Burgerlijke Stand te Zierikzee. 2. M. heeft benoemd tot gezworen van den Leendert Abraham-polder W. Wirtz; tot id. van den Adriaan- polder P. H. van Lis; tot id. van den Borrebrood-polder P. J. Hallingse; tot id. van het bestuur van 'l Water schap Cadzand I. Risseeuw Jannesz.; tot id. van den Nieuwland-polder C. Minnaar; tot id. van den Soele- kerke-polder P. K. van Daale; tot id. van den Jacoba-polder L. Wisse. Kanst, Wetenschap en Letteren. De beroemde violist Henri Vieuxtemps is te Algiers overleden. Daar had hij zich sedert een paar jaar gevestigd om herstel van zijn lichaamslijden te zoeken. Hij leed n.I. aan verlamming van de handen. Hij was den 17 Februari 1820 te Verviers geboren, deed in 1838 zijn eerste kunstreis iu Duitschland, studeerde verder in de muziek te Weenen onder de leiding van Sechter en later te Parijs onder Reicha. Van 1846 1852 vertoefde hij te Petersburg als kamervirtuoos en solo-violist aan het keizerlijke hof en bracht verder den meesten tijd van zijn leven door met kunstreizen. In 1866 vestigde hij zich te Parijs en keerde later naar zijn geboorteland terug om te Brussel een voor name leeraarsplaats aan het conservatoire te gaan bezetten. Later werd hij directeur, doch moest voor zijn gezondheid die betrekking neerleggen. Toen ging hij naar Algiers en vond daar wel eeniga heul, doch geen geheele genezing zijner ongelukkige kwaal. Zijn vrouw, een Weener pianiste, Josephine Eder, was ook een ervaren kunstenareszij begeleidde zijn viool concerten altoos, doch ontviel hem in 1868 door den dood. Men herinnert zich nu ook weer een aardige anecdote uit het leven van den beroemden violist. Vieuxtemps bevond zich te Amsterdam, waar hij een concert zou geven en zat voor of in een koffiehuis iets te gebruiken. Er kwam een blinde man met een meisje bij zich voor de deur en begon te spelen uit den treuren. Toen zijn stuk uit was ging het kind met een bakje rond, doch oogstte bitter weinig. Stil stond Vieuxtemps op, ging bij den blinde en nam dezen zijn instrument af, terwijl hij hem iets influisterde. Daarop zette hij de viool aan den schouder, stemde even en begon te spelen. Dit verwekte veel gelach onder het publiek; doch de kunstenaar stoorde zich daaraan niet, geraakte weldra in vuur en sleepte ieder mede door zijn schoon spel. Toen hij geëindigd had, nam hij 't bakje van 't kind over en ging op zijn beurt rond, doch nu regende het zilvergeld en werd de arme blinde man verrast met een rijke recette. Dankbaar kuste het kind den barmhartigen kuustenaar de hand en deze dankte het publiek voor de betoonde belangstelling, die zijn ongelukkigen collega was betoond. In het Aardrijkskundig Weekblad leest men dat de officieren van de //Willem Barents'' een aantal medailles en penningen hebben medegekregen om die, als 't zoo uitkomt, uit te deelen onder de Samojeden in de poollanden, 't Denkbeeld is wel aardig, doch het is wel een beetje jammer, dat men daarvoor de uit geschoten en overtollige penningen en medailles van het Leidsche penningkabinet heeft gebruikt. Deze stukken hadden mogelijk menigeu numismaticus nog veel pleizier kannen doen en men zou die Samojeden evengoed met onze nieuwe %l/2 ets. stukken en centen hebben kunnen opschikken, die voor 't doei ge makkelijk bewaarbare oorkonden van 't bezoek der Hollanders nog eigenaardiger hadden kunnen dienen. Te Stuttgart is op 82jarigen leeftijd overleden Emilie Visscher, de weduwe van Uland. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. De //Internationale Jacht-tentoonstelling" te Kleef zal den 12 Juni geopend worden. Zal ook op dien datum de tentoonstelling nog niet geheel voltallig en gereed zijn, naar de berichten te oordeelen is de zaak als uitnemend geslaagd te beschouwen. De hoofd gebouwen en de onderscheidene bijgebouwen en af zonderlijke inrichtingen zijn gereed. Een groot aantal werklieden is druk bezig met het decoratief en het uitpakken en uitstallen der ingezonden voorwerpen. Wat inzendingen betreft moet deze tentoonstelling een der rijkste zijn, die op dit gebied tot heden gehouden zijn. Men vindt er een groote menigte jachtwapenen, gerangschikt naar chronologische orde, zoodat de bezoeker een overzicht krijgt van alle wapenen en jaclitbenoodigdheden van het steenen tijdperk af met zijn primitieve