Groot Concert, SLIJM EN fflAAGPILLEH Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. AFDEELING ZIERIKZEE. WILLIE KOOIJ, Te koop aangeboden: Ongeveer 40,000 wrakke PANNEN, Arabische Gomballen Zierikzee alleen bij J. M. GASILLE. of nagenoeg in 't nadeel der Boeren was. Zij konden met die acht dagen of langer nooit zooveel voordeel doen als de Engelsclien. Hier staat echter tegenover, dat al was er-geen wapenstilstand gesloten, er toch een feitelijke schorsing der operaties had moeten plaats hebben. Immers de Engelsclien hebben nu leergeld genoeg betaald en zouden zich niet licht op nieuw gewaagd hebben 0111 met volle muziek de Boeren weg te jagen. Zij zouden wel wachten tot zij met groote macht, liefst met een verpletterende overmacht konden komen. Bovendien de rivieren waren zoo gezwolen dat er aan geen overzwemmen te denken viel. Uit dit oogenpunt gezien kunnen de Boereu er dan ook zooveel kwaad niet bij lijden, dat de wapenen tijdelijk rusten. Hun belang brengt mede niet voorwaarts te gaan. Zij konden toch den vijand afwachten. Het verwekt hoogst onaangename gewaarwordingen alles te lezen wat de pers der hooggeplaatste En- gelsche schelmen eti de dolle volbloed yango-pers zoo al schrijft. Vooral de militaire eer is onverbeterlijk. Er zijn nu al Torie-snoeshanen, die al aan de mili taire eer voldaan zouden rekenen als de Boeren 't Engelsche leger eens een militaire marscb naar Pretoria en terug liet maken, 't Is haast al te naïef, 't Is of die luï droomen dat zij de Duitschers zijn die een half jaar lang Parijs gebombardeerd hebben. En nu zouden ze door 't Transvaalsche land te kijk moeten gaan met een bord waarop //hier beu ons nau, die van jullie op ons kop gehad lie, bij Bron- kersspruit, bij Wakkerstroom, op Schanshoogte, op den Langs Nek, op den Spitskop ja overal.Waar drommels kan die eer zich toch al niet nestelen als ze komt opduiken uit den inktpot van een Torie- journalist Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De police dee moeurseen zeer eigenaardige en scabreuse tak van dienst te Parijs, over wier misbruik van macht herhaaldelijk bitter is geklaagd, en die toch volstrekt niet beantwoordde aan het doelbe teugeling der openbare ontucht, is als afzonderlijke dienst afgeschaft, en haar agenten zijn bij de overige politie-dienaren ingedeeld. In Andorra hebben de nieuwe verkiezingen niet geholpen, daar de revolutionaire Rand van 8 December 1880 in zijn geheel is herkozen. De koning van Beieren is een groot zonderling. Nu is hij al sinds eenige weken totaal onzichtbaar; de ramen van het paleis blijven gesloten, hij slaapt bij dag en staat eerst 's avonds op. Nu le Printemps afgebrand is, zal la belle Jardiniere 't lieel druk krijgen om 't publiek te bedienen. Zij zal zich noodzakelijk moeten laten helpen door le petit St. Thomas en le petit St. Joseph. Door Henri Hantower, advocaat te Petersburg, is bij de arrondisseraents-rechtbank aldaar, namens de vennootschap Gregor Horwitz en Kohan, een proces aanhangig gemaakt tegen den Staat, tot betaling eener som van 34 millioen voor leveranties voor het leger gedurende den laatsten oorlog. De geheele vordering bedraagt 39 millioen in papieren roebels, waarvan de staats-commissie slechts erkend heeft 3 millioen in goud of 5 millioen in papier; daar dit bedrag reeds erkend is, strekt de vordering in rechten zich niet daartoe uit. De voor proceskosten gedeponeerde som bedraagt 172,000 roebels. Woensdag 11. had de ver tegenwoordiger der genoemde vennootschap bericht ontvangen, dat haar aanbod om voor 19V2 millioen te transigeeren