II ll I SI! II li L„ I ill 111 i 4 »i. ,'fw j!f I I 1 ■V: I-If '1 it ii 1,1 ji i1 ■I f I H <n 1!) 2 t ii' I ill 1. Ii,] it: V De lieer Schaepman kwam er toe, te betoogen dat alleen de liefde den drank zal overwinnen, 't Zal in 'i afgetrokkene wel zoo zijnals men maar lang genoeg wacht. De liefde zal de misdadigers ook wel overwinnen op den duur, doch en attendant le miraclewat te doen? Het spreekt van zelf dat de neutrale school bij deze gelegenheid ook weer een veer heeft moeten laten, dat behoort er bij. Ondertusschen als men aandachtig overweegt, wat door vóór- en tegenstanders van een wet als deze zoo al is in 't raidden gebracht, dan moet men om beurten den eenen en den anderen gelijk geven op vele punten. Doch hieruit blijkt nog iets meer dan dat een aantasting van den volks-kanker door middel van de wapenen der wet moeielijk is, hoogst moeielijk; niet dat men de poging er toe, thans door de Regeering gedaan, maar moet afmaken, op grond van de spreuk dat het beste de doodvijand van 't goede is. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. besluit van 7 Mei is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Stateo-Generaal in de hoofdkiesdistricten Middelburg, Goes, Zierikzee en Dockum, op 14 Juni a.s. in te leveren, zullen geopend worden op 16 Juni daaraanvolgende. Kunst, Wetenschap en Letteren. Sara Bernhardt is weder op de thuisreis van haar zegetocht door de Vereenigde Staten. Als buit brengt zij 4 tonnen gouds mede. Zij zal te Havre aankomen, dan een paar dagen te Parijs vertoeven en vervolgens naar Londen gaan om voorstellingen te geven. Haar mannelijke evenknie in 't succes, Coquelin, zal den 24 dezer een enkele maal optreden te Rotterdam. Sara Bernhardt zal den 13 Juni le Londen als Frou-Frou optreden. Het nieuwe natuurkundig museum, dat te South Kensington in Londen gebouwd werd, is dezer dagen geheel voltooid. Voorloopig zullen in het gebouw, dat drie verdiepingen hoog is, de voorwerpen geplaatst worden waarvoor in het Britsch museum geen plaats meer is. Het nieuwe museum is op kosten van den Staat gebouwd en heeft niet minder dan vijf millioen gulden gekost. De Calderon-feesten te Madrid zullen van 22 tot 29 Mei duren. De Brusselsche Academie heeft den vijfjaarlijkschen prijs voor //sciences morales et politiques" aan Laveleye toegewezen. Buitenland. Inlanders-politiek van Engeland. Welk een innig belang Engeland als koloniale mo gendheid stelt in de inlanders, is genoegzaam bekend. In Australië heeft het hen uit liefde doodgedrukt, op de Polynesische eilanden warmt het hen zoo sterk door den gloed der beschaving, dat zij wegsmelten. In Zuid-Afrika gebruikt men beu om de Hollandsche Boeren te negeren, kortom, dat is bekend. Hoever zich echter de belangstelling in de inlanders uitstrekt, kan blijken uit het volgende uittreksel uit de Conrrier Or an. z/De baviaan is de eenige vertegenwoordiger van de vierbandigen op ons continent. Men vindt hem op de rots van Gibraltar. Het is een groote aap, die soms de lengte van vijf voet bereikt, en forsch en sterk genoeg is om met een man te worstelen. Onlangs werd een groote, een mannetje, in liet fort gevangen er waren drie kanonniers noodig om hem te pakken, en zij slaagden daarin aileen, door hem in hun schilder- lassen le wikkelen. Het was de chef van den stam. Men liet hem weer loopen na hem gemeten te hebben, want de kommandanten van het fort hebben de formeele order die apen te beschermen en moeten alles op een register aanteekenen wat met deze merkwaardige kolonie opmerkelijks gebeurt. Dit register, dat door den majoor van het fort wordt bijgehouden, bewijst dat de stam der bavianen op dit oogenblik uit vijf en twintig individu's bestaat. Zij wonen altijd op dien kant van de rots, die van den wind af ligtden wind vermijden zij met groote zorg. Huil instinct is van dien aard, dat zij een weers verandering vier en twintig uren vooruit gewaar worden. Wanneer dan ook de officieren de apen zien trekken van den eenen kant van de rots naar den anderen, zeggen zij: //We zullen verandering van weer krijgen, want de bavianen gaan verhuizen". Deze apen voeden zich met gras, wilde olijven en met de vrucht van een kleinen dadelboom, die op de rots in het wild groeit. De vruchten, die de soldaten soms achterlaten als zij eens over de rots komen wandelen, roeren zij niet aan, of 't moesten bijgeval rozijnen zijn, waarvan ze veel houden. Zij