voor het arrondis- sement Zierikzee. 1881. No. 40. Woensdag 24 Mei. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. t /n itlk/I isi lil courant; Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct_ Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEA91A1V. Zierikzee, 24 Mei. Naar wij vernemen heeft de heer Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, die, in de vergadering van den Gemeenteraad van gister, is benoemd tot Wethouder dezer gemeente, deze be noeming aangenomen. Op 20 en 21 Juni e.k. zal te Vlissingen een door de dienstdoende Schutterij aldaar uitgeschreven schiet wedstrijd gehouden worden, waartoe tot deelneming zijn uitgenoodigd marine, infanterie, weerbaarheids- en scherpschuttersvereenigingen, rustende en dienstd. schutterijen in de provinciën Zeeland en N.-Brabant. Er zal worden geschoten op 5 banen naar corps- en persoueele prijzen en op den afstand van 150 M. (200 pas.) De nieuwe //Afrikaansche Handelsvereniging" te Rotterdam, schijnt er vrij wat beter bij te staan dan de vroegere er bij gestaan heeft. Men verneemt al thans, dat de directie zal voorstellen uit de over 1880 gemaakte winst Vs millioen als reserve-kapitaal op te leggen, zijnde 1/4 van 't maatschappelijk ka pitaal. Er blijft dan boveudien nog 28 voor de aandeelhouders beschikbaar. Het is toch een schoone zaak, die met 2 millioen f 1.060,000 winst in een jaar maakt. Tot ons genoegen kunnen we een deel terugnemen van hetgeen we in het artikel //Revue" hebben gezegd over den toestand der liberale partij te Rotterdam. De kiesvereeniging //Orde" heeft zich opgelost in de nieuwe //Vrijzinnige kiesvereeuiging". Het archief van //Orde" zal aan de Gemeente Rotterdam worden aangeboden. Opmerkelijk is het, dat de voorzitter van //Orde", mr. van Reesema, die thans de overgangsmaatregelen heeft bestuurd en de lijk rede op //Orde" heeft gehouden, 28 jaren geleden, toen //Orde" ontstond, haar eerste voorzitter is geweest. Groningen heeft nog nooit verzuimd te toonen hoe het aan het Rotterdamsch Tooncelgezelschap is gehecht. Zondag-avond gaf het daarvan een meer dan gewoon bewijs. Het bericht van mej. Beersmans jongste ongesteld heid was er met leedwezen ontvangen en haar herstel met ingenomenheid begroetvan dit laatste leverde de keur van Groningens jongelings chap Zondag het bewijs, 's Middags kwam de gevierde actrice te Groningen aan en een eerewacht van studenten te paard haalde haar aan het station in en voerde haar in triomf naar haar logement. Voor de voorstelling van Maandag avond - Annemie - was zelfs geen staanplaatsje meer te verkrijgen. Ook de plaatsen in liet orkest waren allen verkocht. Dezer dagen leverde een biggen-fokker in de Betuwe 12 biggen, zijnde één gezin, af voor f 240. Als men zulke prijzen hoort zou men haast gaan gelooven, dat het zwijn meer en meer tot de edele dieren gaat opklimmen. Het kerkgebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam staat niet ver van de cellulaire gevangenis aldaar en door een minder overdachte plaatsing van een raampje dat niet van matglas is voorzien, kan men van ver scheidene plaatsen op de gaanderij een blik werpen op de open gangen waar de gevangenen 's daags ge durende een uur de frissche lucht mogen genieten. Dat gezicht van uit de kerk der //V r ij e Gemeente" op de wandelplaats dier zeer //onvrije Gemeente" strekt niet altijd om de aandacht voor het woord van den leeraar van eerstgenoemde te helpen bevorderen. Te Wildervank is de gemeente-secretaris gevestigd en worden de raadszittingen gehouden in een tapperij. Ook de gemeente-ontvanger is tapper en houdt kantoor in een afgeschoten kamertje naast de tapkast. De kommandant der schutterij, in wiens woning de schutters worden geïnspecteerd en de schuttersraad zijne zittingen houdt, is ook tapper van beroep. Zooals men weet, werd de opening van den Rijn- landschen Stoomtramweg onverwacht voor onbepaalde» tijd uitgesteldmen meende, dat aan den weg een niet op te sporen gebrek was, waardoor de wagens derailleerden. Thans echter blijkt, dat de weg uitmuntend is gelegd en in alle upzichten voldoet; eenige kwaad willigen hadden echter herhaaldelijk en op verschillende plaatsen kleine steeuen in de groeven der rails gelegd, waarover de wagen nu eens heensprong dan weer uit de rail geworpen werd. In 't eerste geval waren de steenen verbrijzeld, in 't laatste dikwijls niet weer te vinden, daar zij klein van stuk waren. Zoedoende bleef liet boos opzet lang een geheim en de oorzaak van het dernilleeren een raadsel, tol men nu onlangs tot de ontdekking kwam en dan ook reeds een der kwaadwilligen te Rijnsburg in hechtenis nam. De opening van den weg LeidenKatwijk zal zich nu wel niet lang meer laten wachten. Eene vergadering, ten doel hebbende het oprichten van een Holl. Soc. te Parijs, door een 5tal jonge Nederlanders belegd, werd Zaterdag-avond aldaar in het //Café Riche" gehouden. Bijgewoond door den consul der Nederlanden, werd na eenige discussie bij acclamatie het hoofdbeginsel goedgekeurd en benoemde de vergadering eene commissie van