MttïkZEESÜÏK COÜRML 1881. No. 21. Woensdag 16 Maart. 84ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- scment Zierikzee. F e uilleton. Schetsen uit de werken van Emile Zola. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post/ 1,- Afzouderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffnede, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever SI. LAKES MA IV. Binnenland. Wij herinneren dat Woensdag het derde en laatste concert van den heer Bouwman zal plaats hebben. Deze concerten hebben een klimmend succes gehad en dat ook wel verdiend. Het genot van goede muziek, de gezelligheid en 't wezenlijke nette bal tot besluit van de soiree, voorwaar aantrekkelijkheid genoeg. We twijfelen niet of het laatste concert voor dit seizoen zal weder druk bezocht worden en voor de bezoekers een degelijk kunstgenot opleveren. 't Is ons aangenaam onzen lezers te kunnen mede- deelen, dat wij a.s. Zaterdag 19 dezer (zie annonce) een concert alhier hebben van den Heer Willie Kooij van Antwerpen. Dat cnze concertzaal op den concertavond overvol zal zijn, spreekt van zelf. De gelegenheid toch om een viool-virtuoos als de Heer Kooij ten onzent te hooren, komt helaas niet dikwijls voor en 't is daarom, dat wij den Heer Kooij een talrijk en dankbaar publiek durven voorspellen. Wij vorderen stap aan stap om geheel uit het isolement te worden geholpen waarin deze eilanden zoo lang hebben verkeerd. Met 1 Mei zal zegt men de werkelijke spoorbootdienst aanvangeu. Ook de tramwegzaak is weer een stap vooruit. Vanwege een Amsterdamsch bankiershuis zal een in genieur in loco een onderzoek instellen naar de kosten van aanleg en exploitatie van den weg. Naar men verneemt zal binnen kort worden over gegaan tot den aanleg van de afzonderlijke begraaf plaats voor de R.-Katholieken en dat wel op het achterste gedeelte van het veld aan den Gracht weg. De heer J. P. Fokker is door de stemgerechtigde aandeelhouders van het kiescollege Middelburg met 25 stemmen benoemd tot commissaris-plaatsvervanger der Nederlandsche Handelmaatschappij, in plaats van den heer J. Lutein, die voor die betrekking had bedankt. Tot bewaarder in het Huis van Arrest te Middel burg is door den Minister van justitie benoemd J. P. L. Bouwman, klerk bij den ontvanger dei- directe belastingen te Bergen op Zoom. Door den heer De Bruijn Kops zijn eenige amen dementen ingediend op het ontwerp tot heffing eener rentebelasting. Die amendementen, welke als één ge heel moeten worden beschouwd, hebben de strekking om zoowel de inkomsten uit aaudeelen in naamlooze vennootschappen als ook de coupons van de effecten van bankiers en kassiers op gelijken voet als andere inkomsten door de reutebelastiug te treffen, maar dan tevens het laatste artikel van het ontwerp aldus te lezen //Deze wet treedt in werking op het door Ons te bepalen tijdstip. //Alsdan vervallen de wetten en wettelijke verorde ningen op het recht van patent". De hooge Raad heeft W. M. de Jongh veroordeeld tot 25 jaren tuchthuisstraf. Naar men verneemt, zal de nieuwe traktements regeling der waterstaats-ambtenaren gerekend worden te zijn ingegaan met 1 Jan. j.l. en de regeling voor reis- en verblijfkosten met I Maart j.l. Omtrent de toe te kennen vergoedingen voor bureau-kosten, mede te rekenen met ingang van 1 Jan. j.l. is nog geen beslissing genomen. De werkzaamheden aan de twee lusschen Poederoijen en Brakel gemaakt wordende batterijen zijn gestaakt en, naar men zegt, is, wegens de herhaalde verzakkingen, van dit werk voor goed afgezien. Zooveel is zeker, dat dezer dagen de materialen, keten en meubels dei- aannemers publiek verkocht zijn. Eerstdaags verschijnt bij E. H. Mayer te Keulen eene Duiische vertaling van het werkje van dr. J". A. Roorda Smit, onder den titel: //Die Transvaalrepublik und ihre Entstehung. Ein historisches Document zur Begründung des guten Rechts der Boeren. Gedurende 1880 zijn in Friesland 4474 personen door mazelen aangetast; daarvan overleden er 98. Het bestuur der Nederl. Vereeniging van Gemeente ambtenaren Leeft aan de verschillende Staten der provinciën een adres gezonden om subsidie voor de oprichting van een pensioen-, weduwen- en weezen- fonds te hunnen behoeve. Volgens het concept-reglement zou de deelneming voor alle gemeente-ambtenaren verplichtend worden gesteld. Het rijk zal hebben het algemeen beheer; de gelden zullen op het Grootboek geplaatst worden. Een raad van 18 ledeu houdt toezicht en beheer; voorzitter en secretaris te benoemen door den Koning buiten de gemeente-ambtenaren, terwijl de Prov. Staten uit elk gewest een der elf leden uit de ge meente-ambtenaren kiezen. De pensioeneu worden vastgesteld bij Kon. besluit, Gedep. Staten en Ge meenteraad gehoord. Naar ouderdom worden 3 tot 6 pCt, op de gemeente-jaarwedde voor 't fonds gekort subsidiën worden gevraagd aan het Rijk, de provin ciën en de gemeenten. Recht op pensioen geeft öOjarige dienst; bij ongesteldheid