ZIIR1KZEESOTË COURANT. 1881. No. 38. Woensdag is Mei. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor hel arrondts» a&x sement Zieriktee. Feuilleton. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke uoinmers o cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 25 c'. Alle stn3tk.cn, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE All AA'. ZIERIKZEE, 17 Mei 18 8 1. De ansjovis laat zich dit jaar niet onbetuigd. Aanvankelijk gaf de visscherij weinig of geen resultaten, doch sinds eenige dagen is de vangst overvloedig en was er te Bergen op Zoom groote aanvoer en de kwaliteit was uitmuntend. Ook de ansjovisvangst op de Zuiderzee gaat zeer voordeelig. Monnikendamsche visschers hebben op de vischplaats, 't zoogenoemde Meer tusschen Mederablik en Enkhuizeu, zeer goede trekken gedaan. Er waren spannen (een span is twee vischscliuiten die gezamenlijk werken) die 14000 tot 23000 stuks vingen. Voor de ondernemers is 't maar te wenschen, dat veel van die Zuiderzee-ansjovis geschikt mag zijn om naar Bergen op Zoom verzonden en daar tot Bergsche ansjovis gepromoveerd te worden; daar door verbetert de geldswaarde aanmerkelijk. Uit Amsterdam is aan het Utr. Dagbl. een mede- deeling gedaan, die een pijnlijken indruk maakt. Op voorstel van den hoofdcommissaris van politie te Araster dam, den heer Steenkamp, had het Dagelijksch Bestuur in overleg met den intendant der koninklijke paleizen en met goedkeuring van Z. M. besloten, in het paleis op den Dam een hulpbureau van politie te vestigen. De Raad had daarvoor 1500 toegestaan. Men ging toen vlug aan 't timmeren en wel zoo vlug, dat men pas later merkte, dat de wachtkamer der politie vlak onder 's Konings slaapkamer en het arrestantenhok vlak onder de badkamer zouden komen. Toen men dit had bedacht, werd Z. M. gewaarschuwd en deze heeft toen onmiddellijk gelast het werk te staken. Het is zeer wel te begrijpen, dat Z. M. last gaf tot dat staken maar het is wel jammer, dat men in de hoofdstad op het treurig idee gekomen is, een politiebureau in het paleis des Konings te vestigen. Inderdaad dat wa9 een treurig denkbeeld, 't zy dan van den heer Steenkamp of van wien ook. Is bij ons in Nederland een politiewacht in paleizen des Konings noodig? Gelukkig neen. Het paleis op den Dam wordt bewaakt door een militaire wacht. Dat behoort zoo, dat strookt met lut aanzien van den Koning en is meer een eerbetoon, dan een veiligheidsmaatregel. In gewone tijden zou het als veiligheidsmaatregel niet eens noodig zijnevenmin als in den Hang een militaire wacht in 's Konings paleis noodig is. Maar het zetten van een wachtkamer voor politie-agenten en een hok voor opgepakt gespuis in 't paleis des Konings, dat lijkt wel Russisch. Gelukkig is de ver houding tusschen Koning en volk bij ons zoo goed, dat zulke Russische manieren bij ons eigenlijk be spottelijk zijn. De wollen sokken der militairen zullen voortaan in paats van met roode saai :aet zwarte sajet ge- nommerd en gemerkt worden. Dezer dagen bevond zich onder de reizigers langs den Holl. spoor naar Amsterdam in een coupé 2e klasse //rooken" een Fransch heer van 24 jaar, die er uitzag als een kind van twee jaar eu toch praatte en rookte als een man. Den 12 April heeft de afgetreden gouverneur- generaal van Ned.-Itidië, mr. van Lansberge, zijn waardigheid overgedragen aan zijn opvolger den heer 's Jacob. De intocht van den heer 's Jacob is deftig geweest met al de gebruikelijk 'statie, doch zonder geestdrift. De heer 's Jacob was aan wal gekomen aan de nieuwe haven Tandjong Priockmr. van Lansberge is echter aan de oude inschepingsplnats //de Boom" en met 't gewone veerbootje ingescheept en aan boord der //Prinses Hendrik" gegaan, welk schip hem naar Nederland terugbrengt. Men zegt, dat hij bij zijn vertrek er ernstig en lijdend uitzag. Thaii9 zijn de Indische bladen (tot Batavia 11 April) hier aangekomen en leest men daarin //Militair De partement. Gesteld: Op nonactiviteit als overcompleet in zijn rang, de luit.-gen. adj. des Konings in builengew. dienst K. van der Heijden." Te vergeefs zoeken we naar eenige warmte of gloed, kleur of geur, in dit laconische bericht. De officiëele Gouvernements-besluitenlijst kent geen poëzie. De dappere krijgsman, de voltooier der veroveiing van Atjeh, de afgod der soldatengesteld op non activiteit als overcompleet in zijn rang. 