Buitenlandsch Overzicht. tSSSSSSS=Sr^ Burgerlijke Stand te Zierikzee. Grands Magasins dn Printemps ADVERTENTIEN. In het kiesdistrict Goes is de heer Bredius door de liberalen weder kandidaat gesteld. Enkele personen schijnen daar voor den heer B. H. Ileldt te zijn, den voorzitter van 't Algem. Nederl. Werkliedenverbond. Zondag-avond is de eerste direcle mailtrein van Berlijn te Vlissiugen aangekomen. Be trein vertrok van Berlijn 's morgens 8 ure en kwam 's avonds te 10 ure te Vlissiugen aan, van daar vertrok de mail terstond naar Queen borough, zoo dat de reizigers van Berlijn binnen 24 uren te Londen konden aankomen. Er kwamen ook postpaketten mede van de Russische, Oostenrijksche en Duitsche posten. Door schipper Jac. de Haas is te Bergen op Zoom dezer dageu een lading ansjovis binnengebracht van 80 manden of 10 ton, ter waarde van ongeveer 2000. Het gaat goed met die visscherij. Tot leden van liet hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn gekozen de lieereu K. de Veer, mr. H. P. G. Quack en J. lt. de Kruiff. Uit tal van brieven is gebleken, dat vele inleggers in de rijks-postspaarbank een verkeerde opvatting hebben van art. 8 van liet koninkl. besluit van 10 Jan. 1881 (Stbl. No. 2) en van hetgeen dienovereenkomstig op de binnenbladzijden van het spaarbankboekje vermeld staat. Zij meenen, dat de inleggers van den directeur der spaarbank een kennisgeving te ontvangen hebben, zoodra hun tegoed het bedrag van f 10 heeft bereikt. Dat is echter een dwaling. De bedoelde kennisgeving wordt slechts verzonden na elke inlage van 10 of meer, d. i. zoo vaak één inlage van zulk een bedrog wordf; gedaan. De lijfarts van Z. M. den Koning, dr. Vinkhuizen, is naar het Loo ontboden, om door Z. M. geraadpleegd te worden over een ongesteldheid, naar men zegt een aandoening der nieren, waardoor Z. M. is aangetast. Het praeadvies van Burgem. en Weill, van Rotter dam op liet adres van den lieer C. van Andel en 959 andere ingezetenen tot afschaffing van de kermis aldaar, is thans verschenen. Op vroeger reeds aange geven gronden geven Burgem. en Wetli. wederom in overweging, aan het verlangen van adressanten niet te voldoen. Tevens voegen zij er de opmerking aan toe, dat door telkens opnieuw de afschaffing der kermis ter sprake te brengen, het verval daarvan, dat van lieverlede reeds kan worden opgemerkt, niet bevorderd wordt. Verder wijzen Burgem. en Wetli. er op, dat, al trekt de gemeente de verordening op de jaarmarkt in, tocli het doel, dat met. de afschaffing wordt beoogd, niet zal worden bereikt, daar hierdoor de gelegenheid om op particuliere terreinen en in particuliere inrich tingen vermakelijkheden te geven, niet wordt weg genomen. Eindelijk 'tis reeds meer dan half Mei worden in Rusland en andere streken van't Noorden de winterboeien geslaakt. De //Sarko'' kon Dinsdag de reis van Kronstadt naar Petersburg weer doen, 't water was weer water, 's Nachts daarop kwam 't ijs van 't Ladoga meer de Newa afzetten en was weer voor een korte poos ijs en niets dan ijs. Nu is eindelijk de vaart open. Te Archangel is de ijsgang betrekkelijk vroeg ingevallen, doch tevens zoo snel en krachtig, dat er overstrooming door ontstaan en veel schade aan gebouwen en goederen aangericht is. Er moeten ook mensehen bij omgekomen zijn. In de Bothnisclie golf is nog veel ijs. Men vreesde, dat de vaart van en op Sundswal dit jaar niet meer zou geopend worden. Ondertusschen blijft de maïsolie Lente nog altoos uit. De regenbuien van deze week hebben hier eenige loutering gegeven. In andere zelfs zuidelijker streken is 't nog koud als ware 't winter. In 't Oostenrijksche heeft het deze week nog sterk gesneeuwd. Benoemingen, Besluiten, enz. Ter vervulling van een plaats van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, zal op 16 Juni e.k., in hel gebouw der polytechnische school te Delft, een vergelijkend examen worden afgenomen. Nadere bijz. bevat de St-Ct. De Tunis-zaak loopt als een draad van een klosje, 't ls haast of ze daarop gewonden was om zoo netjes te kunnen afloopen. O, Gij diplomatiek, wie peilt uw geheimzinnige dieptenDe machtige mysteriën van Eleusis en Delphi zijn niets bij u. Hoe is 't mogelijk dat iu de eeuw van publiciteit groote gebeurtenissen nog als surprises uit de lucht