Buitenlandsch Overzicht. Voor zoover de moord de9 keizers van Rusland een gewone menschelijke handeling is, kan men er slechts één oordeel over vellenafschuwelijk. Moord is altoos afschuwelijk, 't zij 't slachtoffer een weerloos kind, een weerbaar man of een keizer is. Afschuwelijk waren de duizenden en tienduizenden moorden, die 't vloekwaardig regeerstelsel van Rusland al heeft doen plegen, de moord van dien éénen man, den Keizer aller Russen, is evenzeer afschuwelijk. Hierover valt echter niet te redekavelen. Van ongelijk meer belang is de politieke daad, die in dien moord is opgesloten. Is 't niet onbekend, ja van vrij algemeene bekendheid, waardoor deze gruweldaad geprovoceerd is, men verkeert in 't onzekere aangaande 't geen er de gevolgen van zullen zijn. Met een flesch nitro glycerine kan men een keizer doodeti, maar een ge- heele regeerraachine springt door zulk een bom nog niet uit elkaar. Onopgemerkt in dien zin zal evenwel de daad wel niet voorbijgaan. Wanneer het waar is dat Alexander III, alvorens zijn gang naar de kerk te aanvaarden om de eerste hulde te ontvangen, gezegd heeft dat hij hoopte dat eenmaal zijn zoon dien tocht niet zou behoeven te doen onder zulke treurige omstandigheden als hij, dan mag men aannemen dat er bij den nieuwen Czaar wel eenig besef zal zijn van den vreeselijken ernst der logische redeneeringen, die ten slotte tot de zeer onlogische bommenwerperij leiden. Zal Rusland nu een constitutie krijgen? Eigenlijk zou die vraag moeten luidenzal Rusland nu al weder een andere constitutie krijgen, want partiëele constituties en liberaalachtige instellingen heeft het al genoeg gekregen, meer dan genoeg zelfs. Het komt ons voor, dat de levenskwestie voor Rusland niet in een constitutie gelegen is. Gelijk de massa der boeren door de emancipatie, zooals die heeft plaats gehad, eer ongelukkiger geworden is dan zij er bij zou gewonnen hebben, zoo zou ook 't land door een constitutie volstrekt niet van zijn kwalen genezen zijn. Peter I heeft een oogenblik gedacht dat 't geheim der beschaving van de Russen in de baarden en de kaftans zat en dat de zaak in orde zou wezen als hij den moujiks hun lange baarden liet korten en de panden van de jassen liet afsnijden, nu zou men meenen dat met een constitutie dat wonderwerk te verrichten was. 't Is o. i. zoo niet. Wat wij meenen dat Rusland behoeft om langzamer hand vooruit geholpen te worden, is geheel iets anders. He autocratie zit daar zoo diep in alles ingeworteld, dat zij niet zonder een bedenkelijke crisis uit te lokken door zelfregeering te vervangen is. Maar de autocratie op zichzelf is zoo kwaad niet; als de autocraat een verstandig, eerlijk, 't goede wil lend man is, waarom zou dan de autocratie kwaad zijn? Wie zal 't rechtmatige van de autocratie van 't Opperwezen in twijfel trekken, die aan een Opper wezen gelooft dat alles bestuurt! En voor de Russen is de Keizer wel zooveel als God de Vader. 't Groote vraagstuk zou opgelost zijn als de Keizer een eerlijk, goedwillend, verstandig man was, die zich allereerst er op toelegde zich te omringen met een kring van eerlijke, oprechte, goedwillende, verstandige maunen, die elk op zijn plaats en in zijn ambt weder zochten naar een kring van eerlijke, goedwillende, verstandige mannen, en dit zoo van den Keizer af tot in de laagte toe. Doch dan zou er ontzettend veel moeten veranderen. te zetten om de wordingsgeschiedenis van't Keizerrijk in haar geheel en met groote historische juistheid terug te kunnen vinden. Dit komt ons niet vreemd voor, al