1881. No. 35. Zaterdag 7 Mei. 84ste jaargang. F e mille t o n. Binnenland. Schetsen uit de werken van Emile Zola. /n Mkznsnn coEMIi: maBBBBrwBgfBBBgaBaa—rrmniHrtn—naHEMMFTBwwniMiUijiiBBuigBBBBSJHiMmi n ZIERIKZEE, 6 Mei 1 8 8 L. De uitslag der verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, op Dinsdag j.I. alhier gehouden, is geweest dat waren ingeleverd 139 stembriefjes, aantal geldige 9temmen 131, van onwaarde 8. Op den heer van Kinschot waren uitgebracht 103 stemmen, zoodat genoemde heer is verkozen. Evenals dit in andere plaatsen van ons land geschiedt, hadden Bestuurt leren der Afdeeling Zierikzee der Maatschappij van Toonkunst de gelegenheid voor het publiek opengesteld, tegenwoordig te kunnen zijn bij de muzikale Soiree vau 4 Mei j.I. De Leden met hunne Dames waren mede voor het grootste gedeelte aanwezig, zoodat de Concertzaal een zeer aangenamen aanblik opleverde en een aandachtig auditorium bevatte. Wij kunnen zeer kort zijn met ons relaas en niet dan goeds en voortreffelijks vermelden van de productie der verschillende nummers. De Heeren Joseph Cramer en de Pauw handhaafden hun uitstekende reputatie. De violoncellist wa9 niet altijd even gelukkig. Zij, die er niet waren, hebben zéér véél verzuimd. Ondersteunde men meer onze Afdeeling, de Leden zouden er beter bij varen en de edele kunst der tonen meer worden gediend. Alleen door algemeene deelneming zijn zulke Soirées mogelijk. De muziek is een zaak voor - en van allen en getrooste men zich, in zijn eigen belang, eene kleine opoffering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare jongste vergadering besloten, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te richten tot ondersteuning van het wetsontwerp op de postpakketten dienst. Zooals bekend is, bedoelt dit ontwerp d$ posterijen ook het vervoer op te dragen van kleine pakketten tot een gewicht van 5 kilo toe. Vooral voor onze zoo afgelegen eilanden zou dit van groot belang zijn. Voorts heeft de Knmer in antwoord op een tot haar door het Gemeente-Bestunr gericht schrijven, geadviseerd tot opheffing der beurtveren. Zij verwacht van de vrije mededinging meerderen waarborg voor eene richtige bediening der beurtveren dan van regle menten en verordeningen. Doch afgescheiden daarvan, is zij van oordeel, dat door de Wet van 23 April 1889, Staatsbl. No. 67, de wettelijke grondslag voor de verordeningen op de beurtvereu vervallen i9. Volgens de Zz. Nieuwsbode is het huis van wijlen den heer J. M. Bouvin alhier door het Rijk aan gekocht voor een kantoor van hypotheek en kadaster. De Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam geeft over 1880 10 dividend. DE BRUILOFTSPARTIJ UIT „L'ASSOMMOIR". VII. En de bruiloft klom naar boven. Achter elkaar op een rij klauterden ze alle twaalf in de enge spiraal, tegen de uitgesleten trappen stootende en zich vast houdende aan den muur. Toen 'tgeheel duister werd proestte men van 't lachen. De dames schreeuwden soms als de heeren ze in de beenen nepen. Maar wat kon 't ook schelen, 't waren de muizen en wat was daar nu voor onfatsoenlijks in? Daar kreeg Boche een inval die van mond tot mond ging. Men riep madam Gaudron alsof die was blijven steken en vroeg of ze er wel door kon. Denk eens aan, nu moest ze eens in de klem raken, dan verstopte zij 't gat, hoe zou men er dan weer uitkomenEn men lachte om de ruwe scherts, dat de zuil er van schudde. Die Boche was vol geestigheid. Nu riep hij weer dat men tijd had om oud te worden in die schoorsteenpijp. Kwam daar dan maar geen eind aan of ging men ten hemel? Hij zocht ook de dames bang te maken door te roepen, dat het bewoog. OiidertU9schen zei Coupeau niets; hg kwam achter Gervaise eu ondersteunde haar De Stoomvaartmaatschappij //Nederland" deelt over 1880 8Vg uit. De //Comraercie-Corapaguie" te Middelburg Het hoofdbestuur der Schippersvereniging heeft adressen gericht aan de gemeentebesturen vau Schiedam en Vlaardingen om de havengelden voor binnenschepen, die daar veel hooger zijn dan te Rotterdam, te brengen