Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. Het hoofdcomite van het //Roode Kruis" heeft, per telegraaf uit Kaapstad, bericht ontvangen, dat door het daar opgericht Nederlatidsch comité van het //Roode Kruis" reeds liet noodige verplegiugsmaterieel naar de beide strijdende partijen op de grens van Transvaal geëxpedieerd en geneeskundige hulp beschikbaar ge steld is. Door het Transvaal-Ambulance-comité te Rotterdam is uit Kaapstad het volgend telegram ontvangen: Verplegingsmiddelen worden verzonden naar Natal eu Bloemfontein. Heelkundigen zijn in dienst genomen met anderen is men in besprek." De eerste expeditie van de Ned. Yereeniging //Het Roode Kruis" zal den 1 Maart uit Londen naar het toonee! des ooriogs vertrekken. Gelijk te verwachten was hebben de Purmerendsche heeren, die met hun Transvalen-ailres naar de koningin van Engeland getogen zijnnul op 't rekest gekregeu. Zij zijn niet eens ten hove ontvangen maar aan de deur afgescheept en naar den Hollaiulschen gezant verwezen. Deze heeft hen op zijn beurt, hoewel heel beleefd, weggestuurd en daarop is 't adres gezonden naar lord Granville, den Engelschen minister van Buitenlandschc Zaken, die 't nu wel verder ter griffie zal deponeeren. Dit alles neemt niet weg, dat het Purmerendsche comité toch alle reden van tevredenheid heeft over de sympathie, die het heeft ondervonden bij En- gelsche geestverwanten. Ja, en 't doet ons goed 't te mogen schrijven, ook in Engeland zijn er velen die zich schamen over de handelingen van Engelsche regeeringsmannen en hun trawanten ten aanzien der Tratisvalers. Sommige Engelsche bladen komen hier ook rond vooruit. Jammer dat die weldenk nden zoo weinig talrijk zijn eu dat de Regeering inmiddels onder de toejuiching der menigte toch maar kan doen alsof er geen recht en gerechtighe d meer in de wereld bestaan. De groote fancy-fair, die verleden week in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gehouden, heeft alles overtroffen wat van dien aard tot dusver in ons land is gezien. Er is verbazend veel geld in handen der commissie gekomen en men heeft zich uitstekend geamuseerd, zoodat de onderneming als geslaagd is te beschouwen. De opbrengst (bruto) werd op meer dan f 100,000 geschat. De nieuwe koninklijke stallen zijn, naar het Fad. meldt, thans niet alleen aan liet staldepartement van Z. M. den Koning overgedragen, doch daarin zijn reeds de paarden, rijtuigen en 't verder materieel uit de stalgebouwen op het Buitenhof en Bleijenburg voor het grootste gedeelte overgebracht. Men verwacht, dat deze rijksgebouwen in het laatst dezer maand geheel ontruimd zullen zijn. Den 15 Februari hebben Hoofdingelanden van Haarlemmermeer het feit herdacht, dat 25 jaar ge leden, de eerste vergadering werd gehouden van het bestuur van den Haarlemmermeer-polder Bij deze gelegenheid is aan rnr. J. P. Amersfoordt, het eenige bestuurslid dat van dien tijd af (15 Febr. 1855) on afgebroken zitting heeft geluid, een zilveren auwerkrans geschonken, als blijk van waardeering van hetgeen door hem in het belang van den polder is gedaan. In Oost friesland heeft men aan de kust groote troepen waargenomen van den anders daar zelden voorkomenden zingzwaan cygnus musicus). In zee zag men onder de zingzwaueti ook enkele zwarte of treurzwatien cygnus atratus). Te Einden is een zingzwaan levend gevangen, die 16 pond weegt, 1,37 M. lang is met een vlucht van 2,25 M. Dat de kwasterij ondanks al het jarenlang geseur over 't onderwijs de wereld nog niet uit is, werd dezer dagen bewezen door een brief om ontslag door een hoofdonderwijzer te Franeker aan den Gemeente raad geschreven, een stuk zoo curieus dat het al den schijn heeft of de schrijver moet zijn ontslag vragen wegens vertrek naar Meerenberg. Onder de anecdoten naar aanleiding van de loting van dit jnar vindt men o. a. aaugeteekend dat te Leiden de beide hoogste nomraers getrokken zijn door twee weesjongens. Ergens in N.-Brabant hebben vier broeders, zoons van ééne moeder, tegelijk moeten loten. Zij maaklen uit twee paar tweelingen binnen 't zelfde -jaar geboren. Op een groote plaats in Friesland zijn dit jaar ongeveer tweemaal zooveel lotelingen als verleden jaar. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot prov. inspecteur der dir. belast., invoerr. en ace., te Rotterdam. F. Hooijer, thans in dezelfde betrekking te Middelburg; te Middel burg, J. J. F. Evers, contr. der dir. bel., invoerr. en acc. te Arnhem, 1ste afdeeling. De Staats-Ct. bevat een kon. besluit van 15 Eebr. j 1., waarbij een dienst wordt in werking gebracht tot invordering van gelden op kwitantiën, de som van f 150 of 250 mark voor elke verzending niet te boven gaande, tussclien Nederland en Duitechland, door tusschenkomst der posterijen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Geen wonder dat de stroom der ivatersuood-poëzie weder is losgebroken. Wij zijn een traag volk, doch eenmaal in gang, verkrijgt deze gang door de werking derzelfde inertie een kracht die niet binnen dijken en dammen te beteugelen is, evenmin als onze strooraen en vloeden, wanneer ze eens uit deu band zijn ge sprongen. Een algemeene nood, liefst een watersnood, bezielt velen die hoegenaamd geen dichters zijn met poëtisch heeten waterdamp. Hierbij komt nog dat er iu ons land zeer veel dichters zijn, wel te verstaan, velen die vrij wat gemakkelijker in gebonden dau in ongebonden stijl hun gemoed kunnen doen over- loopen. Doch we willen 't thans niet hebben over de water- poëzie, noch over de noodverzen of de waterdichten, ten einde te helpen aan 't waterdicht maken van N.-Brabant en Limburg, 't welk trouwens aan die streken voor 't vervolg menig extratje zou doen ontgaan. Behalye 't nationale water zijn er nog andere dingen, die den dichters welluidende klanken op de lippen kunnen leggen. Gelukkig dat 't nationale bloed er ook nog is. Ten bewijze nemen we hier een o. i. zeer goed gedacht en gedicht stukje over uit de Schiedamsche Courant, en getiteld AAN DE TRANSVALERS! Transvalers, broeders, fiere mannen! Bij Neerlands volk spreekt een gevoel Zijn steun te leenen aan uw plannen; Aan uw verheven, heilig doel. De vrijheidszin ons aangeboren Ging bij U broeders niet verloren Wat tijd of afstand wiss'len deed. Der Vadren strijd .yan tachtig jaren Leere ubij 't stijgen' der gevaren Het sterkst te zijnbij 't grievendst leed. Staalt, met hun geest bezield, uw leden Voor 't hachiijk kampen, dat u beidt, Streeft, onder welke tegenheden, Naar de eer der onafhatiklijkheid. Verknecht u nimmerwilt niet buigen Maar aan de wereld weer getuigen Dat waarheid blijft, wat waarheid is, 't Beginsel borgt elk volk die krachten Die sterker zijn dan aardsche machten Het zout zrjn der geschiedenis. Wij Nederlanders, ja, wij weten U hulp door woord eu daad verplicht, Wij, ons verleden niet vergeten, Wij houden 't oog op U gericht. Strijdt met volharding, zonder sagen, Vertrouwt vast, dat de stond zal dagen Die 't zegevaandel U ontplooit. Laat (lit, bij 't juichen van uw monden, Aan 's werelds volkren weer verkouden Een volk, dat groot wil zijn, valt nooit. Z. O. Wij meenen in den geest van den opsteller te handelen, met ook hier de zaak der Transvaalsche stamgenooten aan te bevelen. Zoo lang er hier geen comité voor de Transvaal bestaat, kunnen belang stellenden hun giften bij den uitgever der Zierikzeesclte Courant beschikken; van elke gift zal in ons blad melding gemaakt worden. Hieraan hebben we sinds een paar weken niets gedaan wegens de Transvaal-drukte in verband met de beperkte ruimte waarover wij kunnen beschikken. De Fransche Republiek viel ons de laatste weken niet mee; zij lijdt tijdelijk aan treuzelachtigheid 'lis of ze zich moede geduwd heeft om de Jezuïeten wat te verzetten, en nu te mat is voor groote gedachten, maar toegeeft aan die neiging tot inzakking, die soms de sterkste sjouwerlui overmant als ze zich vertild hebben. Treuzelende heeft ze zich zelf de wet geweigerd waaruit de ontbiiidbaarheid der huwelijken zou volgen. Zich diets makende flink tegen de kerk geweest te zijn, geeft zij deze op een kardinaal punt weer toe, zonder te bedenken, hoeveel dwaasheid ligt in dat toegeven. Prijs stellende op het burgerlijk huwelijk, heeft zij nu feitelijk 't kerkelijke ver daarboven geplaatst. Welnu, zij zal daarop later terug moeten komen, dit lijdt geen twijfel. Treuzelen is 't ook wat er dezer dagen in den Senaat is omgegaan over bescherming of vrijen handeL Treuzelen, want immers kan nimmer de bloei van een land alleen afhangen van