willen we ons daarin nu niet verdiepen en er zelfs niet geheel met medegaan. Zeker schijnt het, dat hij in zijn merkwaardige reeks van romans een geheele schoenenwinkel heeft ingericht, waarin velen hebben kunnen vinden de schoenen die hnn pasten. De arme Silvère en de lieve Miette ondertusschen waren niet bestemd om door 't rijzende Keizerrijk mede naar boven getrokken te worden. Ofschoon Silvère van de familie was, hij werd het slachtoffer en niet de held van 't gruwzame spel om een keizers kroon en ora eer en aanzien in den nasleep van het keizerlijk hof. 't Zuiden dan, ook de omtrek van Plassans en de werkende klasse van deze plnats zelf, geraakten in beweging, toen de mare van den coup d'état bekend werd. Silvère, die zich zeiven gevormd had tot een vurig republikein en door zijn omgeving bovendien werd medegesleept in den stroom, sloot zich bij de menigte aan, en het was juist op dien avond, dat hij was uitgegaan naar 't gewone rendez-vous om Miette mede te deelen, dat hij den volgenden morgen met de anderen ging mededoen om voor de republiek te vechten. Gekomen om afscheid van haar te nemen, had hij zelfs zijn geweer al mede gebracht, 't oude geweer van Macquart den smokkelaar, die indertijd de beminde geweest was van zijn grootmoeder en welk En dit zou al weêr vrij wat geweld, zelfs wat bloed kostenwant de vergulde en de in bont en fluweel gedoste schurken, die nu sinds meer dan duizend jaar een geweldenaarstroon zoogenaamd schragen in waarheid doen zij hem vermolmen en verrotten die lieden zouden zoo gemakkelijk de plaats niet ruimen voor de eerlijke lui. Als de nieuwe Czaar dit alles zoo eens overdenkt in de stilte van zijn binnenkamer, terwijl 't misvormde lijk van zijn vader nog boven aarde 9taat, dan moet er wel veel omgaan in zijn hoofd en in zijn hart I En waarom zou hij dat niet eens bedenken? Het ligt zoo voor de hand, dat men niet eens Czaar aller Russen behoeft te wezen om 't zich helder voor den geest te kunnen stellen. Wat zou er veel moeten gebeuren voor de Czaar 't zoover gebracht zou hebben, dat hij b.v. als onze Willem ongewapend, ongeharnast, onverzeld, in een gewone vigilante, vrij en gerust door zijn residentie kon rijden, vrij en gerust kon rondwaudelen op zijn landgoed, vrij en gerust zijn gemalin met haar zuige ling kou laten uitrijden als een gewoon mensch, een gewone dame met haar kind En hoe monsterachtig ook de daden van het nihi lisme mogen zijn, zóó iets, zulk een toestand zouden toch de mannen van het jonge Rusland wel begeeren in den grond van hun hart. Dan zouden ze geen moorddadige kristallen bommen meer werpen. Maar dan zou eerst 't recht recht moeten worden de politie zou moeten dienen tot beteugeling der boozen en tot bescherming der goeden en niet om gekeerd; dan zou Siberië moeten ophouden een vloek woord te zijn om een land te worden dat de vrije ondernemingsgeest tot een goudmijn zou maken; dan zouden die duivelsche oorlogen in de binnenlanden van Azië tot verovering van een perceel zands meer moeten ophoudendan zouden de spoorwegen moeten worden slagaderen van 't verkeer voor handel en landbouw en niet uitsluitend communicatie-middelen tusschen de verschillende kazernes van 't rijk; dan zou de hoogere geestelijkheid godsdienstig en de lagere niet langer beestachtig slecht en dom moeten zijn; dan zou de almanak moeten herzien en 9/10 van de voor den Rus vervloekte heiligedagen moeten geschrapt worden; dan zou b.v. de helft van 't geld, dat nu wordt vermorst om zand in Azië te veroveren en verguldsel te koopen voor de