Z1ERIKZEESCBE COURANT. 1881. No. 52. Woensdag 6 Juli. 84ste jaargang. Binnenland. F e uillet o n. EEN KNAPPE JONGEN. ZIERIKZEE, 5 Juli 18 8 1. Ofschoon onlangs reeds besloten wn9 dat de Rijks- Normaallessen alhier met p°. Juli zouden gebracht worden tot den tweeden rang, (Tabel B), zoo heeft Z. Excell. de Minister van Binnenlandsche Zaken alsnog termen gevonden ora op dat besluit terug te komen en te bepalen, dat de Normaal-inrichting alhier zal behooren tot die van den eersten rang (Tabel A). Deze gunstige beschikking zal gewis door de ingezetenen van Zierikzee en niet minder door de overige bevolking van SchouwenDuiveland met be langstelling worden vernomen. Aan de Rijks-Nor maallessen A worden de volgende vakken onderwezen Ned. Taal, Lezen en Schrijven, Geschiedenis, Aardrijks kunde, Rekenkunde, Vormleer, Kennis der Natuur (Physica en Natuurl. historie), Zang, Paedagogiek, Haudteekenen, Wiskunde, Gymnastiek, Frnnsch en Nattige handwerken voor meisjes. Er zijn vier jaar- klassen, die respect. 22, 23, 22 en 23 uren les per week ontvangenin 't geheel worden aan de inrichting 73 uren les per week gegeven. t'. De jonge lieden, die 't voorrecht genieten aan een ■- zoodanige inrichting geplaatst te worden, kunneu er niet alleen hun opleiding erlangen voor het examen als onderwijzer of onderwijzeres (art. 56a der Wet van 1878), maar ook, als zij hun tijd wel besteden, de grondslagen leggen voor hun verdere studie voor de hoofdacte (art. 566. Behalve de reeds aan de in Oct. j.l. geopende in richting verbonden onderwijzers, zijn met 1 Juli nog daarbij benoemd de heeren J. Hogerland voor Ned. Taal, F. H. Dikschei voor 't Frnnsch en J. E. Theevvis voor de Gymnastiek. Ook wegens de niet te versmaden stoffelijke voor- deelen, die de aanwezigheid eener dergelijke inrichting voor de gemeentenaren afwerpt, is het besluit des Ministers om hier een inrichting A te vestigen wel toejuiching waard. Wij wenschen de Rijks-Normaalschool een steeds kiimmenden bloei toe. Nu onze gemeente het voorrecht te wachten staat op Vrijdag a.s. een concert te hooren van de beroemde f kapel der Grenadiers uit den Haag, verwachten wij dat het publiek dit ook op prijs zal stellen. De kapel der Grenadiers is gewoon bij haar uitvoeringen in den Haag steeds een aandachtig publiek te hebben. We zouden zoo zeggen dat, al is dit ook aangenaam voor de executanten, het ook in 't belang 19 van dat publiek zelf. Wat heeft men toch aan de schoonste muziek als het gedurende de uitvoeringen niet stil en rustig i9? Zoo zouden wij het aanst. Vrijdag middag en avond ook wel kunnen hebben en liet publiek zal er gewis zichzelf 't meeste pleizier mee doen. Men wandele of babbele dus uiet onder de muziek. Niet enkel belet men voor zichzelf daarmede 't genot, maar bederft ook dat van anderen. Inzon derheid doen wij een beroep op de kleine jongens en meisjes, op hun geleiders, ja op ieder die zulk klein dartel goedje onder zijn bereik mocht krijgen. Dat zij stil zijn onder de uitvoeringen. Laat hen voor dezen keer en voor alle volgende gelegenheden van dien aard, de politie eens een poets bakken, door als muisjes zoo stil te luisteren naar de mooie muziek. Tusschen de stukken en iu de pauze blijft dan nog tijd genoeg voor de jool en het spel. Zonnemaire, 4 Juli. Zondag-avond werd alhier door de leden der beide zangvereenigiogen, de beoefenaars der hoornmuziek en de leerlingen der zangschool, onder de leiding onzer onderwijzers de heeren Van Loo en Bosselaar, eene gemeenschappelijke uitvoering gegeven in de open lucht. Daarvoor had onze burgemeester de heer K. H. Hoogenboom met hooggewaardeerde welwillendheid de met boomen beplante weide achter zijne woning beschikbaar gesteld. Tegen eene matige entree ter dekking van de voor (le uitvoering noodige kosten was de toegang daartoe voor het publiek ge opend, terwijl op het terrein gelegenheid was tot ver krijging van ververschingen. Velen, zoowel van hier als uit de naburige gemeenten, woonden de uit ver scheidene nommers bestaande uitvoering bijzij slaagde uitstekend en werd door heerlijk "'eer begunstigd. Het gaf allen een kostelijk genot van 6 tot 10 ure onder liet hoog geboomte naar de liefelijke zang en muziek te luisteren en zoo gezellig in de vrije natuur bijeen te zijn. Lof en dank aan allen, die wel wilden samen werken om ons dat genot te doen smaken, inzonderheid aan den heer Van Loo, die tot deze verschaffing van veredeld volksvermaak het initiatief nam. Verleden Vrijdag in den nanrddig is een groot godoolte dor gobouivon vao do nlfciijleo f<.L.