VOIGT EN ESS EL EN. ADVERTENTIEN. Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot A AN KON DIGIIVG~ DOET TE WETEN: dwepers, verdwaasde idealisten, slachtoffers van hun idieeën en ineer nog van de ideeën van anderen. //Heeft u ook bijgeval een idee van een idee, Mevrouw?" zegt zeker ironisch Duitsch dichter van den nieuweren tijd. Ach, voor hoeveleu in Rusland is 'tal een vloek geweest ideeën te hebben! Ook wat de advokaten gezegd hebben is niet ver kwikkelijk om te lezen, althans grooteudeels, want onder die advokaten waren er toch twee, die wel idee van 't ideale toonden te hebben. Advokaat Unkowski, advokaat Cdiartulari en advokaat Gerke maakten vooraf nederig excuus voor 't feit dat zij deze beschuldigden zouden verdedigen. Dat maakt een onaangenameu indruk; trouwens er behoort moed toe onder zulke omstandigheden de taak van voorspraak ernstig op te vatten, 't Was ook maar een vorm, dien de wet gebiedt in acht te nemen. Toch durfde Gerke 't wagen voor Hesse Helfinann een woord uit het hart te spreken. //De liefde tot het volk en haar streven om zijn noodlottigen toestand te helpen ver beteren, waren de drijfveeren, die Hesse lielfmanu tot de revolutie brachten." Voor Kibalchitch sprak avokaat Gerhard en deze man bezat waarlijk veel moed9 en zeide veel degelijks. Waarlijk, als men hem zoo hoorde, den levensloop van zijn client nagaande, aanwijzende hoe deze sinds jaren 't slachtoffer was van 't rampzalige regeersysteem dat Rusland drukt, herinnerende hoe hij 2 jaar en 8 maanden onschuldig preventief werd gevangen gehouden, dan kon nog iets anders dan afschuw van den keizersmoord, dan kon ook deernis met het slachtoffer van een verdorven administratief rechtsstelsel de hoorders hebben vervuld. Advokaat Gerhard was bijwijlen scherp in zijn uitingen over de rechtspleging in zijn land. De president viel hem daarover bij herhaling in de rede. Voor Sophie Perovskaia sprak advokaat Kedrin, en ook deze advokaat bezat raoeds genoeg om een wezenlijke voorspraak te zijn en niet bloot een instrument om aan den vorm der wet te voldoen. Welnu, hij zeide o.a. dit//Toen gij, mijne heeren rechters, voor liet eerst vernaamt dat eene vrouw zich onder de moor denaars bevond, is zeker bij u de gedachte ontstaan, welk een vreeselijke verschijning, welk uitvaagsel der hel 1 Gij zult gedurende de zitting zeker een tegen- overgestelden indruk gekregen hebben. Ten minste op mij heeft zij een geheel anderen indruk gemaakt, dan ik verwacht had. Ik zag een bescheiden meisje, dat niets beestachtigs, niets vreeselijks heeft. En zij huichelt niet. Haar openhartige bekentenis bewijst dit voldoende." Daarna ging hij haar verleden op delven om 't raadsel op te lossen hoe d i e vrouw daar kwam. En wat bleek ook hier? Zij was een der vele slachtoffers van 't geen in Rusland admi nistratieve rechtspleging heet. Als kind van 16 a 17 jaar onschuldig gevangen genomen, vervolgd, vrijge sproken, weder gegrepen, verbannen, als 't ware vogelvrij verklaard; - zou er meer noodig zijn om een begaafd jong meisje, die ideeën heeft en idealen had, den hellenden weg der revolutie af te jagen? Jeliaboff heeft voor zichzelf gesproken. Hij sprak meer dan een uur lang. In zijn aanhef: /,voor eiken overtuigden partijleider is zijn zaak meer waard dan zijn leven", kan men de verklaring vinden van 't vreemde verschijnsel dat een man, die wel weet dat de strop hem wacht, toch geen woord zegt om zich te ver ontschuldigen, maar de gelegenheid om te spreken uitsluitend wijdt aan zijn ideeën. Op die plaats was dat wel een hopeloos werk. Velen, die daar waren en hem hebben aangehoord, zou men vermoedelijk nu nog kunnen vragen: haben sie überhaupt eine Idee von eincr Idee? zonder een voldoend antwoord te zullen krijgen. Er moet daarbij iets theatraals in den manier van dien Jeliaboff opgemerkt zijn; dat neemt niet voov hem in, doch een paar fijne scherpzinnige zetten heeft toch de procureur-generaal van hem moeten verduwen. Ook Kibalchitch heeft nog gesproken. Het maakt een zonderlingen indruk, dien man met