«1 Belangrijk voor Lijders! ADVERTENTIEN. „TOT NUT EN GENOEGEN". EENE STOLP Bouw- en Weilanden, Een Woonhuis, Wagenhuis en Erf, TWEE TUINEN, Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Een schoenmaker te Coblenlz heeft een soort cement uitgevonden om de schoenen en laarzen mede in elkaar te plakken. Ifet naaien is dus voorlaan niet meer noodig en 't schoenmaken wordt een soort van kartonwerk. Men meldt echter niet of de uitvinding van dezen Edyson op den driestal al volmaakt genoeg is om eeuige pvactisclie waarde te hebben. In de Belgische Kamer is bij de discussies over de begroetingen van openbare werken ook gesproken over het nadeel, dat het internationaal verkeer van reizigers over Ostende ondervindt van den Vlissingsclien maildienst. Vroeger kwamen altijd veel reizigers uit Engeland naar Duitschland over de lijn Dover-Ostende doch de stroom verlegt zich meer en meer naar de lijn Quecnboro Vlissingen. Nu is door een onder nemer concessie aangevraagd van een spoorlijn Ostende— LuxemburgMaintzdoch ofschoon de Pruisische regeering daar zeer mede ingenomen is zou de Bel gische liever zelf die lijn aanleggen als er termen voor bestonden. Eenige duizenden spoorwegbeambten hebben te Londen in Exeter-hall een vergadering gehouden om door onderling overleg een middel te vinden tot wijziging der tarieven hunner werkuren. l)e Engelsche spoorbeambten worden niet slecht betaald, doch men vergt te veel dienst van hen. De diensturen loopen van tot 16, ja voor velen tot 18 uren per dag. Niet ten onrechte wordt de zware dienst op de En gelsche spoorwegen bij slavernij vergeleken. De chirurg. Koeberlé heeft een operatie verricht, die nog sterker is dan de onlangs vermelde maag operaties van Billroth. Hij heeft namelijk een 22jarige vrouwelijke patient, die aan darm-vernauwing leed, een eind darm van 2 Meter lengte uit het lijf ge nomen en de einden weder gehecht. De patient is volkomen hersteld. Te Götlingen zijn sedert eenige dagen ongeregeldheden voorgekomen tengevolge van een nieuwe gemeentelijke verordening, waarbij bepaald is, dat alle koffiehuizen, restauratiën enz. des middernachts gesloten moeten worden. De studenten gaven tot de ongeregeldheden het sein, maar uit de burgerij wordt hun maar al te krachtige ondersteuning verleend. Voor het huis van den burgemeester verscheen een troep van bijna 2000 personen, die alle vensters vernielden. Een groot aantal studenten en andere onruststokers zijn in hechtenis genomen. Uit den schoorsteen van een boer in een dorp bij Griefenhagen werd een ham gestolen, zonder dat men er in slaagde, den dader te ontdekken. Eenige dagen geleden echter werd een der dorpsbewoners ziek en ook zijn beide kinderen. De geneesheer zag weldra, dat zij de trichineziekte hadden en drong er op aan, dat men hem zou zeggen van welk spek zij gegeten hadden. Zoo kwam de man ten slotte tot de bekentenis, dat hij een ham uit den schoorsteen van zijn buurman had gestolen. De bestolen boer dankte den dief hartelijk, daar hij en zijn gezin op deze wijze voor een ver schrikkelijke ziekte bewaard gebleven waren. De Koningin van België is op haar reis naar Weeueu niet gelukkig geweest. In den trein heeft zij een grooten diamant van zeldzame schoonheid ver loren. Het personeel van den trein werd bij aankomst te Weenen dadelijk aan het zoeken gezet, maar niemand kon liet verloren schaap terugvinden. Internationale Jacht-Tentoonstelling te Kleef. Toen voor eenige maanden het bericht door de pers ging, dat te Kleef eene Internationale Jacht- Tentoonstelling zou plaats hebben, kostte het wellicht menigeen moeite, uit de beide factoren //Internationaal'/ en //Kleef// een groot resultaat bijeen te denken. In onzen tijd toch van vooruitgang is men zeer geneigd, hetgeen men niet begrijpt voor onuitvoerbaar te houden, en ondernemingen, die met doorzicht en kracht moedig werden begonnen, met het even bekende als vloeiende woordje //Scbwindel// te bestempelen, zonder zich bewust te zijn, hoeveel arbeid des geestes, hoeveel toebereidselen en studie er worden vereischt, om aan eetie gedachte, die geroepen is draagster van een idee te worden, door liet woord leven te geven. De Jacht-Tentoonstelling te Kleef nu mocht van den beginne af de meeste deelneming