afgewezen was, maar de Slaat daaren tegen aanbood 8,700,000 roebels in goud, dus 5 mil lioen meer dan door de staats-commissie erkend was. Horwitz weigerde in deze schikking te treden, omdat deze som niet toereikend was om zelf zijn schuld- eischers te betalen. Menschen van eenigen leeftijd heugt het nog, dat de harmonica's zich pas den toegang begonnen te zoeken tot de kringen des volks waar men die instru menten thans zoo algemeen verspreid vindt. Sedert heeft de fabricatie dezer speeltuigen zulk een vlucht genpmen, dat men van de cijfers verbaasd staat, die nog slechts betrekking hebben op één enkele plaats. In 1880 werden te Gera, de hoofdplaats van het Duitsche vorstendom Renz Sclileiz, gefabriceerd en van daar verzonden naar overzeesche landen, vooral naar de Vereenigde Staten: 12,000 melodeons en melophons, 32,000 accordeons en 30,000 mond harmonica's. De aanvraag naar de beste soorten van accordeons en mond-harmonica's was zoo groot, dat het niettegenstaande de verlenging van den werktijd, niet mogelijk was geheel en al er aan te voldoen. Ruim 1200 werklieden in en buiten de fabrieken vinden in dien arbeid een middel van bestaan. Voor het vervoer van troepen naar de Kaap is op de Engelsche begrooting van Marine een extra-som van 49,000 pd. st. gebracht. Dat de duivel een grootmoeder heeft is bekend, dat hij ook een zuster heeft schijnt te blijken uit een affiche van de opera te Linz, waar hij een opvoering van //Faust" gedrukt stond Mephistode heer Scaria, Margarethe, zijn zuster, mej. Czerwinska. Bijna niemand, zoo schrijft de correspondent der Daily News, den 15 Febr. uit Kaapstad, had gedacht, dat de Boeren in het open veld tegen Engelsche soldaten zouden opgewassen zijn, doch bij Schanshoogte werd generaal Colley in weerwil van zijn artillerie door hen totaal verslagen Men heeft niet gerekend op de ge schiktheid der Boeren voor zulk een oorlog, als wij thans voeren. Zij zijn onbegrijpelijk gehard en onver moeibaar; lichamelijk staan zij ver boven de meeste Europeanen en te paard en te voet zijn zij als schutters ongeëvenaard. Van hun moed hebben wij in de laatste gevechten (het gevecht van Spitskop had nog niet plaats gehad, toen dit werd geschreven) de duidelijkste bewijzen. De Durbansche correspondent vau hetzelfde blad noemt het schieten der Boeren prachtig (splendid). Iedere Boer is een scherpschutter. Zij schieten niet, als de soldaten, bij peletonsvuur, zonder op een bepaald persoon te mikken. Ieder Boer kiest zijn man. De correspondent keurt de gewaagde aanval van Colley sterk af. De Garnizoenen in Transvaal konden het nog wel eenigen tijd uithouden en //wij weten, dat de Engelsclien, die onder de Boeren leven, overal welwillend worden behandeld". De Boeren, zoo zegt hij verder, zijn het niet met de Engelsclien eens over de grensscheiding in den uitersten noordelijken hoek van Natal. Volgens de Engelsclien is er nog alleen in Natal gevochten, maar de Boeren zeggen, dat zij op hun eigen grond zijn. Toen zij zich rechts achter New-Castle vertoonden, protesteerde de magis traat te Beaumont tegen de schending der onzijdigheid van Natal. Joubert trok dadelijk zijn troepen terug, maar hij gaf zijn verwondering te kennen, dat in het onzijdige Natal troepen tegen Transvaal werden ver zameld. Toen de Boeren afgetrokken waren, liet generaal Colley weten, dat Natal niet onzijdig was. Alexander II Nicolaewitch werd geboren den 29 (17) April 1818, volgde zijn vader Nicolaas I op, den 2 Maart (18 Febr.) 1855. Hij was den 28 (16) April 1841 gehuwd met wijlen Maria Alexandrowna, geb. Mnximilienne