kreeg 137, de heer II. J. Bool 43, mr. J. T. Buijs37 stemmen. 40 stemmen blanco. Leeuwarden, 3065. CandS. Hingst, aftr. (1.) dr. J. Zaaijer (1.); dr. J. A. Gerth van Wijk (a. k.). Geldige stemmen 1924. Herkozen de heer Hingst met 1078 stemmen. De heer Zaaijer kreeg 356, de heer Gerth van Wijk 484 stemmen. Maastricht2583. Cand.mr. M. V. Nijstaftr. (k.) Emile Roberti (k.). Ingekomen stemmen 1295. Blanco 52. Herkozen mr. Nijst met 962 stemmen. De heer E. Roberti kreeg 235 stemmen. Middelburg2708. Cand.: mr. D. van Eek; J. C. Fabius. Geldige stemmen 1964. Gekozen de heer mr. D. van Eek met 1018 stemmen. De heer J. C. Fabius kreeg 928 stemmen. Nijmegen2884. Cand.mr. C. J. A. Heydenrijck, aftr. (k.); H. Duys (a.). Geldige stemmen 1330. Herkozen mr. C. J. A. Heydenrijck met 1190 stemmen. De heer Duys kreeg 114 stemmen. Roermond2238. Cand.mr. H. F. Lambrechts, aftr. (k.). Geldige stemmen 1227. Herkozen de heer Lam brechts met 1121 stemmen. Rotterdam3551. Cand.: W. A. Viruly Yer- brugge, aftr. (1.); mr. J. van Gennep, aftr. (1.); mr. Th. C. L. Wijnmalen, (a.)G. P. Ittmann Jr. (a. k.) J. G. van den Bergh (k.). Geldige stemmen '1939. Herkozen de lieeren Viruly Yerbrugge met 986 en mr. J. van Gennep met '1006 stemmen. De heer Wijnmalen kreeg 376, de heer Ittmann 922, de heer van den Bergh 544 stemmen. In 1879 werden te Rotterdam uitgebracht 1935 stemmen. Sneek4609. Cand.: dr. W. H. Idzerda, aftr. (1.); mr. S. Wybenga, aftr. (1.)W. M. Oppedijk (a. k.) mr. W. II. J. baron van Heemstra (a. k.). Geldige stemmen 3740. Gekozen mr. F. Wybenga met '1879 en dr. W. H. Idsei'da met '1886 stommen. W. M. Oppedijk (a. k.) kreeg '1860 en mr. VV. H. J. baron van Heemstra (a. k.) 1823 stemmen. Tiel, 3137. Cand.: mr. H. J. Dijckmeester, aftr. (1.); jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (a. k. c.). Geldige stemmen 2643. Herkozen de heer Dijck meester met 1354 stemmen. De heer Beelaerts van Blokland had 1274 stemmen. Tilburg3299. Cand.mr. B. M. Bahlmann, aftr. (k.)U. baron thoe Schwartzenberg en Ilohen- lansberg (a.). Geldige stemmen '1454. Herkozen mr. Bahlmann met 1353 stemmen. Utrecht, 2791. Cand: jhr. mr. J. Roëll, aftr. (1.) S. baron van Heemstra (a,). Geldige stemmen '1408. Herkozen jhr. mr. J. Roëll met 951 stemmen. De heer van Heemstra verkreeg 453 stemmen. Winschoten2711. Cand.: mr. H. Goeman Borgesius, aftr. (1.)M. Noordzij (a.). Uitgebracht 723 stemmen. Herkozen mr. H. G. Borgesius met 618 stemmen. De heer A. Brummelkamp kreeg 23, de heer Noordzij 25 stemmen. Zevenbergen, 2123. Cand.: mr. R. Van de Werk, aftr. (1.); mr. L. van Rijckevorsel (k.)C. N. Tielemans (a.). Geldige stemmen '1658. Herstemming tusschen de heeren mr. Van de Werk, die 627 en mr. Van Rijcke vorsel, die 612 stemmen kreeg. vuur zien kon. Met een potlepel gewapend en onderwijl dunne sneden brood uit een met een linnen doek voorziene mand nemende, schepte de vrouw de soep in gele kommen. Er waren daar heel zindelijke koop vrouwen, groenboeren in blauwe kielen, vuile dragers, wier buis vet was van de vrachten voedsel, die zij op de schouders getorst hadden, arme drommels in lompen gehuld, kortom, al de vroeghongerigeu van de Halles, etende, zich brandende, er den mond naar zettende om zich niet te bemorsen met de droppels