Zlllllk/JISIfli COURANT. voor het arrondis- seistesit Zierikzee. 1881. No. 41. Zaterdag 28 Mei. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Feuilleton. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke uommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DES AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 eeut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I6 regels, mits contant betaald, 26 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENINAA'. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 't welk reeds Woensdag aan de abonnê's binnen de stad is verzonden. ZIERIKZEE, 27 Mei 18 8 1. Volgens Het Vaderl. zal de koninklijke kapel der grenadiers den 7 Juli a.s. te Middelburg in bet Schuttershof een concert geven. Met 's konings machtiging is de heer W. L. van Leeuwen erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken te Middelburg. Visschers uit Bergen op Zoom hebben op de Schelde twee steuren gevangen, waarvan de kleinste ongeveer 100 kilo woog. De nieuwe Gouv.-Generaal van Ned.-Indië in ruste is te 's Hage aangekomen en afgestapt aan het //Hotel des Indes". Het Koninklijk gezin zal, naar men verneemt, den 31 dezer naar het buitenland vertrekken en wel naar de badplaats Wilduugen, waar Z. M. de kuur zal volgen. H. M. de Koningin zou haar Gemaal vergezellen, terwijl het Prinsesje öndertusschen de ga9t zou zijn van het vorstelijk gezin van Waldeck te Arolseu. Zr. Ms. schroef9toomschip //Koningin Emma der Nederlanden" is 20 dezer te Batavia aangekomen; alles wel aan boord. Het kruis-eskader van de Middellandsche Zee is van Toulon te Port-Mahon aangekomen. De aandeelhouders in het //Amstelhotel" bepaalden het dividend over 1880 op 5 pCt. Tot directeur werd herbenoemd de heer A. Roland Holst. Nu de onderwijskwestie zoo wat uitgeput raakt komt de tramkwestie het land bezighoudenbij wijze van overgang heeft men nu zelfs een soort van school- stoomtramvraagstuk. Men zegt namel., dat van het al of niet totstandkomen van den stoomtram Ilulst- Walzoorden ook het al of niet oprichten van een bijzondere school te Hulst voor jongens met exlernaat en internaat zal afhangen. Onder die reserve zou reeds een huis en erf zijn aangekocht. Half-Augustus zal te Antwerpen bij gelegenheid der opening eener nieuwe schietbaan voor de //Garde Civique" (Belgische Schutters) een schietwedstrijd gehouden worden, waartoe ook do Nederlandsche schut terijen zijn uitgenoodigd. Als daar Nederlandsche schutters aan deelnemen, zal men het merkwaardige feit beleven, dat ongeveer in denzelfden tijd waarop 50 jaren geleden de Nederlandsche troepen den tien- daagschen veldtocht deden, thar.s Nederlandsche en Belgische gewapende burgerwachten aan een vriend schappelijk militair feest deelnemen. Het Bestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht, dat gedurende de maand Juni in voornoemde inrichting dagelijks jongens kunnen worden aangenomen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De vereischte leeftijd is van 13Y2iaar* Inlichtingen zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den Directeur. Een 14-jarige jongen uit Zaamslag heeft voor de rechtbank te Middelburg terechtgestaan, omdat hij zijn moeder met een zweep en een stok had geslagen en ten slotte haar met een mes een niet onbelangrijke wond aan de hand had toegebracht. Uit het getuigen verhoor bleek, dat de vader, vroeger een niet onbe middeld molenaar, thans arm en half zinneloos was; daarbij was de moeder 6 dagen van de week smoor dronken en was ook de jongen aan den drank. De reden, waarom hij zijn moeder geslagen had, was, dat zijn vader zijn hondje had opgehangen en dat zijn moeder beloofd had er op te zullen passen. Onze zeevisschers hebben voortdurend te klagen over den overlast en de aanvallen, die zij van de Engelsche visschers te lijden hebben. Er wordt thans een oorlogsvaartuig gebouwd om op de vischplaatsen te survelleeren en politie uit te oefenen. Merkwaardig is het echter, dat de Engelschen zoo mogelijk nog harder klagen over de schade, die zij van Ilollandsche visschers moeten lijden. Aangaande deze zaak zou de afgevaardigde Birckbeck in het Lagerhuis de Re geering interpelleeren en vragen of deze genegen is een conventie met Frankrijk, Holland en België te sluiten om aan den overlast, dien de Eugelsche visschers op zee te lijden hebben, een einde te maken. I11 een officieel rapport van Higgin aan de Regeering wordt beweerd, dat de vreemde visschers opzettelijk de netten der Engelsche visschersbooten vernielendat de Hol landers booten uitzenden, die men drijvende borrel winkels zou kunnen noemen om de Engelsche visschers te demoraliseeren. De Ilollandsche visschers zouden druk schacheren met jenever en tabak en daarvoor deu Engelschen visschers hun vangst, ja zelfs hun want en vischtuig afzetten. Het schijnt dus, dat de schuld wel zoo wat aan beide kanten zal zitten. Op de vraag van Birkbeck in het Engelsch Lagerhuis, antwoordde de Minister Dilkedat de Regeering zich met de Regeeringen van Frankrijk, Holland en België in betrekking had gesteld, met het doel om een conventie