurlijk verschillende wenschen gekoesterd. Maar behalve den wensch, dat het heer lijkste zomerweder het prachtige muziekfeest moge opluisteren, is er zeker geen andere zoo redelijk als deze, dat allen mogen medewerken, om het te smaken genot voor zoovelen mogelijk genietbaar te maken. Kan voor de vei'vul ling van eerstgenoemden wensch niets worden gedaan, voor die van den tweeden kan zeer veel geschieden. Wanneer de Kapel, (die voor ons zal optreden, een concert geeft in den Haag, wat ze daar sinds een tal van jaren des zomers tweemaal in de week verricht, dan heerscht tijdens de uitvoering- der stukken, al zijn de hoorders duizenden in getal, de diepste stilteeen stilte, die het orchest inspireert en het mogelijk maakt, dat niets van het kunstgenot verloren gaat. Zoo zij het ook hier Het Zierikzeesche Publiek toone met de daad, dat het voor het Haagsche, ook in waardeering van het schoone niet wil onderdoen! Dat zij ook het geval op het feestterrein zelf! Het valle aan de Commissarissen van orde niet moeielijk, gehoor te hoen geven aan de alleszins billijke feogeert.fi van zeker verreweg de meeste aanwezigen, dat onder het spelen der muziek niet alleen niet overluid ge sproken, maai' ook niet gewandeld wordeDe Heer Völlmar heeft er zijne blijdschap over geiiit, dat hij in de gelegenheid zal zijn een concert te geven in deze stad, die hij eene kunstlievende noemt. Die blijdschap zij in overeenstemming met de ervaring, die hij hier zal opdoenHem worde stof gegeven tot de betuiging: »de meeste voldoening van mijn arbeid heb ik gehad in eene der kleinste steden, waar ik ooit met mijne Kapel heb gewerkt, namelijk te Zierikzee." Zzee, 4.7.'81. W. BAX. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 3 Juli. //Lancashire Lad", kapt. J. Mason, van Run corn naar Zierikzee. 3 //Confidence", kapt. J. Pitick, van New-Caslle naar Zierikzee. ADVERTENTIEN. Heden ontving ik het bericht, dat mijn zoon CORNELIS op den 16 Juni in den ouderdom van ruim 44 jaar te Grand-Rapids N.-A. is overleden. Zierikzee, 3 Juli 1881. J. C. B A L. Eenige en algemeene kennisgeving. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH Zierikzee zal, ten verzoeke van Mejuf- vrouw de Wed. P. BOUMAN te Bruinisse op Woensdag SO Juli 18819 '8 namiddags te 3 ure, in de herberg bij J. de Rijke te Bruinissepubliek presenteeren te verkoopen de volgende 7 Heet. 25 Ares 55 Cent. Tarwe 0 97 20 Maartsche Gerst 1 29 20 Wintergerst; alles gelegen in de gemeente Bruinisse.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3