Buitenland. Koning te richten om de afzetting van het Hoofdbestuur te vragen. Ten slotte legde men zich neer bij 't advies van den heer Jacobson om nu alles maar blauw blauw te laten en maar aan 't geld geven te gaan. Nu, 't Hoofdbestuur kan nu zeggenwe doen immers nu iets! 't Is waar, het doet nu iets, maar dat het niets deed, toen 'l tijd was om flink te handelen en dat hetgeen 't nu doet vermoedelijk geen enkelen Transvaaischen lijder helpen zal, schijnt zeker. Wij zien niet in, dat de leden van 't Hoofdbestuur van 't //Roode Kruis" persoonlijk de schuld moeten dragen, dat deze uit haar aard zuiver menschlievende instelling in dit geval zulk een allertreurigst figuur heeft gemaakt. De kwaal zit dieper het geheele //Roode Kruis/', voor zoover kleine volkjes daar aan doen, is door en door ziek en kan inderdaad door hen beter opgedoekt worden, dan in een toestand van half officiéél, half internationaal ministerietje van ambulance dienst te zijn misvormd en een huisapotheek of lapkast ter beschikking der diplomaten te zijn, gelijk 't onze toch feitelijk is gebleken te zijn. Dergelijke treurige ervaringen moeten op den duur leiden tot de herziening der conventie van Genève, en o. i. hoe eer hoe beter. Dan, als 't //Roode Kruis" inderdaad een zedelijke macht wordt, uit den boezem der volken werkend, kan het iets wezenlijks doen. Nu zal 't spoedig geheel ontaard zijn in een club v?u lui, die van de heeren vechtenden permissie krijgen om eens eeu kijkje te komen nemen op 't slagveld en die daarvoor dan nog een ridderorde toekrijgen, een loon dat natuurlijk veel goedkooper uitkomt dan een flink georganiseerde sn voldoend bediende ambulance dienst, die officiéél tot het leger behoort. Wij voor oris zouden zoo meenen, dat er alle raison is om nu, omdat 't niet anders meer kan, in 's Hemels naam maar wat geld te geven en als deze oorlog gedaan is, on3 Ned. //Roode Kruis" omver te werpen, ten einde lot een wezenlijke hervorming er van te komen. De aan wezige paperassen en zaken kunnen dan aan 't Rijk afgestaan worden. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest alhier, jhr. rar. W. A. de Jonge, ambt. van 't O. M. bij de kantongerechten in 't arr. Zierikzee. Z. M. heeft benoemd tot burgem. van Middelharnis L. A. van Weel, met ingang van 8 Maart a.s. Transvaal. Woensdag-avond. De door de Engelsche tijdingen als nagenoeg zeker te verwachten beslissende ontmoeting op Zondag of Maandag schijnt toch nog niet te hebben plaats gehad. Gisteren scheen zelfs uit de berichten af te leiden, dat de Boeren geretireerd waren. Sommige Anglomanen zagen alreeds 't Transvalenland open liggen, en meenden dat dit 't geval wel moest zijn omdat generaal Wood zoo ver had kunnen vooruit gaan om een verkenning te doen. Het omtrekken van de stellingen der Boeren achtte men daardoor alreeds een feit. 't Behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat dit gelukte veldontdekkiugstochtje nog weinig of niets bewijst, 't Heeft plaats gehad in de richting van Utrecht. Maar als men een oog op de kaart slaat ziet men dat Utrecht aan de Oostzijde van 't Drakenge bergte ligt en dat de weg om in de Transvaal te kunnen doordringen over dat gebergte gaat. Als de Engelschen de Boeren willen omtrekken langs de Oostzijde van 't Drakengebergte, dan kunnen zij een marsch van eenige weken maken door een allermoeielijkst land, dwars over de teenen van 't gebergte en over tal van rivieren. Daar zal geen Engelsche generaal zich aan