den strop als 't ware vóór zich, te hooren reclameeren 't recht van uitvinding eener vliegmachine. Zou men den revo lutiegeest verstikken door zulke meuschen op te hangen Sophie Perovskaia heeft ook nog iets gezegd, dat merkwaardig is. //Veel is er tegen ons ingebracht, over het feitelijke gedeelte wil ik niet spreken. Maar de beschuldiging, dat wij zedeloos en wreed zijn, de openbare meening minachten, dat wil ik tegenspreken met een beroep op allen, die onzen levenswandel en onze onderlinge verhouding kennen, en die ons noch van wreedheid noch van zedeloosheid ooit zullen kunnen beschuldigen. Ten slotte, mijne heeren rechters, verzoek ik u dringend niet te letten op mijn geslacht, en mij evenals mijn mannelijke kameraden, ter dood te veroordeelen". Men knn 't begrijpen, dal deze woorden, kalm en met overtuiging uitgesproken, een diepen indruk maakten. Het einde is bekend. Op 't standpunt der rechters viel er wel niet anders te doen dan een doodvonnis uit te spreken. Dat Ruslands kwalen daarmede nog niet genezen ziju, zal men te Petersburg zelf wel ten volle beseffen. De menschelijke gerechtigheid heeft dan ook niets anders gedaan dan wraak te nemen op hare manier. Gewis hopen alle vrienden der menschheid, dat een Alexander III de kracht verleend mag worden otn 't kwaad toch eens werkelijk in 't hart te treffen, opdat liet overwonnen worde en er een betere tijd aanbreke voor vorst en volk in dat ongelukkige land. Maar wat moet er nog veel gebeuren vóór er met eenigen grond verbetering kan worden verwacht! Er is zooveel rots in den staat der Moskovielen. Men heeft er zelfs geen fatsoenlijken beul, en 't is tocli een land waar voor zoo iemand wel een carrière te maken zou zijn. De beul Erolow heeft nu 250 geesel- slagen gekregen omdat hij zijn ambt niet netjes heeft uitgeoefend en de strop van Michailoff tot tweemaal toe gebroken is. Men kan den man kwalijk ophangen om hem 't vak te leeren. Men zegt ook dat hij volslagen dronken was tijdens de executie. Dit laat zich verklaren. Er zullen er wel meer dronken geweest zijn te Petersburg dien dag. Ofschoon niet direct met dit monsterproces in ver hand staande, verdient toch een feit, dat zich in Zwitserland heeft voorgedaan, zeer de aandacht. Te Genève is namelijk, met medeweten en in zeker opzicht onder goedkeuring van het kantonnaal bestuur, een krachtig protest aangeplakt tegen de eventuëele terdood brenging van Hesse Helfmann in 't bijzonder en tegen de barbnarsche straffen die in Rusland worden toegepast in 't algemeen. Het protest gaat uit van ecnige socialistische en politieke vereenigingenmaar 't heeft door zijn half officieel karakter veel van een protest, dat het vrije Zwitserland reeds vooraf de wereld inzendt tegen de pogingen van Rusland, om door een soort van inter nationale politie aan de vrijheid van kleine stalen als Zwitserland en België een eind te maken. Dat is mannelijk van de Zwitsers. Men mag in zekere mate meelijden met Russische vorston en onderdanen hebben, maar qii ils lavent leur linge sale en familie; anders is 't gevaarlijk voor de vrijheid, ook zelfs buiten 't land van galg en geeselpaal. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Men meldt uit Konstnntinopel dat daar vier personen zijn gevat, die vroeger bedienden waren in het paleis van den Sultan en die thau9 beschuldigd worden, clat zij Abdoel Aziz hebben vermoord. Men herinnert zich dat die vorst heette zelfmoord gepleegd te hebben met een schaar. Thans zegt men dat die vier lieden bekend hebben hem te hebben gesmoord en daarna de aderen geopend, om 't te doen voorkomen alsof hij zelfmoord gepleegd had. Er moeten nog andere personen in dat komplot betrokken zijn. Van 12 tot 20 April kwamen 20,000 landverhuizers te New-York aan. INGKZÖNDKN. ■«ter in het koude Noord, in Schotlands oude stad, ontvingt ge een bliksemschrift, dat men u noodig had hhii 't dierbaar Vaderland, om magen en om vrienden, Qewond in 't vrijheidskamp, te helpen, te verbinden. Herzelfder stond gereed, aanvaardet gij de reis, Hn vaardig op 's