Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- ju&sksement Zierikiee. 1881. No. 34. Woensdag 4 Mei. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nominees 5 cent, met Bijblad 10 cënt. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 cf. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN91AN. ZIERIKZEE, 3 Mei 1 8 8 L. Bij de op heden gehouden stemming voor de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad zijn 139 stembriefjes ingeleverd. Te Vli9singen is tot lid van den Gemeenteraad ge kozen de heer F. H. J. Wibaut. Uit Goes is aan de N. Rott. Ct. geschreven, dat aldaar Zondag-avond door ds. I. Post een bidstond is gehouden in de kerk der Hervormden, die op het kerkbriefje stond aangekondigd als //bidstond voor het vertrek der Lotelingen". Welk een zonderlinge machine wordt de godsdienst toch onder de hand van sommige lieden, 't Is er niet ver vandaan of we zien zeker tooneel, door Multatuli in een zijner bundels ideeën geschetst, in allen ernst door de clericalen opvoeren. Van 3 tot 17 Mei zal te Middelburg van wege de Vereeniging //Uit het Volk voor het Volk" een tentoonstelling worden gehouden van fabrieks- en hand- werksnijverheid, met daaraan verbonden wedstrijd voor den handwerksman. Bekroningen zullen worden uit gereikt, bestaande in spaarbankboekjes, verguld zilveren en zilveren medaljes. De Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotter dam heeft over 1880 een winstcijfer beschreven van f 122,513 en deelt 7 uit. Ook is te Fijenoord weder een nieuw groot stoomschip van die Maat schappij te water gelaten. De Stoomvaartmaatschappij //Java" deelt over 1880 aan haar aandeelhouders 2 uit. Daarentegen keert het //Paleis van Volksvlijt" te Amsterdam over 1880 nihil uit aan de aandeelhouders. Het voordeelig saldo der exploitatie-rekening ad f 12,666,95Y2 is geheel gebruikt voor rente, a en afschrijving. De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft keert over 1880 een dividend uit van 35,9%. Daaren boven is f 7000 toegestaan tot verzekering |van pensioenen aan het personeel der fabriek. Met algeraeene stemmen heeft de Gemeenteraad van Rotterdam een bijdrage van 3 miilioen gevoteerd aan het Rijk voor den Waterweg. Tegen den 6en Mei a.s. zijn de kiesgerechtigden te Sluis opgeroepen, om hunne stem uit te brengen ter benoeming eener commissie van 7 leden, welke commissie belast zal zijn met de beoordeeling van het ontwerp van wet tot verandering der grenzen van de gemeenten Aardenburg, Sluis en Retrauchement. Als een bijzonderheid wordt uit Wageniugen mede gedeeld, dat aldaar een duif een kippenei heeft uit gebroed en deftig met haar kieken rondwandelt. Iemand wien men dit vertelde, zei heel naïef: ja, dat kan ik best geloovenwij hebbeu ook eens een duif gehad, die kippeneieren legde. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Tolhoek als dijkgraaf van den Westerlandpolder en benoemd als zoodanig G. De Jager. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan H. Boers te Utrecht en E. Lebaigue te Brussel vergunning verleend tot het leggen van ijzeren sporen op en langs den proviucialen kunstweg tnsschen Walzoorden en Hulst, en tot het daarover doen rijden van door stoom in beweging gebrachte wagens of rijtuigen. Knnst, Wetenschap en Letteren. De beroemde schilderijen-verzameling van Munkaczy te Parijs heeft dezer dagen groot gevaar geloopen door brand vernield te worden. Gelukkig slaagde de brand weer er in het vuur te blu9scheu. De collectie wordt op meer dan 1 miilioen waarde geschat. Zaterdag a.s. zal Catharina Beersmans voor het eerst na haar ziekte weder optreden te Rotterdam en wel als //Annemie" in het bekende stuk van Rosier Faassen. Dezer dagen zal te 'sGravenhage onder den hamer van den auctie-houder komen de bibliotheek, nngelaten door wijlen den heer A. v. d. Hoop Jacz. Deze merk waardige verzameling bestaat, behalve uit eenige oude werken, uit ongeveer 10,000 boekdeelen, die nog geheel nieuw en onopengesneden zijn. Het zijn alle werken, uitgegeven in de laatste 40 jaren en men vindt er nagenoeg al 't merkwaardigste wat in dat tijdvak in Nederland, Frankrijk, Duit9chiand en Enge land is uitgekomen op 't gebied van literatuur en kunst. Er is ook bij, een unieke verzameling over tooneel en tooneelspeelkunst, muziekgeschiedenis en opera, waaronder een tal van pracht- en plaatwerken en geïllustreerde boeken, platen, portretten en omstreeks 1000 stereoscoopplaten. De beide Duit9che reizigers Gerhard Rohlfs en dr. Stecker zijn gelukkig aangekomen te Debra Tabor, de hoofdstad van Abessynië. Zij zijn belast met het overbrengen van geschenken aan koning Johannes. Daar deze echter inmiddels in een krijgstocht tegen de Galla's gesneuveld is, zoo vervalt daardoor het voornaamste doel der reis van de Duitsche geleerden. Het 