en hoogst gebrekkige middelen tot op de meest volmaakte wapenen en jachtluig van onzen tijd. Verder zijn er rijke en prachtige collecties van geweien, hoorns, opgezette dieren en praeparaten, die voor den liefhebber en kenner hoog3t belangrijk moeten wezen. Men ziet er voorwerpen uit Duitschland in rijken overvloed, doch ook uit de aangrenzende en de Noorsche staten en verder uit Zuid-Amerika, Afrika, China, Japan en Indië. Zeer interessant is ook de afdeeling jachtkleeding en uitrusting, zoomede die van rijtuigen, jachtwagens, sleden en vaartuigen. Tot opluistering en tevens tot bijdrage voor de expositie zelf dient een collectie van 140 olieschilde rijen, alsmede een groote menigte afbeeldingen, albums, photogrnphieën en ook jachlliteratuur. Een wildpark bevat levende exemplaren van in- heerasch wild. De omgeving is een schoone bo9chachtige streek, geheel met den aard der tentoonstelling in overeen stemming. Koitora, deze tentoonstelling belooft een waar genot in het eigenaardig genre. Daarenboven is ook de stad Kleef met haar schilder achtige omstreken op zichzelf reeds een bezoek overwaard, zoodat een druk bezoek der tentoonstelling te wachten is, ook van hen, die zich juist niet speciaal ophouden met den dienst van Diana of met de navolging van Nimrod en de vereering van St. Huberfcus. Onderscheidene spoorwegmaatschappijen zullen voor den duur der tentoonstelling goedkoope biljetten voor Kleef uitgeven. Wat Nederland betreft, is reeds bekend, dat de Nederlandsche llijn-spoorwegraaatschappij biljetten uit geeft voor de heen- en terugreis, geldig voor acht dagen en tegen den prijs van de enkele reis. Met het oog op den te wachten grooten toevloed van reizigers is te Kleef gezorgd voor de instelling eener commissie, die als //Wohnungs-Comité" zal werkzaam zijn om de raenschen onder dak te helpen als de hotels vol mochten loopen. Eiken avond zulleu ook extra-treinen van Kleef loopen in onderscheiden richtingen ten gerieve der bezoekers, die slechts een dag aan de expositie willen wijden. Te Weenen heeft zich doodgeschoten de generaal Uchatius. Hij was de uitvinder eener vermenging van staal en brons, die geschikt bevonden is voor veld geschut. Het Uchatius-kanon is ook bij de Oosten- rijksche veldartillerie ingevoerd. Later zou Uchatius zijn uitvinding ook trachten toepasselijk te maken op zwaar vestinggeschut, doch dit is hem niet willen gelukken en uit teleurstelling daarover, zegt men, heeft hij zich doodgeschoten. Het is dus het zeldzame geval van eeu uitvinder die iets bruikbaars heeft uitgevonden doch zelfmoord begaat omdat hij niet nog meer kan uitviuden. Le mieux est Vennemi du bien. Generaal Turr, een der gezellen van Garibaldi, heeft concessie gekregen voor een kanaal door de landengte van Corinthe. Door zulk een doorsnijding zou de vaart op Constantinopel uit de Middellandsche zee met 12 en uit de Adriatische zee met 20 uren worden bekort. De maatschappij voor het Panama-kanaal heeft den Panama-9poorweg overgenomen voor I7Vs millioen dollars. De weg had 12 millioen dollars gekost. In Ierland houden de woelingen aan. Toch meent men de telkens komende berichten van bloedige ont moetingen tusschen de soldaten en de pachters voor sterk overdreven te moeten hondeu. De consuls van Tunis in het buitenland hebben aanschrijving ontvangen hun archief over te dragen aan de Fransche consuls. Zaterdagnacht heeft een vreeselijke brand te Londen (oostelijk gedeelte) gewoed. Dertig huizen, een paar fabrieken en een school zijn afgebrand. Engeland produceert jaarlijks 300,000 ton beet wortelsuiker, ter waarde van 7 a 8 millioen pond sterling. Met het boren van den tunnel onder het kanaal te Dover gaat het naar wensenelke week vordert men 60 a 70 el, zoodat de doorboorde afstand nu reeds 700 el groot is. Uit Algiers wordt gemeld, dat de heer Bringard, inspecteur der telegraphie, tusschen Fraulah en Gery- ville met 26 personen, die hem volgden, is vermoord. Tusschen Algiers en Oran is eeu trein in snelle vaart gederailleerd, waarbij een groot aantal personen zijn gewond. Uit Saloniki wordt gemeld, dat in de nabijheid dier stad een bloedig gevecht heeft plaats gehad tusschen een weinig talrijken troep Turksche soldaten en 21 roovers. Van de laatsten bracht er slechts één het leven