van de lepels. In verrukking knipoogde de schilder en zocht 't rechte standpunt om die schilderij tot een goed geheel te maken. Maar die heks van een koolsoep geurde zoo sterk. Fiorent wendde 't hoofd af, die volle kommen hinderden hem, die de luï zoo maar stil ledigden, schuinskijkende als wantrouwende dieren. Toeu nu de vrouw een nieuw aangekomen klant bediende, kreeg ook Claude 't te kwaad door den sterken geur, dien hij zoo regelrecht opsnoof. Hij reeg zijn ceintuur nog wat toe, terwijl hij spijtig glimlachte; toen hij vervolgens weer doorliep, zei hij een weinig zacht tot Fiorent, zinspelende op 't glas punch van Alexander: Dat 's aardig, gij hebt dat zeker wel opgemerkt? Men vindt wel altoos iemand, die u iets te drinken aanbiedt, maar nooit is er een die u offreert iets te eten. Het werd intusschen dag. Aan 't einde van de Zierikzee, 1476. Cand.: J. J. van Kerkwijk, aftr. (1.)H. Schonejongen Jaczn. (a.). Geldige stemmen 1032. Herkozen de heer J. J. van Kerkwijk met 711 stemmen. De heer H. Schone jongen Jz. kreeg 175, H. Schonejongen Jaczn. '124 en H. Schonejongen 9 stemmen. Zuidhorn, 1467. Cand.mr. E. J. J. B. Cremers, aftr. (1.)prof. B. J. Gratama (a. k.). Herkozen de heer Cremers met 368 stemmen. De heer Gratama kreeg 272 stemmen. Zutfen, 3198. Cand.: mr. L. Ed. Lenting, aftr. (1.)mr. T. B. baron Mackay (a. k. c.). Uitgebracht 2875 stemmen. Herkozen mr. Lenting met 1495 stemmen. De heer Mackay had '1351 stemmen. Zwolle2919. Cand,jhr. mr. J. A. Sandberg, aftr. (I,); jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck (a. k.)Brummelkamp (a,). Geldige stemmen 2555. Gekozen de heer van Asch van Wijck met 1333 stemmen. De heer Sandberg had -1213 stemmen. De uitslag der verkiezingen is dan ongeveer in zijn geheel bekend, 't Waren een paar pijnlijke dagen, deze dagen der verkiezing. Niet omdat wij vreesden dat onze stem zou verdrinken in de zee van stemmen der ijverig stemmende liberalen, want we hebben niet de eer kiezer voor de Tweede Kamer te zijn. Jan Slok, die een welbeklante kroeg heeft, en Piet v. d. Wieg, die makke duiven houdt, genieten die eer wel. Ook Kees Katoen, die lezen noch schrijven kan en ons dezer dagen vroeg om zijn biljet voor hem in te vullen met den naam //Schonejongen", is wel kiezer, maar die Kees heeft moppen en dat zegt iets, en hij is alleszins godsdienstig ook en geloofde in alle op rechtheid den Heere te dienen met den naam Schone jongen op zijn pampieretje te laten zetten. Hij vroeg zelfs wat hij schuldig was voor den dienst, die hem gedaan werd. Doch toen hem daarop werd gevraagd, dat hij dan als loon voor de moeite van 't schrijven maar op van Kerkwijk zou stemmen, keek hij heel wantrouwig en zei: er staat toch immers wel op //Schonejongen En zoo slim was hij wel, dat hij nog zei: nu, mijnheer! u kan op uw eigen pampieretje toch voor van Kerkwijk stemmen. Dan moet men zich nog groot houden ook, en maar niet eens zeggen nu Kees, je weet wel dat ik dat zoo maar niet doen mag, aangezien ik 7Vs cl8« weinig belasting betaal, in hoofdsom namelijk, want met de andere sommen en den hoofdelijken omslag, gaat het al wel. Neen, niet om die ééne stem; die zou 't hem toch niet doenmaar «mdat het zulke nare dagen zijn ais er zooveel donder in de lucht