komen vallen, als ware de top van den Olympus nog 't hoofdbureel van 't wereld bestuur Men weet nu al te vertellen, dat de annexatie van Tunis door Frankrijk reeds was afgesproken en bepaald tijdens het maken van hel tractaat van San Stefauo, dat het Congres van Berlijn bespotte en Cyprus aan lord Beaconsfield in handen speelde, die 't aan de kroon der koninklijk—keizerlijke Britsche Majesteit hechtte, die uit erkentelijkheid voor dezen dienst en zooveel andere, thans nog de lijfpauwen van lord Beaconsfield 't genadebrood scheukt en dit hun met eigen IC. K. banden toedeelt. Prins von Bismarck neemt geen notitie van de verovering van Tunis; daar is geen Tunis-kweslie, zegt hij, we zullen er dus geen congres voor houden. Oostenrijk heeft bijna op 't zelfde oogenblik bijna 't zelfde gezegd. Rusland evenzoo. Italië heeft gepoogd de Tiiuis—historie tot den rang van congresmatig vraagstuk te verheffen, doch te vergeefs, 't heeft slib gevaugeu en is met den neus voor 't fait accompli gezet, gelijk een onwelkome gast voor een gesloten deur. Het dwaaste is dat Frankrijk zelf, de Franschen namelijk, verrast is door den uitslag van den coup de main, die de radicale republiek zoo op eens een machti gen, trotschen Turkschen Bey tot vasal heeft gegeven. Zoo onterft men gaandeweg den Grooten Turk, lap voor lap rukt men hem de kleeren van 't lijf. Ach, hoe weinig ridderlijk is toch deze moderne kruistocht Nu gaan binnenkort Engelsche schepen met troepen Egypte bezetten. Dat zal men zien. 't Is waar, 't was dertig jaar geleden ook reeds al te vermoedenmaar 't is toch wonderlijk als men 't zoo wezenlijk ziet gebeuren. Uit de bijzonderheden van hel verhaal der gebeur tenissen te Tunis blijkt, dat de oude Bey Mohamed- el-Zadok, door den generaal Bréart aan het hoofd an kavalerie en artillerie letterlijk gedwongen is het hem voorgelegde tractaat te teekenen. Hij heeft ook in een brief aan den Sultan dit te kennen gegeven. De Sultan is echter vrij machteloos tegenover de feiten, die daar op de kust van Afrika plaats hebben en bepaalt zich dus maar tot protesteeren. De Fransche bladen, die zooveel ophef gemaakt hebben van de heldenfeiten door het expeditie-corps verricht, hebben zich nog al belachelijk gemaakt. Het gouvernement had trouwens zelf liet voorbeeld gegeven. Over liet geheel kan men niet zeggen dat de Fransche regeering een nobel figuur maakt met de geheele zaak. Hoe men de zaak ook beschouwt, dat bier de macht het recht heeft teniet gedaan, is niet tegen te spreken, en al de verzekeringen van den Franschen minister van Buiienlaudsche Zaken, Barlhélémy St. Hilaire, dat er geen annexatie noch verovering bedoeld werd, ver liezen hun kracht tegenover het feit, dat de thans den Bey opgedrongen protectie toch niet veel verschilt van een verovering. De Sultan heeft op echt oud-Turksche manier den Bey afgezet en een ander aangewezen om hem in het pachaliek op te volgen. Frankrijk neemt daar geen notitie van en zegt: de Bey is onze man, onze eigene Bey en dien zullen wij handhaven. In de regeeringskringen van Italië is men verstoord, verbitterd en tegelijk terneergeslagen. Men weet wel dat Italië alleen niet tegen Frankiijk opgewassen is en de poging om de mogendheden in de zaak te be trekken is reeds bij den aanvang mislukt; men moet dus laten geworden wat er geschiedt, zonder zelf uitzicht te hebben op schadeloosstelling, zooals dat anders onder de groote mogendheden gebruikelijk isalsdan de eene wat rooft laat zij de andere ook wat rooven. Yoor Italië is echter niets te vinden. De Engelsche bladen branden vinnig los op de Franschen; doch de Engelsche regeering houdt zich daar buiten. Zij heeft ook in eigen kring de handen vol. Gladstone heeft het zelfs noodig geacht van de al of niet aanneming zijner lersche landwet een kabinets kwestie te maken. Niet onjuist is zijn opmerking, dat als dit kabinet liet bewind neerlegt, een conser vatief kabinet zou moeten optreden, dat ongetwijfeld een wet tot bevrediging van Ierland zou maken, die der oppositie nog wel minder aauiieraelijk zou voorkomen. Wat er nu in Rusland geschiedt, moet de geheele beschaafde wereld met deernis en verontwaardiging vervullen. Met deernis, want werkelijk is toch een regeerings-systeem als nu door het heillooze