Burgerlijke Stand te Zierikzee. wisselt de breedte van 2 duim tot 3 voet en meer af. Ook de dikte is verschillend en zien wij eenigen van 4» anderen van meerderen, ja zelfs van 10 tot 12 lagen van deze harde stof. Wanneer men bedenkt welke kracljt daarvoor noodig is, om slechts eene steek door cleze lagen te brengen, clan moet men liet genie bewonderen van den maker eeuer Machine die dergelijke arbeid met gemak en groote juistheid verricht. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester van lJzendijke en Biervliet Oh. De Yos; van Hoofdplaat P. K. P. J. van Slotenvan Waterlandkerkje J. A. Bekaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht, de burger- geneeskundige dr. J. C. Bolle, arts te Middelburg, in te gaan met 1 Maart. Z. M. heeft bepaald, dat de heer F. B. 's Jacob, die den nieuwbenoemden Gouv. Gen. van Indiëdaarheen als particulier secretaris zal vergezellen, deze functie geheel buiten bezwaar van 's lands schatkist zal moeten vervullen, doch zoolang hij die vervult, in rang met de gemeentelijke secretarissen van Ned. Indië zal gelijkstaan en het voor hen bepaalde costuum zal mogen dragen. Ten gevolge Zr. Ms. besluit, betreffende de gnrnizoens- veranderingen op 1 April a.s., zal o. a. de hoofd administratie van het 3e regiment Infanterie overgeplaatst worden van Middelburg naar Bergen op Zoom; het le escadron van 't 3e regt. huzaren zal van Bergen op Zoom naar 's Plage gaande 5e en 6e batterij van het 3e regt. veld-artillerie gaan van Zntfen naar Bergen op Zoom. Kunst, Wetenschap en letteren.. De groote Lessing is toch nog niet lang genoeg dood om deu haat van sommigen tegen liera te hebben overleefd. Zoo meldt men uit Weenen, dat den studenten verboden is een fakkeloptocht te houden ter herinnering aan 't eeuwfeest van Leasings dood. (Hij stierf den 15 Februari 1781). Daarentegen heeft Auerbach voor diezelfde gelegenheid een //Genesis des Nathan'-' ge* schreven, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Les.sing-monument te Berlijn. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Een Duitsch boekhandelaar heeft een aardigen minnebrief weten samen testellen uit titels van heden- daagsche bellettristiscbe en wetenschappelijke tijdschrif ten het stukje luidt aldus: //Aangebeden schoone, ik bezweer u in deze//Garteu- laube", geloof niet dat ik een //Schalk" benhoud onder uw aanbidders een //Rundschau" en verheug mijn Gegenwart" door een hoop op de //Zukunft". Laat ons niet //Unsere Zeit" verliezende //Natur" wordt herfstachtig, //Fliegende Blatter" fladderen in den wind; tot nog toe was ik slechts uw //Hausfreund", volg mij door //Nord und Süd" en laat ons //Ueber Land und Meer" een //Daheim" stichten." toch was een mijner landgenooten zóó bang, dat we hem den tweeden avond in zijne kooi moesten helpen en hem met kalmeereude middelen tot bedaren brengen. Hij dacht ieder oogenblik, met schip en al, naar den bodem der zee te zullen gaan. Het schip dreunde dan ook erg, telkens als.er van voren een golf oversloeg. Er gebeurde maar één ongeluk op reis, n.l. dat een der matrozen door een golf op het windas werd geworpen en zich erg aan liet hoofd bezeerde. Dank zij echter de liefdevolle verpleging van eene der jonge dames, die hem, naar wij vermoeden, haar hart ge schonken had, was hij verwonderlijk spoedig hersteld. Een der Engelschen verloor zijn hoed, maar daar hij van een zakdoek eene zeer elegante muls maakte, kan ik dat geen ongeluk noemen. Gedurende drie dagen moesten we halve kracht stoomen, maar toen draaide de wind en bedaarde de zee. Niettegenstaande dit oponthoud was de reis van Southhampton tot Kaapstad in twee en twintig dagen volbracht. Op den middag van den twee en twintigsten dag stonden we, hoewel bibberend van koude, op het dek om het prachtige tooneel te genieten dat de bergen, wier met sneeuw bedekte toppen in het zonlicht glinsterden, ons te aanschouwen gaven. In Nederland in het midden van deu zomer, was het hier midden in den winter, en we zagen tot onze verbazing de Kaapsche dames met bont loopen. (De avonden en de morgens zijn in Kaapstad 's winters zeer koud, maar de zon heeft er toch over dag veel meer kracht dan bij ons.) Ik moest hier drie dagen wachten op het vertrek Het praatje over een komplot tot het doen in de lucht vliegen van het