zit en men dan zeker weet, dat die er uit moet en dat het zelden onweert of 't slaat ergens in. Daar hebt gij nu Goes't Kon al uiefc zwaarder inslaan, al had men er zich ook eenigszins op voor bereid. Doch we willen nu nog geen bijzondere beschouwingen openen over den uitslag. Wij constateeren alleen, dat deze niet bemoedigend is voor de liberalen en ook niet bemoedigend als men aan de toekomst van 't land denkt. Nu zal er gejuiah en gezwets zijn in het kamp van 't nieuwbakken Israël en de trompetteu en bazuinen zullen schallen van de Dollard tot de Schelde over den niet genoeg te prijzen ijver van 't kiezersvolkje om te doen wat geboden was en te stemmen tegen die verwenschte liberalisten. Deze verkiezing is een nederlaag voor de liberalen; waartoe 't verheeld of bewimpeld 't Is maar een straat de la Cossonuière waren de huizen van den boulevard Sebastopol nog geheel donker, en boven de zuivere lijn der leiendaken, teekende de hooge boog vau de groote overdekte straat zich tegen het bleeke blauw af als een halve maan van licht. Claude, die had loopen kijken in zekere van tralies voorziene keldergaten, bij den vloer uitkomende en waardoor men in de diepte 't valsche schijnsel van gaspitten zag, keek nu weder omhoog tusschen de hooge pilaren, alsof hij iets zocht op de daken, die tegen den helderen hemel uitkwamen. Ten laatste bleef hij alweer staan, de oogen gericht naar eene dier dunne ijzeren ladders, die de twee verdiepingen van daken verbinden en bestemd zijn om die te kunnen rondgaan. Fiorent vroeg hem wat hij daar omhoog zag. Dat is die drommelsche Marjolinzei de schilder in gedachten. Hij zit zeker ergens in een goot, als hij ten minste den nacht niet heeft doorge bracht bij de beesten in den kelder van 't gevogelte. Ik heb hem noodig voor een studie. Nu vertelde hij hoe zijn vriend Marjolin op een morgen door een koopvrouw gevonden was in een hoop kool, hoe hij op straat in vrijheid was opgegroeid. Toen men hem naar school wilde zenden, werd hij ziek, men moest hem weder naar de Halles terugbrengen. Daar was ieder hoekje hem bekend en hij was er aan gehecht als een zoon. Hij leefde als een eekhoorntje te midden van dat woud van gegoten ijzer. Dat was een aardig koppel, hij en die slungel van een Cadine, schrale troost dat men nog zeggen mag, dat niet alles verloren en de meerderheid niet verplaatst is. Als 't« niet anders en beter wordt is dat slechts een kwestie van tijd, -- van weinig tijd misschien. Mogen de liberalen zich althans spiegelen aan de clericalen wat betreft den ijver, de gezeggelijkheid, de blinde volgzaamheid om, zonder aanzien des persoons, zonder kennis vau de kandidaten, enkel op kommando van de drijvers, te stemmen zooals er gestemd is. Dan was er althans uit de verkiezingen van Juni '81 nog wat geleerd. Van de 345 kiezers voor de Tweede Kamer te Tiel hebben Dinsdag 317 hunne stembriefjes ingeleverd. De kies-ijver was zoo groot, dat zelfs ouden van dagen en gebrekkigen zich per rijtuig naar het gemeente huis lieten brengen, om aan hun burgerplicht te kunnen voldoen. Op dit oogenblik vertoeft binnen deze gemeente een harer voormalige ingezetenen, de heer J. C. Broeksmit, die sinds vele jaren in N.