Buitenland. Sociteit „Tot Nut en Genoegen." ALGEMEENE VERGADERING 1 (*e lien ■en. ran >25 nen en. :rs- zijn ing loor eld. Zij was 't, wie men op een rondreize door 'fc zuiden van hel Rijk op planken geschilderde dorpen aanwees en als welvarende boeren en boerinnen verkleede slaven, om haar een helder begrip te geven van de groote welvaart die er in haar land heerschte. Doch we behoeven niet verder op te klimmen. Ieder weet, dat T keizerlijk bont in Rusland doorgaans met een wreeden dood is betaald. Zoo is 't in dat groote land eeuwen door geweest. En 't is er in deze eeuw niet naar gegaan om 'talles zooveel beter te maken. Dat zal eens komen, ongetwijfeld. Wie zal niet hopen en wenschen, dat Alexander IH 't een stapje nader zal brengen! Wij gelooven vast, dat ook Alexander II naar zijn vermogen gedaan "heeft wat hij meende te moeten doen. Maar men verwijt hem zwakheid. In zekere kringen verwijt men hem zwakheid jegens 't verdachte en zelfs jegens 't zieke vee. 't Is de vraag of hij de ziekte zelf wel in haar wezenlijken aard hoeft gekend, en in alle geval of hij wel de absoluut goede veearts was, al was hij de absoluut machtige. Wij zouden meen en, dat hij ook zwak is geweest ten aanzien van de ondergeschikte veeartsen, dat hij dezen maar te veel heeft laten tobben met afmaken, opsluiten, ontsmetten of wegjagen, zonder genoegzame kennis van zaken, ja misschien hoofdzakelijk om 't traktement, de premies, de vergoediugssornmen, de opbrengst van 't als verdacht verkochte enz. Als een land, zoo groot en zoo uit heterogene elemen- ten bestaande als Rusland, eenmaal van de ziekte wordt aangetast, dan is 't daar zoo spoedig niet af. Hoe dit echter zij, zeker is't, dat voor 'toogenblik de zaak van vrijheid, ontwikkeling, humaniteit en menschelijk geluk door daden als de moord te Peters burg slecht gediend wordt. Toch mag men aannemen, dat de Russische bewinds lieden, en allereerst wel de Keizer, geen mannen van steen of brons zijn. Zij moeten op de teekenen des tijds letten om de dreigende ontbinding nog te kunnen bezweren. Laat ons hopen, dat zij de noodige wijsheid zullen erlangen om 't op gepaste wijze te doen. Er is met gespannen aandacht uitgezien naar de manifesten, die zouden uitkomen bij 't avenement van Alexander III. Die stukken zijn er reeds, doch men wordt daar niet wijzer uit. In 'i eene wordt over 't gebeurde gesproken als een zaak, die Gods wil moet geweest zijn, in 't andere (dat aanzie Finnen) verklaart de nieuwe Keizer, dat hij door 't noodlot op den troon zijner vaderen gekomen is. Hoe meent men 't nu? Doch men kent genoeg de beteekenis van zulke zegs wijzen en weet dat men dergelijk feit noch aan God noch nan 't noodlot toeschrijft. Dit zullen de gevangenen te dier zake aan hun hals wel ondervinden. Engeland heeft ook zijn alarm weder. Ook 't liberale vrije Engeland. Het is trouwens nog geenszins bewezen, dat 't onlangs gebeurde te Windsor en 't nu zoo gezegd gebeurde in een gang van Mansion-liouse iets meer dan loos alarm is geweest. Als zoodanig komt 't trouwens best te pas om de papieren van 't Fngelsche imperialisme weer een klein fractietje op te drijven; Ze hadden dit hoognoodig door de Trausvaal-geschiedenis. Doch wenden we ons maar af. Aan deze zijde van 'l Kanaal, in Frankrijk, waar 't imperialisme sinds een tiental jaren dood is, ziet het er waarlijk beter uit. In het schitterend resultaat der uitgeschreven conversie-leeniug van 1 milliard en waarop men 15 vondig ingeschreven heeft, ligt een motie van vertrouwen opgesloten, veel welsprekender en schooner dau een plebisciet nog ooit heeft gegeven. 