voor het arrondis- jnêsa sement Zierikzee. 1881. No. 43. Zaterdag 4 Juni. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. zïfrik yjisrm: miTRxt: Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 16 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA KEN MAN. ZIERIKZEE, 3 Juni 18 8 1. De voorjaars-paardenmarkt, gisteren alhier gehouden, werd door uitnemend fraai weder begunstigd. Er waren ongéveer een gelijk getal paarden aan de lijn als op de najaarsmarkt. Er waren eenige vreemde kooplieden die voor goede dieren goede prijzen hebben besteed. Te Maastricht is een adres in omloop, houdende verzoek aan de Regeering om pogingen aan te wenden tot opheffing van de tollinie tusschen Nederland en België. Ondanks de verandering van 't regiment huzaren te Haarlem in een escadron ordonnancen, houdt het wegzenden wegens wangedrag bij dat corps maar aan. Bij troepjes van twee worden de ordonnancen weg- .gezonden, dochvoor schelm. Door den burgemeester van Bergen op Zoom zijn de medailles aan de belanghebbenden uitgereikt, die verleden jaar bekroond zijn op de visscherij-tentoon- stelling te Berlijn. De bekroonden te Bergen op Zoom waren de heeren Bottemann en van Dort en de Maatschappij van oestercultuur. Dinsdag-morgen to 6 ure zijn H.H. M.M. de Koning en de Koningin van het Loo naar Duitschland vertrokken. Hoe brutaal de zeehonden soms kunnen zijn onder vond dezer dagen een visscher uit Zwol, die op de hoogte van Markelo in den IJsel aan het visschen was. Hij werd door een zeehond aangevallen, die herhaaldelijk poogde in het schuitje te klimmen en dat niet opgaf vóór de man hem met een roeiriem eeuige slagen op den kop had gegeven. Te Groenendijk, gem. Hontenisse, is de landbouw- schuur van de Erven Chr. De Waal afgebrand; het vee werd gered. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Mid delburg heeft zich tot den Minister gewend met verzoek, dat met den trein, die te 8 n. 50 m. aldaar aankomt, ook de brieven en de aangeteekende pakketten uit Amsterdam zullen worden medegebracht. Het verzoek om wijziging in den zomerdienst der staats spoorwegen in het belang van Middelburg is afgewezen. Bij de Tweede Kamer is een belangrijk wetsontwerp ingekomen, n.l. dat voor de verlegging der Maa9 van Heusden naar den Amer. Dit werk heeft ten doel een eind te maken aan de jaarlijksche overstrooming van een groot gedeelte van N.-Brabant en zal dus wel eeuigszins schadelijk zijn voor de watersnood lijders, maar zeker voordeelig voor het land in 't algemeen. Volgens het ontwerp zal de Maa9 beneden Heusden worden afgesloten, nadat het te maken nieuw kanaal zal gereed zijn. Dit kanaal of deze nieuwe rivier zal even benoorden Hedikhuizen beginnen, ten Noorden langs Heusden loopen, het bed van het Oude Maasje volgen en door den genormaliseerden Amer het Hol- landsohdiep bereiken even boven de brug aan den Moerdijk. Ofschoon de tegenwoordige Maas bij Audel wordt afgesloten, zal de vaart daar toch kunnen blijven bestaan, daar er een schutsluis in den dam zal komen. Voor de afwatering der betrokken polders zal gezorgd worden door sluizen, stoomgemalen en afwaterings kanalen. 's Hertogenbosch zal mede dooreen afwaterings kanaal worden geholpen. Wat de kosten betreft, het eerste plan (1861) werd op 4 millioen geschat; het eerste uitvoerige ontwerp (1865) beliep 6 millioen. Het thans ingediende ontwerp zal volgens raming lSl/2 millioen kosten en in 8 a 10 jaar kunnen uitgevoerd worden. Volgens den gewonen gang van znken bij zulke groote werken, zullen de werkelijke ko9ten wel op een 20 a 25 millioen kunnen gesteld worden. Aan de muziekvereeniging //Eendracht maakt macht" te Groede is door een dames-commissie een fraaie banier vereerd. Het Dagblad heeft het volgende ingezonden stuk geplaatst Wat is recht in Nederland9 J.l. Maandag stonden voor de rechtbank te 's Hage achtereenvolgens twee personen terecht beklaagd van beleediging en mishandeling van politie-beambten. De een, een zeer gefortuneerd jongman, had eenigen tijd geleden in een bordeel op de Nieuwe Markt den boel kort en klein geslagen en een inspecteur van politie en twee agenten, die hem met zachtheid tot rust aanspoorden, afgeranseld. Het Openbaar Ministerie eischte voor dezen niet verschenen, bij verstek, een geldboete van f '100. De ander, een minder ontwikkeld man, uit den minderen stand, had een agent van politie uitgescholden en een klap in het aangezicht gegeven, en het Openbaar Ministerie bij dezelfde recht bank eischte in dezelfde zitting voor dezen delinquent 8 dagen cellulaire gevangenisstraf De vraag rijst nu bij mij op: zijn de gevangenissen in Nederland alleen voor de armen gebouwd? en komt de boete van f '100 voor den rijke in verhouding niet geheel overeen met een boete van minder dan '100 centen voor den arme? Waaro/n wordt dan voor dezen laatste acht dagen celstraf, d. i. acht dagen zonder verdienste voor vrouw en kind, acht dagen berooving van vrijheid geëischt? Het antwoord op deze vraag hoop ik