BIJ VOEGSEL y BIJ DE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD ZIERIKZEE, Binnenland. 3' gehouden den 3 0 Maart 1881. Voorzitter Mr. J. Mauritsz GanderheijdenBurgemeester. Afwezig zijn de Heeren Dr. Goernans met kennisgeving en Mr. Schneiders van Greijffenswerth en van Nes van Meerkerk. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mededat zijn ingekomen 1 een brief van de Ged. Statenhoudende terugzending van het goedgekeurd tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1880; 2°. een brief als voren, met bijbehoorenden staatwaaruit blijkt, dat met ingang van den 1 November '1880 het bedrag van de inkomsten wegens het genot van vrije woning voor ieder der hoofden van de Armenschool, de school voor minvermogenden en de Meisjesschool wordt bepaald op f 225 en de vergoeding voor huishuur wegens gemis van vrije woning voor ieder der hoofden van de tweede en de eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs op f 225. De Voorzitter brengt in herinnering, dat door hen aan Ged. Staten was voorgesteld de inkomsten wegens het genot van vrije woning voor de hoofdonderwijzers der Armenschool en der Tusschenschool te bepalen elk op 120 en voor de hoofdonderwijzeres der Meisjesschool op f 200 en de vergoeding voor gemis aan vrije woning voor de hoofdonderwijzers der eerste en tweede school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs respectivelijk bedragende f 150 en f 100, op dat bedrag te behouden. Burgem. en Weth. vinden echter geen redenen om in het besluit van de Ged. Staten niet te berusten 3°. een brief als voren, waarbij zij kennis geven, dat zij hebben besloten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek te rigtenom aan den Koning de vernietiging voor te dragen, der bepaling van art. 8 van het reglement voor het bestuur van het Burgerweeshuis. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat Burgem. en "Weth. waarschijnlijk later over deze zaak zullen worden gehoord en dat zij in dat geval zullen overwegen hoedanig te handelen en den Baad daarmede in kennis zullen stellen; 4°. een brief van de Commissie van toezigt voor het middelbaar onderwijs, houdende berigt, dat zijn herbenoemd tot Voorzitter der Commissie Dr. J. K. de Bruijne en tot Secretaris Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth. Wordt besloten al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen 5°. een verzoek van Mr. C. J. Fokker, voor en namens zijne echtgenoote J. C. Egter, om eene oppervlakte grond, groot ongeveer 16 centiaresverkregen door het overdekken van eene vroeger openliggende vroon of sloot aan het Slabberswerf, in erfpacht te verkrijgen. Namens Burgem. en Weth. stelt de Voorzitter voor, het verzoek toe te staantegen betaling eener som van 2 cent in het jaar voor elke centiare en met bepaling, dat aan de gemeente steeds toegang moet worden verleend tot de uitgegeven oppervlakte, zoo dikwijls haar dit tot herstelling der in den grond liggende rioolbuizen of om andere redenen noodzakelijk voorkomt en dat op den grond niets mag worden gedaan waardoor nadeel aan de rioolbuizen kan worden toegebragt. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten 6°. een verzoekschrift van den veeschutter J. Manni om verhooging zijner jaarwedde, thans bedragende f 24 in het jaar. De Voorzitter geeft namens Burgem. en Weth. te kennen dat de verzoeker in 1879 naar de betrekking van vee- schutter heeft gesolliciteerdwetende welke belooning daaraan was verhonden, waarop hij is benoemd; dat de aan die betrekking verbonden werkzaamheden dezelfde zijn gebleven van vroeger en dat er naar hun inzien geenerlei reden bestaat om tot eene verhooging der jaarwedde te besluiten. Zij stellen daarom voor, het verzoek