15 milliard francs klinkt in alle opzichten beter dan 10 millioen meerendeels geronselde stemmen. Nu kan er nog wat geleuter over den scrutin de liste op door en men wil dat den Frauschen gaarne schenken. In Duilschland wil men politieke munt slaan uit het gebeurde te Petersburg en dat wel door 't nihilisme bij de haren te vatten en 't zoo binnen te sleuren in het strijdperk, waar gedubieerd woidt tusschen vrijhandel of protectionisme. Men wil daar absolute bescherming en dat moet wel sinds men 'l vrijhandelsysteem heeft weggeworpen. Hoor, hoe de offic. Nordd. AllgZtg, nu 't verband vindt tusschen nihilisme en vrijhandel: ,/Het nihilisme is een leer, die niet in de leer der radicale vrijhandelaars de allergrootste overeenkomst heeft, ja tot op zekere hoogte indentiek is. Beiden komen in verzet tegen een historisch ontwikkelden staat en zijne met de toenemende behoeften toenemende zedelijke taak. De radicale vrijhandelaar zou eigenlijk het liefst den staat willen oplossen in een conglomeraat van individuen, die alleen daardoor worden samenge houden, dat ieder zijn voordeel najaagt, maar voorloopig duldt hij den staat nog, opdat hij zijn huid en zijn beurs beschermd. De nihilist wil deu staat sloopen, om te zieu, wat er dan zal gebeuren. Beiden zijn anarchisten Tra nsvaal. I We houden 't er voor, dat op het oogenblik nu we j dit schrijven Maandag-avond't lot van de Transvaal aan een draadje hangt, zoo 't al niet is j beslist. Over den aard der onderhandelingen is veel i en zeer verschillend geoordeeld. De een meende er den i weg naar den vrede in te zien, de andere had er geen vertrouwen in. Wij voor ons vertrouwen hoege naamd de zaak niet. 't Komt ons voor, dat 't den Engelschen enkel te cloen is om tijd te winnen en dat men dus al onderhandelende, cle Boeren aan de praat houdt tot de groote macht van versterkingen er is en men met trotsclie woorden onderwerping zal eischen. Welke eigenlijk de hoofdpunten der onder handelingen zijn is nog maar niet duidelijk gebleken. Aan den kant der Boeren schijnt No. 'I te zijn: onafhankelijkheidNo. 2 geen enkel Britsch soldaat op Transvaaischen grond. Aan de zijde der Engelschen schijnt No. 1 te zijn: onderwerping om dan de genade harer Keizerlijke en Koninklijke Majesteit af te wachten, No. 2 bezetting van 't land dooi' de Britsche troepen enz. Doch is dit zoo, dan wordt men 't niet licht eens en wij hopen van de Boeren, dat zij dan maar liever andermaal de wapenen laten beslissen. Zij hebben twee krachtige steunsels: hun goed recht en hun ver trouwen op Goddaarbij voegen ze ook iets practisch nuttigs: stevige vuisten en een vast oog als zij schieten. Op die drie grondslagen kunnen zij, zelfs al is de groote Britsche boeman geland met al de reeds zoo vaak opgetelde guards, rifles, kanonnen en ezels, nog zonder bluf roepennog is Transvaal niet verloren Bovendien, 't geen de Engelschen zelf als een groote ramp vreezen, de mogelijke algemeene deelneming van 't Hollandsche element in den strijd, dat komt den Boeren ten goede. De Engelschen stallen breed uit al 't akelige van een mogelijken rassenoorlog in Zuid-Afrika. 't Is, of 't zooveel erger is als men elkaar doodschiet of onderdrukt en te gronde richt uit rassenhaat, dan uit overmoed wegens overmacht, 't Onderscheid is zoo groot niet. En als de Engelschen nu in Zuid Afrika janken: och, Boeren onderwerpt u toch, anders komt er nog een rassenoorlog onder de blanken, dan, zouden wij zoo zeggen, moesten de Boeren daarop antwoorden ja, rassenhaat is leelijk en rassenoorlog is ookleelijk; maar ons onderwerpen aan degenen die wij tot dusver bij de verdediging van ons goed recht telkens over wonnen hebben, dat is nog leelijker en dus liever den rassenoorlog dan de slavernij. Weet men wel welk een ontzettende kracht deze leus, goed gemeend en trouw gehandhaafdaan diezelfde dooi' de Engelschen zoo geminachte Dutch Boers kan bijzetten? Zooveel, clat wij de algeheele bevrijding van Zuid- Afrika voor zeker houden, slechts een kwestie van enkele jaren, als 't Hollandsche element 't maar ernstig wil. Men kan Engelands macht ten aanzien van dergelijke eventualiteiten licht overschatten. Toen, vóór ruim een eeuw, de N.-Amerikanen hun bevrijdingsoorlog begonnen, stonden de kansen vrij wat gunstiger voor de Engelschen, dan ze nu zouden staan aan de Kaap. Doch al deze redeneeringen beletten niet, dat wij met groote ingenomenheid 't telegram zullen begroeten, dat vrede aankondigt, een wezenlijk eervollen vrede, onafhankelijkheid en ongeschondenheid der Transvaal, de Engelschen daaruit en dan desnoods ééns per jaar die cei'emonie mét de vlag. Tot ons genoegen blijft in Engeland de beweging voor de bevrijding der Transvaal levendig. Wel heeft Gladstone 't Transvaal-conrité van kapitein Verney niet willen ontvangen, doch hij heeft toch wel moeten hooren wat men wil en wat vele eminent men in Engeland en overal willen. 