te verkrijgen tot bescherming der Engelsche visschers. De drie Begeer ngèn hadden nog geen antwoord gezonden. IJmuiden is in den laatsten tijd een uitspanuings- plaats geworden voor de Engelsche visschers. Er kruisen thans ongeveer 500 smakken voor de kust, waarvan af en toe een sloep aan den wal komt om viscli te verkoopeu en provisie op te doen en andere verteringen te maken. Van verschillende zijden vernemen wij de bevestiging van het bericht, dat de heer A. Kuyper, rector-mag- nificus van de //Vrije Universiteit" te Amsterdam, zich voor korten tijd naar de Transvaal zal begeven. Vad. EEN MORGEN IN DE HALLES CENTRALES. (Uit Le Ventre de Paris.) II. De wagens rolden door, de paarden gingen vanzelf met hangenden kop. De man, dien madam Francois opgeraapt had, lag nu plat op den buik met zijn lange beenen in den hoop knollen, die achter in den wagen lagen zijn gelaat zonk weg in het peenloof; en met uitgestrekte armen, hoe uitgeput hij ook was, zich nog vasthoudende, om niet door een schok op den grond geworpen te worden, keek hij voor zich uit langs de twee eindelooze rijen gasbekken, die daar- boveu al dichter tot elkaar schenen te naderen en in elkaar te loopen onder een menigte andere lichten. Aan den horizon dreef als een groote witte rookwolk en hulde 't slapende Parijs als in een gloed van vlammen. Ik ben van Nanterre vandaan, ik heet madam Frangois, zei de groenvrouw, na een poos. Sinds ik mijn armen man heb verloren, ga ik alle morgen naar de Halles, 't Is een zware taak, ziet ge. En gij Ik heet Florent, ik kom van heel ver, antwoordde de onbekende verlegen. Maar, neem me niet kwalijk, ik ben zoo vermoeid, dat het spreken mij zwaar valt, Hij wilde blijkbaar geen praatje maken. Nu zweeg ze ook, liet de leidsels een weinig op Balthazar's rug hangen, die zijn weg voortzette, daar hij elke straatkei kende. Florent, met de oogen op dien uitgestrekten lichtgloor van Parijs gevestigd, dacht öndertusschen aaii de ge schiedenis, die hij geheim wilde houden. Uit Cayeune ontsnapt, waar de Decemberdagen hem gebracht hadden, sedert twee jaren in Hollandsch-Guyana roudzwerveude, met een dwaas verlangen om weer thuis te komen en de vrees voor de keizerlijke politie, had hij dan eindelijk die dierbare groote stad voor zich, die hij zoozeer betreurd en zoozeer verlangd had. Hij zou zich daar nu verschuilen, hij zou er even vreedzaam leven als oudtijds. De politie zou niets weten. Trouwens hij zou wel voor dood doorgaan. Hij dacht er aan, hoe hij te Havre aangekomen was met niet meer dan 15 francs in een punt van zijn zakdoek geknoopt. Tot Rouaan had hij kunnen rijden. Yan Rouaan, met nauwelijks 30 sous over, vertrok hij te voet verder. Maar te Vernon kocht hij zijn laatste tweesous-broodje. Verder wist hij 't niet meer. Hij meende vele uren geslapen te hebben in een droge sloot. Ook had hij een gendarme zijn papieren moeten laten zien. Dat alles danste hem door 't hoofd. Van Vernon af had hij niets gegeten en werd soms plotseling woedend en wanhopig, zoodat hij de bladeren kauwde van de heggen waar hij langs kwam; en zoo liep hij steeds door, onder aanvallen van kramp en duizeligheid, den buik ingedrukt, terwijl het hem schemerde voor de oogen en zijn voeten als 't ware, zonder dat hij 't merkte, aangetrokken werden door liet beeld van Parijs, daar ver, heel ver, achter den horizon en dat hem riep, hem wachtte. Toen hij te Courbevoie kwam, was de nacht zeer donker. Parijs, een strook sterrenhemel gelijk die op een hoek van de zwarte aarde gevallen was, verscheen hem thans met strengheid en als vertoornd over zijn terugkeer. Toen overviel hem een flauwte; half verlamd daalde hij den heuvelkant af. Bij 't overgaan van de brug vau Neuilly leunde hij op de borstwering, boog zich over de inkt zwarte golven der Seine; een rood seinlicht op 't water scheen hem een bloedig rood oog toe, dat hem nastaarde. Nu moest hij weer klimmen en Parijs heel in de hoogte zien te bereiken, 't Was of er geen einde kwam aan de avenue. De honderden mijlen, die hij had afgelegd, waren daar niets bij; dat eindje weg maakte hem wanhopig; nimmer zou hij op dien met lichten ge- kroonden top komen. Daar strekte zich de effene avenue voor hem uit met haar lijnen van groote boomen en lage huizen, haar breede grijsachtige trottoirs, waarop de schaduwen der boomen donkere vlekken wierpen en met haar somber gapende dwarsstraten, alles stil en donker; alleen de regelmatige rijen gasvlammen brachten nog eenig leven in deze doodsche woestenij. Florent kwam niet vooruit; er kwam geen eind aan de avenue, 't was alsof Parijs achteruit week in den hollen nacht. De gaslichten schenen voor zijn oogen te dansen en verwekten in hem de illuzie, dat zij als eenoogige monsters rechts en links langs hem liepen en den weg medenamen alles draaide hem in 't hoofd hij struikelde en viel als een logge massa op de straat- steeneu neer. Thans echter reed hij zachtjes op dat bed van groen, voor hem zoo zacht als een donzen bed. Hij had zijn kin een weinig opgeheven om naar die lichtende plek

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1