250jarig bestaan van het Utrechtsch muziek gezelschap Collegium Musicum TJltrajectinum is met groote feestelijkheid en veel succes gevierd. Het was met recht een feest aan de kunst gewijd en door de kunst gewijd. Het i9 nog niet klaar gebleken wat het Fran9che Gouvernement in 't schild voert, ten aanzien van Tunis. Wel wil men n.l. de officieuse pers doen gelooven, dat de expeditie naar Tunis alleen ten doel heeft eenige grensstaramen te tuchtigen voor gepleegde rooverijen en andere gewelddadigheden, waarvan Fransche onderdanen de slachtoffers zijn geweest, maar naar de krijgstoerustingen en zekere geheimzinnigheid te oordeelen, zit er wel wat meer achter. Voorloopig moeten wij ons te dezen aanzien behelpen met veronderstellingen en mogelijkheden, doch ah van zelf gaan wij denken, dat 15000 man van alle wapenen toch wel wat veel i9 om een handvol Mooren of Berbers te kastijden; aangenomen DE BRUILOFTSPARTIJ UIT „L'ASSOMMOIR". VI. Toen men de zaal rond geweest was, wilde meneer Madinier van voren af aan beginnen; dat was wel de moeite waard. Hij maakte veel werk van madam Loril- leux, wegens haar zijden kleeden telkens al9 zij hem iets vroeg, antwoordde hij deftig en met veel aplomb. Daar zij met aandacht keek naar de minnares van Titiaan, die naar haar mcening net zulk geel haar had als zij, maakte hij haar wijs, dat 't de schoone Ferrounière wa9, een maïtres9e van Hendrik IV en waarop men een drama gespeeld had in 't Ambigu- theatre. Toen wierp zich de bruiloft in de lange galerij, waar de Italiaansche en Vlaamsche scholen zijn. Al weder schilderijen, altoos maar schilderijen, heiligen, mannen en vrouwen met gezichten die men niet begreep, donkere landschappen, beesten die geel gewor den waren, een mengelmoes van menschen en zaken en kleuren, dat hun erge hoofdpijn deed krijgen. Meneer Madinier sprak niet meer, hij geleidde den 9toet langzaam voort en men liep met uitgerekte halzen en de neuzen in de hoogte. Eeuwen van kunst geschiedenis gingen zoo \oor hun opgeschrikte on wetendheid voorbijde fijne soberheid der ouden, de weelderigheid der Venetianen, 't mollige schoon verlichte leven der Hollanders. Maar waar zij het meest schik in hadden, dat waren de copiisten met hun ezels, en dat die zoo maar zonder verlegenheid schilderden midden onder al 't volk. Een oude dame, die op een hooge ladder met een penseel al9 een witkwast bezig was in de fijne lucht van een groote schilderij, trof hen inzonderheid. Ondertusschen moest langzamerhand het gerucht verspreid zijn, dat er een bruiloftspartij het Louvre bezocht; er kwamen schilders toeloopen en glimlachten nieuwsgierigen gingen alvast op de banken zitten om den optocht cp hun gemak te zien voorbijtrekken, terwijl de oppassers zich op de lippen beten om zich in te houden. En de bruiloft, al tamelijk moede, en de deftigheid verliezende, liep te sloffen met de schoenen met spijkers op de blinkende vloeren a)9 een verwarde kudde te midden van de netheid en rustige stilte der zalen. Meneer Madinier hield zich stil om een9 goed effect teweeg te brengen. Hij ging recht op de //Kermis" van Rubens af. Daar voor gekomen zei hij nog niet9 en wees enkel met een oolijk gezicht het doek aan. Toen de dames den neu9 even op 't stuk gevestigd hadden konden ze zich niet weerhouden te giebelen; toen wendden ze hoogblozend 't gelaat af. De mannen hielden ze tegen en zochten de dubieuze bijzonderheden. Kijk eens, zei Boche, dat i9 de moeite waard. Daar heb je er een die kotst. En die giet zijn aard appelen af. En die daar! Nu, ze zijn netjes hier. Laat ons nu maar heengaan, zei meneer Madi nier, verrukt over zijn succes. Hier is niets meer te zien. De bruiloft keerde nu op haar schreden terug en trok opnieuw den salon carré en de Appollo-zaal door. Madam Leret en juffrouw Remanjou klaagden, dat haar de beenen afvielen van vermoeidheid. Maar de doozenplakker wilde aan Lorilleux de oude kost baarheden laten zien. Dat wa9 op zijde, achter in een klein kamertje, hij zou het wel blindelings kunnen vinden. Hij vergiste zich echter, liet de bruiloft zeven of acht eenzame, kille zalen doordwalen, vol met 9tijve glazen kasten, waarin een ontelbare hoeveelheid gebroken potten en pannen op rijen stonden en heel leelijke poppetjes. Nu huiverde de bruiloft van verveling. Toen men naar een deur zocht, verviel men in de teekeningen. Dat was opnieuw een eindelooze loop; er kwam geen eind aan de teekeningen't was maar zaal aan zaal, zonder iets aardigs, niet9 dan bekrabbelde papieren achter ruiten tegen de muren. Meneer Madi nier raakte de kluts kwijt, doch niet willende bekennen dat hij verdwaald was, liep hij met de bruiloft een trap op. Nu ging de reis midden door 't museum der marine, onder modellen van werktuigen en kanon-

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1