vroeger; voor weduwen en kinderen zijn r.adere voorzieningen genomen. De heer W. P. van der Sleijden, ingenieur te Arnhem, is gesteld tot definitief kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Op hem waren 18 stemmen •uitgebracht en 11 op mr. W. Thorbecke. Benoemingen, Besluiten, enz. Met ingang van 13 dezer zal het Rijks-telegraaf kantoor te Yerseke op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 11 uur voormiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Kunst, Wetenschap en Letteren. In de Vrijdag te Rotterdam gehouden vergadering van belangstellenden in de Duiische opera bleek, dat voor het volgend jaar ruim f 80000 aan coupons en aaudeelen zijn geplaatst, zoodat nog 9000 ont breken, die binnen 8 dagen moeten volteekend zijn, wil de opera in stand blijven. DE ROTTGON-MACaUARTS, natuurlijke en sociale historie eener familie onder het tweede Keizerrijk. i/V e Fortuin der Roue/ons." (Ie werk van de reeks.) VII. De grootmoeder was toevallig aan den put gekomen. Toen zij in den ouden donkeren muur de lichte opening opmerkte van de deur die Silvere wijd open had laten staan, ging haar als een priem door 'L hart. Die lichte opening scheen haar toe als een afgrond van licht met ruwe hand in haar verleden gegraven. Zij zag zichzelve weer in 't heldere morgenlicht, hoe ze kwam aanloopen en den drempel overschreed met al de drift van haar zenuwachtige verliefdheid, f En Macquart was daar en wachtte haar op; zij hing aan zijn hals, zij klemde zich tegen zijn hart, terwijl de opgaande zon met haar de plaats opkomende door de Voor de oude was namelijk aan deze deur een herinnering aan haar jeugd verbonden van zeer teederen aard, 't geen op een andere plaats in 't boek wordt opgehelderd. Bewerker. deur, die zij zich den tijd niet gunde weder dicht te doen, hen baadde in haar schuinsche stralen. Zoo' op eens rukte dat visioen haar zoo wreed uit den slaap baars ouderdoms, als een kastijding van hooger hand, terwijl het in haar al den verterenden gloed van weleer weer opwekte. Nooit had zij er aan gedacht, dat die deur nog open kon. Voor haar was zij met den dood van Maquart dichtgemetseld. De put, de geheele muur zouden in den grond hebben kunnen verzinken, dan was zij niet meer verschrikt geworden dau thans. En in haar verbazing, kwam er allengs zekere ontevreden heid bij haar op tegen de heiligschennende hand, die, na dien drempel overweldigd te hebben, achter zich die lichte opening gelaten had als een geopend graf. Door een soort van betoovering aangetrokken, trad zij vooruit; in de geopende deur bleef zij onbe wegelijk staan. Daar zag zij met een pijnlijke verrassing voor zich uit. Men had haar wel eens verteld, dat het erf der Eouques bij het Jas-Meiffren getrokken was; maarzij had nooit gedacht, dat haar jonkheid zoover verstorven was. 't Was of een geweldige wind alles had wegge vaagd, wat aan haar herinnering dierbaar was gebleven. Het oude huis, de uitgestrekte moestuin, met zijn vierkante groentebedden, nlles was verdwenen. Geen steen, geen boom was er meer uit dien ouden tijd. En op de plaats van den hoek waar zij was grootgebracht en die zij 's avonds te voren nog voor zich zag als zij de oogen sloot, breidde zich nu een naakte lap gronds uit, 'een breed stuk braakland, als een woeste heide. .Als zij nu met gesloten oogleden de zaken van 't verleden zou willen terugroepen voor haar geest, dan zou ze altoos dat braakland voor zich hebben, gelijk aan een geelachtige grove lijkwade over de aarde, waar haar jeugd onder begraven lag. Nu ze daar zoo in de banale, onverschillige verte staarde, was 't haar of haar hart ten tweede male stierf. Nu, op dezen stond, was alles wel gedaan. Zelfs de droomen van haar verleden werden haar ontroofd. Toen berouwde het haar, dat zij had toegegeven aan de betoovering van die lichte opening, van die wijd geopende deur, die haar had teruggevoerd naar voor altoos vervlogen dagen. Zij zou weer weggaan en die vervloekte deur sluiten, zonder zelfs te onderzoeken welke hand haar had geopend, toen zij Miette en Silvere bemerkte. De aanblik van die twee verliefde kinderen, die verlegen en met gebogen hoofd haar blik verwachtten, boeide haar op den drempel en veroorzaakte haar nog feller smart. Nu begreep zij 't. Tot den einde toe moest zij zichzelve terugvinden. Zij met Mncqnart, arm aan arm in het klare morgenlicht. Ook nu was de deur medeplichtig. Waar eens de liefde was door gegaan, daar ging zij andermaal door. 't Was de eeuwige cirkelgang met zijn vreugd van 't lieden en zijn toe komstige tranen. Tante Dide zag alleen de tranen en zij had als een plotseling voorgevoel, dat haar de beide kinderen deed zien, bloedende, in 't hart getroffen. Diep geschokt door de herdenking aan het lijden van haar leven, door deze plaats in haar opgewekt, beschreide zij haar lieven Silvère. Zij alleen was de schuldige;

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 1