Wilhelmiua Augusta Sophia Maria, dochter van Lodevvijk II hertog van Hessen, geb. 8 Augustus 1824. Na den dood der Keizerin heeft de Keizer een morganatisch huwelijk aangegaan met prinses Dolgorucki. De kinderen van Alexander II en wijlen de Czarin zijn Nicolaas Alexandrowilch, Cesarewitch, Grootvorst troonopvolger, geb. 20 (8) Sept. 1843; Alexander, geb. 10 Maart (26 Febr.) 1845; Wladimir, geb. 22 (10) April 1847; Alexis, geb. 14 (2) Januari 1850 Sergins, geb. 11 Mei (29 April) 1857 Paul, geb. 3 Oct. (21 Sept.) 1860 en de grootvorstin Maria, geb. 17 (5) October 1853. De tweede zoon, Grootvorst Alexander, is reeds vroeger overleden. De Grootvorst-troonopvolger, nu Alexander III, is gehuwd den 9 Nov. (28 Oct.) 1866 met Prinses Marin Feadarowna (Prinses Dagmar van Denemarken), geb. den 26 (14) Nov. 1847. Uit dit huwelijk zijn geboren de Grootvorsten Nicolaas 18 (6) Mei 1868 en George 9 Mei (27 April) 1871. Kerk- en ^clioolnieuws. Op het zestal te Schiedam komt 0. a. voor ds. J. C. Montijn alhier. Bedankt voor Meliskerke door ds. J. A. van Boveu te Bleskensgraaf. Wegens het overlijden van den heer S. F. van Hasselt is in diens plaat9 tijdelijk als secretaris van de Algemeene Synode opgetreden ds. B. A. Overman te Heinkenszand. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 13 Maart //Rotterdam", kapt. Lucas van Rotterdam naar New-York. UITGEZEILD. //Ingrid", kapt, Brown", van Zierikzee naar Engeland. //Lizzie Mary", kapt. Vickery, van Zierikzee naar Eugelaud. ADVERTENTIEN. Voor de zeer talrijke en treffende bewijzen van deelneming, ontvangen zoo van hier als elders, gedurende het lijden en sterven van mijn innig geliefden Echtgenoot den Heer L. BOOGERD Az., betuig ik, ook namens wederzijdsche familie mijn liar tel ij lten dank. Brouwershaven, 4 Maart 1881. Wed. L. BOOGERD—Gast. op Donderdag 17 Maart 1881 's namiddags l2l/2 ure, ten huize van den heer M. FRANKEN. Punten van behandeling: Rekening over het afgeloopen dienstjaar. Concept verslag enz. Namens het bestuur der afdeeling Zierikzee, de Secretaris II. G. MULOCK HOUWER. ÖONCERTZAAL ZIERIKZEE. Zaterdag 19 Maart 1881 te geven door Solo-Violist van Antwerpen. PROGRAMMA. 1. ConcertViotti. 2. LarghettoMozart. 3. Danscs HongeoisesKooij. 4. RomanceMuerst. 5 MedidatiënBach. RomanceBeethoven. 6. Morceau de ConcertKooij. Aanvang uur. Heerenkaarten a f 0,99 en Dameskaarten a f 0,49 verkrijgbaar bij den Boekh. LAKENMAN en op den Concertdag aan de Zaalalwaar tevens plaatsen te bespreken zijn a 10 Cts. extra. zeer geschikt voor oesterputten 9 tegen f 4*9per duizend. Te bevragen met franco brieven onder letter P N B aan het Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH 6 VAN DITMAR, Rotterdam. van Stuppel te Alpirsbach, tegen hoest, heeschheidaandoening der slijm vliezen het is een losmakend en verzachtend middel dat onmiddellijk de prikkeling in de keel, waardoor het hoesten ontstaat, wegneemt. Doosjes van 20 en 40 cent. Hoofddépot bij A. W. GROOTE, Kalverstraat 43, Amsterdam; te Zierikzee verkrijgbaar bij J. BAL Czn.te Middelburg bij L. RIPPING. (Sclii-exTcler'ss fillen) zijn maagversterltendzaelit laxerend bijzonder goed tegen slijm en bevorderen de spijsvertering. 32Vs Ct. per doos, verkrijgbaar te Brouwershaven, C. Kappers. Tholen, W. C. Andriessen. Middelharnis, A. Teepe. j Zonnemaire, W. Kroon. En in de bekende depóts in andere plaatsen. Men machte zich voor namaaksels üiflF"' Elk doosje is gewikkeld in een billet met de naamteekening van den vervaardiger: J. J. SCHREUDER, Apotheker.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3