af te wijzen. Dienovereenkomstig wordt besloten 7°. de rekening der openbare brei- en naaischool en die van den straatweg tusschen Zierikzee en Brouwershaven beiden over 1880. Gesteld in handen van de II.H. Ochtmanvan Nes van Meerkerk en Dr. Goemans tot onderzoek en verslag; 8°. een brief van den heer J. W. B. van Nieuwland, namens mevrouw de weduwe Schillemans, waarbij hij te kennen geeftdat naar zijne meening de door Burgem. en Weth. opgegeven som van f 2229, waarvoor zij den afkoop in der minne wilden doen plaats hebben van het ten behoeve der gemeente gevestigd tiendregt op den 3° blok van den Jonge-polder, niet is berekend volgens art. 3 der wet van 12 April 1872 (Staatsblad No. 25). Omtrent dit schrijven geven Burgem. en Weth. te kennen, Mr. rerv. dat even hoeft men, iieele n en Dit men inngs rwijt ngeu Iten, .maid illen n de bliek ngen .ek te et in van ge- voor lieve nïsen reed a leurs. jnder heel dus rbeat .1, en r een en de mede mnen Het doch iegel- i van eeren inden I, dat winst id der m in andel nigen kende daten g het ;e!egd n fijn m bij Deze ichikt huren moet al ondenkbaar slecht ingericht zijn om een brand, die ontstaat, zoo plotseling 't geheele gebouw te kunnen doen aantasten dat de menschen zich niet bergen kunnen. Bleef er orde heerschen dan konden zeker in 99 van de 100 gevallen alle menschen gered worden, ja zich zelf bergen. De brand zelf en de paniek ziju de twee engelen des vevderfs, die samenspannen. Zou het geen tijd worden dat eens met ernst deze zaak werd aangevat door wie 't aangaat: de sehouburg-directeuren en de openbare besturen? Men kan er zeker van zijn dat de meeste groote schouwburgen als gebouw en met 't oog op de bestemming kapitale ge breken hebben. Er zijn alle termen aanwezig om dit eens streng te doen onderzoeken en in verband met de uitkomsten daarvan maat regelen te nemen. deze wezennjic Deiangnpic ran. vau opcnuare veiligheid wordt bestudeerd en dat dit tot afdoende verbetering leide, waar zulks noodig is. ZIERIKZEE, 1 April I 8 8 L. Dinsdag-avond gaf de Rederijkerskamer //Ruysch" haar laatste uitvoering voor dit seizoeu. De beide stukken//Pierre de Galeiboef" drama van E. S. Gulp en „Flik en Flok in de klem" blijspel met zang van W. Mets Tz., werden zeer verdienstelijk gespeeld en deden op nieuw de wezenlijke dramatische talenten van onderscheidene leden uitkomen. z/Kunst en Eer" luisterde ook ditmaal de voorstelling op. De opkomst was als naar gewoonte zeer talrijk. Door de Arr.-Rechtbank alhier is de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt voor de vervulling der kantonrechtersplaats alhier, de heeren Mr. E. A. E. van der Kemp, kantonr. te Ter Neuzen Jlir. Mr. A. R. P# inden uoi w mom unreins" uuk ccu mjuivug u^..iiemea, namel. dr. Max Weber, thans lector aan de universiteit te Utrecht. Dr. Weber zal tevens de functie van scheepsarts vervullen. De expeditie zou in 't begin van Mei vertrekken. Volgens dr. G. ITartlaub moet liet toch waar zijn, dat sommige soorten van kleine trekvogels de reis naar de verafgelegen streken, waar zij gaan overwinteren, gemakkelijk maken door zich te plaatsen op den rug van groote trekvogels, als: ooievaars, kraanvogels, ganzen en dergel. 't ls meermalen verteld, doch ook wel eens in twijfel getrokken, doch dr. Hartlaub gelooft het ook. In Carlyle's //Reminiscences" werd over vele thans overleden eminente mannen vrij minachtend gesproken. Hun betrekkingen zijn nu van plan brieven van Carlyle te publiceeren, waarin hij over diezelfde personen zeer gunstig oordeelt. De //Reminiscences" werden geschreven, toen Carlyle ziekelijk en oud was; de brieven in quaestie dateeren uit zijn besten tijd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 5