komen vaak in de tuinen van de stad Gibraltar om vijgen te zoeken. Een twintig jaar geleden maakten zij het zoo erg, dat men vallen moest zetten en hen opvangen, 't welk bijna de uitroeiing der kolonie tengevolge bad. De apen gaan drinken aan een bron, in een hol, dat bijna gelijk ligt met de oppervlakte van de Middel- landsche zee, in het steilste gedeelte der rots. De moeielijkheden van het afdalen der rots van 400 meter hoogte zijn voor de bavianen een spel, al zijn de wanden ook loodrecht. Hun liefste spel is allen te verdwijnen achter de randen van den afgrond en zich dan van scheur tot scheur te laten zakken tot ze op eenige voeten van de lijn der branding zijn afgedaald, en dan weder met dezelfde vlugheid tegen die duizeling wekkende hoogten op te klimmen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De Perzische gozaWt, die vóór eenige dagen den Keizer van Rusland, te Gatchina namens zijn Vorst geluk kwam wenfj dien met zijn troonbestijging, bracht een aardig geschenk mede. Ten eerste een eigenhandig schrijven van den Shah van Perzië en tevens een degen, waarvan het gevest rijk met dia manten en andere edelgesteenten is ingelegd, en een diamanten ring; welke geschenkjes een waarde ver tegenwoordigen van ruim vier honderdduizend roebels. In Perzië steiven er elk jaar honderden menschen van honger. Fawcet, de Engelsche generaal-postmeester, wil een proef nemen om aan het postkantoor te Londen een aantal doofstommen in dienst te nemen, die alleen zullen belast worden met het sorteeren van dagbladen. Frankrijk zal, naar de Figaro meldt, nieuwe pasmunt krijgen. De tegenwoordige stukken van vijf, tien en vijftien centiem zouden door stukken van nikkel vervangen worden en veel kleiner en dus ge makkelijker zijn. Daar men echler vreest dat de nikkel- met de zilverstukken zullen verward worden, zijn de eersten achthoekig gemaakt, zoodat zij steeds onderscheiden kunnen worden. Een Duilsch meisje te Wisconsin, in Amerika, dat voor eenige jaren in Amerika is aangekomen om er haar geluk te zoeken, heeft dat nu gevonden in een G'hippewa-Indiaan, waarop zij verliefd werd en waar mede zij nu vóór eenigen tijd gehuwd is. Het leven der Indianen had zooveel aantrekkelijks voor haar, dat zij haar echtgenoot naar zijne bezitting onder de Indianen volgde en haar pak voor dat van een Indiaansche schoone verwisselde. Zij is, haar kleur uitgezonderd, van top tot teen een Indiaansche ge worden en kan zich uitstekend aan dat leven gewennen. In Rumenië worden druk toebereidselen gemaakt om op waardige wijze de kroning van den eersten Koning van Rumenië te vieren. De Koning heeft zijn wensch te kennen gegeven hem geen kroon van goud te schenken, maar wel een van brons, vervaardigd uit de kanonnen, die bij den slag bij Plevvna ver overd zijn. De kroon van de Koningin zal daaren tegen wel uit goud bestaan en rijkelijk met edelgesteenten versierd worden. Een Parijsche waschvrouw heeft den prijs van 100,000 frs. getrokken van de Parijsche leening van 1875. De gelukkige, mme Guérand, had slechts één obligatie. In 1879 werd een Turksche geleerde, Achmed Effendi, door de Ulemas ter dood veroordeeld, omdat bij aan een Duitsch zendeling voor geld sommige deelen van den Bijbel in het Turksch bad vertaald. Layard slaagde er in het vonnis in gevangenschap te doen veranderen. Achmed werd naar Chios gezondenbij de verwarring tengevolge van de aardbevingen slaagde hij er in op een Engelsch schip te ontvluchten; thans is hij te Londen en men tracht voor hem ergens eeu proffessoraat in de Oostersche talen te vinden. 42 Landen, 80 millioen vierk. kilometer groot en met meer dan 784 millioen zielen, maken deel uit van de internationale post-unie. Haïti en Columbia zullen 1 April toetreden. School nieu w s. Op de voordracht ter benoeming van een leerares in het handteekenen aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Leiden komt voor mej. L. C, van der Keilen te Middelburg. Gisteren is zeer onverwachts te Goes overleden de heer H. Q. Janssen, Schoolopziener [in liet District Goes. De waardige overledene was algemeen geacht en bemind, zoo in zijn vroegere betrekking als predi kant te St. Anna ter Muiden, als in zijn ambt bij liet schoolbestuur. Ook had hij een zeer gunstigen naam in de Nederlandsche Letteren. Toen stonden de mannen op om hun pijpen te krijgen. Een oogenblik bleven zij achter Mes-Bottes staan en klopten