manifest van Alexander III is ingewijd, niet meer van onzen tijd. In Rusland is dat alleen mogelijk, omdat daar het keizerschap steun vindt in de domme heffe des volks, in die domme en blinde schare, die, ofschoon lijdende, toch den grond van haar eigen ongeluk niet kent. Het moet een jammerlijke gerustheid zijn, die thans de heerschende kaste schijnt te genieten, een gerustheid enkel gesteund door het woeste gemeen, dat men tot loon voor hunHeere! Heere! roepen los laat om de Joden te mishandelen. Nu is 't waar, dat in zekeren zin de Joden een ramp voor de lagere klassen in Rusland zijndoch ook maar in zekeren zin. Immers de Russische boei en werkman zijn niet verplicht zich door de Joden te laten exploiteeren. 't Is waar, dat de meeste winkel zaken, de pandjeshuizen, de drankwinkels zich in handen der Joden bevinden en dat die ondernemende lieden rijk worden te midden van al de ellende der lagere volksklasse; maar waarom zijn deze ook niet beter, flinker, arbeidzamer, matiger dan ze zijn? Al houdt de Jood een brandewijnkroeg, hij zelf bedrinkt zich niet en hij dwingt zijn bezoekers niet om bij hem te komen. Maar afschuwelijk is ook maar 't vermoeden, dat de Regeering Ie Petersburg met zeker welgevallen de uitspattingen der volkmassa ziet, omdat deze op die manier wordt bezig gehouden en gepaaid. Toch ligt dat vermoeden zoo voor de hand, dat wij 't haast niet kunnen verdrijven; te meer daar regeeringsgeziiule bladen de kruistochten tegen de Joden verheerlijken en zelfs luide den raad geven al de Joden ie ver drijven, - alles tot meerdere glorie des Keiiers natuurlijk. Zal men op die wijze het Nihilisme uitroeien? Dwaas wie dit gelooft. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. In de Vereenigde Staten is het gebruik van opium in de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Vóór 25 jaar b.v. werd te Albany, dat toen 57,000 inwoners telde, 350 pond opium per jaar en 375 oneen morphine verkocht, (lat is ongeveer 43 gram per hoofd. Thans is de bevolking 91,000 zielen en het jaarlijkscb verbruik 3500 pond opium en 5500 oneen morphine; de bevolking nam dus in een kwarteeuw met 59, het opium-debiet met 900, de morphine-omzet met 1100 percent toe, zoodat thans het verbruik per jaar en per hoofd der bevolking 206 gram opium en 24 gram morphine is, ongerekend de 4 a 500,000 raorphine- pillen, die nog per jaar veikocht worden. Het is bewezen, dat de opium-verkoop geschiedt in hoeveel heden, die 't vermoeden wettigen, dat hij niet als genees- maar als genootmiddel wordt gebruikt, en wel voor vier vijfden door vrouwen. Bier en brandewijn raken in Albany meer en meer in onbruik. Het houdt niet op met plagiaat van de Russische nihilistenslukkeu in andere lauden. In Engeland is men daar vooral sterk in. Nu is er weer een huis met dynamiet in 't centraal politie—bureau te Liverpool geworpen en gesprongen. Verscheidene ruiten werden gebroken, doch niemand werd gekwetst. In hoever die dynamietbuis iets wezenlijks geweest is blijkt niet. Zekere partij in Engeland kan zulke alnrmpjes echter opperbest gebruiken. K erknienws. De lieoren J. C. van Schelven, S. D. van Veen, L. II. F. A. Faure en P. Segboer zijn door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland tot de evangelie bediening in de Nederlandsche hervormde kerk toe gelaten. De heer J. G. van Schelven is beroepen te Grijpskerk. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 18 Mei. //Capid", kapt. M. Neil, van Philadelphia naar Rotterdam. UITGEZEILD. 20 u //Minnie/'', kapt. J. Mooro, van Zierikzee naar Engeland. Van 13-20 Mei 1881. Geboren: Een dochter van L. R. Kingraans en C. van Meers. zoon W. Berrevoets en L. Speelman. dochter P. C. van den Boom en N. Dijkgraaf. Overleden: J. J. Schikker, oud lU/g m., z. P. Tanis, oud 71 j-, weduwe van A. Alemau. Als levenloos aangegeven: Een zoon van W. van Putte en A. Manui. De Dienst der Verzendingen VAN DE is weder hervat. Men gelieve even als vroeger alle brieven te adres- seeren aan M. Jules JALTJZOT, Pakijs. Den 18deu Mei 1881 overleed te Middelburg onze geliefde broeder en behuwd-broeder BOUDE- WIJN ANTHONY FOKKER, in den ouderdom van 63 jaar. Mr. O. J. FOKKER. J. C. FOKKEREGTEU. Eenige kennisgeving

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3