't Is dwaas, 't schijnt dat 't vooral de eminent men moeten wezen, die besef van recht hebben. Voor gewone menschen schijnt dat voorrecht niet weggelegd. Bij de verkiezingen en om een klein eenvoudig boeren- volkje onder 't juk te brengen schijnt men 't ook met minder eminent men te kunnen doen. Één ding zal Gladstone den Boeren moeten toegeven, dat zij, ofschoon ze geen handschoenen dragen, toch zijn eminent men in matter of shooting-, dat zegt toch ook iets. Het bewind der Transvaal heeft een hoogst belang wekkend manifest uitgevaardigd, nl. een zoogenoemde petition of rights een vertoog van rechten) gericht tot den zusterstaat, den Oranje-Vrijstaat., Dat is een zeer interessantstuk, wel waard gelezen te worden (onze groote bladen hebben 't vertaald overgenomen.) 't Zal van wege ons Transvaal-comité in 't Fransch vertaald, door Europa en Amerika verspreid worden. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. In de Kamer der Afgevaardigden van de Fransche Republiek is door het lid Laroche-Joubert een voorstel dat veel heeft van een monster- :fa- Hij wil, dat van staatswege adellijke titels zullen verkocht, eigenlijk verhuurd worden. Voor een prinsen- titel zou men 20,000 frs. 'sjaars moeten betalen' voor hertog 1000, markies 5000, graaf 4000, baron 3000 en ridder 2000 lis,, alles per jaar. Hij slaat de ijdelheid der Franschen hoog genoeg aan, want hij berekent, dat dit nieuwe middel wel een 100 millioen 'sjaars zou opleveren. Jammer, dat hij ook niet den koningstitel b.v. a 50,000 frs. en den keizerstitel a. 100.000 frs. 'sjaars te huur wil stellen. Bij den brand van de //Printemps" te Parijs is voor 1 millioen fr9. aan goederen gereddaar verder alles voor 9 millioen geassureerd blijkt te zijn en de schade op o a 6 millioen wordt berekend, zoo meent men, dat de zenuwachtigheid van Jules Jaluzot nu wel bedaren zal. Den jachthoren zal hij laten vergulden en clan de tonen er op laten graveeren, die hij er op den ochtend van den brand in heeft geblazen, toen de 300 bedienden allen reeds in veiligheid waren. Kerk- en Schoolnieuws. Bedankt voor 't beroep naar Biervliet door ds. J. Zegers Wz. te 's Gramnoer, die 't beroep naar Haamstede heeft aangenomen. Aan den kerkeraad der Waalsche gemeente te Middelburg is de benoeming van kerkeraadsleden en cle beroeping van predikanten voor lien jaren opge dragen. Te Noordgouwe is door stemgerechtigden met al gemeene stemmen besloten tot liet houden van een kiescollegie. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 18 Maart. //Noach Vkapt. J. van Schelven, van Rotterdam naar Batavia. 18 //Vela", kapt. Gelletich, van New-York naar Rotterdam. 18 u //Mystery", kapt. J. Ward, van Londen naar Zwijndrecht. 19 //Maggie Pielen", kapt. 1). Milar, van j St. Ma)o naar Schiedam. OPGESTOOMD NAAR BATAVIA: 21 Maart. //Utrecht", kapt. Boon, van Rotterdam naar Batavia. WELHADIGHEIJD. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier maken dankbaar* melding-, dat door hen in de voormiddag-godsdienstoefening in de Kleine Kerk op Zondag 20 dezer is gecollecteerd een tienguldenstuk ten behoeve hunner Armen. Zieiukzee, 21 Maart 1881. Diakenen voornoemd J. W. I). SCHUURBEQUE BOEIJE, Voorzitter. IP. LAKENMAN, Secretaris. ADVKRTENTIEN. Bevallen van eene 13 O C lit ei*., J. MAZCJRE—Huffnagkl. Amsterdam, 21 Maart 1881. Den 5den Februari overleed, op reis van Java naar Nederlandaan boord der //Noach III" mijn geliefde Echtgenoot WILLEM CORNELIS PHAFF, in den ouderdom van 45 jarenlaatst gezagvoerder van het stoomschip //Siug-Tjin". ZrERiKZEE, Wed. W. C. PHAFF 19 Maart 1881. van Schelven. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 60 jaren, lot diepe droefheid harer kinderen, Vrouwe THERESÏA CORNELIA BOLLE, Weduwe den Heer Bartel Locker Moolenburgh. Zierikzee, 21 Maart 1881. op DONDERDAG deu 24 Maart 1881, des avonds te 72/2 ure in het lokaal van den Heer DE WEE RB, toegang Poststraat. Namens het Bestuur, G. A. DE LOOZE Mz.Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3