één van deze twee, maar komen daarbij zooveel andere factoren in aaumerking, dat men bescherming of vrijhandel wel als zeer onder geschikt mag aanmerken in plaats van als hoofdzaken. De bloeiendste staat ter wereld, de Amerikaansche Unie, is 't verst af van 't vrijhandelsstelsel. Hieruit volgt zeker nog niet, dat bescherming alles is; maar wel kan men er uit zien, dat de eigenlijke kwestie niet moe9t zijn, bescherming of vrijhandel, maar dat 't geheim ergens anders zit. Allereerst zeker in 't productief vermogen van een land en van een volk, en dan in 't stelsel van wetten tot regeling van 't internationaal handelsverkeer. Onzes inziens zullen protectie en vrijheid wel nimmer de zaak uitvechten. Ook in Duitschland veel getreuzel over vrijheid en bescherming. Als echte treuzelpars hebben Bismarck en de ex-minister Camphausen gehouden of ze elkaar duchtig de waarheid zeiden. De wassen neus van den Pruisischen Landdag is naar genoegen gekneed en gefatsoeneerd. De Pruisen zullen zich verblijden in vermindering van Pruisische belasting, edoch daartegen over ietwat meer gedrukt worden door de Rijks-belasting. De verchristelijking en verconservatieving van den Rijksdag is geheel onverwachts Bismarck zelf reeds te ver gegaan. Zijn reactionaire politiek komt haar eigen straf al brengen. De Rijksdag heeft nu een bureau gekozen, dat zoo clericaal conservatief i9 al't keizerrijk er nog geen heeft gezien. In België houdt men zich bezig met de begrootings- discussiën, doorspekt met aardigheden over den staat van zaken te Brussel en de clericale kwestie. De verkiezingen zijn weder eens den liberalen tegengevallen. Niet vreemd trouwensondanks al het geraas en geschreeuw dat de Belgen maken, ontbreekt het hun liberalen aan ernst en consequentie. Den clerus ontbreekt 't daaraan geenszins en vandaar dat eindeloos dobberen. In Oostenrijk gaat zich de tegenzin van niet-Duitschers tegen de Duitschers gedurig scherper afteekenen. Dezer dagen is dit weder gebleken uit de dwarsdrijverij tegen de manifestaties ter eere van den grooten Lessing. Czechen, Croaten en anderen meenden iu Lessing 't Duitsche element te kunnen beleedigen, eu hebben dit ook gedaan. Dat men zelfs te Weenen daaraan van regeeringswege heeft meegedaan, maakt een onaan- genamen indruk. De Grieksch-Turksche kwestie is nog niet uit de wereld. Ondertusschen eten de mobiele Grieksche troepen zeker de planken van de schatkist op; want de kist is toch al lang ledig, 't Schijnt dat Oostenrijk en Pruisen, gebruik makende van de omstandigheid, dat Engeland voor 't oogenblik met zijn Ieren en Boereu al genoeg te doen heeft, zullen trachten samen de leiding van de ziekte des zieken mans op zich te nemen. Deze patiënt zal dus niet sterven onder toezicht van 't volle getal dokters, maar slechts van twee, die thans consult houden welk middel zij den zieke zullen ingeven om hem een zachten dood te doen sterven. Engeland zit met zijn Ieren. Hoezeer deze zaak het Engelsche ministerie met zorg vervult, kan men afleiden uit het feit, dat de regeering zelfs reeds is overgegaan tot het uiterste der schending van 'l brievengeheim. Zulke praktijken in 't anders zoo vrije Engeland zijn ongehoord; 't is of 't zwarte bureau van Napoleon III door Gladstone is nagemaakt. Parnell heeft daarom den zetel van zijn Land-league naar Frankrijk overgebracht. Het Fransch-Tunesische vraagstuk komt meer en meer op den voorgrond. Het zou wel eens kunnen zijn dat de Franschen een poging gingen doen om Tunis te annexeereti. 't Zou voor de beschaving en den econoraischen vooruitgang een groot voordeel zijn en zeker ook op den duur voor de door haar grooten en machthebbers mishandelde en uitgezogen Tunesische bevolking. Ti~anssvaaL De zaak der Transvalers is weder een nieuw stadium ingegaan. Men gaat spreken van vredesonderhandelin gen, van schikkingen, die voor alle partijen bevredigend, voor Boeren en Engelschen even eervol zullen zijn. Wie had dit, eenige maanden geleden, kunnen droomen Laat ons eens nagaan: eerst was 't de annexatie door leugen, list, laster en bedrog; daarna de Kafferoorlog, terwijl o. a. een der hoofdredenen van de annexatie heet te zijn, dat de Boeren de Kaffers mishandelden

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2