dien op de schouders, terwijl ze hem vroegen of 't nu al wat beter met hem ging. Bibi- la-Grillade wilde hem met stoel en al optillen; maar de kerel was zoo waarempel dubbel zoo zwaar geworden. Coupeau wilde 't nog wat erger maken en zei dat de kameraad nu pas aan den gang ging en dat hij nu den heelen nacht door wel brood kon blijven eten. De knechts slopen van schrik weg. Boche, die even naar beneden gegaan was, vertelde toen hij weer boven kwam, hoe 't gezicht van den waard stond: hij zat bleek achter zijn toonbank en de waardin had in haar verslagenheid in de buurt rond laten kijken of de bakkers nog open waren. Zelfs de huiskat keek of ze geruïneerd was. Neen, maar dat was nu ook al te kluchtig, dat was alleen 't geld van 't diner waard, er kon wezenlijk geen pique-nique bestaan zonder dien slokop van een Mes-Bottes. En de mannen, die hun pijp opgestoken hadden, keken met jaloersche blikken naar hem; want, enfin, om zoo te kunnen eten moest men toch een kerel wezen Ik zou u niet graag de kost willen geven, zei madam Gaudron. Neen, hoor! Zeg eens, moedertje, je moet niet bluffen, ant woordde Mes-Bottes, met een schuinschen blik op het belangwekkend voorkomen van zijn buurvrouw. Je hebt er vrij wat meer aan gedaan dan ik. Die zet lokte luid applaus en bravo uit: dat was goed gesnapt. Het was ondertusschen donker geworden in de kamer wierpen drie gasbekken een flikkerend licht te midden van den tabaksrook. Nadat de knechts de koffiic en de cognac hadden voorgediend namen ze ook de laatste stapels vuile borden mede. Beneden, onder de drie acacias, begon de dans; men hoorde er een cornet a pistons en twee violen, die hard speelden en gelach van vrouwen, dat vrij scherp klonk in de warme avondlucht. Nu moeten we een ponsje maken! riep Mes- Bottes; twee liters van die sterke, veel citroeu en niet veel suiker 1 Maar Coupeau, tegenover zich 't onruslige gelaat van Gervaise ziende, stond op en verklaarde, dat men geen drank meer zou nemeu. Men had nu vijf en twintig liters geledigd, ieder zijn anderhalf litertje, als men de kinderen ook voor groote menschen meetelde; dat was al meer dan redelijk. Men had nu samen een hapje gegeten, als goede vrienden, zonder ruzie, uit respect voor elkander en om onder elkaar een familiefeest te vieren. Alles ging nu heel netjes, men was vroolijk, en nu moest men uit respect voor de dames zich ook niet als zwijnen dronken zuipen. In één woord en tot finaal besluit, men was bij elkaar gekomen om op de gezondheid van 'l huwelijkspaar te drinken en niet om bezopen te worden. Deze kleine rede, met over tuiging door den zinkwerker uitgesproken, die daarbij gemoedelijk de hand op de borst legde bij eiken volzin, verwierf de levendige goedkeuring van Lorilleux eu meneer Madinier, Maar de anderen, Boche, Gaudron, Bibi-la-Grillade, Mes-Bottes vooral, die alle vier reeds tamelijk de hoogte hadden, mopperden met dikke tongen, dat ze zoo'n ergen dorst hadden en die toch verdrijven moesten. Die dorst hebben, hebben dorst en die geen dorst hebben, hebben geen dorst, merkte Mes-Bottes op. En daarom zal men de pons kommandeeren. Dat hindert geen mensch. De fijne lui kunnen dan suiker water laten komen. En toen de zinkwerker alweer begon te preeken, maakte de andere, die opgestaan was, een zeker gebaar eu riep: Zeg, cadet, je weet ik geef de brui van je Jan, twee liters van die oude! Toen zei Coupeau dat het dan goed was, maar dat men dan eerst zou afrekenen wat het maal betrof. Dan kwam daar geen ruzie over. De fatsoenlijke lux behoefden niet te betalea voor de zatlappen. En nu kwam 't juist zoo uit, dat Mes-Bottes, na lang in al zijn zakken gevoeld te hebben, slechts drie francs en zeven sous vond. Waarom had men hem ock op den weg van St. Denis in den steek gelaten Hij kon zich toch niet dood laten regenen en had dus zijn vijffrancsstuk gewisseld. Dat was de schuld van de anderen, zie—jeEnfin, hij gaf nu drie francs en zou de zeven sous maar houden als een tabaksduitje voor morgen. Coupeau, die woedend werd, zou hem aan gepakt hebben, als Gervaise hem niet verschrikt en sraeekend bij zijn jas had getrokken. Zoo liet hij zich overhalen om twee francs van Lorilleux te leenen, die, na eerst geweigerd te hebben, even terzijde ging om ze hem toch maar te geven, want zijn vrouw zou anders zeker niet gewild hebben. Wordt vervolgd I |J

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2