op denzelfden voet als in laatstgenoemde havenstad, 11.1. %l/2 ct. per ton. Met vergunning van den Minister van Oorlog zal te Bergen op Zoom, van het terrein der zoogenaamde boschjes ten zuiden van het station, gebruik mogen gemaakt worden om aldaar gedurende de zomer maanden muziekuitvoeringen te doen geven door de kapel van het 3e regiment Infanterie. Een muziek tempel is daarvoor gereed en er zal een ruime houten cantine geplaatst worden, geschikt voor 700 personen. De Commissie, benoemd tot voorbereiding der oprichting van een //Nederlandsche Vereeniging tot behartiging van de belangen onzer stamverwanten in Zuid-Afrika", onder de naam van //Nederlandsch- Zuid-Afrikaan9che Vereeniging", heeft een circulaire verspreid, waarin den aard en liet plan van zulk eeti vereeniging wordt uiteengezet en de deelneming wordt ingeroepen van allen, die belang stellen in de zaak. Er is ook een afdruk der concept-statuten aan de circulaire toegevoegd. Zij, die zich wenschen aan te sluiten bij de groep van mannen, die zich de zaak der stamgenooten in Zuid-Afrikn hebben aangetrokken, worden uitgenoodigd vóór Zondag 8 Mei a.s. hun naam eu adres in te zenden bij een der leden van de commissie, en op te komen tegen Donderdag 12 Mei '3 middags 12 ure in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, ten einde over te gaan tot het constitueeren der vereeniging. De bedoelde commissie bestaat uit de heeren Prof. P. Karting, te Utrecht; Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage; Prof. J. A. Fruins, te Utrecht; Dr. H. F Jonkman te Utrecht, allen leden van het Hoofd-comïtë lot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren te Utrecht; Prof. A. Kuyper, Prins Hendrikskade 173; Ds. M. A. Perk, Reguliersgracht 53; Mr. Jac. Wertheim, Vondel straat 22, allen te Amsterdamleden van het Comité voor de Transvaal te Amsterdam. Volgens de concept-statuteu zullen stemgerechtigde leden zijn, zij, die een jaarlijksche contributie van f 5 betalenbegunstigers zijn zij, die jaarlijks minstens 1 betalen; donateurs zijn zij, die minstens f 100 in eens in de kas der Vereeniging storten. Het bestuur bestaat uit 15 leden, waarvan 7 te Arasterdam woonachtig moeten zijn en 8 daarbuiten. Het bureel bestaat uit 3 der Amsterdamsche bestuursleden. De Vereeniging zal zich niet bemoeien met aangelegenheden van zedelijken of godsdienstigen aard onder de Zuid-Afrikaansche stamgenooten, maar zich ten doel stellen de banden met onze stamgenooten in Znid- in 't klimmen. Juist toen men weer in 't licht kwam wilde hij haar om den hals vatten. Welnu, komaan zei madam Lorilleux kwaad, geneer je niet, jelui met je beiden Bibi-la-Grillade was boos en bromde Jelui hebt zulk een vervloekt leven gemaakt, dat ik niet eens de trappen heb kunnen tellen. Meneer Madinier was ondertusschen op den omloop al bezig met de monumenten aan te wijzen. Madam Fauconnier en juffrouw Remanjou zouden echter voor geen geld zoover hebben willen komen, de gedachte alleen aan de straatkeien beneden, maakte haar duizelig; zij vergenoegden zich met zoo eens uit het deurtje te kijken. Madam Lerat had meer durf en ging den omloop rond, langs 't brons van den koepel schuivende. Maar 'twas daar toch drommels akelig, als men bedacht dat er maar één wipje noodig was. Almachtig, wat een buitel! De mannen, ofschoon ietwat bleek, keken toch naar 't plein, 't Was of men zoo heelemaal los in de lucht hing. Neen, te drommel, daar kreeg men pijn in den huik van. Meneer Madinier gaf toen den raad om maar recht voor zich te zien, heel in de verte, dat was goed tegen de duizeligheid. Onderwijl wees hij maar aande Invalieden, 't Panthéon, Notre-Dame, den toren St.