wagen. Trouwens uit onderscheidene nadere tijdingen kan men afleiden, dat de Boeren nog altoos den vijand van voren hebben en hem niet slechts goed in 't oog houden, maar den Engelschen het vee en de wapens onder den neus wegkapen. Volgens den Londenschen Standard^ zoo men weet een den Boeren vijandig blad, heeft de bovenbedoelde verkenning door generaal Wood Zaterdag plaats gehad. Wood had 100 huzaren bij zich. Dit laat zich beter hooren dan 't eerste bericht, als zou hij een volledige mobile kolonne van dedrie wapens hebben medegenomen. Met zijn 100 huzaren moet hij dan te middernacht tusschen Vrijdag en Zaterdag van New-Castle vertrokken zijn. Te 2 ure kwamen zij aan de Buffel-rivier, zwommen die over en waren tegen zonsopgang 30 mijlen (een kleine 9 uren) ver in de Transvaal (district Utrecht namei.) doorgedrongen. Boven Utrecht bestegen zij 'fc Drakengebergte en zagen van daar, gelijk Mozes in 't beloofde land, in Transvalia neder, doch vonden 't niet overvloeiende van melk en honing, maar ;,zoo goed als verlaten". Te 6 ure 's avonds wareu zij weêr te New-Castle terug. De Standard maakt uit het slagen der verkenning op, dat men nu in twee afdeelingen het land zal binnenvallen, waarvan de eene onder Colley den Langnek zal aantasten, terwijl de andere onder Wood de Buffel-rivier zal overgaan, ten einde over Wessel- stroom den Langnek otn te trekken. Het blad zegt verder, dat voor deze operatie, na afirek van de noodige troepen tot dekking van de communicatie-lijn, 3000 man inf., 1000 ruiteis en 18 kanonnen beschikbaar zonden zijn. Ook vertelt liet, dat de generaal een corps vormt van 50 jonge bereden kolonisten, die als verspieders dienst zullen doen. Dit laatste klinkt erg naïef. Het zou inderdaad echt nobel-Engelsch zijn als de generaal de jonge kolonisten gebruikte om groot gevaar te loopen allereerst als spionnen neergeschoten te worden, 't zou H. Ms. soldaten sparen. Maar 't zou alle niet-Engelsche kolonisten wel dwingen zich aan de zijde der Boeren te scharen en dus de burgeroorlog zelf zijn. Er moeten Zaterdag ook kleine schermutselingen hebben plaats gehad, 't Bericht daaromtrent is weder niet oncurieus. In 't zelfde bericht namel., waarin Daily News zegt dat een kleine troep Boeren Zaterdag van den Langnek voorbij Mount Prospect in de richting van Natal trok en dat die poogden vee weg te voeren, doch door een voorpost verdreven werden, slaat ook dat de Boeren voortgaan met vee weg te voeren uit den omtrek van New-Oaslle. Het schijnt ook dat het eerste bericht als zouden de Boeren den omtrek van Biggarsberg verlaten hebben, niet geheel juist moet geweest zijn, daar zij volgens Daily News nog in dien omtrek schenen te zijn, loerende op kansen om aankomende versterkingen af te snijden. Uit Engelsche berichten blijkt zelfs, dat de Boeren deu vijand zoo nauw in 't oog houden,-dat reeds een paar officieren zijn weggepikt op 't oogenblik dat zij veldwachten op post brachten. Daily News deelt een telegram van Zaterdag mede uit Durban, meldende dat aldaar een afdeeling van 't //Roode Kruis" was opgericht, geholpen door gelden uit Nederland en gevormd door de kolonisten, met het doel de zieken en gekwetsten van beide kanten te helpen, alsmede dat generaal Colley zijn //hartelijken" steun daaraan verleent. Heel lief van een man als Colley, die met de stroppen in den zak beeft geloopen, om Paul Kruyger, Piet Joubert en de rest op te kuoopen. Ondanks dit alles eischt de billijkheid dat erkend