van belang stellenden, en welwillendheid van de zijde der overheid ondervinden. Zelfs Z. M. de Keizer van Duitschland heeft ten blijke zijner hooge gunst eene gouden medaille bewilligd. l)e Ministers stonden medailles, het recht van vrachtvrij terugvervoer van Tentoonstellings- voorwerpen op de Staatsspoorwegen, en tolvrijen invoer toe, en de Ober-prasident van Rijnland steunde de financieele zijde van het ondernemen door vergunning le verleenen tot het houden eener groote loterij. Van den //Allgemeinen deutschen en den ,/Niederoesterreichisohcn Jngdschutzverein// ontving de Tentoonstelling meerdere medailles, en verschillende Jachtvereenigingen en Jachtliefhebbers schonken eere- p rijzen. l)at bij een dergelijken steun de onderneming moest slagen ligt voor 'le hand, en zoo zien wij dan ook heden, bij sluiting van den termijn van aangifte, de tentoonstelling rijkelijk aangevuld met kostbare privaat-collecties, zeldzame kunstschatten, bewonde renswaardige voortbrengselen van fabrieks- en hand- werksnijverheid en rariteiten van elke soort op het ruime gebied der jacht, en zulks niet alleen uit Duitschland, maar uit bijna alle Europeesche, ja zelfs uit overzeesche Staten. Aan den voet van een lang uitgestrekten bosch rijken heuvel, in het midden van den koninklijken //Thiergartcn/' en omgeven van plantsoenen en sterke eikeboomen verrijzen de beide hoofdgebouwen, volgens het plan van den architect Jean Statz, uit Keulen, gebouwd in vakwerk, met zwemsteen afgemelseld, het eene voor Duitschland, het andere voor vreemde natiën bestemd. Zij worden smaakvol beschilderd, en de friezen met jachtspreuksn rijk versierd, terwijl de daken met bliksemafleiders worden voorzien. Verschillende hydranten, die door de stedelijke water leiding gespijst worden, zijn in de onmiddellijke nabijheid der gebouwen aangebracht, waar ook de noodige bluschmiddelen gereed liggen. Het geheele terrein zal worden afgesloten met eene eerst onlangs nieuw ingevoerde omheiniug door met stekels voorzienen draad, die in Amerika tot omheining van prairieën reeds veel ingang heeft gevonden. Het heerlijke eikenhosch, een gedeelte van het terrein, is tot wildpark bestemd waarvoor de volières en kooien reeds worden ver vaardigd, terwijl het bestuur voor de aanschaffing van jaagbaar wild zorgt. Ook de lastige kwestie omtrent de restauraties is beslist, zoodat de hoofd-restauiatie en de bierliallen gehouden worden door de heeren Kothen en Franken uit Münclien-Gladbach, en de engros-wijnhandel van den heer Th. Remij, te Kleef, de wijnen zal leveren aan de, onder de benaming Wolfisehluchl// op te richten //Jagdkneipe//. De commissies voor de met de tentoonstelling verbonden jachtvermaken zijn steeds ijverig in de weer, en de Internationale Tentoonstelling van honden van alle rassen is op 18, 19 en 20 Juni definitief bepaald. De tentoonstelling van paarden van den //Rheinisclien Provinzial-Pferdezuchtverein// eu de wedrennen zullen waarschijnlijk in de eerste helft van de maand Augustus vallen, en de Internationale Wedstrijd van staande honden en de wedrennen van windhonden zullen allerwaarschijnlijkst iu September plaats vinden. Voor de valken- en dassenjacht moeten de dagen nog worden vastgesteld. Zoo gaat de onderneming krachtig voorwaarts op de betreden baan. De opening blijft op den 12 Juni bepaald. Moge het geheel met een goeden uitslag worden bekroond. INGEZONDEN. Onder de openbare gebouwen te dezer stede, die zich iu een druk bezoek mogen verheugen, bekleedt de Concertzaal eene voorname plaats. Talrijke malen biedt zij de gelegenheid aan, iets te hooren, zoo op gebied van rethorica als van musica. Er kan gezegd worden, dat zij hier bijna de eenige plaats is, waar aan de schoone kunsten geofferd wordt en als zoodanig voldoet zij ook eenigszins aan de behoeften, daar zij, buiten andere gebreken, menigmaal te klein blijkt te zijn. Velen hebben er genotvolle uren in doorgebracht en menigeen heeft dienaangaande de aangenaamste herinneringen bewaard. Eens verkeerde zij in groot gevaar door brand vernield te worden, doch men mocht er in slagen haar te behouden. Welnu, het zal binnenkort 25 jaar geleden zijn, dat deze Concertzaal gebouwd en feestelijk ingewijd is. Dit in herinnering te brengen, is