-Iolr «m werf van scheepsbouw //de Schelde/' te Vlissingen door een geweldigen brand vernield. Alles is geassureerd; de schade wordt op 3 a 4 ton begroot en vele werklieden zullen door het ver nielen der werkplaatsen eenigen lijd moeten verzuimen. De brand is in de stookplaatsen der ketels ontstaan en zoo snel toegenomen, dat uit de verbrande ge bouwen weinig of niets is geborgen, ook niet uit de teekenkamers en de bureaux. De brandweer, ook die van de marine en den waterstaat en uit de omliggende gemeenten, heeft veel ijver getoond. Onder den indruk van den brand te Vlissingen i9 door een der leden van den Raad voorgesteld dit jaar de kermis aldaar niet te doen doorgaan, maar in plaats van de kermis een collecte te houden voor de werklieden, die zooveel schade bij den brand hebben geleden. Ook te Dordrecht is een groote fabriek afgebrand, namel. de Nederlandsche stoom-, metaal-, kunst- en lakwerkfabriek van den heer D. Daamen aan den Vriesepoortsweg. De Algemeetie Nederlandsche Vrouwenvereenigiug z/Tesselschade" heeft tot uitbreiding van haar sedert jaren bestaand Correspondentieblaadje besloten, en de inteekening daarop voor ieder opengesteld. Zij wenscht het beginsel van ontwikkeling van kunstzin op het gebied van vrouwelijke nijverheid te helpen verspreiden en meer algemeen bekend te maken. De Redactie stelt zich voor een reeks opstellen te leveren over Kunst-Naaldwerk, over Heraldiek in toepassing op dames-handwerken, over de geschiedenis der ver schillende kantsoorten, over de versiering van het huis enz. Het blaadje zal ook als correspondentieblad en voor dienstvragen en dienstaanbiedingen blijven dienen. De prijs zal zijn f 1,25 franco per post. Men abonneert zich bij den uitgever H. C. Kleyn van Willigen te Delft, de secretares der Vereeniging Mej. L. F. Wijuaendts te Baarn en verder bij alle Bestuurderes&n van //Tesselschade". Met ingang van 1 Augustus a.s. is benoemd tot lsten gezagvoerder op het binnen korten tijd in dienst te stellen vuurschip voor de Schouwenbank, A. J. de. Graaff, tot dusverre stuurauït aciu boord van het lichtschip bij den Noord Hinder. De jonge dochter M. H. onder Ambt-Harden berg, Jto 8o!oci„n uy ongeluk doorhaar broeder met een geweerschot is verwond, is overieueu. Naar wij vernemen, heeft Madame Tussand te Londen haar bekend museum van wassen beelden, waarin men alle beroemd- en beruchtheden vertegen woordigd vindt, reeds //verrijkt" met een beeld van Willem Marianus De Jongh, in de kleeding welke hij droeg toen hij zijne schanddaad te 's Hage ver richtte. DOOR H. J. VO OREN. (In den trant van H. de Veer's //Mijn vriend Salomo".) II. Onze vrind had het geluk gehad, ondanks alle af wijkingen op de eischen van orde en tucht, lessen leeren enz., zijn naam als goed leerling op te houden. Weinig moeite had het hem gekost No. 1 te worden en te blijven, zoodat zijne kameraden hem zeker uit jalousie zouden hebben gehaat, als ze niet oin zijn fideel karakter van hem hadden gehouden. Zijn moeder noemde hem soms in stilte haren kleinen Salomo. En nog had hij de school niet verlaten, of als Salomo stond hij geboekt bij allen die hem kenden. En zijn vader was trotsch op hem. Nu was zijn vader een man uit één stuk, een man van zaken, bij wiens naam het bijv. naarnw. stoer volkomen op zijn plaat9 was. Hij was een man van zaken, die door knappe raenschen liefst hen verstond, die wisten vooruit te