jongeren en meer bejaarden om de statuten op te maken en alsdan een nieuwe vergadering te beleggen. Ongeveer 40 personen namen deel aan deze bijeenkomst. De bevolking der provincie Noord-Holland bedroeg blijkens de opgaven in de Staats- Cour ant van lieden, op 1 Jan. j.l. 335,757 manl. en 358,409 vrouwel., te zaraen 694,166 zielen. Amsterdam telde een be volking van 152,970 manuel. en 173,226 vrouwel., te zamen 326,196 personen. Verder waren de mee9t bevolkte gemeenten Haarlem met 38,152, Helder met 20,010, Nieuwer-Amstel met 15,480, Haarlemmermeer met 14,378, Alkmaar met 13,610, Zaandam met 13,230 en Hoorn met 10,362 inwoners. V EEN MORGEN IN DE HALIES CENTRALES. - (Uit Le Ve?itre de Paris.) I. Het boek, onder dezen zonderlingen titel door Zola f de wereld ingezonden, is een der merkwaardigste van [de geheele reeks der Rougon Macquarts. Het is uit hoogst eenvoudige bouwstoffen samengesteld en bevat yin hoofdzaak de eenvoudige geschiedenis van een der vele onschuldige slachtoffers van den 2 December. Het doel dat Zola zich met dit boek voorgesteld heeft, was blijkbaar geen ander dan een brandmerk te meer te drukken op de misdadigers van 2 December. Het is bekend genoeg dat andere, ook scherp gepunte en in bitteren inkt gedoopte pennen, de misdaad van den 2 December beschreven hebben. Dat is geschied in deftigen, gemoedelijken trant; 'tis gedaan in dich terlijke vervoering; de eene schrijver werd door ver ontwaardiging wegens de misdaad tot schrijven gedreven, de andere daartoe uitgelokt door den rijkdom der stof voor historische studie, die de wording van 't tweede keizerrijk heeft opgeleverd. Men mag aannemen dat de coup d'êtat van Napoleon III nog wel eens meer en uitvoerig en wetenschappelijk zal behandeld worden maar dan zullen de tijdgenooten dood ziju en men zal van dat fusilleeren van jonge meisjes naar den mode winkel gaande, van schoolkinderen met de boekentasch op den rug, van huismoeders met de melkkan in de hand, van krantenjongens, brievenbestellers en zoovelen als toen op dien onzaligen morgen door 't moordend lood der dronken soldaten getroffen werden, men zal van al die gruwelen lezen zonder er door geroerd te worden, gelijk we nu lezen van de wandaden van een Caligula of een Heliogabalus zonder er ons veel van aan te trekken. Eeuwen zijn daar niet eens voor noodig want thans reeds zou men 't Fransche volk wel willen doen gelooven dat het veel verloren heeft toen het in den man van Sédan den man van 2 December kwijt raakte. Het schijnt dat Zola de herinnering van den 2 De cember onder het volk levendig wil houden op zijn manier. Of deze zonderlinge Ventre de Paris gelezen is door het volk van Parijs, dat zonderlinge volk, dat heden lacht en tiert en zich opwindt voor niets, morgen barricaden bouwt en zich daarop laat doodschieten voor een idéé, en, helaas! mogelijk overmorgen de roede zal kussen, die het over de ribben heeft voelen striemen? Het is wel te denken: het exemplaar dat we voor ons hebben is een elfde druk. Le Ventre de Paris is echter niet zoo druk gelezen als VAssommoir, 't welk niet vreemd is als men weet dat het veel fijner bewerkt is. Het is een veel edeler boek, een der beste kunstwerken van Zola's pen. Als letterkundig product is 't ongetwijfeld een kunststuk; 't is van een geheel ander allooi dan „'l Assommoir" eu bij i/Nana" vergeleken rijst het nog al hooger. Zooals reeds is gezegd, de geschiedenis is hoogst eenvoudig. De held is een tamelijk onbeduidend persoon, een totaal onschadelijk wezen, een arme idealist, die verstrikt raakt in utopieën, verzeilt onder de republi keinen, op de moorddagen van December er in ziju onnoozelheid inloopt; naar Cayenne verbannen wordt, vandaar eenige jaren later weer te Parijs terugkomt en na een korte poos van rust weder in handen valt en andermaal tot deportatie naar Cayenne gedoemd wordt. Plier volgt 't eerste hoofdstuk, dat we lot titel hebben gegeven: //Een morgen in de Halles Centrales". Langs de doodstille en eenzame avenue togen de wagens der groenboeren naar Parijs op, terwijl de wielen op de maat hotsten en de gevels der nog ge sloten huizen aan beide zijden van den weg, achter de schemerende rijen der olmen, de echo's van dat geliots deden hooren. Op de brug van Neuilly voegden zich een kar met kool en een kar met erwten, bij de acht wagens met rapen en peen, die van Nanterre kwamen en de paarden liepen vanzelf met hangenden kop hun ge3tadigen doch tragen gang, die nog vertraagd werd door het stijgen van den weg. De voerlui gedekt onder hun overjassen met smalle zwarte en grijze streepjes, lagen te dommelen met de leidsels in de hand en plat op den buik uitgestrekt op de vrachten groenten. Nu en dan verlichtte een gasbek, die men voorbijkwam, een met spijkers beslagen schoenzool, een blauwe mouw van een kiel, een punt van een pet, die uitstaken boven 't welige groen van 't peenloof, de witte bossen rapen en de wijduitscharrelende koolbladeren. Op den weg en op de naburige wegen, vooruit en ftchteruit5

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1