Maandag uit de vonnissen der rechtbank in deze zaken te vernemen. X. In de vergadering van de kiesvereeniging Burger plicht te Amsterdam, waar de gedachteinvisseling gehouden werd over de kandidaturen voor de a.s. verkiezingen, is o. a. de kandidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer, van den heer B. II. Heldt, voorzitter van het Algem. Nederl. Werklieden verbond en redacteur van de Werkmansbodemet ernst besproken. Onderscheidene mannen van naam; zooals de heeren J. W. Vissering, dr. Hubrecht, mr. Spin, II. B. Domela Nieuwenhuis en Voute stemden die kandidatuur. De heer Heldt verklaarde dat hij de kandidatuur niet meende te mogen afwijzen, al ver moedde hij ook dat de Amsterdamsche kiezers hem toch niet zullen kiezen. EEN MOEGEN IN BE HALLES CENTRALES. (Uit Le Ventre de Paris.) III. Wat hem echter het meest verwonderde waren reus achtige koepels op de twee zijden van de straat, en wier boven elkander uitstekende daken hem toeschenen, alsof zij grooter, uitgestrekter werden, ja zich verloren op den achtergrond van lichtglansen. In zijn verzwakten geest droomde hij daarbij van een reeks zeer groote en regelmatige paleizen, zoo licht als kristal, wier geribde gevels zich als eindelooze vlammende zonne blinden voordeden. Tusschen de fijne ribben der pilaren gaven die smalle gele glasreepen een schijnsel als vormden zij ladders van licht, die tot de donkere lijn der eerste daken reikten, dan tegen de hooger liggende daken opklommen, waardoor de groote geraamten van onmetelijke zalen scherp uitkwamen, terwijl de ruimte binnen en in het geelachtig schijnsel van 't gaslicht vol was van allerlei gedaanten. Hij wendde het hoofd om, eenigszins ontstemd omdat hij niet wist waar hij was en niet op zijn gemak door dat kolossale en broze visioendoch zooals hij de oogen opsloeg, bemerkte hij de lichtende wijzerplaat van St. Eustache en de grauwe massa dier kerk. Dat verbaasde hem zeer. Hij bevond zich op de punt Si. Eustache. Inmiddels was madam Frangois teruggekomen. Zij was in een heftige woordenwisseling met eeu man, die een zak op den schouder droeg en voor haar wortelen vier duiten den bos wilde betalen. Neen, nu zijt gij toch onredelijk, Lacaille Gij verkoopt tegen een dubbeltje en vijf groot den bos aan de Parijzenaars, dat zult gij niet tegenspreken Tegen vijf cent als ge wilt. En, terwijl de man wegging De lui meenen dat het goed van zelf groeit, zoo waarHij mag ze zoeken, wortelen tegen vier duiten, die dronkelap van een LacailleGij zult zien dat hij vau armoede weer terugkomt. Dit zeide zij tot Florent en terwijl ze bij hem ging zitten, voegde zij er bij Zeg eens, als 't al lang geleden is dat gij Parijs uit zijt gegaan, dan kent gij misschien de nieuwe Halles niet eens? 't Is op zijn hoogst een jaar of vijf dat het gebouwd is Dat paviljoen daar naast ons, dat is de vruchten- en bloemenmarkt; verderop hebt gij de zeevisch, 't gevogelte en daarachter de grove groenten, en de boter en de kaas Aan dien kant zijn zes paviljoens; aan den anderen kant hier recht over, zijn er nog vier: het vlee9ch, de penshal, de Yallée 1). Het is heel groot maar 's winters is het er erg koud. Men zegt dat ze nog twee paviljoens zullen bouwen, waarvoor ze de huizen rondom de 3) De marché de la Vallée is de voornaamste markt van allerlei gevogelte, dat daar meest in 't groot eu bij afslag verkocht wordt. Poeliers en restauratiehouders doen daar hun inkoopeu. (Vert.) korenmarkt zullen afbreken. Kendet gij dat alles wel? Neen, antwoordde Florent. Ik was buiten slands En die groote straat, die, welke daar voor on9 is, hoe heet die? Dat 's een nieuwe straat, de straat du Pont-Neuf, die loopt van de Seine tot hier aan de straat Montmartre en de straat MontorgueilAls het dag was geweest, zoudt gij terstond wel geweten hebben waar gij zijt. Nu stond ze op, een vrouw ziende, die zich over haar rapen bukte. Zijt gij het, moeder Chantemesse? zei ze ge meenzaam. Florent keek naar het lage eind van de straat Montorgueil. Daar was liet, dat een troep politie-agenten hem gegrepen had, in den nacht van den 4 December. Hij liep de boulevard Montmartre langs, tegen twee ure, langzaam midden onder de menigte, lachend om al die soldaten, die door het Elysée de straat opge zonden waren, om in allen ernst opgepakt te worden toen do soldaten een kwartier lang a. bout portantep de menigte gevuurd en de trottoirs schoongeveegd hadden. Gedrongen en omvergeduwd, viel hij op den hoek van de straat Vivienne neder; en al het volk ging over hem heen in dollen angst voor het schietenhij wist nergens meer van. Toen hij niets meer hoorde, wilde hij opstaan. Er lag een jonge vrouw dwars over hem heen, met een rose hoed op; haar sjaal was afgezakt, zoodat haar fijn geplooide halsdoek zichtbaar was. Even boven den strot waren twee kogels door den halsdoek heengegaan, en toen luj die jonge vrouw zachtjes op zijde duwde om zijn beenen vrij te krijgen,

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1