koninklijk kasteel te Windsor, is gebleken zijn oorsprong gehad te hebben in een paar nietige toevalligheden, die evenwel voor een tot gloeiens toe verhitte verbeelding genoeg waren om een tweeden Guy Fawkes er achter aan het werk te zien. Dit is aan de Engelsche bladen ontleend. Hiermede is echter niet uitgemaakt wat er eigeulijk heeft plaats gehad. De verdenking blijft bestaan, dat die //paar nietige toevalligheden" een vooraf overlegd stukje kunnen geweest zijn, niet om de Koningin in de lucht le laten vliegen, maar om reclame te maken voor het cesarisme, dat in Engeland ondanks de bekende loyalty der natie, toch wel eens ietwat gecompromitteerd zou kunnen zijn, door al hetgeen in den laatsten tijd zoo al in naam der Koningin is gedaan en gezegd. Het is toch in naam der Koningin, dat in Ierland't gewone recht der personen geschorst wordt, dat de Transvaal ingepalmd is, dat de Transvalers voor rebellen zijn gescholden en hun allerlei barbaarschheden jegens de heilige Engelschen zijn te laste gelegd, en zulks louter lasterlijk. Ging nu de groote hoop gelooveu, dat de boozen zelfs de Koningin durfden bedreigen, dan kon 't ministerie, met degenen wier daden het dekt, wel vrij zijn gang gaan en de Trausvaal-oppositie stout wederstaan, terwijl 't nog stouter tegen de Ieren kon opkomen, In Rusland laat men zoo bij wijlen eens een nihilistische samenzwering ontdekken, precies met 't zelfde doel als waarmede men elders miraculeuze verschijningen doet plaatshebben: reclame maken over erg gecompromitteerde en zelfs miu of meer wankelende affaires. Een jeugdig Engelsch officier, Percy Roper, werd te Chattam voor de deur van zijn kamer gevonden, doodelijk verwond door een revolver. De revolver, waarmede de moord was gepleegd, behoorde aan een ander officier.- Van de 13 socialisten, die te Woenen terechtstonden, is één tot 4 jaar dwangarbeid veroordeeld, een ander tot 6 maanden gevangenisstraf; de andere elf werden vrijgesproken. INGKZONDEN. Mag ondergeteekende aan de Redactie der Zierikzeesche Courant eene kleine plaatsruimte verzoekeu voor de onderstaande regelen TUhoewel niet gewoon zijnde om na te pleiten, acht hij zich, ter voorkoming van verkeerde beoordeeling, verplicht met een enkel woord te repliceeren op de insinuatie van Dr. Schuringa voorkomende in de Niemosbode van Zaterdag 12 Februari 1.1. 1°. Acht hij zich niet verantwoordelijk voor den inhoud van het niet officieel verslag van den gemeeute- raad voorkomende in het bijvoegsel beliöorende bij de Zierikzeesche Niemosbode. 2°. Aangeuomen dat de woorden //als zoude Dr. Schuringa verklaard hebben niet tot het geregeld geven van scheikundig onderwijs in de 5e klasse der H. B. School in staat te zijn" door den onder geteekende in de vergadering van den Raad zijn uit sproken, dan is de aanleiding daartoe geweest de eigene verklaring van Dr. Schuringa, voorkomende in de ter vergadering van den Raad overgelegde en der kleinere boot, die mij naar Natal zou brengen. Tot mijne blijdschap trof ik twee jonge Hollanders aan, die reeds eenigen tijd te Kaapstad waren, en had hierdoor gelegenheid iets van de omstreken te zien. Wij maakten de zoogenaamde wandeling //round the Kloof", en dus zag ik althans een gedeelte van den Tafelberg meer van nabij. Den derden dag werd ik door mijne reisgenooten naar boord gebracht en kwam na zes dagen stoomens te Durban aan. Daar wachtte mij nog eene zonderlinge verrassing, n.l. die, dat we in een soort van groote waschmand moesten stappen en zoo in den lichter gelaten werden, die ons verder naar den wal bracht, Er ligt voor de haven van Durban een zandbank bekend als //the bar", die oorzaak is, dat slechts zelden schepen van eenigen diepgang die haven binnen kunnen komen. Op mijne reis van Kaapstad naar Durban had ik reeds van verscheidene medepassagiers gehoord, dat er wel geen gelegenheid voor mij zou zijn om met een ossenwagen naar Pretoria te gaan, daar er in deu winter, zooals zij mij zeiden, zoo weinig met ossenwagens gereden wordt. Ik gevoelde hier niet veel spijt over, maar het bevreefcfe mij wel eenigszins, daar men mij voor mijn vertrek uit Holland juist den winter had aangeraden als de beste tijd om in Afrika te reizen. Het kon 's zomers gebeuren, had men mij gezegd, dat de wagens eer. maand lang voor de rivieren