wordt, dat er in Engeland met den dag meer stemmen opgaan die uitdrukking geven aan de verontwaardiging van velen over dezen schandelijken oorlog. Zelfs er kennen sommige bladen dat ondanks Engelands groote macht, de uitslag van den oorlog nog wel eens bitter zou kunuen tegenvallen. Als bijdrage tot deze geschiedenis verdient een schrijven van ds. P. Lion Cachet in de Standaard zeer de aandacht. Daaruit blijkt mede overLuigend hoe onverantwoordelijk unfair door Sir Bar tie Erère, nu juist twee jaar geleden, is gehandeld ten aanzien van de onderhandelaars voor de belangen der Trans- valers. De positie van den Or an j e-Vr y staat is moeielijk. liet is van algemeene bekendheid dat de Engelsche hooghartige trots hen niet minder op de Vrijstaters laag doet neerzien dan op de Transvalers. Maar de Vrijstaat slaat al lang onder Engelands suprematie eu heeft niet veel meer dan een schijn van zelfstandigheid. Nu is door generaal Clarke, die denf veldtocht tegen de Bas9oeto's bestuurt, officiéél aan President Brand gevraagd of hij met zijn sol daten over het gebied van den Vrijstaat mocht trekkeu om zoo Bassoetolaud van twee kanten te kunnen binnendringen. Noode met een meerder heid van 10 stemmen heeft de Vrijstaatsche Volksraad dit verzoek toegestemd. Het is toch een zaak die meer dan verdacht is. Immers men roept dezer dagen luide dat de Bassoeto-krijg gedaan is, en er is zelfs een wapenstilstand van een maand met de Bassoeto's gesloten omdat men toch vrede krijgt. Te midden van dezen wapenstilstand gaan de En gelschen stellingen in den Vrijstaat bezettendat kon wel eens ten doel hebben niet Bassoeloland maar den Vrijstaat zelf, en dit te meer daar de overgedienstige Engelsche pers al dagenlang heeft geschreeuwd, dat de Vrijstaat ook maar geannexeerd moet worden. Donderdag-avond. De meer vermelde zeer partijdige en blijkbaar niet zeer bevoegde correspondent van de Engelsche Standard snoeft hoog doch onhandig over den verkenningstocht van Wood. Hij zegt dat de Hollanders de schrik om 't hart slaat overal waar zich Engelschen vertoouen. Dat hebben de Engelschen nu al eenige malen ondervonden en hun dooden kunnen er ten eeuwigen dage over liggen nadenken. /,Nu zien zij hun hoeven aan de genade der Engelschen overgeleverd 1" bromt hij, en zeer onhandig, want zoo stelt hij zijn landgenooten voor als brandstichters en plunderaars. Trouwens het is bekend, dat de ingesloten garnizoenen te Potchefstroom, Pretoria en elders alles plat gebrand hebben waar zij maar kouden bij komen. En dal durft spreken van die barbaarsche Boereu De Staatssecretaris van de Transvaal, Eduard Bok, heeft een stuk openbaar gemaakt, waarin hij verklaart, het bewijs in handen te hebben, dat ko lonel Bellairs, die thans nog te Potchefstroom inge sloten is, bevolen heeft op de Boeren te schieten, zelfs al kwamen enkele onder parlementaire vlag. Een Reuter-telegram uit Durban meldt een gerucht als zou er koorts zijn uitgebroken onder de Boeren op den Langnek. Dit zou zoo vreemd niet zijn, evenmiu als 't te verwonderen zou wezen dat de En gelschen, die met kanonnen bij zich rivieren over zwemmen, de koorts kregen van inspanning om die vrachtjes boven te houden. De brand in de Synagoge van Neustettin. Uit alle nadere berichten omtrent den brand in het kerkgebouw der Joden van Neustettin blijkt, dat men hier aan een boosaardig plan aan een anti- Seraieten-demoii9tralie van de allerlaagste soort te denken heeft. De brand toch brak aan al de