zandwinnaars, moeten aangewend worden ora kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen te stichten, scholen te bouwen en 't volk wat te leeren dan zou Krupp wat minder en de industriëelendes vredes wat meer te doen moeten krijgen. Met een stuk papier, waarop staat //constitutie", is dat voor Rusland niet te bereiken. Met kristallen bommen, die keizers verpletteren, ook niet. Met een machtigen arm van een eerlijk man, geholpen door andere eerlijke mannen, wèl, zij 't ook niet zoo op eens, als bij tooverslag. Buitenland. Tï-ansvaaL Met eiken dag dat deze treurige geschiedenis langer duurt, gaat zij ons meer met bezorgdheid vervullen voor de wakkere kampioenen, voor hun land en hun vrijheid. Hoe langer de tegenwoordige staat van zaken gerekt wordt, des te meer gaat liet er naar uitzien of Engeland, nu 't niet met geweld van wapenen de Boeren heeft kunnen overwinnen, hen wil onder't juk brengen door streken, 't Is waar, de onziu die nog wapen deze laatste sedert den dood des sluikers altoos trouw had bewaard, 's Morgens zou hij geen gelegenheid hebben 't buiten de deur te krijgen zonder dat tante Dide dit zag en deze zou 't hem vast hebben willen beletten. Maar Miette kon 't denkbeeld niet verdragen, dat hij zoo van haar zou weggaan. Zij wilde althans dien avond nog eerst een wandeling met hem doen en besloot zelfs bij hem te blijven en de kansen van den opstand met hem te gaan deelen. Werkelijk bleef zij bij Silvère, volgde met hem den troep insurgenten en kreeg zelfs een roode vlag te dragen. Bovendien had zij nog haar met rood gevoerden regenmantel binnenste buiten omgedaan om nog meer rood te zien. Men kent de treurige geschiedenis van 't verzet der republikeinen tegen de wijdvertakte samenzwering, die 't Keizerrijk tot stand bracht. Overal werd de tegenstand in bloed gesmoord. Dit geschiedde ook te Plassans. Er werd dapper gevochten ja, doch de benden, meest ongeregeld en ongeoefend landvolk, moesten 't onderspit delven voor de geregelde troepen, bijgestaan door de gendarmerie en zedelijk gesteund door de onzedelijke coterie binnen de stad, die de komst van 't Keizerrijk bevorderde om zelf tot ambten, eer en rijkdom te geraken. De kern der bonapartistische partijte Plassans werd juist gevormd door de familie van Silvère. Dien armen jongen redde dat niet van zijn noodlot, integendeel, dagelijks door de Tory-bladen geschreven wordt, //dat de Boeren eerst de wapenen moeten neerleggen en dat men hen dan grootmoedig zal behandelen", wordt nu niet meer door Gladstone en zijn collega's zoo ronduit aan den man gebracht als voor een paar maanden, maar bedektelijk geschiedt dit toch nog altoos. Aan al het draaien en wenden is maar al te duidelijk te zien, dat de Engelsche schacheraars slechts op een gunstig oogenblik loeren, ora de Boeren, die veel beter kunnen vechten dan met politieke .draaierij en streken omgaan, in de val te lokken. Reeds de wapenstilstaud is op zichzelf in hun nadeel; de verlenging er van moet hen op den duur afmatten, steeds meer naar huis doen verlangen en ook dringender door hun huiselijke belangen doen roepen. Laten zij zich nu verlokken om zonder dat definitief vrede gesloten en gewaarborgd is, uit elkaar te gaan, dan zijn ze onher roepelijk verloren. Dit vreezen wij zoo zeker als ons geloof in de diepingevreten onzedelijkheid der Engelsche politiek vast is. Laten zij zich dan maar liever op hun buksen beroepen en verlaten dan b.v. op een regelingscommissie om tot een vredelievende schikking te komen. Voor één Lanyon krijgen zij er dan een dozijn in de plaats; op een onverwacht oogenblik werpt Engeland een duizend of wat soldaten in 't land en de Boeren zijn verloren. Plun dappere aanvoerders van nu gaan dan naar de galg en de rest kan de woestijn in, of mettertijd zich schikken in een lot als van de Iersche pachters. 