komen in de wereld, die anderen in pecuniëele opzichten boven 't hoofd wiesen. En in zooverre slechts had hij voor kennis achting, als zij aan de bereiking van zoo'n doel bevorderlijk kon zijn. Maar de man was ook ijdel wie is het niet, en wie zou het niet zijn, als hij een knappen jongen zijn zoon kon noemeneen zoon, die kans had een andere Salomo te wordeneen ster van de eerste grootte in den geleerden dampkring. Een beetje over drijving is in zulke gevallen immers zeer gewoon? Welnu dan als de jongen wilde, kou hij den weg van studie op; aan hem zou de 9chuld uiet zijn, als er niets van terecht kwam, want wat hij in billijk heid zou behoeven, zou hem geworden. Maar en hieruit blijkt, dat de mau bij uitstek pracliscli was als hij studeerde, dan moest hij het goed doen en zorgen, dat hij hoog, heel hoog kwam te staan op de wetenschappelijke ladder; want als men in de geleerde wereld niet veel, niet onzaglijk veel weet, niet meer weet dan de meesten dan loopt men gevaar weinig te verdienen, minder zelfs dan iemand b.v. die eene opleiding tot kastelein of zoo iets genoten heeft. En dat zou jammer zijn! Dat, waar weinig geld voor betaald wordt, heeft immers weinig waarde? Met zulke vaderlijke vermaningen in 't hart, ging onze vrind en deed zijn best. Geholpen door zijn gelukkigen aanleg, die nog gelukkiger in zijn eerste kinderjaren eu schooljaren niet was gedood vorderde hij goed en was hij weldra weder een sieraad van het gymnasium dat hij bezocht. We zullen hem niet volgen op den weg, die hem voerde naar de academie. En dan hebben we niet te melden of hij nog heeft moeten meedoen aan die comedie's van openbare pro- motie's van jongens van 16 of 18 jaar, met gratiassen en nieuwe wit glacé handschoenen, waaraan veel ie lange punten, met lange zwarte rokken en wittedassen en nog witter gezichten, voorafgegaan eu gevolgd van dwaze moeders en onverstandige vaders, die zoo'n dag tot een ware kwelling voor de patiënten mankten Trouwens de figuur van Gerrit Witse in onze Camera Ob9cura ligt zeker in ieder9 herinnering. Was voor hem voorbijgegaan dat tijdperk, waarvan "Van Haren zingt: //O, dierbaar perk van drie tot zeven jaren, Als ieder voorwerp 't oog bekoort, het harte streelt, Ochof ze zonder einde waren, Als alles lacht, als alles speelt 1 Beminlijk kind! speel, nuttig u deez dagen, Want 's werelds grootheid schaft aan ons't genoegen niet, Dat u door uwen houten wagen En door uw kaartenhuis geschiedt. Haast zal men u door strenge meesters leeren, Wat taal Demosthenes verkondde in Pallas stad, En Cicero voor 's werelds heeren, Toen Rome nog de kroon op had. Voor hem was aangebroken de tijd waarin men het meest vatbaar is voor indrukken, de lijd waarin het jonge bloed krachtig door de aderen bruist, en men oog en hart open heeft voor al wat edel is en schoon, waarin men zich niet stoort aan kleinzielige bedilzucht en laffe terughoudendheid; maar ook de tijd die be slissen moet voor geheel het volgend maatschappelijk leven, de tijd waarin men wordt men niet gesteund door zijn beter ik kan verzinken in een poel van jammeren, die vcor goed aan lichaam en geest alle kracht ontnemen. O, vallen we niet hard, hun die op eigen wieken moeten drijven in dagen, die anderen kalm en wel aan den ouderlijken haard door brengen; laten we de zon in 't water laten schijnen voor hen, die in dat moeielijk tijdperk in het leven van den man, moeten ploegen op den akker der weten- schnp, waarvan alleen de vruchten zoet zijn, en ver- oordeelen we te minder, naarmate we zelf minder de gevaren hebben gekend, die het academieleven aanbiedt. Wat open veld verschijnt daar voor onze oogen? O jongeling, hoe werkt uw geest, hoe kookt uw bloed De driften in het hart gevlogen, Ontsteken een ondoofbren gloed. Ja goot gij dan de onafgepeilde stroomen Des Oceaans daarop, gij blusclite 't vuur uiet uit; Hoe zal de rede het betoomen, Zij, die haar oogen pa9 ontsluit I

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1