Lands stem voldeedt gij aan den eisch; Czjiets achtet gij te groot, uw studiën liet gij varen Ken dankbaar volk blijft trotsch op zulk een voorbeeld staren, c/spreekt van, en roemt alom uw patriotisme en moed! c/jtroomde op het veld van eer 't Transvaalsclie heldenbloed, tgn was er niemand om dien levensstroom te stelpen trof u! ter hulp gesneld om in den nood te helpen Wwald en Careidie een volk dat offer bracht !zk>g wordt uw naam genoemd door 't verre nageslacht. H. Verzoeke vriendelijk om overname in Hollandsche bladen. Woordelijk gecopiëerd uit het Kaapsche Volksblad van Donderdag 24 Maart 1881. K erknieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Hellevoetsluis ds. Grootenhui9 te VVissekerke. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 25 April 1881. Nederland, Werkelijke Schuld 2i/a pCt. 653/ls dito dito 3 7715/le dito dito 4 102'/j dito dito 1878 4 1021 '/lü Premie-Leening Stad Rotterdam 3 10H/4 België, dito Stad Antw. '74 3 u 97 l/4 Spanje, Obligatiën Buitenl. '1867/75 1 225/,e dito dito 1876 2 433/J0 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853(78 3 523/l6 dito 5e Serie 1877 6 101'/j dito 6e Serie 1878 6 1019/ j 8 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 9713/!6 Gert. Inschr. 6e S. 1855 5 81 Vs 94ii/i(1 87 785/16 65 Vla 80 ISOVie 13»/i. 255/3 1271/g 547/s Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4 '/2 Obl.-Leen. 18G7/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1804 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tiilis Obligatiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert, van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 9 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier/' 21,421/2 I Russen in Z. R. f l^D/a dito in zilver - 21,45 Amerik. Dollars - 2,48 Eng. Div. per - 11,75 Papier - ROTTERDAM, 25 April 1881. Bij minder ruimen aanvoer, verkoop slepende tot vorige prijzen, mindere soorten nog veel onverkocht. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1879 f a f Nieuwe 1880 - 8.— - 9.50 Rogge 1880 - 7.25 - 8.25 Wintergerst - 5.25 - 5.75 9 Zomergerst - 4.75 - 5.25 9 Inl. lange Haver - 3.- 4. 9 korte 9 - 4.- 5. Kleine Blauwe Erwten 1880 - 8.50 9 - 9.75 Groote 99 - 15.9 - 15.50 Bruine Boonen - 11.9 - 12.50 Witte 9 - '11.— 9 - 12.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.25 9 - 7.75 873/3 913/8 525/I8 135i/,t ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 25 April. //Elize", kapt. J. Levers, vati Tatal naar Rotterdam. s.s. //Horden", kapt. W. Turner, van Pas9ein naar Zwijndrecht. UITGEZEILD. 24 April. s.s. //Amsterdam", kapt. J. H. Taat, van Rotterdam naar New-York. Voor de vele bewijzen van belangstelling 8$^- ondervonden bij de bevalling onzer dochter, betuigen wij onzen irmigen dank. J. BAL Cz. J. BAL—Was. Ten kantore van den ONTVANGER GRIFFIER van hel Waterschap Schouwen te Zierikzee is verkrijgbaar het ~V ERSJLiA(x omtrent den toestand van dat Waterschap over 1880, tegen den prijs van cent. Zierikzee, 26 April 1881. De LIBERALE KIESVEREENIGING alhier, heeft voor de aanstaande verkiezing van een RAADSLID, tot caudidaat gesteldden heer Griffier hij de Rechtbank die deze candidatuur heeft aangenomen. Namens het Bestuur, Zierikzee, J. H. C. HËIJSE, Voorzitter. 25 April 1881. J. FRANSE, Secretaris. Het BESTUUR van den Polder de VIER BANNEN IN D UIVEL ANI) Gelet op art. 110 van het Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeeland 1°. dat van heden af gedurende acht aagende door de Vergadering van Ingelanden vastgestelde Begrooting met Memorie van Toelichting voor het dienstjaar 1881/82 ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Zierikzee (Oude Haven, wijk A, No. 362), ter inzage ligt voor eigenaren van gronden in den Polder 2°. dat tegen betaling der kosten van die Begrooting met Memorie van Toelichting voor bedoelde grondeigenaren afschrift verkrijgbaar zal zijn. Nieuwerkerk, den 26 April 1881. Het Polderbestuur voornoemd, F. BOUMANDijkgraaf. J. L. DE JONGE, Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3