-Amerika gevestigd, aldaar een aanzienlijken post bekleedt bij een der voornaamste spoorwegmaatschappijen. Bij zijn aankomst alhier werd de heer Broeksmit door een aantal oude vrienden en kennissen hartelijk verwelkomd. Te Bergen op Zoom heeft men besloten de gouden en de verg. zilveren medaille, uitgeloofd door Z. K. II. Prins Frederik en door Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, voor de in September a.s. daar te houden tentoonstelling, te bestemmen als prijzen voor de twee fraaiste dekhengsten van inlandsch ras. De 56ste Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Dinsdag den 9 Augustus worden gehouden te Amsterdam, in de zaal van het Park, des morgens te 10 ure, onder voor zitterschap van mr. li. J. Kist. Onder de punten van beschrijving komen o. a. voor: een voorstel van het Hoofdbestuur om pogingen aan te wenden tot bevordering van de opvoeding van kinderen beneden den leeftijd van leerlingen van de lagere school, een voorstel van het Hoofdbestuur tot het verleenen van 3 subsidiën a f 3000 aan drie departementen, die plaatselijke verzamelingen tot bevordering van Kunst-Industrieel Onderwijs wenschen te stichten, een voorstel van het Hoofdbestuur om een commissaris te benoemen in zake de vorming van een Pensioenfonds voor werklieden, een voorstel van het Hoofdbestuur tot het aankoopen van 17800 exemplaren van een uit te geven geïllustreerd Volksblad en daarvan aan ieder lid een exemplaar te verstrekken tot bevordering van de algemeene volksbelangen, enz. Benoemingen, Besluiten, enz. De S't.-Ct. van 15 Juni, no. 139, bevat het Kon. besluit van 29 Mei 1881, no. 19, waarbij wordt ingesteld een afzonderlijk eereteeken voor hen die hebben deel genomen aan de krijgsverrichtingen in Atjeh vau 18731880. Rechtszaken. Door den hoogen raad is het vonnis der Middel- burgsche rechtbank, gewezen in appèl van een vonnis van deu kantonrechter aldaar, in zake den herbergier Davidse te Koudekerke, vernietigd en het vonnis van den kantonrechter bevestigd. die eens op een avond door moeder Chantemesse was opgeraapt op den hoek van de oude markt des Innocents, 't Was een mooie jongen, die groote lummel, blond als een Rubens, met rosachtig wollig haar, dat het licht onderschepte; zij, die kleine meid, was dun en schriel en had een alleraardigst snoetje onder den weelderigen zwarten krullendos van haar hoofdharen. Al pratende ging Claude sneller loopen. Hij voerde zijn gezel weder terug naar den hoek van St.-Eustache. Fiorent ging doodmoede zitten op een bank bij het bureau der omnibussen. De lucht werd frisscher. Aan het einde van de 9traat Rarabuteau zag de melkkleurige hemel als gemarmerd met rooskleurigen gloor, waar boven groote grijze scheuren te zien waren. Het was zulk een geurige morgenstond, dat Fiorent een oogen blik zich verplaatst waande buiten op het open veld of ergens op een heuvel. Maar Claude wees hem aan de andere zijde van de bank naar de kruidenmarkt. Langs de straat van de penshal was 't als een velcl van tijm, lavendel, knoflook en sjalotten, en rond de jonge platanen van het trottoir hadden de koopvrouwen lange lauriertakken geslingerd, die wel tropeeën van groen geleken. Den sterken geur der laurieren rook men boven de andere geuren uit. Wordt vervolgd

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2