't Is te hopen, dat wij de zaken te donker inzien, 't Is te hopen, dat de Boeren wakker zullen blijven. Zij staan niet ver van Wakkerstroom. Moge een stroom van wakkerheid hen toch frisch doen blijven, opdat niet ten slotte al hun dapperheid nog op ijdelheid uitloope. Dat nu ook juist die bommengesehiedenis daar weer bij moest komenWat komt dat der Engelsche politiek goed van pas. Als daar in 't verre Rusland een gekroond hoefd moet boeten voor de ondeugden van 't heerschende regeersysteem, wie denkt er dan nog aan dat troepje arme Boeren, die voor recht en vrijheid vechten Hoe weinig is er noodig of men gaat ook hen nog betichten van nihilisme. Velen zouden 't met geeuwerige onverschilligheid aanhooren en die slim zijn zouden zeggener kon wel eens iets van aan wezen. Nu is de wapenstilstand verlengd tot hedennacht (Vrijdag op Zaterdag). Van harte hopen we, dat de Boeren voel bij stek houden zullen en dat ze anders hun kruithorens maar weder eens vullen mogen, 't Is nog geenszins zoo zeker, dat Wood en zelfs Roberts de wonderen zullen vermogen, die hun voorganger niet heeft kunnen verrichten. Zoo ergens, dan is 'tdaar van toepassing, dat 't minder op 't aantal, dan op 't gehalte der strijders aankomt. En dat dit gehalte hoog is weet men nu al genoeg, dat zullen de Engel- schen zelf ook wel erkennen. Houden de Boeren voet bij stek, dan is er veel meer kans voor hen, meenen wij, dat de Engelschen van den nood een deugd maken en voor dezen keer eens recht laten wat recht is. Een telegram van Reuter meldde, dat de Engelschen de voorwaartsche bewegingen weder begonnen zijn, die door het hooge water en de regens belemmerd zijn geweest. Welnu, laat de Boeren hen bedaard afwachten, wie weet hoe spoedig we dan vernemen dat de En gelschen opnieuw met bebloede koppen zijn afgewezen. Maar wordt het vechten hervat, dan zullen zich ook wel vrijwilligers uit den Vrijstaat, uit Natal en uit de Kaap bij de Boeren voegen. Wanhopig zijn de krijgskansen geenszins. de Rougons zagen gaarne die leden der familie ver dwijnen, die toch niet hadden meegewild op den nieuwen weg. Terwijl Silvère met de insurgenten door de stad trok en dezen' daar voor eenige uren althans meesters waren, en terwijl de overige Rougons weggekropen waren, was er slechts één lid der familie, die Silvère niet verloochende, maar den jeugdigen vrijheidsheld in 't voorbijgaan meewarig de hand drukte. Dit was zijn neef, dokter Pascal Rougon. In 't voorbijgaan zij hier opgemerkt, dat deze Pascal Rougon een figuur is, die slechts hier en daar in dit en eenige andere werken van de reeks zoo even voorkomt als een bijfiguur. Het schemert echter door, dat Zola hierbij zich een karakter heeft gedacht, grootsch genoeg om er den held van te maken van een volgend werk der reeks. Onwillekeurig zal de lezer dit gaan verwachten, ja verlangen. Dan zou Zola ook gelegenheid hebben om eens een nobele figuur tot held van een boek te maken, 't welk nu nog van geen enkelen zijner romans over de Rougon Macquarts kan gezegd worden. Immers slechts in de bijfiguren valt iets edels en sympathieks waar te nemen, in de meeste hoofdpersonen niet. Misschien ligt dr. Pascal wel op de schrijftafel van Zola gereed. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2