moesten wachten eer deze doorwaadbaar waren, daar de overvloedige voorgelezen missive van den heer Directeur der H. B. School aan Burgemeester en Wethouders, waarin o a. letterlijk het navolgende voorkomt: //De heer Dr. Schu ringa, met wien ik, evenals met de overige betrokken leeraren, de regeling besprak, opperde twee bezwaren ten eerste zou het onderwijs in scheikunde of natuur lijke geschiedenis veel voorbereiding en opzettelijke studie van hem vorderen, en ten andere zou hij niet op zich kunnen nemen, in de vijfde klasse een ge- regelden cursus iu organische scheikunde te geven. Bij eventuëele opdracht aan hem, zou hij die dan ook alleen willen aanvaarden, indien eenerzijds het onderwijs aan de vijfde klasse te geven, slechts ware leiding en terechtwijzing bij de eigen studie van den leerling, geen eigenlijk lesgevenen anderzijds hem daarvoor werd toegekend eene belooning geëvenredigd aan de moeite en inspanning, waarvan hij het bedrag meent te moeten bepalen voor de scheikunde op eene som van f 200, boven en behalve het evenredig deel van liet openvallend tractement, gerekend met inbegrip van de groote vacantie, en voor natuurlijke historie op f 100 plus genoemd evenredig aandeel." Gaarne nu geefc hij aan Dr. Schuringa toe, dat in die casu quo uitgesproken woorden niet ligt opgesloten de bedoeling om Dr. Schuringa een brevet van on bekwaamheid in het vak der scheikunde te willen toekennen, in de taalkundige beteekenis der woorden //niet in staat zijn" ligt toch niet per se opgesloten //onbekwaam zijn". Integendeel de bekwaamheid van Dr. Schuringa ook in het vak der Scheikunde, moet door onderge teekende worden verondersteld door zijne verkregen wetenschappelijke bevoegdheid, en juist nu daarin lag voor hem het hoofd-argument opgesloten om te stemmen tegeu het voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan Dr. Schuringa boven en behalve het aandeel in de jaarwedde van den vaceerenden leerstoel in de scheikunde, bedragende voor zijn aandeel circa f 550, nog toe te kennen een offer uit de gemeentekas van f 125 voor de scheikunde en f 100 voor de natuurlijke historie. Sapienti Sat. U bij voorbaat dankzeggende voor de opname dezer regelen in uw geacht blad, heb ik de eer hoogachtend te zijn Uw Bw. Dienaar Mr. SCHNEIDERS VAN GREIJFEENSWERTH, Lid vau den Raad. Van 1118 Febr. 1881. Geboren: Een dochter van J. van Akkeren en J. van Dijke. n u H. Bax en T. Biesheuvel. u J. van Wezel en K. van den Berge. Overleden: Jhr. Mr. L. van Citters, oud 45 j., man van A. E. S. van der Lek de Clercq. A. Lerasom, oud 52 j., man van M. van de Zaude. J. Verseput, oud 48 j., wed. van J. Luijcx. E. van Don, oud 63 j., vrouw van J. Turelure. J, Nolet, oud bijna 4-6 j., ongeh. d. C. Bos, oud 24 j., vrouw van W. Laven. regens ze soms in een enkelen dag in bruischende stroomen herscheppen. Dit was nu wel naar, maar daartegenover stond, dat er 's winters, omdat de ossen dan geen goed voedsel langs het pad vinden kunnen, zoo weinig mogelijk met ossenwagens gereden wordt. In Durban gekomen, hoorde ik ook dadelijk dat er weinig kans voor mij was om een wagen te krijgen, er bleef mij dus niets over dan met de postkar te gaan, waartegen mijn eenig bezwaar was, dat de reis veel duurder is en ik mijn goed moest achterlaten. Maar daar ik te Durban toch ook niet voor niets logeerde, besloot ik maar met de eerstvolgende gelegen heid te vertrekken. Allen raadden mij aan, naar Maritzburg te gaan en daar het vertrek der postkar af te wachten. Van Dnrban naar Maritzburg ging ik met den omni bus, ik vertrok om zeven uur in den morgen en was 's namiddags om vijf uur op de plaats mijner bestem ming, waar ik in het Plough-Hotel mijn intrek nam. Te Durban had ik één nacht gelogeerd in het Central-Hotel van Mr. Ingle, dat ik aan een ieder, die op billijke prijzen en goede bediening gesteld is, gerust kan aanbevelen. Te Maritzburg bleef ik twee dagen. De reis per post van Durban naar Pretoria is 15 en daar de omnibus evenals de postkar van Durbau naar Maritz burg 1 kost, moest ik ook voor niets dan mijne zitplaats in het rijtuig zonder logies of vertering 15 zegge honderd tachtig gulden betalen. Voor vijf shilling extra had ik het geluk een zoogenaamde z/frontseat te krijgen. Slot volgt.

Zierikzeesche Courant | 1881 | | pagina 2