het doel van dit schrijven. De feestelijke inwijding, waarvan sprake is, had plaats den 25 October 1856. Het programma bestond uit: 1°. Feestouverture van den Kapelmeester Carl Eisner, en 2°. //die SchÖpfung//, Oratorium van Joseph Haydn. De Solisten in dit laatste waren: Mevrouw C. A. J. de Clercq van Weel-van der Lek de Clercq, Sopraan; de Heer Jonkh. W. M. H. de Jonge, Bas en de Heer P. L. Broeksmit, Tenor. Voorts telde het Orcliest 110 medewerkenden, waarvan 24 Sopranen, 16 Alten, 16 Tenoren en 18 Bassen, terwijl de overigen het strijk-orchest uitmaakten en kwamen, behalve uit Zierikzee, ook uit de steden Goes, Middelburg, Rot terdam, Veere, Tbolen, Utrecht en 's Hage. Commis sarissen van Orde waren de Heeren G. Verdooren, H. G. Mulock Houwer en C. van der Vliet Dzn. De Vereeniging echter, welke //die Scliöpfung// uitvoerde, bestaat als zoodanig niet meer, en dus kan er geen sprake zijn van feestviering dier Vereeniging. Maar vele leden ervan ziju nog iu leven en wellicht zullen er eenigen zijn, die het niet ongepast vinden di jubileum op de een of andere wijze le vieren. Zi zouden zeker bij velen een goed gehoor vinden. Da deze dag onopgemerkt voorbij zou gaan, zou in zekerei, zin jammer zijn, dewijl zulke herinneringen zich hiei zelden voordoen. Vierde liet Gezelschap //Kunst en Eer/' verleden jaar haar gouden feest, mogelijk zou op dezelfde wijs de herinnering aan het zilveren feest der Concertzaa kunnen gevierd worden. Behalve op bovengenoemde wijs werd genoemde zaal ook ingewijd door het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen den 28 Octobei 1856, op welk tijdstip het Departement, dat vroeget elder3 zijn vergaderingen hield, in de nieuwe zaal voor het eerst bijeenkwam. Deze vergadering werd opgeluisterd door het zingen van een viertal liederen door leerlingen der school van den heer L. Karreman. De toepasselijke woorden waren naar opgegeven zang wijzen vervaardigd door den lieer J. G. Bethe. 2) Wij eindigen dit bericht met den wensch, dat de tegenwoordige Concertzaal haar gouden jubileum niet viere, maar dat een ruimer, beier en geschikter zaal in hare plaats komen moge, en met de hoop dat de herinnering aan hare stichting en inwijding niet vruchteloos zij. Zierikzee. R. Wie van deze woorden kennis zou willen nemen, vervoege zich bij den Heer PI. Lakenman, bij wien een tekstboekje ter inzage ligt. Kerlr- en ^choolnieuws. Beroepen te Abbenbroek ds. W. A. v. d. Scheer te Renesse eu Noordwelle. Ds. K. B. v. Diemen alhier is op nieuw beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Sleenwijk. Den 13 Juni a.s. zal te Amsterdam een huisvlijt- school worden geopend. Aan de school zullen een kartonwerker, een mandenmaker en een schrijnwerker verbonden worden. Het onderwijs zal loopen over de beginselen der vormleer, het teekenen, vlechten, matten maken, manden maken, karton werken, boek-, binden, zagen, inleggen en houtsnijden. Bepaalde hulp vinden alle zieken door liet beroemde werk: »Dr. Airy's Natuurgeneeswijze." Een Uit treksel daaruit wordt op aanvrage gratis en franco verzonden door Richter's Boekhandel te Rotterdam. SOCITF.IT De DIRECTIE heeft het voornemen hare gewone janrlijksche feestviering te houden, tegelijk bij gelegen heid der herdenking, dat voor 300 jaren de Staten van Holland en Zeeland den Prins van Oranje trouw zwoeren enz. Intusschen blijft de gelegenheid beslaan om tot primo Juli Lid te worden voor de gewone contributie a f 1550, wordende na dit tijdstip de contributie verhoogd tot f a?£>0. Voor zooveel noodig wordt herinnerd, dat de onlangs uitgegevene kvvitantiën van betaling ook strekken tot bewijs van toegang bij de Feestviering. Namens het Bestuur, G. A. DE LOOZE Mz. Secretaris. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ,, zal, ten verzoeke der Weduwe eu Erven C. VAN DEN HOEK Rz., op "Vrijdag" ar Mei 1881, des voormiddags te 11 ure, iu de Concertzaal Le Zierikzeemet rechterlijke machtiging publiek verkoopen: met 14 Ilect. 07 Aten ERVE, TUIN en uitmuntende staande en gelegen aan den weg van //Moriaanshoofd//, onder Kerkwerve aan de Karnemelksvaart te Zierikzee. in de Zuidwellestraat, aldaar. Breeder bij verkoopboekjes omschreven.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3