-Jacques, de buttes Mont-martre. Nu kwam madam Lorilleux op 't idéé te vragen of men op den boulevard La Chapelle 't wijnhuis ook zien kon, waar men moest gaan eten, in den //Zilveren Molen". Tien minuten lang werd er nu gezocht en zelfs gekakeldieder zette den herbergier ergens anders Afrika nauwer toe te halen en in overleg met hen aldaar hulpbronnen voor landbouw, nijverheid, handel en andere stoffelijke belangen te openen en te ont wikkelen en de. publieke opinie zoo ten onzent als in het buitenland over de toestanden in Zuid-Afrika voor te lichten. In het lokaal Casino, in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam, is dezer dagen geopend de nieuw opge richte //Diamantbeurs". Alleen handelaars en makelaars in diamanten zullen er toegang hebben; terwijl ééu dag per week ook diamantslijpers, die hun eigen werk te koop aanbieden, zullen worden toegelaten. Behalve Hongaarsche paarden zal onze kavalerie voortaan ook Iersche paarden krijgen. Er zal althans een proef worden genomen met paarden uit Ierland. De ditren zullen te Rotterdam moeten worden geleverd en aldaar gekeurd worden door dezelfde commissie, die thans in Hongarije zich met den aankoop en de keuring van paarden bezig houdt. Naar het Utr. Ifagbl. verneemt, bestaat bij het Dep. van Waterstaat het plan om de buitengewone opzichters van den waterstaat, die als ambtenaren op de verschillende bureaux van den rijks-waterstaat dienst doen, tot een corps vaste ambtenaren te reorganiseeren. De Minister van Marine heeft een oorlogsstoomschip naar de Noordzee gezonden om een oog te houden over onze visschersvloot, naar aanleiding van de herhaalde klachten over beleediging en schade door Engelsche visschers den onzen aangedaan, tot zelfs onder onzen wal. Het Hoofdcomité voor de IJszeevaart zal deze week te Amsterdam een kleine tentoonstelling openen van alle voorwerpen, die in 1871 en 1876 uit het //Behouden Huis" op Nova-Zembla terug zijn gebracht in Nederland. Op welwillende wijze heeft; de Minister vau Marine daartoe medegewerkt. Na de goedkeuring van Z. M. deu koning verkregen te hebben, is o. a. alles afgestaan wat zich in de modelkamer van het miuisterie bevond. De directie van het Panorama te Amsterdam, heeft kosteloos de kunstzaal tijdelijk beschikbaar gesteld voor het doel der IJsvaartcommi3sie, terwijl de opbrengst der entrée's geheel ten voordeele van de tochten naar het Noorden zal zijn. De schetsen en studiën van den schilder Apol, die verleden jaar den tocht naar het Noorden mede maakte, zullen ook tentoongesteld worden met al de photographieën, op vroegere tochten genomen door den heer Grant, die opnieuw medegaat. Bovendien heeft de lieer Apol een fraaie schilderij aan de Hoofdcommissie aangeboden, voorstellende z/de Middernachtszon, de ijsvlakte beschijnende." Deze schilderij zal verloot worden, terwijl eenige stellen photographieën van het Noorden tot premie zullen strekken. neer. Rondom hen breidde Parijs zijn grijze onmetelijk heid uit, met zijn blauwachtigen horizon, zijn diepe dalen, waarin als 't ware een zee van daken golfde. De geheele rechteroever lag in de schaduw onder een grooten lap koperkleurige wolkenen van den rand dier wolken met haar gouden franjes, liep een breede lichtstraal uit, die de duizenden riliten van den linker oever als met een tintelenden gloed van vonken overgoot, zoodat die helft van de stad, waar 't ouweder was overgedreven, in een klaar licht baadde. Het was de moeite niet waard zoo te klimmen met den neus omlaag, zei Boche kwaad, terwijl hij de trap weer afging. Stil en knorrig klom nu de bruiloft weer naar beneden en men hoorde niets dan liet getrappel der schoenen. Nu wilde meneer Madinier betalen; inaar Coupeau kwam daar tussclien en stopte den oppasser snel vier en twintig sous in de hand, een stuiver de persoon. Het was nu bij half zes en men had nog juist tijd genoeg om in den //Zilveren Molen" te komen. Toen ging het lang9 de boulevards en door de voorstad Poissonnière. Coupeau vond echter dat de wandeling zoo niet kon nfloopen en duwde liet geheele gezelschap een wijnhuis binnen, waar men eeu glaasje vermout ging drinken. Het maal was besteld tegen zes ure. Sinds een twintig minuten werd er al op de bruiloft gewacht in den //Zilveren Molen". Madam Boche, die haar Witte wijn met bitter er door.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1