vier hoeken van het gebouw tegelijk uit, op het midden van den dag, eenige uren vóór dat de Sabbatdienst zou aanvangen. Sedert Maandag was er niemand in het kerkgebouw geweest en zoodra de brand ontdekt werd, merkte men leveus op, dat een der vensters aan de achterzijde was uitgelicht. Men is schier algemeen van oordeeldat aan dr. Heurici van Berlijn indirect de eer van deze //heldendaad" toekomt, maar zeker heeft ook de Nord- deutsche Presse te Neustettin een aandeel in den lof der anti-Semieten verdiend. Voorloopig onthoudt zich het blad wel i9 waar vau beoordeelingen over de oorzaken en de daders van de brandstichting, maar het roept de boeren toch gelijktijdig op om den Joden flink af te rossen en van hun geld te berooveti. Het blad gaat zoover van alleen als waanzinnige wraakzucht, maar toch als een tot zekere hoogte door den innerlijken afkeer van het Semietendom te verklaren daad, in bescherming te nemen, dat men den 12u dezer in het dorp Brandsburg bij Jastrow den Jood9cheu koopman Neumanu met zijn vrouw en dienstmaagd heeft ver moord. Het blad eindigt met de woorden//Welnu, Jodenpartij, vivat sequens!" De liefelijke opwekkingen van de Nordd. Presse zijn intu9schen slechts na den brand verscherpt. Dr. Henrici, die door het anti-9emieten-comité van Neustettin Zondag 13 Eebr. tot een lezing was uit- geuoodigd en feestelijk ingehaald, in optocht naar het hotel Mundt werd vergezeld, stak de lont in het kruit. In de Zondags te 4 uur gehouden vergadering in besloten kring van notabelen, hoofdambtenaren, fabrikanten en ook deu landraad Von Bonin preekte de groote Berlijnsche anti-semieten-apostel op den ouden tekst: gij zult met Joden hoegenaamd geen zaken doen. Tegen 7 uur was de lezing geëindigd en met het schoone lied: //Deutschland, Deutschland über alles", ging men uit een. Een voorstel van den president, den fabrikant Encke, om met ranziek onder het opwekkend lied//Scbmeiszt ihn 'raus, den Jucleil Itzig" door de stad naar Herzberg's hotel te marclieeren, werd op verbod van den gemeente secretaris Kasch, die liet politie—toezicht uitoefende, verworpenmen besloot toen 's avonds te 10 ure nogmaals in het hotel Mundt te vergaderen, opdat dr. Henrici nogmaals zou kunnen spreken. Men schoof toen eenige tafels bij elkaar en verkondigde luidkeels, dat deze tafel van deu //anti-semietendisch" was, waaraan geen //smousen" mochten plaats nemen. Dr. Henrici ontving daarop een pakket, dat hij met de woorden//dat zijn nu de dynamietpatronen voor Israël", aangreep. Het bleken proefnummers te zijn van een te Dresden verschijnend //Tijdschrift voor de Duitsche Hervorniug", waarop men werd verzocht in te teekenen. Onder geweldig geschreeuw en bierglazen-gekletter eindigde de vergadering dieu avond, terwijl dr. Henrici des anderdaags te Ratzebuhr als spreker optrad. De Norddeutsche Presse voorspelde den dapperen kampioen succes van zijn ijver. En inderdaad vier dagen later brak de brand in de Synagoge uit. Het geheele gebouw, de ark met de wetsrollen en al de voor den kerkdienst benoodigde kostbaarheden werden door de vlammen vernield. Met moeite werd het aangrenzend woonhuis van een Isra- elitiesch koopman gespaard. De /,dynamietpatroneu voor Israël" hebben du9 wel degelijk dienst gedaan en het gerechtelijk onderzoek, dat aangevangen is, zal misschien nog duidelijker het verband tusschen de vurige taal van Henrici eu de vlammen in de Synagoge aantoonen.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 3