af. Verschillende dagbladen te Bern melden, dat het Russisch gouvernement heeft besloten in de voornaamste steden van Europa, Londen, Parijs, Weenen, Berlijn, Rome, Genève, //stations" te vestigen voor het toezicht op de revolutionaire beweging. Te Genève zouden vier commissarissen eu twee politie-agenten worden geplaatst. Zola komt in de Figaro terug op zijn strijd tegen het Protestantisme naar aanleiding van tot liem ge richte kritieken. Hij houdt zijn stelling daarin vol, dat liet protestantisme wetenschappelijk halverwege is blijven staan, dat de politieke en sociale revolutie der voorgaande eeuw nooit had kunnen aanvangen bij een protestantsch volk, en dat het protestantisme slechts tot op zekere hoogte het vrije onderzoek toestaat. Wel erkent Zoln, dat het protestantisme gedurende 2 eeuwen het menschelijk denken tot eeu groote mate van ontwikkeling heeft doen komen, zijn vrijheidskreet heeft in elke letterkunde weerklank ge vonden. Maar tegenwoordig zijn de prote9tantsche natiën uit letterkundig oogpunt verarmd; sinds 1789 is er een nieuwe periode ontstaan, die den wind uit een anderen hoek doet waaien. In Engeland, Amerika en Duitschland staan het drama en de roman op een zeer lagen trap. Engeland heeft zijn Darwin maar eeu Balzac heeft het niet. Den heer Edm. Sclierer, die in de Temps Zola had beantwoord, beschuldigt Zola, dat hij hem zeker niet heeft gelezen. Den 2 dezer i9 te Schonenberg, bij Berlijn, waar hij genezing voor een zenuwlijden zocht, de Pruisische oud-minister graaf Friedrich zu Eulenburg overledeu, in den ouderdom van bijna 66 jaren. Hij was, na eene snelle bevordering in diplomatieken dienst, in 1862 minister van Binuenl. Zaken geworden en bleef dat tot 30 Maart 1878. In Juli 1870 wa9 hij de eenige minister, die zich bij den Keizer, toen alleen Koning van Pruisen, bevond gedurende zijn gedenkwaardig verblijf te Em9. De overledene behoorde tot de con servatieve partij, maar had zich door zijn karakter zoowel als door zijne bekwaamheden, ook de achting der liberalen weten te verwerven. Met het oog op de doorgraving der landengte van Panama is er tusschen de Europeesche mogendheden eeue gedachtenwisseling begonnen, die ten doel heeft de volmaakte onzijdigheid van het kanaal te verzekeren. De laatste communards, voor het grootste gedeelte zieken, die bij vorige gelegenheden niet mede konden gaan, worden dezer dagen uit Nieuw-Caledonië te Brest verwacht. Hun aantal beloopt nog ongeveer zes en dertig personen, waarmede de transporten van geamnestieerden afgeloopen en zij allen iu Frankrijk teruggekomen zijn. Een gevangene vrouw, die in de vorige week van Horebach naar Kassei moest vervoerd worden, maakte van het oogenblik dat de trein door een donkeren tunnel reed, gebruik om uit het raampje te springen. Natuurlijk werd de ontsnapping, zoodia men den tunnel uit was, bemerkt en het signaal om den trein te doen 9toppen, gegeven. Ofschoon men dadelijk naar de gevangene ging zoeken, werd zij noch in den tunnel noch op den straatweg teruggevondenzij schijnt zich dan ook niet bij haar koenen sprong uit den wagen gekwetst te hebben en een goed heenkomen in het bij dien tunnel gelegen bosch te hebben gevonden. Zekere graaf d'Aulnoye van Orleans heeft zich Zaterdag avond in een loge 2e rang van de opera te Parijs doodgeschoten. Men vond brieven bij hem, waarin hij erkent een leven zonder nut te leiden en dus liever te sterven. K erknieuws. Beroepen te Arnemuiden ds. J. M. Ratte te Gene- muiden. Aangenomen 't beroep naar Abbenbroek door ds. W. A. v. d. Scheer te Renesse en Noordwelle. Bedankt voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Vlissingen door ds. O. Los te Colijusplaat. De gemeente te Rilland—Bath heeft zich verklaard voor het kiescollegie. Yan 3—10 Juni 1881. Geboren: Een dochter van J. van der Kreke en Th. Adriaanse. a a a J. Zoou en J. A. Vaalburg. zoon N. van den Bout en J. C. Labrijn. a P. Coumou en A. van der Kou we. dochter ef A. Klink en A. T. van Schelpen. ii a A. Heijboer en C. Tromper. Gehuwd: J. Hillebrand, 22 j., j.m. en J. Ringel berg, 21 j,, j.d. Overleden: J. B. Dagevos, oud 7 vv., z. A. Wetting, bijna 4 m., z. Als levenloos aangegeven: Een zoon van W. Berrevoets en A. van de Vate.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3