't Is of 't een paar slobkousen of een soepketel betrof, die als teveel naar de rustkamer gebracht zijn. Het gaat dit jaar weder ongemeen druk met de landverhuizing naar Amerika. Zoowel uit Rotterdam als uit Amsterdam vertrekken elke weck volle stoom schepen naar New-York. Een aantal emigranten gaat bovendien over Antwerpen. Niet enkel uit Nederland trekt thans de stroom druk; maar Duitschland en Zweden en Noorwegen leveren nog veel grooter contingent. Ierland geeft dit jaar minder landverhuizers dan verleden jaar. Te New-York weet het //Emigration Departement" soms letterlijk geen raad met de meusclieii, zulke dichte scharen brengen de stoomschepen dagelijks aan. Alleen van 110 Mei kwamen 27000 landverhuizers te New-York aan wal. Gelukkig hebben de meeste aan- komelingen geld genoeg bij zich om dadelijk door te gaan, ten einde hun verdere bestemming te bereiken. Iiunst, Wetenschap en Letteren. Het plan of denkbeeld der Regeering om de be langrijke historische prentverzameling van Frederik Muller aan te koopen voor het Rijks-Museum vindt, zegt men, algemeen goedkeuring bij de Tweede Kamer. Het denkbeeld om een deel van den koopprijs te vinden uit de opbrengst van de //dubbelen", die reeds in 's Rijks prentenkabinet aanwezig zijn, vindt echter afkeuring bij den heer mr. A. W. Jacobson, die daarover iu het jongste nommer van de Spectator heeft geschreven. De heer Jacobson is van meening, dat Nederland nog rijk genoeg is en de Regeering de bedoelde ver zameling wel kan koopen zonder zich daarvoor van andere prenten in haar bezit te ontdoen. Die dubbelen konden ook hun nut doen, zegt de heer J. De Re geering kan ze aan andere openbare of particuliere verzamelingen in Nederland in bruikleen afstaan. Zij zouden in elk geval dienen bewaard te blijven voor 't geval 's Rijks verzameling soms door brand mocht beschadigd of vernield worden. DE BRUILOFTSPARTIJ UIT „L'ASSOMMOIR". X. Inmiddeh had meneer Madinier een bord genomen. De juffers en de dames alleen, madam Lerat, madam Fauconnier en juffrouw Remanjou legden 't eerst hun vijffrancsstuk heel bescheiden in 't bord. Toen zonderden de heeren zich af aan 't eene eind der zaal, en gingen aan 't rekenen. Men was met zijn vijftienendat beliep dus vijf en zeventig francs. Toen de vijf en zeventig franc9 in 't bord waren, voegde elk man er nog vijf soii9 bij voor de knechts. Men had een kwartier uur van moeielijk gecijfcr noodig om alles naar elks genoegen geschikt te krijgen. Maar toen meneer Madinier, die met den waard zou afrekenen, dezen had laten komen, zat het gezelschap verslagen, toen het hem met een glimlachje hoorde zeggen, dat dat iu 't geheel niet met zijn rekening overeenkwam. Er waren nog supplementen, en daar dit woord van //supplementen" met uitroepen van woede werd ontvangen, legde hij het uit: vijf en twintig liters, in plaats van twintig, zooals vooraf bedongen was; de geklopte eieren, die hij er had bijgedaan toen hij zag dat het dessert wat schraal was eindelijk een karaf rum bij de koffie opgezet voor 't geval er waren, die rum verlangden. Nu ontstond er een geduchte twist. Coupeaii, die de aansprakelijke man was, spartelde tegen hij had nooit van twintig liters gesprokenwat de geklopte eieren betrof, die waren in 't dessert be grepen, had de gaarkok ze uit eigen liefhebberij er bij gedaan, dat moest hij maar wetenzoo bleef nog de karaf rum over, doch dat was maar een smoesje om de rekening hooger te maken, zoo van dien drank op tafel te smokkelen, dien ieder wel lustte. Hij stond op het koffieblad, riep hijwelnu, dan moest hij ook bij de koffie gerekend zijn Laat ons met rust. Neem je geld mee en 't is verd dat we ooit de voeten weer in je kroeg zetten. 't Is zes francs meer, herhaalde de waard. Geef mij mijn zes francs... En dan reken ik nog niet eens de drie brooden van dien meneer Het gansche gezelschap, dicht om hem heen gedrongen, omringde hem met woedende gebaren, met een gekakel vau stemmen, die half versmoorden in toorn. De vrouwen vooral kwamen uit den hoek en weigerden er eeu centime bij te leggen. Nu nog mooier; dank je wel! een mooie bruiloft! Juffrouw Remanjou zou wel oppassen dat ze zich niet meer in zulke diners stak madam Fauconnier had heel slecht gegeten thuis had ze voor haar gulden een maaltje kunnen hebben om zich de vingers af te likken. Madam Gaudron klaagde bitter, dat zij aan 't slechte eind van de tafel geduwd wa9, naast Mes-Bottes, die volstrekt geen werk van haar gemaakt had. Enfin, zulke partijen kwamen altoos slecht uit. Ais men menschen op zijn bruiloft wilde hebben, dan moest men de lui inviteeren, voor den drommel! En Gervaise, dis haar toevlucht had gezocht bij moeder Coupeau, voor een van de ramen, zei niets en was verlegen, daar zij wel gevoelde, dat al die ver- wijtingen op haar hoofd neerkwamen. Meneer Madinier ging ten laatste met den waard mee naar henedon. Men hoorde hun dispuut daar omlaag. Een half uur later kwam de doozenplakker weer boven; hij had 't nu geschikt met nog drie francs te geven. Maar 't gezelschap bleef uit zijn humeur en kwam gedurig op de kwestie der supplementen terug. Het tumult werd nog erger door een krachtige daad van madam Boche. Altoos begluurde zij Boche en zag hem nu in een hoek madam Lcrat om het middel pakken. Toen wierp ze hem uit alle macht een karaf naar 't hoofd, zoodal het voorwerp tegen den muur te pletteren sloeg. Men kan wel zien, dat uw man een snijder is, madam, zei de lange weduwe, heel leuk de lippen toe- nijpende. 't Is er een van wat ben je me En nu heb ik hem nog al zoo hard zitten schoppen onder de tafel. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1